Pear Tree Point, Darien, CT

Cool (53), sunny, dry.


MEN'S WINNER: Geoffrey Williams - 16:07
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 18:56

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
For searchable results on ChronoTrackLive click here

      
        CLASS                                             
 PLACE  PLACE                   FINISHER                        TIME    PACE      
    Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/3    OVRALM Geoffrey Williams     30 M Norwalk         CT   16:07  5:23 
    2   2/3    OVRALM Ed Banks              50 M Darien          CT   16:44  5:35 
    3   3/3    OVRALM Lucas Madariaga       13 M Darien          CT   17:58  6:00 
    4   1/13   M40-49 Barry McMaster        45 M Darien          CT   18:01  6:01 
    5   1/2    M20-29 Anthony Chowanec      29 M Bridgeport      CT   18:12  6:04 
    6   1/4    M16-19 Sean Cunningham       18 M Wilton          CT   18:16  6:06 
    7   1/3    M13-15 Thomas Arnold         13 M New Canaan      CT   18:19  6:07 
    8   1/9    M30-39 Brian Lloyd           30 M Santa Monica    CA   18:22  6:08 
    9   1/3    OVRALF Mary Zengo            51 F Wilton          CT   18:23  6:08 
   10   1/1    MASTRM Peter Hohmeister      59 M Stamford        CT   18:56  6:19 
   11   1/16   M50-59 Louis Csak            51 M Old Greenwich   CT   18:59  6:20 
   12   2/13   M40-49 Shawn McGrath         42 M Ridgefield      CT   18:59  6:20 
   13   2/3    OVRALF Nora McGrath          42 F Ridgefield      CT   19:11  6:24 
   14   3/3    OVRALF Kristen Nicolais      24 F Mahopac         NY   19:44  6:35 
   15   1/8    F20-29 Margaret Brown        25 F Greenwich       CT   19:50  6:37 
   16   2/2    M20-29 Joseph Lucchesi       28 M Stamford        CT   19:53  6:38 
   17   1/4    F13-15 Kelly Murray          13 F Fort Washington PA   19:58  6:40 
   18   1/9    M01-12 Samuel Kurian         12 M Weston          CT   20:25  6:49 
   19   2/16   M50-59 Mike O'Neill          53 M New Canaan      CT   20:25  6:49 
   20   1/1    MASTRF Sharon Vos            62 F Old Greenwich   CT   20:39  6:53 
   21   2/4    F13-15 Aileen Murray         15 F Fort Washington PA   20:45  6:55 
   22   3/13   M40-49 James Liebertz        46 M Stamford        CT   21:09  7:03 
   23   3/16   M50-59 Mark McGovern         53 M Darien          CT   21:29  7:10 
   24   2/4    M16-19 Peter McMaster        16 M Darien          CT   21:34  7:12 
   25   2/9    M30-39 Phil Pires            34 M Fairfield       CT   21:39  7:13 
   26   2/8    F20-29 Olivia Schum          29 F Wilton          CT   21:42  7:14 
   27   4/16   M50-59 Duffy Franco          56 M Norwalk         CT   21:46  7:16 
   28   1/8    M60-69 Dan Clark             64 M Stamford        CT   21:54  7:18 
   29   1/19   F30-39 Emily Shelley         36 F Darien          CT   21:59  7:20 
   30   5/16   M50-59 Dan Kunetz            52 M Darien          CT   22:05  7:22 
   31   2/8    M60-69 Kevin Lloyd           64 M Darien          CT   22:27  7:29 
   32   3/9    M30-39 Andrew Lloyd          33 M Charleston      SC   22:27  7:29 
   33   4/13   M40-49 Tom McDonald          49 M Fair Lawn       NJ   22:34  7:32 
   34   3/4    M16-19 Jared Hubler          17 M Milford         CT   22:34  7:32 
   35   6/16   M50-59 Del Toreno            55 M Trumbull        CT   22:36  7:32 
   36   4/9    M30-39 Rory Moore            31 M Stamford        CT   22:45  7:35 
   37   5/13   M40-49 Edward Murray         47 M Fort Washington PA   22:50  7:37 
   38   3/8    F20-29 Jennifer Vos          29 F Old Greenwich   CT   22:52  7:38 
   39   1/4    M70-99 Tom Maile             74 M Cortlandt Manor NY   22:52  7:38 
   40   1/12   F50-59 Judy Rubin            58 F White Plains    NY   22:59  7:40 
   41   7/16   M50-59 Michael Paulhaus      51 M Willimantic     CT   22:59  7:40 
   42   1/11   F40-49 Kelley Throop         47 F Norwalk         CT   23:08  7:43 
   43   2/19   F30-39 Lauren O'Connor       30 F Stamford        CT   23:20  7:47 
   44   5/9    M30-39 Roman Kurys           37 M Norwalk         CT   23:32  7:51 
   45   3/19   F30-39 Geraldine Pires       32 F Fairfield       CT   23:33  7:51 
   46   4/8    F20-29 Samantha Bates        27 F Stamford        CT   23:38  7:53 
   47   6/9    M30-39 Steven Kaplan         33 M Norwalk         CT   23:38  7:53 
   48   3/4    F13-15 Paige Keating         15 F Wilton          CT   23:42  7:54 
   49   6/13   M40-49 Remi Rosenberg        43 M Stamford        CT   23:42  7:54 
   50   1/2    F16-19 Meghan Keating        18 F Wilton          CT   23:43  7:55 
   51   2/12   F50-59 Tammy Perotta         53 F Middletown      CT   23:49  7:56 
   52   8/16   M50-59 Dayne Stewkesbury     52 M Windsor Locks   CT   23:50  7:57 
   53   2/11   F40-49 Millie McMaster       40 F Darien          CT   23:52  7:58 
   54   7/13   M40-49 Rob Farley            40 M Darien          CT   24:04  8:02 
   55   3/8    M60-69 Stephen Gardner       63 M New Canaan      CT   24:05  8:02 
   56   4/8    M60-69 Brian Walker          63 M Monroe          CT   24:25  8:09 
   57   3/12   F50-59 Sally Van Leeuwen     59 F Cos Cob         CT   24:31  8:10 
   58   9/16   M50-59 Nicola Mongillo       57 M Cheshire        CT   24:42  8:14 
   59   2/9    M01-12 William Arnold         9 M New Canaan      CT   24:47  8:16 
   60   3/11   F40-49 Kathryn Stoker        49 F Norwalk         CT   24:49  8:17 
   61   4/11   F40-49 Jennifer Fuglestad    46 F New York        NY   25:00  8:20 
   62   5/8    F20-29 Sophie Vos            25 F Old Greenwich   CT   25:01  8:21 
   63   4/4    M16-19 Andrew Pacicca        19 M Norwalk         CT   25:07  8:23 
   64  10/16   M50-59 David Keating         54 M Wilton          CT   25:11  8:24 
   65   3/9    M01-12 Zachary Kurian        10 M Weston          CT   25:14  8:25 
   66   4/19   F30-39 Jai Dobreski          31 F Bethel          CT   25:19  8:27 
   67   4/9    M01-12 Christopher Demuth     8 M New Canaan      CT   25:30  8:30 
   68   8/13   M40-49 Chris Demuth Jr.      40 M New Canaan      CT   25:30  8:30 
   69  11/16   M50-59 Thomas Throop         52 M Norwalk         CT   25:39  8:33 
   70   5/19   F30-39 Katherine Krasney     37 F New Haven       CT   25:51  8:37 
   71   9/13   M40-49 Jonathan Arnold       47 M New Canaan      CT   25:55  8:39 
   72   6/19   F30-39 Alison Guerzon        34 F Long Beach      NY   26:15  8:45 
   73   4/12   F50-59 Ronnie Behringer      59 F Norwalk         CT   26:15  8:45 
   74   7/19   F30-39 Megan Farley          30 F Darien          CT   26:19  8:47 
   75   2/4    M70-99 Lee Bradley           74 M Newington       CT   26:40  8:54 
   76   5/11   F40-49 Candice Nonas         41 F Norwalk         CT   27:00  9:00 
   77  12/16   M50-59 Jess Velona           55 M Old Greenwich   CT   27:03  9:01 
   78   6/8    F20-29 Jordan Hart           24 F Darien          CT   27:06  9:02 
   79   8/19   F30-39 Shannon Vicente       39 F Trumbull        CT   27:08  9:03 
   80   9/19   F30-39 Rebecca Kaplan        31 F Norwalk         CT   27:46  9:16 
   81  10/19   F30-39 Nikki Miller          35 F Stamford        CT   27:52  9:18 
   82   5/12   F50-59 Martha Mahoney        51 F Stamford        CT   28:04  9:22 
   83  13/16   M50-59 Garth Griffiths       54 M Norwalk         CT   28:06  9:22 
   84  14/16   M50-59 Mike Tamborrino       59 M Stamford        CT   28:19  9:27 
   85  10/13   M40-49 Rob Leder             46 M Stamford        CT   28:27  9:29 
   86  11/19   F30-39 Anne Oeldorf-Hirsch   34 F Glastonbury     CT   28:27  9:29 
   87   2/3    M13-15 Brendan McMaster      13 M Darien          CT   28:32  9:31 
   88  15/16   M50-59 Mark Mangelinkx       51 M Bristol         CT   28:42  9:34 
   89   5/9    M01-12 Evan Lionberger        9 M Glastonbury     CT   28:43  9:35 
   90   3/4    M70-99 John Gibbons          75 M Old Greenwich   CT   28:47  9:36 
   91   5/8    M60-69 Bill Tanski           66 M Stratford       CT   28:53  9:38 
   92   6/11   F40-49 Julie Rosenberg       42 F Stamford        CT   28:56  9:39 
   93   6/8    M60-69 Joost Vos             62 M Old Greenwich   CT   28:59  9:40 
   94   7/11   F40-49 Sharon Mangelinkx     42 F Bristol         CT   29:15  9:45 
   95   6/12   F50-59 Shelley Opalski       52 F Essex           CT   29:21  9:47 
   96  12/19   F30-39 Jeanine Schum         32 F Wilton          CT   29:41  9:54 
   97   7/9    M30-39 Eric Rogers           38 M Darien          CT   29:44  9:55 
   98   7/12   F50-59 Dawn Bolling          53 F Norwalk         CT   30:12 10:04 
   99  13/19   F30-39 Lauren Adam           37 F Trumbull        CT   31:04 10:22 
  100   8/12   F50-59 Linda Lauricella      53 F Monroe          CT   31:10 10:24 
  101   8/11   F40-49 April Lionberger      40 F Glastonbury     CT   31:13 10:25 
  102   1/3    F60-69 Beth Pacicca          60 F Norwalk         CT   31:23 10:28 
  103   3/3    M13-15 Will Stamoulis        13 M Darien          CT   31:33 10:31 
  104  11/13   M40-49 Paul Stamoulis        45 M Darien          CT   31:40 10:34 
  105   4/4    F13-15 Natalie Hubler        15 F Milford         CT   31:52 10:38 
  106   8/9    M30-39 Adam Betz             34 M Stamford        CT   31:54 10:38 
  107   9/12   F50-59 Amanda Moore          57 F Stamford        CT   32:05 10:42 
  108  14/19   F30-39 Lindsay Rogers        34 F Darien          CT   32:08 10:43 
  109  15/19   F30-39 Julia Barbieri        30 F Fairfield       CT   32:52 10:58 
  110  10/12   F50-59 Barbi Lizak           55 F Monroe          CT   33:03 11:01 
  111  11/12   F50-59 Carole Urban          52 F Milford         CT   33:18 11:06 
  112   1/1    F70-99 Monica Roche          78 F Fairfield       CT   33:26 11:09 
  113   9/11   F40-49 Elysa Cruse           43 F Norwalk         CT   33:44 11:15 
  114  10/11   F40-49 Maggie Joyce          49 F Fairfield       CT   34:43 11:35 
  115   6/9    M01-12 Kellan Leonard         9 M Darien          CT   35:01 11:41 
  116  16/19   F30-39 Callie Betz           33 F Stamford        CT   35:10 11:44 
  117  12/12   F50-59 Eva Cagwin            58 F Columbus        IN   35:12 11:44 
  118   4/4    M70-99 Les Kurian            75 M Pound Ridge     NY   35:55 11:59 
  119  17/19   F30-39 Sarah Coulter         31 F Trumbull        CT   36:18 12:06 
  120  11/11   F40-49 Gordana Thompson      49 F Trumbull        CT   36:50 12:17 
  121   7/8    F20-29 Belle Shea            22 F Waterford       CT   36:53 12:18 
  122   8/8    F20-29 Victoria Elias        22 F Greenwich       CT   36:54 12:18 
  123  18/19   F30-39 Fiona Leonard         39 F Darien          CT   37:36 12:32 
  124   7/9    M01-12 Kevin Maysonet        11 M Manchester      CT   37:46 12:36 
  125   7/8    M60-69 Kevin O'Brien         67 M Manchester      CT   37:46 12:36 
  126  16/16   M50-59 Brad Hubler           59 M Milford         CT   38:18 12:46 
  127   2/3    F60-69 Sandy Wade            68 F Durham          CT   38:55 12:59 
  128   8/8    M60-69 John Nicolais         66 M Mahopac         NY   40:05 13:22 
  129  19/19   F30-39 Wallis Hendon         35 F Hamden          CT   40:20 13:27 
  130  12/13   M40-49 Dennis Leonard        48 M Darien          CT   42:19 14:07 
  131   8/9    M01-12 Shay Leonard           6 M Darien          CT   42:20 14:07 
  132   9/9    M30-39 Ryan Beel             30 M Cortlandt Manor NY   42:31 14:11 
  133   3/3    F60-69 Linda Ritch2          65 F Greenwich       CT   42:44 14:15 
  134   9/9    M01-12 Nathaniel Maysonet     8 M Manchester      CT   43:42 14:34 
  135  13/13   M40-49 Luis Maysonet         41 M Manchester      CT   43:43 14:35 
  136   2/2    F16-19 Sarah Beel            17 F Cortlandt Manor NY   45:04 15:02 

AGE GROUP FINISHERS

OVERALL MALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Geoffrey Williams      30 Norwalk            CT   16:07 
    2 Ed Banks               50 Darien             CT   16:44 
    3 Lucas Madariaga        13 Darien             CT   17:58 

OVERALL FEMALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Mary Zengo             51 Wilton             CT   18:23 
    2 Nora McGrath           42 Ridgefield         CT   19:11 
    3 Kristen Nicolais       24 Mahopac            NY   19:44 

MASTERS MALE
Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Barry McMaster         45 Darien          CT   18:01 

MASTERS FEMALE
Place Name                  Age City            St Time       
===== ===================== === =============== == ======= 
    1 Sharon Vos             62 Old Greenwich   CT   20:39 

MALE AGE GROUP:  1 - 12

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Samuel Kurian          12 Weston             CT   20:25 
    2 William Arnold          9 New Canaan         CT   24:47 
    3 Zachary Kurian         10 Weston             CT   25:14 

MALE AGE GROUP:  13 - 15

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Thomas Arnold          13 New Canaan         CT   18:19 
    2 Brendan McMaster       13 Darien             CT   28:32 
    3 Will Stamoulis         13 Darien             CT   31:33 

FEMALE AGE GROUP:  13 - 15

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelly Murray           13 Fort Washington    PA   19:58 
    2 Aileen Murray          15 Fort Washington    PA   20:45 
    3 Paige Keating          15 Wilton             CT   23:42 

MALE AGE GROUP:  16 - 19

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Sean Cunningham        18 Wilton             CT   18:16 
    2 Peter McMaster         16 Darien             CT   21:34 
    3 Jared Hubler           17 Milford            CT   22:34 

FEMALE AGE GROUP:  16 - 19

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Meghan Keating         18 Wilton             CT   23:43 
    2 Sarah Beel             17 Cortlandt Manor    NY   45:04 

MALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Anthony Chowanec       29 Bridgeport         CT   18:12 
    2 Joseph Lucchesi        28 Stamford           CT   19:53 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Margaret Brown         25 Greenwich          CT   19:50 
    2 Olivia Schum           29 Wilton             CT   21:42 
    3 Jennifer Vos           29 Old Greenwich      CT   22:52 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Brian Lloyd            30 Santa Monica       CA   18:22 
    2 Phil Pires             34 Fairfield          CT   21:39 
    3 Andrew Lloyd           33 Charleston         SC   22:27 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Emily Shelley          36 Darien             CT   21:59 
    2 Lauren O'Connor        30 Stamford           CT   23:20 
    3 Geraldine Pires        32 Fairfield          CT   23:33 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Shawn McGrath          42 Ridgefield         CT   18:59 
    2 James Liebertz         46 Stamford           CT   21:09 
    3 Tom McDonald           49 Fair Lawn          NJ   22:34 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Kelley Throop          47 Norwalk            CT   23:08 
    2 Millie McMaster        40 Darien             CT   23:52 
    3 Kathryn Stoker         49 Norwalk            CT   24:49 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Peter Hohmeister       59 Stamford           CT   18:56 
    2 Louis Csak             51 Old Greenwich      CT   18:59 
    3 Mike O'Neill           53 New Canaan         CT   20:25 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Judy Rubin             58 White Plains       NY   22:59 
    2 Tammy Perotta          53 Middletown         CT   23:49 
    3 Sally Van Leeuwen      59 Cos Cob            CT   24:31 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dan Clark              64 Stamford           CT   21:54 
    2 Kevin Lloyd            64 Darien             CT   22:27 
    3 Stephen Gardner        63 New Canaan         CT   24:05 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Beth Pacicca           60 Norwalk            CT   31:23 
    2 Sandy Wade             68 Durham             CT   38:55 
    3 Linda Ritch            65 Greenwich          CT   42:44 

MALE AGE GROUP:  70 - 99

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Tom Maile              74 Cortlandt Manor    NY   22:52 
    2 Lee Bradley            74 Newington          CT   26:40 
    3 John Gibbons           75 Old Greenwich      CT   28:47 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 99

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Monica Roche           78 Fairfield

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.