15 km, Ridgefield, CT
January 22, 2017

Cool (45), sunny, muddy.

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 50:45
WOMEN'S WINNER: Allison Goldstein - 60:08

 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 26, Newtown, CT                    50:45    5:27
    2    1 OpM  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT           53:02    5:41

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

3 1 M40 Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT 56:09 6:01 4 2 OpM Ian Mickool, 18, Ridgefield, CT 56:25 6:03 5 3 OpM Daniel Lennox, 36, Darien, CT 57:01 6:07 6 4 OpM Sam Parton, 24, Fairfield, CT 57:18 6:09 7 2 M40 Alejandro Pasten, 44, Stamford, CT 57:23 6:09 8 5 OpM John Kuehn, 22, Jamaica, NY 57:27 6:10 9 6 OpM Tony Perugini, 36, Oxford, CT 59:02 6:20 10 1 M50 Krister Holm, 50, Westport, CT 59:20 6:22 11 7 OpM Aleksei Chernov, 31, Stamford, CT 59:30 6:23 12 8 OpM Yuzo Aramaki, 37, Cos Cob, CT 59:45 6:25 13 3 M40 Jordan Wolff, 40, Irvington, NY 59:55 6:26 1 OpW Allison Goldstein, 30*, Jersey City, NJ 1:00:08 6:27 14 9 OpM Jeff Kurjiaka, 38, Monroe, CT 1:00:29 6:29 15 4 M40 Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT 1:00:35 6:30 2 1 OpW Alyssa Cole, 29*, Woodbury, CT 1:00:49 6:32 16 5 M40 Abdellah Bennani, 43, Norwalk, CT 1:01:18 6:35 17 10 OpM Jeff Sheldon, 36, Southbury, CT 1:01:23 6:35 3 2 OpW Kathleen Barada, 23*, Stamford, CT 1:01:41 6:37 18 6 M40 Ken Merrick, 47, New Fairfield, CT 1:01:43 6:37 19 11 OpM Matt Slattery, 38, Norwalk, CT 1:01:50 6:38 20 12 OpM Jeremy Miner, 26, Stamford, CT 1:01:52 6:38 4 1 W50 Mary Zengo, 51*, Wilton, CT 1:02:33 6:43 21 7 M40 John McElroy, 41, Danbury, CT 1:02:41 6:43 5 1 W40 Aimee Patel, 42*, Hamden, CT 1:02:42 6:44 22 13 OpM Brian Haswell, 28, Stamford, CT 1:02:45 6:44 23 2 M50 Ed Finnigan, 51, Fairfield, CT 1:02:48 6:44 24 14 OpM David Gordon, 36, Westport, CT 1:03:00 6:46 25 3 M50 Maximino Veiga, 50, Danbury, CT 1:03:08 6:46 6 2 W40 Liz Herbert, 48*, Darien, CT 1:03:10 6:47 26 15 OpM Greg Kyrytschenko, 38, Seymour, CT 1:03:31 6:49 27 8 M40 Tim Urbanz, 46, Ridgefield, CT 1:03:33 6:49 28 4 M50 George Buchanan, 58, Shelton, CT 1:03:40 6:50 29 5 M50 Chris Deming, 50, Danbury, CT 1:03:44 6:50 30 16 OpM Tucker Green, 37, New Canaan, CT 1:03:46 6:50 31 17 OpM Chris Tingue, 30, Mount Vernon, NY 1:03:48 6:51 32 6 M50 Peter Lofink, 56, Brookfield, CT 1:03:50 6:51 7 3 OpW Anna Pluta, 36*, Weston, CT 1:04:07 6:53 8 4 OpW Sara Belles, 36*, Brookfield, CT 1:04:25 6:55 33 9 M40 Stephen Kennedy, 41, Darien, CT 1:04:26 6:55 9 5 OpW Jamie Whittendale, 28*, Stamford, CT 1:04:30 6:55 34 10 M40 John Ryan, 46, Mamaroneck, NY 1:04:49 6:57 35 11 M40 Larry Ikard, 48, New Canaan, CT 1:04:52 6:58 36 18 OpM Michael Tobin, 35, Ridgefield, CT 1:05:00 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

37 19 OpM Sean Mehner, 38, Redding, CT 1:05:34 7:02 38 7 M50 Paul Greenberg, 55, Westport, CT 1:05:55 7:04 39 8 M50 Peter Hohmeister, 59, Stamford, CT 1:05:58 7:05 40 12 M40 Eric Krebs, 47, Roxbury, CT 1:06:04 7:05 41 9 M50 Neil Farrow, 53, Ridgefield, CT 1:06:06 7:05 10 6 OpW Elizabeth Gmelin, 35*, Ridgefield, CT 1:06:17 7:07 42 13 M40 Gregory Cohen, 48, Croton On Hudson, NY 1:06:51 7:10 43 20 OpM Nick Logan, 35, Norwalk, CT 1:07:05 7:12 44 #5065 1:07:16 7:13 45 #3786 1:07:22 7:14 46 10 M50 Derek Blackburn, 56, Westport, CT 1:07:22 7:14 11 7 OpW Nicole Semanchik, 37*, Milford, CT 1:07:57 7:17 12 3 W40 Christine Vincent, 47*, Fairfield, CT 1:08:22 7:20 47 11 M50 Andrew Bein, 51, Riverside, CT 1:08:36 7:22 13 4 W40 Benedicte Uguen, 42*, Briarcliff Manor, NY 1:08:36 7:22 48 12 M50 Mike O'Neill, 52, New Canaan, CT 1:08:45 7:23 49 14 M40 Patrick Scully, 47, Ridgefield, CT 1:08:51 7:23 14 8 OpW Kristen Wilson, 39*, White Plains, NY 1:08:52 7:23 50 15 M40 Jan Schole, 49, Ridgefield, CT 1:08:54 7:24 51 16 M40 Robert Cook, 48, South Windsor, CT 1:08:57 7:24 15 9 OpW Laurie-Ann Netto, 39*, White Plains, NY 1:09:06 7:25 52 21 OpM Will Bergen, 26, Stamford, CT 1:09:12 7:25 53 13 M50 Rob Kennedy, 54, Norwalk, CT 1:09:15 7:26 54 14 M50 Bill Casill, 58, Cross River, NY 1:09:18 7:26 55 15 M50 Andrew Blance, 58, New Canaan, CT 1:09:24 7:27 16 10 OpW Jeanne Halloran, 38*, Redding, CT 1:09:25 7:27 56 16 M50 Randy Watkins, 53, New Milford, CT 1:09:27 7:27 57 17 M50 Felipe Zarama, 51, Shelton, CT 1:09:33 7:28 58 17 M40 Phillip Bloomfield, 45, Norwalk, CT 1:09:37 7:28 59 18 M50 Torpedo Ruospo, 52, Stratford, CT 1:09:39 7:28 60 19 M50 Anthony Kelly, 53, Fairfield, CT 1:09:58 7:30 61 22 OpM Stuart Webster, 32, Newtown, CT 1:10:00 7:31 17 11 OpW Stephanie Bramlett, 32*, Norwalk, CT 1:10:04 7:31 62 20 M50 Louis Csak, 50, Old Greenwich, CT 1:10:05 7:31 63 21 M50 Angelo Giordano, 50, Wilton, CT 1:10:08 7:31 18 2 W50 Susan Chiovitti, 55*, Thomaston, CT 1:10:16 7:32 19 5 W40 Tara Rudinski, 47*, Brookfield, CT 1:10:26 7:33 64 1 M60 Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT 1:10:34 7:34 20 3 W50 Teren Block, 51*, Ridgefield, CT 1:10:40 7:35 65 18 M40 Thomas Fatone, 48, Orange, CT 1:10:45 7:35 21 6 W40 Dawn Newsome, 48*, Greenwich, CT 1:10:46 7:36 22 12 OpW Alex Cotter, 39*, Darien, CT 1:10:47 7:36 66 19 M40 Eric Friedland, 43, Westport, CT 1:10:49 7:36 23 7 W40 Shana Decsi, 40*, Darien, CT 1:10:52 7:36 67 20 M40 Alan Martin, 47, Westport, CT 1:10:53 7:36 24 4 W50 Alene Lofink, 53*, Brookfield, CT 1:10:54 7:36 68 23 OpM Matthew Epstein, 35, Brookfield, CT 1:11:13 7:38 69 21 M40 Ram Sarma, 42, Stamford, CT 1:11:14 7:39 70 24 OpM Heath Leber, 30, Bristol, CT 1:11:19 7:39 25 13 OpW Amanda Fox, 26*, New York, NY 1:11:20 7:39 71 22 M50 Bill Hunter, 55, Fairfield, CT 1:11:27 7:40 72 22 M40 Scott Horn, 44, Darien, CT 1:11:33 7:41 26 8 W40 Christine Dunnery, 48*, New City, NY 1:11:35 7:41 73 2 M60 Mark Lang, 60, Danbury, CT 1:11:52 7:43 74 23 M40 Al Kaholic, 42, Naugatuck, CT 1:11:54 7:43 27 5 W50 Cheryl Ryba, 50*, Berlin, CT 1:11:55 7:43 75 23 M50 Tony Ryba, 51, Berlin, CT 1:12:00 7:43 76 24 M50 Jim Santora, 51, New Canaan, CT 1:12:03 7:44 77 24 M40 Anthony Chiaverini, 45, Fairfield, CT 1:12:04 7:44 78 25 OpM Lucas Finco, 37, Norwalk, CT 1:12:10 7:45 79 25 M40 Michael Orth, 48, White Plains, NY 1:12:12 7:45 28 9 W40 Heather Baden, 41*, Rye, NY 1:12:16 7:45 80 25 M50 Peter Pfister, 57, Norwalk, CT 1:12:24 7:46 81 26 M50 Wayne Zimmerman, 52, Weston, CT 1:12:28 7:47 82 27 M50 Dan Fanelli, 59, Tarrytown, NY 1:12:30 7:47 83 28 M50 Adam Norris, 51, Norwalk, CT 1:12:38 7:48 84 26 M40 Esteban Sequera, 44, Milford, CT 1:12:41 7:48 85 27 M40 Jp Milot, 49, Ridgefield, CT 1:12:43 7:48 29 10 W40 Eileen Rice, 43*, Cromwell, CT 1:12:44 7:48 86 28 M40 Steve Cognato, 49, Danbury, CT 1:12:47 7:49 30 11 W40 Jamie Steckler, 46*, Ridgefield, CT 1:12:48 7:49 31 14 OpW Kristen Doster, 26*, Bedford Hills, NY 1:12:50 7:49 32 12 W40 Christine Stefan, 49*, Fairfield, CT 1:12:54 7:49 87 29 M50 Eric Andersen, 54, Old Greenwich, CT 1:12:57 7:50 88 30 M50 Howard Goldstein, 51, Stamford, CT 1:13:15 7:52 33 15 OpW Jessica Gonzales, 30*, Long Island City, NY 1:13:22 7:52 34 6 W50 Kimberly Driscoll, 55*, Fairfield, CT 1:13:27 7:53 89 3 M60 Bruce Goulart, 66, Newtown, CT 1:13:29 7:53 90 31 M50 Nicholas Moore, 51, Irvington, NY 1:13:36 7:54 91 29 M40 Pascal Fuchs, 46, Fairfield, CT 1:13:38 7:54 35 16 OpW Kathleen McGowan, 36*, New York, NY 1:13:39 7:54 92 30 M40 Paul Cusumano, 45, Trumbull, CT 1:13:42 7:54 93 4 M60 Daniel Clark, 63, Stamford, CT 1:13:47 7:55 36 7 W50 Heidi Mitchell, 50*, Darien, CT 1:13:56 7:56 94 26 OpM Jon Myers, 39, New York, NY 1:14:01 7:56 95 32 M50 Matthew Spiegel, 56, Westport, CT 1:14:06 7:57 96 33 M50 Gilles Tamagnan, 53, Woodbridge, CT 1:14:12 7:58 97 34 M50 John McKenna, 53, Bantam, CT 1:14:18 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

98 31 M40 Scott Martin, 44, Weston, CT 1:14:39 8:01 99 27 OpM Conor McManus, 26, Newtown, CT 1:14:45 8:01 37 8 W50 Claudia Smith, 50*, Stamford, CT 1:14:48 8:01 38 17 OpW Joseph Levitin, 31*, New Haven, CT 1:14:54 8:02 100 32 M40 Paul Baldini, 45, North Haven, CT 1:15:01 8:03 101 33 M40 Peter Krajnak, 40, Danbury, CT 1:15:08 8:04 39 13 W40 Jodi Sorrells, 45*, Darien, CT 1:15:15 8:04 102 35 M50 Brad Hardy, 52, Westport, CT 1:15:19 8:05 40 9 W50 Lisa Tuffy, 50*, New Canaan, CT 1:15:30 8:06 41 14 W40 Paula Muller, 45*, New Canaan, CT 1:15:41 8:07 42 10 W50 Diane Hayes, 51*, Weston, CT 1:15:42 8:07 103 5 M60 Bob Bradley, 70, Guilford, CT 1:15:42 8:07 104 28 OpM William Ozanne, 37, Darien, CT 1:16:02 8:09 105 36 M50 Douglas Lee, 56, Sherman, CT 1:16:04 8:10 106 29 OpM John Joyce, 39, Norwalk, CT 1:16:13 8:11 107 30 OpM Tom Starodaj, 29, New Britain, CT 1:16:18 8:11 43 18 OpW Kristen Deyoung, 29*, Stamford, CT 1:16:19 8:11 44 19 OpW Erica Logan, 33*, Norwalk, CT 1:16:30 8:12 108 37 M50 Michael Beaudry, 55, Newtown, CT 1:16:47 8:14 109 38 M50 Jeff Falberg, 52, Bridgeport, CT 1:16:51 8:15 110 34 M40 Kevin Wilson, 43, White Plains, NY 1:17:03 8:16 45 20 OpW Salena Chatman, 39*, Middletown, CT 1:17:13 8:17 46 21 OpW Julia Demoranville, 22*, New York, NY 1:17:15 8:17 111 39 M50 Peter Varone, 59, West Haven, CT 1:17:31 8:19 112 6 M60 Tom Maile, 74, Cortlandt Manor, NY 1:17:41 8:20 113 7 M60 Joseph Vonehr, 64, Southport, CT 1:17:47 8:21 114 40 M50 Kurt De Guzman, 56, New Haven, CT 1:18:00 8:22 47 22 OpW Noa Besner, 34*, New York, NY 1:18:00 8:22 115 31 OpM Franklyn Gandiaga, 29, Derby, CT 1:18:02 8:22 116 41 M50 Bruce Colthup, 50, New Canaan, CT 1:18:17 8:24 117 42 M50 Tony Smyth, 57, Ridgefield, CT 1:18:26 8:25 118 43 M50 Don Henry, 51, New Canaan, CT 1:18:34 8:26 48 15 W40 Jennifer Febles, 47*, Greenwich, CT 1:18:36 8:26 119 35 M40 Mark Willkehr, 49, Norwalk, CT 1:18:38 8:26 120 32 OpM Sebastien Ribeiro, 25, Larchmont, NY 1:18:41 8:27 121 44 M50 Stephen Barone, 58, Plymouth, CT 1:18:42 8:27 122 36 M40 Roland Goodell, 49, Franklin, MA 1:18:45 8:27 49 16 W40 Sandi Fox, 47*, Danbury, CT 1:18:51 8:28 123 45 M50 Radoslaw Zapert, 50, Norwalk, CT 1:18:59 8:28 124 8 M60 Neil Mandel, 62, Shelton, CT 1:19:13 8:30 50 17 W40 Laurie O'Connor, 46*, New York, NY 1:19:23 8:31 125 9 M60 Jeff Dingwell, 61, Bethlehem, CT 1:19:55 8:34 51 18 W40 Sarah Bourdeau, 40*, East Haven, CT 1:20:02 8:35 52 19 W40 Kristen Noble, 42*, Ridgefield, CT 1:20:25 8:38 126 37 M40 John Kresser, 47, Fairfield, CT 1:20:32 8:38 127 38 M40 Matthew Dorney, 40, Fairfield, CT 1:20:32 8:38 128 39 M40 Bob Bazata, 49, New Canaan, CT 1:20:39 8:39 129 10 M60 Rob Fryer, 69, New Canaan, CT 1:20:42 8:39 53 23 OpW Veronica Leeds, 28*, Brewster, NY 1:20:44 8:40 130 33 OpM Bernie Prat, 31, Fairfield, CT 1:20:50 8:40 131 46 M50 Frank Jozefick, 51, Milford, CT 1:20:51 8:40 54 20 W40 Leah Begg, 47*, Newtown, CT 1:21:02 8:42 132 34 OpM Thomas Arnold, 13, New Canaan, CT 1:21:13 8:43 55 11 W50 Corliss Spencer, 56*, New Canaan, CT 1:21:13 8:43 56 12 W50 Maureen Carson, 55*, Dobbs Ferry, NY 1:21:16 8:43 57 13 W50 Suzanne Turner, 53*, Norwalk, CT 1:21:18 8:43 133 40 M40 Mike Feinberg, 40, North Haven, CT 1:21:18 8:43 134 11 M60 Rob Inghilterra, 60, Norwalk, CT 1:21:30 8:45 135 47 M50 Tyler Carr, 52, Ridgefield, CT 1:21:34 8:45 136 48 M50 Anthony Cataldo, 53, Ridgefield, CT 1:21:37 8:45 58 14 W50 Kate Lyons, 52*, Darien, CT 1:21:43 8:46 59 24 OpW Keely Levins, 26*, Stamford, CT 1:21:53 8:47 60 21 W40 Debby Valin, 49*, Woodbridge, CT 1:21:55 8:47 61 15 W50 Teresa Lee, 53*, Sherman, CT 1:22:01 8:48 62 1 W60 Dorit Heimer, 63*, New York, NY 1:22:02 8:48 137 41 M40 Chris Murphy, 43, Bronxville, NY 1:22:22 8:50 138 42 M40 Brian O'Callaghan, 40, Ridgefield, CT 1:22:40 8:52 63 22 W40 Beth Dexter, 41*, Bronxville, NY 1:22:49 8:53 139 43 M40 Ching Yam, 41, Newburgh, NY 1:22:51 8:53 140 44 M40 Andy Neuberger, 49, Mount Kisco, NY 1:23:12 8:56 64 25 OpW Julie Perfetto, 28*, Newington, CT 1:23:21 8:57 141 49 M50 Michael Duvally, 55, Pound Ridge, NY 1:23:21 8:57 65 26 OpW Jackie Dimeglio, 32*, Easton, CT 1:23:23 8:57 142 50 M50 Rick Heyman, 52, Redding, CT 1:23:23 8:57 143 45 M40 John Fallon, 46, Norwalk, CT 1:23:27 8:57 144 12 M60 Kevin Lloyd, 64, Darien, CT 1:23:28 8:57 145 51 M50 Christopher Lanzano, 58, Fairfield, CT 1:23:36 8:58 146 52 M50 Ernie Cullinan, 50, Hamden, CT 1:23:46 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

147 46 M40 Andrew Whitley, 43, Fairfield, CT 1:24:01 9:01 66 23 W40 Kerry Rice, 42*, Norwalk, CT 1:24:09 9:02 67 27 OpW Victoria Ganzi, 39*, New York, NY 1:24:14 9:02 148 47 M40 Jason Rogers, 45, Milford, CT 1:24:27 9:04 68 28 OpW Geraldine Pires, 32*, Fairfield, CT 1:24:35 9:04 149 35 OpM Philip Pires, 33, Fairfield, CT 1:24:35 9:04 150 53 M50 Del Toreno, 54, Trumbull, CT 1:24:38 9:05 69 29 OpW Simrun Kochhar, 34*, New York, NY 1:24:39 9:05 151 54 M50 Geoffrey Morris, 51, Ridgefield, CT 1:24:43 9:05 152 48 M40 John McCleary, 48, Redding, CT 1:25:01 9:07 153 55 M50 Ed Marquez, 51, Ridgefield, CT 1:25:04 9:08 70 30 OpW Chloe Richland, 33*, Stamford, CT 1:25:04 9:08 154 56 M50 Peter Marshall, 51, Andover, CT 1:25:07 9:08 71 31 OpW Becky Smith, 24*, Stamford, CT 1:25:19 9:09 155 57 M50 Greg Nilan, 53, Monroe, CT 1:25:20 9:09 72 16 W50 Terri McCleary, 55*, Redding, CT 1:25:37 9:11 156 13 M60 Aram Nahabedian, 65, Sandy Hook, CT 1:25:50 9:13 73 32 OpW Alaina Andersen, 35*, Bridgeport, CT 1:25:55 9:13 74 24 W40 Kathryn Stoker, 49*, Norwalk, CT 1:25:58 9:13 75 2 W60 Elizabeth Craig, 60*, Wilton, CT 1:25:59 9:14 76 25 W40 Erika Mirwald, 45*, Easton, CT 1:26:11 9:15 157 49 M40 Sam Valencia, 42, Norwalk, CT 1:26:30 9:17 158 50 M40 Sean Connelly, 46, Ridgefield, CT 1:26:35 9:17 77 3 W60 Andrea Williamson, 61*, Rowayton, CT 1:26:36 9:17 159 58 M50 Bill Begg, 53, Newtown, CT 1:26:54 9:19 78 26 W40 Renee Janso, 41*, Ridgefield, CT 1:27:11 9:21 160 14 M60 John Krasniewicz, 65, Stamford, CT 1:27:22 9:22 161 59 M50 Michael Paulhaus, 50, Willimantic, CT 1:27:28 9:23 79 27 W40 Tiffanie Sgritta, 43*, Stamford, CT 1:27:33 9:24 80 17 W50 Lucy Peto, 53*, Wilton, CT 1:27:43 9:25 162 51 M40 Ryamond Cannata, 43, Carmel, NY 1:27:45 9:25 163 52 M40 Peter Mumola, 46, Norwalk, CT 1:27:55 9:26 164 15 M60 James Heus, 64, Ridgefield, CT 1:28:04 9:27 81 4 W60 Sharon Reiner, 60*, Marlborough, CT 1:28:35 9:30 82 18 W50 Ronnie Behringer, 59*, Norwalk, CT 1:28:40 9:31 83 33 OpW Amanda Fisher, 39*, Norwalk, CT 1:28:44 9:31 84 34 OpW Jamie Grennan, 39*, Norwalk, CT 1:29:08 9:34 85 28 W40 Megan Thompson, 48*, Mansfield Depot, CT 1:29:24 9:35 86 19 W50 Lori Riley, 52*, Storrs, CT 1:29:24 9:35 87 35 OpW Kori Pierce, 38*, Brookfield, CT 1:29:34 9:37 165 53 M40 Andrew Caligiuri, 41, Ridgefield, CT 1:30:12 9:41 166 16 M60 Joseph Rorick, 71, Bethel, CT 1:30:31 9:43 88 36 OpW Lina Frazer, 39*, Bethany, CT 1:30:45 9:44 89 20 W50 Claudia Hart, 56*, New Britain, CT 1:30:47 9:44 167 17 M60 Geoff Steadman, 65, Norwalk, CT 1:30:51 9:45 168 36 OpM Julio German, 36, Port Chester, NY 1:31:04 9:46 90 21 W50 Sherri Condon, 51*, Middletown, CT 1:31:42 9:50 91 37 OpW Maria Ilyukhina, 26*, Stamford, CT 1:31:44 9:50 92 22 W50 Phyllis Bartoli, 55*, Fairfield, CT 1:32:22 9:55 93 5 W60 Christina Ogren, 60*, Fairfield, CT 1:32:30 9:55 169 18 M60 Michael Rubinfeld, 69, Dobbs Ferry, NY 1:32:32 9:56 170 19 M60 Brian Walker, 63, Monroe, CT 1:32:34 9:56 94 29 W40 Elizabeth Belanger, 45*, Tarrytown, NY 1:32:47 9:57 95 38 OpW Samantha Goldstein, 31*, Unionville, CT 1:32:57 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

96 30 W40 Carolyn Murphy, 49*, White Plains, NY 1:33:21 10:01 97 23 W50 Fiona Cosham, 50*, Southbury, CT 1:33:48 10:04 98 31 W40 Rebecca Engmann Darst, 41*, Wilton, CT 1:34:15 10:07 99 24 W50 Katherine Stallfort, 56*, Wilton, CT 1:34:22 10:07 100 25 W50 Louise Melanson, 56*, Bloomfield, CT 1:34:23 10:08 101 32 W40 Kathleen Boni, 48*, North Branford, CT 1:34:57 10:11 171 60 M50 Simon Cosham, 50, Southbury, CT 1:35:00 10:12 172 54 M40 Jeremy Titus, 47, Durham, CT 1:35:31 10:15 102 33 W40 Elizabeth Titus, 46*, Durham, CT 1:35:32 10:15 173 55 M40 Chris Demuth, 40, New Canaan, CT 1:35:45 10:16 174 37 OpM Christopher Demuth, 8, New Canaan, CT 1:35:46 10:16 175 38 OpM Nolan Blanchfield, 10, Fairfield, CT 1:36:57 10:24 176 39 OpM Josh Blanchfield, 37, Fairfield, CT 1:36:58 10:24 177 20 M60 Travis Dowell, 67, New Rochelle, NY 1:37:36 10:28 103 39 OpW Kathryn Escoto, 30*, New York, NY 1:37:46 10:29 104 34 W40 Cassandra Day, 48*, Middletown, CT 1:38:04 10:31 105 35 W40 Kim Cognato, 48*, Danbury, CT 1:38:13 10:32 106 26 W50 Ann Bledsoe Bollert, 50*, White Plains, NY 1:38:55 10:37 178 56 M40 David Danvers, 48, Wilton, CT 1:39:12 10:39 107 40 OpW Rizel Foley, 39*, Danbury, CT 1:40:09 10:45 179 57 M40 Mark Schwartz, 48, Brooklyn, NY 1:40:41 10:48 180 61 M50 Austin French, 50, Orange, CT 1:40:55 10:50 108 6 W60 Luanne Roy, 61*, Seymour, CT 1:40:57 10:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

109 41 OpW Amy Hatfield, 29*, Torrington, CT 1:42:36 11:00 110 42 OpW Amy Zvovushe-Ramos, 36*, Monroe, CT 1:43:32 11:06 181 62 M50 Clay Zambo, 55, Norwalk, CT 1:43:36 11:07 111 43 OpW Maureen Kane, 35*, Fairfield, CT 1:43:37 11:07 182 #7816 1:44:39 11:14 183 21 M60 Jason Howard, 63, Redding, CT 1:44:41 11:14 112 44 OpW Michelle Rizzuto, 33*, Branford, CT 1:47:28 11:32 113 27 W50 Dawn Bolling, 53*, Norwalk, CT 1:48:00 11:35 184 22 M60 Larry Williams, 63, Kent, CT 1:48:21 11:37 185 58 M40 Jeffrey Weisman, 47, New Haven, CT 1:49:55 11:48 186 23 M60 David Acker, 61, Branford, CT 1:50:25 11:51 114 28 W50 Sherry Boyd, 53*, Trumbull, CT 1:50:28 11:51 115 36 W40 Doxene Roberts, 48*, Mount Vernon, NY 1:51:17 11:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

116 45 OpW Sharon Rosenblatt, 28*, Cheshire, CT 1:55:54 12:26 187 63 M50 Yves Nugent, 56, Vienna, VA 1:55:56 12:26 188 #1583 1:56:52 12:32 117 29 W50 Mary Williams, 57*, Kent, CT 1:56:57 12:33 118 37 W40 Vicky Nguyen, 46*, Wingdale, NY 1:57:35 12:37 189 64 M50 Patrick Kennedy, 53, Wilton, CT 1:58:04 12:40 119 38 W40 Rachel Priester, 41*, Waterford, CT 1:58:16 12:41 120 30 W50 Dawn Biondi, 55*, West Haven, CT 1:59:36 12:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

190 24 M60 Karl Eilers, 64, Danbury, CT 2:14:32 14:26 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 39 finishers among Men Under 40 58 finishers among Men 40 - 49 64 finishers among Men 50 - 59 24 finishers among Men 60 & Up 45 finishers among Women Under 40 38 finishers among Women 40 - 49 30 finishers among Women 50 - 59 6 finishers among Women 60 & Up 191 male finishers 119 female finishers 310 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

23women

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     PACE
Open Men
    2    1  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT           53:02    5:41
    4    2  Ian Mickool, 18, Ridgefield, CT                56:25    6:03
    5    3  Daniel Lennox, 36, Darien, CT                  57:01    6:07
    6    4  Sam Parton, 24, Fairfield, CT                  57:18    6:09
    8    5  John Kuehn, 22, Jamaica, NY                    57:27    6:10

Men 40 - 49
    3    1  Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT              56:09    6:01
    7    2  Alejandro Pasten, 44, Stamford, CT             57:23    6:09
   13    3  Jordan Wolff, 40, Irvington, NY                59:55    6:26
   15    4  Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT           1:00:35    6:30
   16    5  Alejandro Bennani, 43, Norwalk, CT         1:01:18    6:35

Men 50 - 59
   10    1  Krister Holm, 50, Westport, CT                 59:20    6:22
   23    2  Ed Finnigan, 51, Fairfield, CT             1:02:48    6:44
   25    3  Maximino Veiga, 50, Danbury, CT            1:03:08    6:46
   28    4  George Buchanan, 58, Shelton, CT           1:03:40    6:50
   29    5  Chris Deming, 50, Danbury, CT              1:03:44    6:50

Men 60 & Up
   64    1  Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT              1:10:34    7:34
   73    2  Mark Lang, 60, Danbury, CT                 1:11:52    7:43
   89    3  Bruce Goulart, 66, Newtown, CT             1:13:29    7:53
   93    4  Daniel Clark, 63, Stamford, CT             1:13:47    7:55
  103    5  Bob Bradley, 70, Guilford, CT              1:15:42    8:07

Open Women
    2    1  Alyssa Cole, 29, Woodbury, CT              1:00:49    6:32
    3    2  Kathleen Barada, 23, Stamford, CT          1:01:41    6:37
    7    3  Anna Pluta, 36, Weston, CT                 1:04:07    6:53
    8    4  Sara Belles, 36, Brookfield, CT            1:04:25    6:55
    9    5  Jamie Whittendale, 28, Stamford, CT        1:04:30    6:55

Women 40 - 49
    5    1  Aimee Patel, 42, Hamden, CT                1:02:42    6:44
    6    2  Liz Herbert, 48, Darien, CT                1:03:10    6:47
   12    3  Christine Vincent, 47, Fairfield, CT       1:08:22    7:20
   13    4  Benedicte Uguen, 42, Briarcliff Manor, NY
                                                           1:08:36    7:22
   19    5  Tara Rudinski, 47, Brookfield, CT          1:10:26    7:33

Women 50 - 59
    4    1  Mary Zengo, 51, Wilton, CT                 1:02:33    6:43
   18    2  Susan Chiovitti, 55, Thomaston, CT         1:10:16    7:32
   20    3  Teren Block, 51, Ridgefield, CT            1:10:40    7:35
   24    4  Alene Lofink, 53, Brookfield, CT           1:10:54    7:36
   27    5  Cheryl Ryba, 50, Berlin, CT                1:11:55    7:43

Women 60 & Up
   62    1  Dorit Heimer, 63, New York, NY             1:22:02    8:48
   75    2  Elizabeth Craig, 60, Wilton, CT            1:25:59    9:14
   77    3  Andrea Williamson, 61, Rowayton, CT        1:26:36    9:17
   81    4  Sharon Reiner, 60, Marlborough, CT         1:28:35    9:30
   93    5  Christina Ogren, 60, Fairfield, CT         1:32:30    9:55

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.