9 km, Redding, CT

July 1, 2017

Cloudy, warm (75F), humid.


MEN'S WINNER: Brendan Terry - 31:54
(Course record; old record 33:32, Emerson Da Silva, 2016)
WOMEN'S WINNER: Liz Genest - 39:08

Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Net Time Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ======= ===== 
    1   1/3    OVRALM Brendan Terry         22 M Southport       CT   31:54   31:54  5:43 
    2   2/3    OVRALM Tyler Lyon            23 M Harwinton       CT   32:28   32:28  5:49 
    3   3/3    OVRALM Christopher King      23 M Redding         CT   36:28   36:28  6:32 
    4   1/11   M20-29 Matthew Weber         24 M Atlanta         GA   37:15   37:15  6:40 
    5   1/28   M30-39 Anthony Leroux        33 M Agawam          MA   37:24   37:22  6:41 
    6   1/42   M50-59 Stephen Marsalese     51 M Rye Brook       NY   37:31   37:31  6:43 
    7   1/60   M40-49 Tim Urbanz            47 M Ridgefield      CT   38:01   38:01  6:48 
    8   2/60   M40-49 Edward Correia        43 M Braintree       MA   38:30   38:30  6:53 
    9   2/28   M30-39 Heath Leber           31 M Bristol         CT   38:59   38:59  6:59 
   10   1/3    OVRALF Liz Genest            27 F Torrington      CT   39:08   39:08  7:00 
   11   3/60   M40-49 Ken Blake             43 M Boston          MA   39:08   39:08  7:00 
   12   3/28   M30-39 Gleb Popoff           36 M Norwalk         CT   39:13   39:13  7:01 
   13   4/60   M40-49 Kurt Ogren            48 M Seymour         CT   39:17   39:17  7:02 
   14   4/28   M30-39 Sean Mehner           39 M Redding         CT   39:25   39:25  7:03 
   15   2/42   M50-59 Steve Leslie          52 M Brookfield      CT   39:29   39:28  7:04 
   16   1/10   M14-19 Aidan Slovinski       14 M Ridgefield      CT   39:56   39:56  7:09 
   17   2/3    OVRALF Jeanne Halloran       38 F Redding         CT   39:57   39:57  7:09 
   18   5/28   M30-39 Luke Albrecht         38 M Newtown         CT   40:02   40:02  7:10 
   19   2/11   M20-29 Kyle Neuberger        28 M Newington       CT   40:13   40:09  7:11 
   20   5/60   M40-49 Paul Baldini          45 M Redding         CT   40:35   40:34  7:16 
   21   6/60   M40-49 Anthony Chiaverini    46 M Fairfield       CT   40:36   40:35  7:16 
   22   6/28   M30-39 Kim Murayev           30 M Stamford        CT   41:01   40:53  7:19 
   23   7/28   M30-39 Brian Krauss          36 M Millbrook       NY   41:03   40:54  7:19 
   24   8/28   M30-39 James Patts           38 M Redding         CT   41:19   41:17  7:23 
   25   3/42   M50-59 Byron Lyon            53 M Harwinton       CT   41:30   41:27  7:25 
   26   7/60   M40-49 Jonathan Krausche     42 M Redding         CT   41:29   41:29  7:25 
   27   2/10   M14-19 Will Sutton           15 M Redding         CT   41:38   41:38  7:27 
   28   3/10   M14-19 Buster Whaley         15 M Redding         CT   41:38   41:38  7:27 
   29   3/11   M20-29 Philip Bedoukian      21 M Redding         CT   41:45   41:39  7:27 
   30   9/28   M30-39 Ryan Rothman          35 M Stamford        CT   41:42   41:41  7:28 
   31   8/60   M40-49 Dan Readyoff          48 M New Milford     CT   41:57   41:57  7:30 
   32   9/60   M40-49 Greg Klimaytis        41 M Glendale        NY   42:45   42:41  7:38 
   33  10/60   M40-49 Chris Flatt           48 M Wilton          CT   42:47   42:44  7:39 
   34   3/3    OVRALF Bobbi Fedeli          35 F Cromwell        CT   42:56   42:49  7:40 
   35  10/28   M30-39 Tom Starodaj          30 M New Britain     CT   43:06   43:06  7:43 
   36   4/42   M50-59 Pedro Ramirez         56 M Danbury         CT   43:08   43:08  7:43 
   37   1/45   F50-59 Martha Terry          53 F Southport       CT   43:12   43:12  7:44 
   38  11/60   M40-49 Jason Atkins          40 M Bethel          CT   43:30   43:27  7:46 
   39  11/28   M30-39 Jonathan Downs        37 M Millbrook       NY   43:38   43:29  7:47 
   40   1/81   F40-49 Vanessa Moors         41 F Fairfield       CT   43:31   43:30  7:47 
   41  12/60   M40-49 Pete Gakos            42 M Monroe          CT   43:37   43:31  7:47 
   42   5/42   M50-59 David Hansen          59 M Danbury         CT   43:46   43:34  7:48 
   43  13/60   M40-49 Raymond Milot         48 M New Milford     CT   43:40   43:34  7:48 
   44  14/60   M40-49 Robert W. Barker III  41 M Wallingford     CT   43:38   43:38  7:49 
   45   2/81   F40-49 Tanya Bierwith        41 F Chelmsford      MA   43:45   43:45  7:50 
   46   2/45   F50-59 Corinne Lee           50 F Wilton          CT   43:55   43:55  7:52 
   47  12/28   M30-39 Donald Stankus        32 M Waterbury       CT   43:57   43:57  7:52 
   48   6/42   M50-59 William Pitt          55 M Weston          CT   44:00   43:58  7:52 
   49   4/11   M20-29 Tiago Marinho         24 M Danbury         CT   44:12   44:12  7:55 
   50   4/10   M14-19 Austin Toscano        19 M Oxford          CT   44:17   44:17  7:56 
   51   3/45   F50-59 Alice Genest          55 F Prospect        CT   44:23   44:22  7:56 
   52   7/42   M50-59 Ron Berry             50 M Redding         CT   44:28   44:23  7:57 
   53   8/42   M50-59 Bill McBrayer         51 M Redding         CT   44:31   44:27  7:57 
   54   3/81   F40-49 Lisa Goldstein        47 F Redding         CT   44:31   44:31  7:58 
   55   1/22   F20-29 Amanda Ramirez        27 F Boston          MA   44:36   44:36  7:59 
   56   4/45   F50-59 Diana Derivan         59 F Norwalk         CT   44:42   44:38  7:59 
   57   5/10   M14-19 Ian McBrayer          17 M Redding         CT   44:45   44:41  8:00 
   58  15/60   M40-49 William Liebler       43 M Southington     CT   44:47   44:44  8:00 
   59   5/45   F50-59 Joyce Allen           55 F Palm Harbor     FL   44:46   44:44  8:00 
   60   6/10   M14-19 Gunnar Desantis       15 M Redding         CT   44:56   44:46  8:01 
   61   7/10   M14-19 Avery Fearon          14 M Hackensack      NJ   44:55   44:47  8:01 
   62   1/3    M013&U Billy Liebler         10 M Southington     CT   44:53   44:49  8:01 
   63   9/42   M50-59 John Steele           59 M New Haven       CT   44:55   44:53  8:02 
   64  16/60   M40-49 Jake Desantis         48 M Redding         CT   45:06   44:54  8:02 
   65  17/60   M40-49 Robert Bazata         49 M New Canaan      CT   45:00   44:58  8:03 
   66   5/11   M20-29 Gary Debrito          27 M Danbury         CT   45:16   45:16  8:06 
   67   1/47   F30-39 Christina Butler      39 F Wappingers Fall NY   45:33   45:27  8:08 
   68  18/60   M40-49 Marc Petruzzi         41 M Glastonbury     CT   45:31   45:27  8:08 
   69  10/42   M50-59 Luis Llano            57 M Tampa           FL   45:36   45:31  8:09 
   70  11/42   M50-59 Jeffrey Schwartz      50 M Redding         CT   45:34   45:32  8:09 
   71  19/60   M40-49 Kelly Flatt           43 M Wilton          CT   45:46   45:43  8:11 
   72  20/60   M40-49 Stephen Hunt          47 M Avon            CT   45:51   45:48  8:12 
   73   1/9    F14-19 Julianna Carney       17 F Danbury         CT   46:03   45:56  8:13 
   74   2/47   F30-39 Stacey Cascante       37 F Norwalk         CT   46:10   45:59  8:14 
   75   1/17   M60-69 Dennis White          63 M Trumbull        CT   46:00   46:00  8:14 
   76  12/42   M50-59 Kent Blocher          59 M Redding         CT   46:17   46:00  8:14 
   77   4/81   F40-49 Tina Roese            47 F Pawling         NY   46:15   46:06  8:15 
   78  21/60   M40-49 Chris Kopec           44 M Redding         CT   46:25   46:11  8:16 
   79  13/28   M30-39 Morgan Coolbeth       38 M Hernando        FL   46:24   46:18  8:17 
   80  22/60   M40-49 Mark Mischenko        40 M Ridgefield      CT   46:38   46:24  8:18 
   81  23/60   M40-49 Christopher Iannuzzi  47 M Wilton          CT   46:32   46:24  8:18 
   82   5/81   F40-49 Leah Begg             48 F Newtown         CT   46:30   46:30  8:19 
   83   6/45   F50-59 Nancy Rowe            54 F Ridgefield      CT   46:37   46:37  8:21 
   84  24/60   M40-49 Brian Krasowski       46 M Ansonia         CT   46:43   46:42  8:21 
   85   1/6    F013&U Jamie Kurtz            2 F Trumbull        CT   46:47   46:44  8:22 
   86  25/60   M40-49 Jp Milot              49 M Ridgefield      CT   46:49   46:47  8:22 
   87  26/60   M40-49 Ed Fung               48 M Wilton          CT   46:54   46:51  8:23 
   88  27/60   M40-49 Matthew Demaio        45 M Old Saybrook    CT   47:02   46:55  8:24 
   89  28/60   M40-49 Steve Slovinski       47 M Ridgefield      CT   47:00   46:58  8:24 
   90   2/22   F20-29 Nicole Bartone        27 F Wallingford     CT   47:08   47:03  8:25 
   91  13/42   M50-59 Karl Pelikan          57 M Redding         CT   47:19   47:19  8:28 
   92  14/28   M30-39 Marlon Dale           39 M Westport        CT   47:24   47:19  8:28 
   93   3/22   F20-29 Savannah Young        24 F Atlanta         GA   47:34   47:34  8:31 
   94   6/81   F40-49 Marsha Turek          44 F Bethel          CT   47:42   47:35  8:31 
   95   7/81   F40-49 Kellie Brown          48 F Norwalk         CT   47:49   47:38  8:32 
   96  29/60   M40-49 John Reed             49 M Sandy Hook      CT   47:54   47:48  8:33 
   97  30/60   M40-49 Shaun Williams        48 M Fairfield       CT   47:50   47:50  8:34 
   98  14/42   M50-59 Bill Begg             53 M Newtown         CT   47:54   47:52  8:34 
   99                 #82                                             48:02   47:56  8:35 
  100  15/42   M50-59 Hamid Asgari          52 M Greenwich       CT   47:57   47:57  8:35 
  101   3/47   F30-39 Erin Downs            33 F Millbrook       NY   48:06   47:57  8:35 
  102  16/42   M50-59 John Holmes           55 M Weston          CT   48:03   48:00  8:35 
  103   4/22   F20-29 Frances Holmes        22 F Weston          CT   48:04   48:02  8:36 
  104  17/42   M50-59 Michael Walters       50 M Weston          CT   48:13   48:12  8:37 
  105  31/60   M40-49 Keith Coburn          49 M Waterford       CT   48:29   48:22  8:39 
  106   2/6    F013&U Keelin Bremner        11 F Redding         CT   48:27   48:23  8:40 
  107   1/12   F60-69 Cindy Lyons           60 F Wilton          CT   48:28   48:24  8:40 
  108  15/28   M30-39 Ryan Arbito           36 M Norwalk         CT   48:30   48:28  8:40 
  109  32/60   M40-49 James Bremner         41 M Redding         CT   48:29   48:29  8:41 
  110   1/3    M70+   Rick Poole            71 M Wilton          CT   48:32   48:30  8:41 
  111   2/9    F14-19 Julia Bauer           16 F Danbury         CT   48:33   48:33  8:41 
  112   8/81   F40-49 Claire Coolbeth       43 F Hernando        FL   48:46   48:41  8:43 
  113   3/9    F14-19 Sarah Schechter       17 F Danbury         CT   48:57   48:50  8:44 
  114   6/11   M20-29 Eric Vo               25 M East Hartford   CT   48:54   48:54  8:45 
  115   7/45   F50-59 Hillary Tonken        57 F Redding         CT   49:14   48:57  8:46 
  116  16/28   M30-39 Andriy Shevchuk       36 M Brookfield      CT   49:06   48:58  8:46 
  117   5/22   F20-29 Margaret Schmaling    27 F Milford         MA   49:12   48:59  8:46 
  118   4/47   F30-39 Julie Weiss           33 F Greenwich       CT   49:04   48:59  8:46 
  119  18/42   M50-59 Christopher Ahlberg   55 M Fairfield       CT   49:02   49:00  8:46 
  120  33/60   M40-49 John McCleary         48 M Redding         CT   49:05   49:04  8:47 
  121  34/60   M40-49 Wesley Hodges         48 M Norwalk         CT   49:17   49:06  8:47 
  122  19/42   M50-59 Glenn McCabe          51 M Brookfield      CT   49:19   49:09  8:48 
  123   9/81   F40-49 Julia Flanagan        44 F New York        NY   49:31   49:22  8:50 
  124   8/45   F50-59 Lucy Peto             54 F Wilton          CT   49:30   49:25  8:51 
  125   9/45   F50-59 Lisa Pleban           52 F Gansevoort      NY   49:29   49:26  8:51 
  126   2/17   M60-69 Matti Rinta-Tuuri     64 M Fairfield       CT   49:35   49:31  8:52 
  127   2/12   F60-69 Sally Kniffin         61 F Redding         CT   49:49   49:38  8:53 
  128  10/45   F50-59 Louise Schneider      53 F Danbury         CT   49:42   49:42  8:54 
  129   6/22   F20-29 Julianna Maston       29 F Stamford        CT   49:49   49:43  8:54 
  130  20/42   M50-59 Dayne Stewkesbury     52 M Windsor Locks   CT   49:57   49:50  8:55 
  131   3/6    F013&U Katie McMorrow         9 F New Fairfield   CT   49:58   49:51  8:55 
  132   7/22   F20-29 Jennifer Lynn         26 F Danbury         CT   50:02   49:54  8:56 
  133  21/42   M50-59 Terri McCleary        55 M Redding         CT   50:02   49:58  8:57 
  134  11/45   F50-59 Anne Carruthers       55 F Poughkeepsie    NY   50:06   49:59  8:57 
  135  12/45   F50-59 Kathy Bennett         59 F Cos Cob         CT   50:09   50:03  8:57 
  136  22/42   M50-59 Frank Whaley          53 M Redding         CT   50:14   50:09  8:59 
  137   5/47   F30-39 Luana Nascimento      37 F Braintree       MA   50:16   50:14  8:59 
  138   2/3    M013&U William Davitt        10 M Wilton          CT   50:18   50:15  9:00 
  139  23/42   M50-59 Michael Puckett       52 M Naples          FL   50:17   50:17  9:00 
  140  10/81   F40-49 Miriam Cope           45 F Southington     CT   50:18   50:18  9:00 
  141  11/81   F40-49 Kerri Ahern           41 F New Fairfield   CT   50:28   50:22  9:01 
  142  12/81   F40-49 Aleasha Coburn        48 F Waterford       CT   50:32   50:24  9:01 
  143   8/22   F20-29 Samantha Sciavillo    27 F Port Chester    NY   50:28   50:26  9:02 
  144  13/81   F40-49 Stephanie Bennett     47 F New Fairfield   CT   50:35   50:30  9:02 
  145  14/81   F40-49 Erika Mirwald         46 F Easton          CT   50:35   50:31  9:02 
  146   7/11   M20-29 Andrew Cronin         24 M Walden          NY   50:46   50:31  9:02 
  147  13/45   F50-59 Carolyn Couture       53 F Ridgefield      CT   50:32   50:32  9:02 
  148   3/17   M60-69 Bob Tumiski           62 M Wallingford     CT   50:39   50:33  9:03 
  149  17/28   M30-39 Neil Connery          34 M Derby           CT   50:47   50:47  9:05 
  150  14/45   F50-59 Lauren Contorno       52 F Bethel          CT   51:00   50:59  9:07 
  151   6/47   F30-39 Lauren McKinney       33 F Boston          MA   51:36   51:12  9:10 
  152  18/28   M30-39 Phil Pires            34 M Fairfield       CT   51:12   51:12  9:10 
  153   7/47   F30-39 Geraldine Pires       33 F Fairfield       CT   51:13   51:13  9:10 
  154  19/28   M30-39 Dan Cammarota         36 M Danbury         CT   51:21   51:21  9:11 
  155  15/81   F40-49 Karen Iveson          45 F Redding         CT   51:23   51:23  9:12 
  156  15/45   F50-59 Lisa Shinall          58 F Redding Ridge   CT   51:31   51:24  9:12 
  157  20/28   M30-39 Christopher Ficocelli 33 M North Haven     CT   51:35   51:25  9:12 
  158  35/60   M40-49 Christopher Aversano  44 M Wilton          CT   51:28   51:28  9:13 
  159  36/60   M40-49 Jay D'Orso            47 M Ridgefield      CT   51:34   51:34  9:14 
  160  16/81   F40-49 Tara Melillo          43 F Norwalk         CT   52:16   51:53  9:17 
  161   8/47   F30-39 Rosa Fernades         34 F Brookfield      CT   52:10   51:55  9:17 
  162  37/60   M40-49 Brian Flanagan        41 M Woodbury        CT   52:09   51:56  9:18 
  163  17/81   F40-49 Tricia Jansen         46 F Easton          CT   52:06   52:00  9:18 
  164   9/47   F30-39 Maureen Kane          35 F Fairfield       CT   52:12   52:05  9:19 
  165  24/42   M50-59 Dave Simko            50 M Yonkers         NY   53:07   52:58  9:29 
  166   8/11   M20-29 David Genest          29 M Prospect        CT   53:07   53:04  9:30 
  167  18/81   F40-49 Diane Benke           44 F Westport        CT   53:16   53:12  9:31 
  168  16/45   F50-59 Kathryn Stoker        50 F Norwalk         CT   53:22   53:18  9:32 
  169   4/17   M60-69 Brian Walker          64 M Monroe          CT   53:24   53:24  9:33 
  170  38/60   M40-49 John Cervone          48 M Shelton         CT   53:31   53:31  9:35 
  171   4/6    F013&U Kelley Douglass        5 F Weston          CT   53:33   53:33  9:35 
  172  25/42   M50-59 Richard Colbert       52 M Brookfield      CT   53:36   53:34  9:35 
  173  19/81   F40-49 Carolyn Reed          49 F Sandy Hook      CT   53:45   53:39  9:36 
  174  20/81   F40-49 Lisa Gardiner         48 F Vernon          CT   53:45   53:45  9:37 
  175  17/45   F50-59 Josephine Simko       53 F Bethel          CT   53:46   53:46  9:37 
  176  21/81   F40-49 Brooke Anderson       42 F Seymour         CT   53:54   53:47  9:37 
  177  26/42   M50-59 Bruno Pasqualucci     56 M Seymour         CT   54:04   53:48  9:38 
  178  10/47   F30-39 Michele Pastore       37 F Cos Cob         CT   54:01   53:51  9:38 
  179  27/42   M50-59 Bruce Hoppel          58 M Norwalk         CT   53:59   53:59  9:40 
  180  28/42   M50-59 Dan Berg              52 M Wilton          CT   54:01   54:01  9:40 
  181  21/28   M30-39 Johnny Lo             33 M Redding         CT   54:01   54:01  9:40 
  182  39/60   M40-49 John Malloy           46 M Stamford        CT   54:20   54:10  9:42 
  183  22/81   F40-49 Elaine Sullivan       44 F South Windsor   CT   54:27   54:21  9:44 
  184  40/60   M40-49 Evan Bassett          48 M Redding         CT   54:22   54:22  9:44 
  185  23/81   F40-49 Kathy Miller          47 F Bethel          CT   54:30   54:22  9:44 
  186   5/17   M60-69 Matt Corso            61 M Danbury         CT   54:37   54:29  9:45 
  187  24/81   F40-49 Holly Colbert         40 F Brookfield      CT   54:41   54:35  9:46 
  188  25/81   F40-49 Andrea Barry          40 F Danbury         CT   54:47   54:41  9:47 
  189  18/45   F50-59 Karen Flanagan        54 F Danbury         CT   54:48   54:42  9:47 
  190  11/47   F30-39 Kimberly Raney        35 F Greenwich       CT   54:51   54:43  9:47 
  191  41/60   M40-49 Scott Marcum          46 M Newtown         CT   54:52   54:44  9:48 
  192  42/60   M40-49 Jonathan Hopkins      40 M Redding         CT   54:58   54:45  9:48 
  193  19/45   F50-59 Aline Sullivan        54 F Weston          CT   54:50   54:50  9:49 
  194  26/81   F40-49 Sharon Romano         49 F Oxford          CT   54:59   54:50  9:49 
  195  20/45   F50-59 Thea Boyle            52 F Redding         CT   55:10   54:55  9:50 
  196  21/45   F50-59 Mary Rahe             54 F Katonah         NY   55:14   54:56  9:50 
  197  27/81   F40-49 Mary Wagher           46 F Bethel          CT   55:09   55:03  9:51 
  198   4/9    F14-19 Stephanie D'Orso      14 F Ridgefield      CT   55:17   55:07  9:52 
  199   5/6    F013&U Jacqueline Liebler     9 F Southington     CT   55:17   55:09  9:52 
  200  12/47   F30-39 Jennifer Schneider    36 F Danbury         CT   55:36   55:15  9:53 
  201   3/12   F60-69 Sarah Vaughan         62 F Hamden          CT   55:28   55:15  9:53 
  202  29/42   M50-59 Michael Pianin        58 M Wesron          CT   55:27   55:16  9:53 
  203  28/81   F40-49 Maria Depaola         42 F North Branford  CT   55:16   55:16  9:53 
  204  22/28   M30-39 Brandon Schneider     35 M Danbury         CT   55:38   55:18  9:54 
  205  29/81   F40-49 Laura Nerone          46 F Newtown         CT   55:30   55:19  9:54 
  206  30/81   F40-49 Jackie Bisignano      48 F Patterson       NY   55:21   55:21  9:54 
  207   8/10   M14-19 Zachary Nordstrom     19 M Patterson       NY   55:23   55:23  9:55 
  208   2/3    M70+   Joe Kolok             73 M Brewster        NY   55:23   55:23  9:55 
  209  31/81   F40-49 Jean Hoffman          41 F Norwalk         CT   55:40   55:23  9:55 
  210  32/81   F40-49 Rebecca Darst         42 F Wilton          CT   55:53   55:32  9:56 
  211  13/47   F30-39 Rachel Marino         37 F Ridgefield      CT   55:45   55:38  9:57 
  212   9/22   F20-29 Joy Barrese           26 F Port Chester    NY   55:44   55:41  9:58 
  213  22/45   F50-59 Theresa Lyons         56 F Danbury         CT   55:51   55:44  9:58 
  214  23/45   F50-59 Denise Stein          56 F Orange          CT   55:44   55:44  9:58 
  215  33/81   F40-49 Julie Anne Fossi      48 F New Milford     CT   56:03   55:47  9:59 
  216  24/45   F50-59 Lisa Whelan           54 F Ridgefield      CT   55:47   55:47  9:59 
  217   6/17   M60-69 Tom Hayes             67 M Bethel          CT   56:10   55:56 10:01 
  218   4/12   F60-69 Sabine Schultz        61 F Danbury         CT   56:12   56:02 10:01 
  219  43/60   M40-49 Chris McCann          46 M Wilton          CT   56:11   56:11 10:03 
  220  14/47   F30-39 Jenn Cutler           37 F Redding         CT   56:19   56:11 10:03 
  221  34/81   F40-49 Heather Whaley        45 F Redding         CT   56:13   56:13 10:03 
  222  15/47   F30-39 Tracy Darmofal        39 F Redding         CT   56:33   56:21 10:05 
  223  16/47   F30-39 Alyssa Amyot          33 F Albany          NY   56:28   56:23 10:05 
  224  23/28   M30-39 Michael Labonte       33 M Gaylordsville   CT   56:40   56:29 10:06 
  225  25/45   F50-59 Laura Schechter       50 F Danbury         CT   56:48   56:35 10:07 
  226  17/47   F30-39 Megan Osimanti        37 F Bethel          CT   56:40   56:35 10:08 
  227   7/17   M60-69 George Yurchishin     64 M Danbury         DE   56:44   56:44 10:09 
  228  18/47   F30-39 Janine Russo          39 F Redding         CT   56:54   56:44 10:09 
  229   5/12   F60-69 Polly Edwards         62 F Easton          CT   56:59   56:45 10:09 
  230  30/42   M50-59 William Urban         58 M Redding         CT   56:59   56:45 10:09 
  231  35/81   F40-49 Steve Martoni         43 F Oakville        CT   56:55   56:46 10:09 
  232  26/45   F50-59 Cathy Laydon          51 F East Haven      CT   57:16   56:58 10:12 
  233  36/81   F40-49 Susan Stosuy          46 F Oxford          CT   57:07   56:59 10:12 
  234  37/81   F40-49 Maeve Bremner         42 F Redding         CT   57:04   57:04 10:13 
  235  44/60   M40-49 Kevin Goyen           49 M East Hampton    CT   57:22   57:06 10:13 
  236  10/22   F20-29 Caitlin Neuberger     28 F Newington       CT   57:21   57:16 10:15 
  237   6/6    F013&U Zachary Martoni       13 F Oakville        CT   57:26   57:18 10:15 
  238  38/81   F40-49 Lili Schroppe         48 F Ridgefield      CT   57:21   57:21 10:16 
  239  39/81   F40-49 Robyn Errickson       41 F Newington       CT   57:42   57:27 10:17 
  240  19/47   F30-39 Anca Jordan           37 F New Canaan      CT   57:32   57:29 10:17 
  241   3/3    M70+   Lee Bradley           75 M Newington       CT   57:40   57:37 10:19 
  242  40/81   F40-49 Nipa Urbanz           46 F Ridgefield      CT   57:59   57:45 10:20 
  243  20/47   F30-39 Cassandra Fowler      33 F Southbury       CT   58:03   57:51 10:21 
  244  21/47   F30-39 Nicki Smith           35 F Newtown         CT   58:04   57:52 10:21 
  245  41/81   F40-49 Lee Falk              48 F Bristol         CT   58:11   58:02 10:23 
  246  42/81   F40-49 Melissa Lawrence      42 F Fairfield       CT   58:11   58:02 10:23 
  247  43/81   F40-49 Felicia Liebler       42 F Southington     CT   58:03   58:03 10:23 
  248  45/60   M40-49 John Davitt           45 M Wilton          CT   58:09   58:09 10:24 
  249  22/47   F30-39 Nora Mansfield        35 F Brookfield      CT   58:25   58:11 10:25 
  250  44/81   F40-49 Katy Binder           43 F Patterson       NY   58:25   58:18 10:26 
  251  45/81   F40-49 Heather Ostman        47 F Brewster        NY   58:30   58:23 10:27 
  252  46/81   F40-49 Rachel Tressy         47 F Weatogue        CT   58:41   58:28 10:28 
  253  47/81   F40-49 Allison St. Germain   41 F Bethel          CT   58:38   58:29 10:28 
  254  27/45   F50-59 Allison Murphy        53 F Redding         CT   58:36   58:36 10:29 
  255  28/45   F50-59 Elizabeth Jansen      51 F Stratford       CT   59:03   58:49 10:31 
  256   8/17   M60-69 Brian Sharlach        61 M Redding         CT   58:50   58:50 10:32 
  257  46/60   M40-49 Andrew Cotter         42 M Redding         CT   58:52   58:52 10:32 
  258  29/45   F50-59 Alicia Ogren          51 F Seymour         CT   58:54   58:54 10:32 
  259   9/10   M14-19 Alec Williams         19 M Fairfield       CT   59:12   58:54 10:32 
  260  31/42   M50-59 James West            51 M Yonkers         NY   59:07   59:07 10:35 
  261  11/22   F20-29 Genevieve Coyle       26 F Fairfield       CT   59:15   59:15 10:36 
  262  48/81   F40-49 Melisa Moreau         42 F Redding         CT   59:25   59:15 10:36 
  263  23/47   F30-39 Jeannette McCambley   37 F Sandy Hook      CT   59:20   59:16 10:36 
  264  32/42   M50-59 Daniel Capodicci      57 M Southbury       CT   59:17   59:17 10:36 
  265  47/60   M40-49 Kevin Lewis           45 M Pound Ridge     NY   59:42   59:27 10:38 
  266  24/47   F30-39 Anna Wilson           38 F Bristol         CT   59:51   59:28 10:38 
  267   5/9    F14-19 Manaia Friend         16 F Monroe          CT   59:49   59:31 10:39 
  268  25/47   F30-39 Angelika Zierl        39 F Aidlingen            59:33   59:33 10:39 
  269   6/12   F60-69 Carolyn Frzop         61 F Easton          CT   59:40   59:40 10:40 
  270  26/47   F30-39 Christina Hupfer      31 F Winsted         CT   59:47   59:40 10:41 
  271  33/42   M50-59 William Mahoney       57 M Milford         CT   59:52   59:41 10:41 
  272  27/47   F30-39 Amielu Ouellette      39 F Ellington       CT 1:00:08   59:46 10:42 
  273  49/81   F40-49 Jennifer Williams     48 F Fairfield       CT 1:00:09   59:49 10:42 
  274  12/22   F20-29 Jennie Bunce          23 F Redding         CT 1:00:11 1:00:02 10:44 
  275  34/42   M50-59 Chris Capelle         54 M Wilton          CT 1:00:17 1:00:04 10:45 
  276   9/17   M60-69 Chris Weir            68 M Danbury         CT 1:00:23 1:00:08 10:46 
  277  28/47   F30-39 Andrea Pieri          39 F Redding         CT 1:00:18 1:00:09 10:46 
  278  50/81   F40-49 Tricia Jezierny       41 F North Haven     CT 1:00:35 1:00:24 10:48 
  279  13/22   F20-29 Megan Sniffin         25 F Danbury         CT 1:00:43 1:00:30 10:49 
  280  30/45   F50-59 Melissa Cole          54 F Yorktown Height NY 1:00:43 1:00:32 10:50 
  281  10/10   M14-19 Charlie Condosta      14 M Redding         CT 1:00:59 1:00:46 10:52 
  282  48/60   M40-49 David Rovere          47 M Wilton          CT 1:00:47 1:00:47 10:53 
  283  31/45   F50-59 Sarah James           50 F Ridgefield      CT 1:01:09 1:01:09 10:56 
  284   6/9    F14-19 Kelly Connelly        16 F Greenwich       CT 1:01:27 1:01:11 10:57 
  285  51/81   F40-49 Dianna Manger         45 F Redding         CT 1:01:24 1:01:13 10:57 
  286  14/22   F20-29 Sandra Mills          29 F Danbury         CT 1:01:19 1:01:19 10:58 
  287  52/81   F40-49 Rebecca Hall          41 F South Windsor   CT 1:01:22 1:01:22 10:59 
  288  29/47   F30-39 Amy Zvovushe-Ramos    35 F Monroe          CT 1:01:56 1:01:49 11:04 
  289  30/47   F30-39 Christine Macken      36 F Wilton          CT 1:02:07 1:01:50 11:04 
  290  24/28   M30-39 Matt Mihalcik         32 M Sandy Hook      CT 1:02:21 1:01:58 11:05 
  291  25/28   M30-39 Bryanne Mahoney       30 M Milford         CT 1:02:09 1:01:58 11:05 
  292  53/81   F40-49 Melinda Fuller        42 F Pound Ridge     NY 1:02:01 1:02:01 11:06 
  293  15/22   F20-29 Christine Schmittgall 29 F Bethel          CT 1:02:17 1:02:04 11:06 
  294  10/17   M60-69 Ron Kovner            69 M Bethel          CT 1:02:05 1:02:05 11:06 
  295  11/17   M60-69 Jason Howard          63 M West Redding    CT 1:02:14 1:02:10 11:07 
  296  31/47   F30-39 Assunta Costello      38 F West Redding    CT 1:02:23 1:02:15 11:08 
  297  32/47   F30-39 Jennifer Doerner      38 F Stamford        CT 1:02:35 1:02:20 11:09 
  298  54/81   F40-49 Jillian Brennan       40 F Monroe          CT 1:02:45 1:02:31 11:11 
  299   3/3    M013&U Jake Wilkinson        13 M New Milford     CT 1:02:58 1:02:36 11:12 
  300  26/28   M30-39 Michael L. Smith Jr.  34 M Suffield        CT 1:02:42 1:02:42 11:13 
  301  33/47   F30-39 Christa Rider         34 F Norwalk         CT 1:02:52 1:02:44 11:14 
  302  32/45   F50-59 Carolyn Pianin        53 F Wesron          CT 1:02:57 1:02:46 11:14 
  303  16/22   F20-29 Shannon Faircloth     29 F Moodus          CT 1:03:06 1:02:47 11:14 
  304  33/45   F50-59 Lori White            54 F Nesconset       NY 1:03:24 1:03:00 11:16 
  305  55/81   F40-49 Cindy Mercede         40 F New Canaan      CT 1:03:20 1:03:07 11:18 
  306  17/22   F20-29 Maureen Mehner        27 F Stamford        CT 1:03:28 1:03:13 11:19 
  307  49/60   M40-49 Rob Neville           45 M Redding         CT 1:03:33 1:03:21 11:20 
  308  50/60   M40-49 Warren Pitcher        47 M Sherman         CT 1:03:40 1:03:23 11:20 
  309  35/42   M50-59 Pat Sniffin           59 M Danbury         CT 1:03:39 1:03:27 11:21 
  310  51/60   M40-49 William Poley         48 M Patterson       NY 1:03:59 1:03:38 11:23 
  311  56/81   F40-49 Tara Pagano           42 F Wilton          CT 1:04:00 1:03:41 11:24 
  312  34/47   F30-39 Katherine Mills       31 F Danbury         CT 1:03:49 1:03:49 11:25 
  313  57/81   F40-49 Teresa Childs         48 F Ridgefield      CT 1:04:05 1:03:53 11:26 
  314  58/81   F40-49 Caryn Vita            46 F Norwalk         CT 1:04:25 1:04:09 11:29 
  315  59/81   F40-49 Sue Meyer             49 F Redding         CT 1:04:10 1:04:10 11:29 
  316  52/60   M40-49 Patrick Torney        41 M Fairfield       CT 1:04:27 1:04:13 11:29 
  317  35/47   F30-39 Lisa McDaniel         38 F Stamford        CT 1:04:19 1:04:13 11:29 
  318  60/81   F40-49 Sandhya Sridhar       41 F Newtown         CT 1:04:29 1:04:19 11:31 
  319   7/9    F14-19 Julie Lewis           17 F Patterson       NY 1:04:23 1:04:23 11:31 
  320  61/81   F40-49 Kimberly Brinton      49 F Bethany         CT 1:04:36 1:04:31 11:33 
  321  53/60   M40-49 Tan Herb              47 M Valley Cottage  NY 1:04:52 1:04:44 11:35 
  322  62/81   F40-49 Suzanne Rinaldi       43 F Goshen          CT 1:05:07 1:04:50 11:36 
  323  18/22   F20-29 Kristen Essex         28 F Danbury         CT 1:05:21 1:05:05 11:39 
  324  63/81   F40-49 Carrie Friend         48 F Monroe          CT 1:05:24 1:05:05 11:39 
  325  36/42   M50-59 Joshua Friend         50 M Monroe          CT 1:05:25 1:05:06 11:39 
  326  36/47   F30-39 Larisa Sorce          37 F Redding         CT 1:05:17 1:05:07 11:39 
  327  34/45   F50-59 Susan Dorenbosch      58 F Redding         CT 1:05:37 1:05:18 11:41 
  328   9/11   M20-29 Jon Sevilla           26 M Milford         CT 1:05:18 1:05:18 11:41 
  329  64/81   F40-49 Deanna Gaudreau       43 F Sherman         CT 1:05:50 1:05:29 11:43 
  330  12/17   M60-69 Day De Rosa           60 M Redding         CT 1:05:49 1:05:49 11:47 
  331  65/81   F40-49 Bethany Hartshorn     43 F Marlborough     CT 1:06:05 1:05:52 11:47 
  332  66/81   F40-49 Dawn Gunderson        41 F Norwalk         CT 1:06:11 1:05:59 11:48 
  333  67/81   F40-49 Alice Wilkinson       44 F New Milford     CT 1:06:28 1:06:04 11:49 
  334  37/42   M50-59 Greg Meyer            52 M Redding         CT 1:06:30 1:06:07 11:50 
  335  68/81   F40-49 Sharon D'Orso         47 F Ridgefield      CT 1:06:08 1:06:08 11:50 
  336  37/47   F30-39 Jill Sherbo           38 F Bridgeport      CT 1:06:14 1:06:14 11:51 
  337  69/81   F40-49 Danielle Bloom        41 F East Granby     CT 1:06:17 1:06:17 11:52 
  338   7/12   F60-69 Alice Avery           66 F Bethel          CT 1:06:34 1:06:19 11:52 
  339  38/47   F30-39 Vanessa Teter         34 F Meriden         CT 1:06:31 1:06:31 11:54 
  340  39/47   F30-39 Angela Caes           37 F Redding         CT 1:06:37 1:06:37 11:55 
  341  13/17   M60-69 Karl Eilers           64 M Danbury         CT 1:06:37 1:06:37 11:55 
  342  35/45   F50-59 Patricia Slavin       55 F Southbury       CT 1:06:59 1:06:44 11:56 
  343  38/42   M50-59 Anthony Monaco        51 M Wappingers Fall NY 1:07:03 1:06:50 11:57 
  344  70/81   F40-49 Michaele Densk        48 F Danbury         CT 1:07:03 1:07:03 12:00 
  345   8/12   F60-69 Christine Wilson      63 F Guilford        CT 1:07:29 1:07:19 12:03 
  346  36/45   F50-59 Michele O'Grady       55 F Wilton          CT 1:08:00 1:07:42 12:07 
  347  71/81   F40-49 Cheryl Pitcher        44 F Sherman         CT 1:08:13 1:07:56 12:09 
  348  10/11   M20-29 Zachary Hoover        29 M Bethel          CT 1:08:04 1:08:04 12:11 
  349  27/28   M30-39 Chad Rioux            34 M Winsted         CT 1:08:29 1:08:23 12:14 
  350  72/81   F40-49 Rebecca Chirevas      43 F Bronxville      NY 1:08:48 1:08:26 12:15 
  351  73/81   F40-49 Sherry Dewitt         46 F Bethel          CT 1:09:04 1:08:46 12:18 
  352  39/42   M50-59 Adam Rothman          57 M Greenwich       CT 1:08:57 1:08:49 12:19 
  353  54/60   M40-49 Ray Acunto            48 M Southbury       CT 1:09:17 1:08:56 12:20 
  354  55/60   M40-49 Rudy Costello         43 M West Redding    CT 1:08:59 1:08:59 12:21 
  355  74/81   F40-49 Laura McDonnell       49 F Avon            CT 1:09:14 1:09:01 12:21 
  356  14/17   M60-69 Kevin Ross            64 M Fairfield       CT 1:09:25 1:09:04 12:21 
  357  56/60   M40-49 Mark Castiglione      46 M New Canaan      CT 1:09:08 1:09:08 12:22 
  358  40/47   F30-39 Crystal Zamfino       34 F Stratford       CT 1:09:25 1:09:25 12:25 
  359  37/45   F50-59 Marie Puckett         52 F Naples          FL 1:09:30 1:09:30 12:26 
  360   9/12   F60-69 Laura Hunt            63 F Avon            CT 1:10:05 1:09:41 12:28 
  361  57/60   M40-49 Henry Cavillones      45 M Redding         CT 1:10:22 1:09:56 12:31 
  362  38/45   F50-59 Grace Gaynor          55 F Brookfield      CT 1:10:39 1:10:18 12:35 
  363  75/81   F40-49 Carmen Arguello       42 F New York        NY 1:10:23 1:10:23 12:36 
  364  15/17   M60-69 Ken Essex             64 M Redding         CT 1:11:38 1:11:22 12:46 
  365  40/42   M50-59 Rick McLaughlin       51 M Bristol         CT 1:11:48 1:11:26 12:47 
  366  28/28   M30-39 Mike Sciuto           32 M Stratford       CT 1:11:30 1:11:30 12:47 
  367  16/17   M60-69 Stephen Grathwohl     69 M Fairfield       CT 1:11:52 1:11:32 12:48 
  368  58/60   M40-49 Eric Friedland        44 M Westport        CT 1:12:25 1:11:55 12:52 
  369  59/60   M40-49 Shawn McDonough       42 M Levittown       NY 1:12:17 1:11:56 12:52 
  370  76/81   F40-49 Anne Milot            49 F Ridgefield      CT 1:12:58 1:12:42 13:00 
  371  41/47   F30-39 Megan Rexroat         31 F Fairfield       CT 1:12:43 1:12:43 13:01 
  372  17/17   M60-69 Joseph Steele         62 M New Haven       CT 1:13:14 1:12:58 13:03 
  373   8/9    F14-19 Tsubomi Poley         17 F Patterson       NY 1:13:31 1:13:10 13:05 
  374  42/47   F30-39 Tanya Orloske         36 F Morton Grove    IL 1:13:48 1:13:40 13:11 
  375  41/42   M50-59 Jamie Howard          51 M Albany          NY 1:14:57 1:14:36 13:21 
  376  39/45   F50-59 Daphna Arm            52 F Redding         CT 1:15:17 1:14:56 13:24 
  377  43/47   F30-39 Carolyn Baker         39 F Redding         CT 1:15:21 1:14:59 13:25 
  378  19/22   F20-29 Rana Pusthika         24 F West Hartford   CT 1:17:46 1:17:24 13:51 
  379  40/45   F50-59 Anne Cella            58 F Wallingford     CT 1:18:52 1:18:52 14:07 
  380  10/12   F60-69 Ival Kovner           65 F Bethel          CT 1:19:58 1:19:42 14:16 
  381  11/11   M20-29 Kyle White            22 M Nesconset       NY 1:20:08 1:19:43 14:16 
  382  60/60   M40-49 Allen Durden          48 M Bridgeport      CT 1:21:40 1:21:17 14:32 
  383  44/47   F30-39 Susan Werner          34 F N Massapequa    NY 1:22:12 1:21:51 14:39 
  384  20/22   F20-29 Mallory Silliere      23 F Wilton          CT 1:22:29 1:22:02 14:40 
  385  77/81   F40-49 Debra Jones           48 F Redding         CT 1:22:17 1:22:07 14:41 
  386  78/81   F40-49 Elaine Sullivan       47 F Wilton          CT 1:22:38 1:22:15 14:43 
  387  45/47   F30-39 Tara Lenich           39 F Wilton          CT 1:22:41 1:22:17 14:43 
  388  41/45   F50-59 Judi Silliere         56 F Wilton          CT 1:22:29 1:22:29 14:45 
  389  46/47   F30-39 Anne Irvine           39 F Avon            CT 1:24:48 1:24:30 15:07 
  390  42/45   F50-59 Tasha Cusson          51 F Clinton         CT 1:27:36 1:27:33 15:40 
  391  79/81   F40-49 Ruth Wagner           45 F Westbrook       CT 1:27:34 1:27:34 15:40 
  392  80/81   F40-49 Ceren Laydon          49 F Hamden          CT 1:27:42 1:27:42 15:41 
  393  21/22   F20-29 Carisa Caruso         26 F Milford         CT 1:29:58 1:29:48 16:04 
  394  43/45   F50-59 Patti Skok            50 F Danbury         CT 1:30:58 1:30:40 16:13 
  395   9/9    F14-19 Keira Mohan           17 F Danbury         CT 1:31:00 1:30:41 16:13 
  396  81/81   F40-49 Andrea Birch-Mohan    45 F Danbury         CT 1:31:00 1:30:42 16:14 
  397  11/12   F60-69 Fran Lenich           61 F Wilton          CT 1:33:22 1:32:57 16:38 
  398  44/45   F50-59 Rachel Schwartz       52 F Norwalk         CT 1:33:33 1:33:03 16:39 
  399  45/45   F50-59 Theresa Roth          51 F Westport        CT 1:33:33 1:33:03 16:39 
  400   1/1    F70+   Cathy Troisi          71 F Cohoes          NY 1:37:46 1:37:21 17:25 
  401  42/42   M50-59 Rich Ferguson         57 M New Canaan      CT 1:53:35 1:53:35 20:19 
  402  47/47   F30-39 Catherine Kruchten    32 F Baltimore       MD 1:54:52 1:54:30 20:29 
  403  22/22   F20-29 Stephanie Kruchten    29 F Baltimore       MD 1:59:56 1:59:33 21:23 
  404  12/12   F60-69 Kelly Galanopoulos    65 F Greenwich       CT 1:59:55 1:59:55 21:27 


AGE GROUP FINISHERS


OVERALL MALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Brendan Terry          22 Southport          CT   31:54 
    2 Tyler Lyon             23 Harwinton          CT   32:28 
    3 Christopher King       23 Redding            CT   36:28 

OVERALL FEMALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Liz Genest             27 Torrington         CT   39:08 
    2 Jeanne Halloran        38 Redding            CT   39:57 
    3 Bobbi Fedeli           35 Cromwell           CT   42:56 

MALE AGE GROUP:  13 & U

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Billy Liebler          10 Southington        CT   44:49 
    2 William Davitt         10 Wilton             CT   50:15 
    3 Jake Wilkinson         13 New Milford        CT 1:02:36 

FEMALE AGE GROUP:  13 & U

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jamie Kurtz             2 Trumbull           CT   46:44 
    2 Keelin Bremner         11 Redding            CT   48:23 
    3 Katie McMorrow          9 New Fairfield      CT   49:51 
    4 Kelley Douglass         5 Weston             CT   53:33 
    5 Jacqueline Liebler      9 Southington        CT   55:09 

MALE AGE GROUP:  14 - 19

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Aidan Slovinski        14 Ridgefield         CT   39:56 
    2 Will Sutton            15 Redding            CT   41:38 
    3 Buster Whaley          15 Redding            CT   41:38 
    4 Austin Toscano         19 Oxford             CT   44:17 
    5 Ian McBrayer           17 Redding            CT   44:41 

FEMALE AGE GROUP:  14 - 19

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Julianna Carney        17 Danbury            CT   45:56 
    2 Julia Bauer            16 Danbury            CT   48:33 
    3 Sarah Schechter        17 Danbury            CT   48:50 
    4 Stephanie D'Orso       14 Ridgefield         CT   55:07 
    5 Manaia Friend          16 Monroe             CT   59:31 

MALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Matthew Weber          24 Atlanta            GA   37:15 
    2 Kyle Neuberger         28 Newington          CT   40:09 
    3 Philip Bedoukian       21 Redding            CT   41:39 
    4 Tiago Marinho          24 Danbury            CT   44:12 
    5 Gary Debrito           27 Danbury            CT   45:16 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Amanda Ramirez         27 Boston             MA   44:36 
    2 Nicole Bartone         27 Wallingford        CT   47:03 
    3 Savannah Young         24 Atlanta            GA   47:34 
    4 Frances Holmes         22 Weston             CT   48:02 
    5 Margaret Schmaling     27 Milford            MA   48:59 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Anthony Leroux         33 Agawam             MA   37:22 
    2 Heath Leber            31 Bristol            CT   38:59 
    3 Gleb Popoff            36 Norwalk            CT   39:13 
    4 Sean Mehner            39 Redding            CT   39:25 
    5 Luke Albrecht          38 Newtown            CT   40:02 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Christina Butler       39 Wappingers Falls   NY   45:27 
    2 Stacey Cascante        37 Norwalk            CT   45:59 
    3 Erin Downs             33 Millbrook          NY   47:57 
    4 Julie Weiss            33 Greenwich          CT   48:59 
    5 Luana Nascimento       37 Braintree          MA   50:14 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Tim Urbanz             47 Ridgefield         CT   38:01 
    2 Edward Correia         43 Braintree          MA   38:30 
    3 Ken Blake              43 Boston             MA   39:08 
    4 Kurt Ogren             48 Seymour            CT   39:17 
    5 Paul Baldini           45 Redding            CT   40:34 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Vanessa Moors          41 Fairfield          CT   43:30 
    2 Tanya Bierwith         41 Chelmsford         MA   43:45 
    3 Lisa Goldstein         47 Redding            CT   44:31 
    4 Tina Roese             47 Pawling            NY   46:06 
    5 Leah Begg              48 Newtown            CT   46:30 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Stephen Marsalese      51 Rye Brook          NY   37:31 
    2 Steve Leslie           52 Brookfield         CT   39:28 
    3 Byron Lyon             53 Harwinton          CT   41:27 
    4 Pedro Ramirez          56 Danbury            CT   43:08 
    5 David Hansen           59 Danbury            CT   43:34 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Martha Terry           53 Southport          CT   43:12 
    2 Corinne Lee            50 Wilton             CT   43:55 
    3 Alice Genest           55 Prospect           CT   44:22 
    4 Diana Derivan          59 Norwalk            CT   44:38 
    5 Joyce Allen            55 Palm Harbor        FL   44:44 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dennis White           63 Trumbull           CT   46:00 
    2 Matti Rinta-Tuuri      64 Fairfield          CT   49:31 
    3 Bob Tumiski            62 Wallingford        CT   50:33 
    4 Brian Walker           64 Monroe             CT   53:24 
    5 Matt Corso             61 Danbury            CT   54:29 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Cindy Lyons            60 Wilton             CT   48:24 
    2 Sally Kniffin          61 Redding            CT   49:38 
    3 Sarah Vaughan          62 Hamden             CT   55:15 
    4 Sabine Schultz         61 Danbury            CT   56:02 
    5 Polly Edwards          62 Easton             CT   56:45 

MALE AGE GROUP:  70+

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Rick Poole             71 Wilton             CT   48:30 
    2 Joe Kolok              73 Brewster           NY   55:23 
    3 Lee Bradley            75 Newington          CT   57:37 

FEMALE AGE GROUP:  70+

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Cathy Troisi           71 Cohoes             NY 1:37:21 

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org


Top

Return to Club Connecticut home page.