10 km, Rowayton, CT
January 15, 2017

Cold (33), sunny, wet roads.

17BB10Start

MEN'S WINNER: Kevin Hoyt - 33:34
WOMEN'S WINNER: Allison Goldstein - 39:52


  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1      OpM  Kevin Hoyt, 26, Newtown, CT                    33:34    5:24
    2    1 OpM  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT           34:09    5:30
    3    2 OpM  Nick Defelice, 32, New York, NY                36:45    5:55
    4    1 M40  Eneas Freyre, 40, Redding, CT                  36:54    5:56
    5    2 M40  Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT              37:14    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

6 3 OpM Geoffrey Williams, 30, Norwalk, CT 37:20 6:00 7 1 M50 Krister Holm, 50, Westport, CT 37:30 6:02 8 4 OpM Jeff Watson, 35, New York, NY 37:33 6:02 9 3 M40 Gus Ellison, 41, Rowayton, CT 37:42 6:04 10 5 OpM Sam Parton, 24, Fairfield, CT 37:48 6:05 11 6 OpM Chris Tingue, 30, Mount Vernon, NY 37:50 6:05 12 7 OpM Yuzo Aramaki, 37, Cos Cob, CT 37:55 6:06 13 8 OpM Tony Perugini, 36, Oxford, CT 38:02 6:07 14 2 M50 Billy Barone, 52, New Haven, CT 39:09 6:18 15 4 M40 Abdellah Bennani, 43, Norwalk, CT 39:37 6:22 16 9 OpM Matt Slattery, 38, Norwalk, CT 39:39 6:23 17 10 OpM Jeremy Miner, 26, Stamford, CT 39:41 6:23 1 OpW Allison Goldstein, 30*, Jersey City, NJ 39:52 6:25 18 5 M40 Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT 39:58 6:26 19 11 OpM Lucas Madariaga, 13, Darien, CT 40:12 6:28 20 3 M50 Paul Greenberg, 55, Westport, CT 40:15 6:29 21 6 M40 Greg Stewart, 40, Norwalk, CT 40:33 6:32 22 4 M50 George Buchanan, 58, Shelton, CT 40:38 6:32 23 7 M40 Ken Merrick, 47, New Fairfield, CT 40:39 6:32 24 12 OpM Nick Logan, 35, Norwalk, CT 40:49 6:34 25 5 M50 Maximino Veiga, 50, Danbury, CT 40:54 6:35 26 6 M50 Chris Deming, 50, Danbury, CT 40:59 6:36 2 1 W40 Florence Cheretien, 42*, South Salem, NY 41:01 6:36 3 2 W40 Liz Herbert, 48*, Darien, CT 41:04 6:36 27 13 OpM Tucker Green, 37, New Canaan, CT 41:04 6:36 28 14 OpM Michael Tobin, 35, Ridgefield, CT 41:06 6:37 4 3 W40 Noga Ruttenburg, 43*, Rye, NY 41:07 6:37 29 8 M40 Larry Ikard, 48, New Canaan, CT 41:14 6:38 30 15 OpM Greg Kyrytschenko, 38, Seymour, CT 41:19 6:39 31 9 M40 Eric Krebs, 47, Roxbury, CT 41:22 6:39 32 7 M50 Ed Finnigan, 51, Fairfield, CT 41:24 6:40 5 1 OpW Sara Belles, 36*, Brookfield, CT 41:39 6:42 6 2 OpW Jamie Whittendale, 28*, Stamford, CT 41:46 6:43 33 8 M50 Peter Hohmeister, 59, Stamford, CT 41:59 6:45 34 10 M40 Stephen Kennedy, 41, Darien, CT 42:04 6:46 35 16 OpM David Kell, 31, Norwalk, CT 42:07 6:47 7 3 OpW Anna Pluta, 36*, Weston, CT 42:10 6:47 36 9 M50 Peter Lofink, 56, Brookfield, CT 42:39 6:52 37 10 M50 Louis Csak, 50, Old Greenwich, CT 42:44 6:53 38 11 M40 Ray Buxton, 49, Darien, CT 42:50 6:54 8 4 OpW Elizabeth Gmelin, 35*, Ridgefield, CT 43:00 6:55 39 11 M50 Mike O'Neill, 52, New Canaan, CT 43:03 6:56 40 12 M50 Derek Blackburn, 56, Westport, CT 43:09 6:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

41 13 M50 Peter Varone, 59, West Haven, CT 43:31 7:00 42 14 M50 Randy Watkins, 53, New Milford, CT 43:35 7:01 9 4 W40 Christine Vincent, 47*, Fairfield, CT 43:37 7:01 43 17 OpM Will Bergen, 26, Stamford, CT 43:44 7:02 44 15 M50 Andrew Bein, 51, Riverside, CT 43:48 7:03 10 5 OpW Stephanie Bramlett, 32*, Norwalk, CT 43:57 7:04 45 18 OpM Alex Cotter, 39, Darien, CT 44:01 7:05 46 12 M40 Jan Schole, 49, Westport, CT 44:01 7:05 11 6 OpW Kristen Wilson, 39*, White Plains, NY 44:15 7:07 12 1 W50 Susan Chiovitti, 55*, Thomaston, CT 44:22 7:08 47 16 M50 Angelo Giordano, 50, Wilton, CT 44:26 7:09 13 7 OpW Laurie-Ann Netto, 39*, White Plains, NY 44:36 7:11 14 8 OpW Nicole Semanchik, 37*, Milford, CT 44:39 7:11 48 17 M50 Jim Santora, 51, New Canaan, CT 44:45 7:12 49 19 OpM Stuart Webster, 32, Newtown, CT 44:46 7:12 50 13 M40 James Smart, 49, Stamford, CT 44:48 7:13 51 18 M50 Rob Kennedy, 54, Norwalk, CT 44:57 7:14 52 14 M40 Alan Martin, 47, Westport, CT 45:01 7:15 15 5 W40 Shana Decsi, 40*, Darien, CT 45:01 7:15 16 6 W40 Loren Ambinder, 46*, Mamaroneck, NY 45:07 7:16 53 19 M50 Torpedo Ruospo, 52, Stratford, CT 45:12 7:16 54 15 M40 Ken Clark, 44, Prospect, CT 45:15 7:17 55 20 M50 Tim Looney, 51, Wilton, CT 45:20 7:18 56 21 M50 Wayne Zimmerman, 52, Weston, CT 45:21 7:18 57 22 M50 Rene Lammers, 51, Greenwich, CT 45:23 7:18 58 20 OpM Matthew Epstein, 35, Norwalk, CT 45:32 7:20 59 16 M40 Dwight Grant, 48, Scarsdale, NY 45:34 7:20 60 17 M40 Eric Friedland, 43, Westport, CT 45:36 7:20 61 18 M40 Anthony Chiaverini, 45, Fairfield, CT 45:38 7:21 17 9 OpW Joseph Levitin, 31*, New Haven, CT 45:44 7:21 62 23 M50 Brad Hardy, 52, Westport, CT 45:44 7:22 63 21 OpM Lucas Finco, 37, Norwalk, CT 45:45 7:22 18 7 W40 Floren Poliseo, 40*, New Rochelle, NY 45:48 7:22 64 24 M50 Dan Fanelli, 59, Tarrytown, NY 45:50 7:22 19 2 W50 Erica Merrill, 53*, Norwalk, CT 45:52 7:23 65 19 M40 Phillip Bloomfield, 45, Norwalk, CT 45:59 7:24 66 25 M50 Adam Norris, 51, Norwalk, CT 46:04 7:25 67 26 M50 William Pitt, 55, Weston, CT 46:18 7:27 68 20 M40 Thomas Fatone, 48, Orange, CT 46:21 7:27 69 22 OpM Conor McManus, 26, Newtown, CT 46:34 7:30 20 3 W50 Alene Lofink, 53*, Brookfield, CT 46:39 7:30 70 1 M60 Mark Lang, 60, Danbury, CT 46:50 7:32 21 10 OpW Becky Smith, 24*, Stamford, CT 46:52 7:32 71 23 OpM Allen Pangilinan, 29, South Windsor, CT 46:52 7:32 22 8 W40 Christine Dunnery, 48*, New City, NY 46:57 7:33 72 27 M50 Bill Casill, 58, Cross River, NY 47:00 7:34 73 2 M60 Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT 47:00 7:34 74 3 M60 Daniel Clark, 63, Stamford, CT 47:02 7:34 75 24 OpM Vincent Framularo, 35, Trumbull, CT 47:04 7:34 76 21 M40 Jp Milot, 49, Ridgefield, CT 47:07 7:35 77 22 M40 Jeffery Burdeshaw, 47, Westport, CT 47:08 7:35 23 11 OpW Kristen Deyoung, 29*, Stamford, CT 47:10 7:35 24 4 W50 Cheryl Ryba, 50*, Berlin, CT 47:26 7:38 78 28 M50 Tony Ryba, 51, Berlin, CT 47:33 7:39 79 25 OpM Franklyn Gandiaga, 29, Derby, CT 47:35 7:39 25 5 W50 Dede Beck, 54*, New Canaan, CT 47:36 7:40 80 29 M50 Gilles Tamagnan, 53, Woodbridge, CT 47:40 7:40 81 30 M50 James Johnsen, 54, Darien, CT 47:42 7:40 82 23 M40 Michael Orth, 48, White Plains, NY 47:47 7:41 26 6 W50 Ann Williams, 52*, Old Greenwich, CT 47:56 7:43 83 31 M50 John McKenna, 53, Bantam, CT 48:03 7:44 84 24 M40 Paul Cusumano, 45, Trumbull, CT 48:07 7:44 27 7 W50 Lisa Tuffy, 50*, New Canaan, CT 48:22 7:47 85 26 OpM Sebastien Ribeiro, 25, Larchmont, NY 48:23 7:47 28 12 OpW Erica Logan, 33*, Norwalk, CT 48:25 7:47 29 8 W50 Diane Hayes, 51*, Weston, CT 48:33 7:49 86 27 OpM Luca Strobel, 19, Larchmont, NY 48:44 7:51 87 32 M50 Tony Smyth, 57, Ridgefield, CT 48:46 7:51 30 9 W40 Claudia Smith, 49*, Stamford, CT 48:55 7:52 31 10 W40 Jen Febles, 47*, Greenwich, CT 48:59 7:53 32 13 OpW Noa Besner, 34*, New York, NY 49:02 7:53 88 25 M40 Benjamin Fetterman, 40, Westport, CT 49:04 7:54 89 26 M40 Mark Willkehr, 49, Norwalk, CT 49:12 7:55 90 27 M40 Devon Ruttenburg, 44, Rye, NY 49:15 7:55 33 11 W40 Christine Stefan, 48*, Fairfield, CT 49:17 7:56 91 28 M40 Ram Sarma, 42, Stamford, CT 49:20 7:56 92 28 OpM Dominick Collado, 32, Sunnyside, NY 49:22 7:57 93 33 M50 Don Henry, 51, New Canaan, CT 49:24 7:57 94 34 M50 Bill Begg, 53, Newtown, CT 49:24 7:57 95 35 M50 Bill Hunter, 55, Fairfield, CT 49:30 7:58 34 14 OpW Keely Levins, 26*, Stamford, CT 49:32 7:58 96 36 M50 Bruce Colthup, 50, New Canaan, CT 49:38 7:59 97 29 M40 Paula Muller, 45, New Canaan, CT 49:40 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

98 4 M60 Scott Harrison, 62, Darien, CT 49:42 8:00 99 30 M40 Roland Goodell, 49, Franklin, MA 49:48 8:01 100 37 M50 Kurt De Guzman, 56, New Haven, CT 49:53 8:02 35 9 W50 Corliss Spencer, 56*, New Canaan, CT 49:59 8:03 101 5 M60 Jeff Dingwell, 61, Bethlehem, CT 50:01 8:03 36 15 OpW Kim Jerome, 24*, Stamford, CT 50:05 8:03 102 29 OpM John Morash, 36, Norwalk, CT 50:07 8:04 37 12 W40 Sarah Bourdeau, 40*, East Haven, CT 50:16 8:05 103 38 M50 Stephen Barone, 58, Plymouth, CT 50:21 8:06 38 10 W50 Claudia B K. Rimerman, 51*, Stamford, CT 50:24 8:07 104 6 M60 Joseph Vonehr, 64, Southport, CT 50:25 8:07 105 39 M50 Ed Marquez, 51, Ridgefield, CT 50:28 8:07 106 40 M50 Jeff Falberg, 52, Bridgeport, CT 50:29 8:07 107 30 OpM Strol James, 36, Stamford, CT 50:33 8:08 108 41 M50 Anthony Cataldo, 53, Ridgefield, CT 50:35 8:08 109 31 M40 Kevin Wilson, 43, White Plains, NY 50:39 8:09 110 32 M40 Anthony Portera, 45, White Plains, NY 50:42 8:09 111 42 M50 Michael Duvally, 55, Pound Ridge, NY 50:44 8:10 112 31 OpM Marko Loncar, 31, Pleasantville, NY 50:44 8:10 113 7 M60 Bob Bradley, 70, Guilford, CT 50:45 8:10 114 8 M60 Rob Fryer, 69, New Canaan, CT 50:55 8:11 115 32 OpM David Gillespie, 35, Stamford, CT 50:58 8:12 116 33 OpM Philip Pires, 33, Fairfield, CT 51:01 8:13 39 16 OpW Geraldine Pires, 32*, Fairfield, CT 51:02 8:13 117 43 M50 Frank Jozefick, 51, Milford, CT 51:05 8:13 118 34 OpM Bernie Prat, 31, Fairfield, CT 51:05 8:13 119 44 M50 Radoslaw Zapert, 50, Norwalk, CT 51:10 8:14 120 45 M50 Del Toreno, 54, Trumbull, CT 51:22 8:16 40 17 OpW Lauren Fetterman, 34*, Westport, CT 51:26 8:17 121 33 M40 Bob Bazata, 49, New Canaan, CT 51:28 8:17 41 11 W50 Mara O'Brien, 56*, Larchmont, NY 51:32 8:18 122 9 M60 Neil Mandel, 63, Shelton, CT 51:34 8:18 42 13 W40 Sonia Roitman, 48*, Stamford, CT 51:41 8:19 123 10 M60 Robert Inghilterra, 60, Norwalk, CT 51:44 8:19 124 34 M40 Tudd Morrison, 47, Stamford, CT 51:47 8:20 125 35 M40 John Kresser, 47, Fairfield, CT 52:21 8:25 43 18 OpW Kiera Hynes, 12*, New Canaan, CT 52:23 8:26 44 19 OpW Simrun Kochhar, 34*, New York, NY 52:23 8:26 45 14 W40 Pauline Tang, 46*, Briarwood, NY 52:33 8:27 126 36 M40 Thomas Hynes, 43, New Canaan, CT 52:34 8:27 127 11 M60 John Krasniewicz, 65, Stamford, CT 52:37 8:28 46 1 W60 Dorit Heimer, 63*, New York, NY 52:39 8:28 128 37 M40 John Fallon, 46, Norwalk, CT 52:42 8:29 129 38 M40 John Schiaroli, 40, Wilton, CT 52:42 8:29 130 46 M50 Michael Beaudry, 55, Newtown, CT 52:47 8:30 131 12 M60 Bruce Goulart, 66, Newtown, CT 52:50 8:30 132 47 M50 David Hoffman, 53, Norwalk, CT 52:50 8:30 133 13 M60 Tom Maile, 74, Cortlandt Manor, NY 52:53 8:31 134 39 M40 Raymond Cannata, 43, Carmel, NY 52:56 8:31 47 12 W50 Maureen Carson, 55*, Dobbs Ferry, NY 53:04 8:32 48 20 OpW Laura Fidao, 34*, Watertown, CT 53:06 8:33 49 15 W40 Kerry Rice, 42*, Norwalk, CT 53:07 8:33 135 35 OpM Shadram Thelusca, 26, Norwalk, CT 53:09 8:33 136 48 M50 Christopher Lanzano, 58, Fairfield, CT 53:10 8:33 137 40 M40 Andy Neuberger, 49, Mount Kisco, NY 53:10 8:33 138 14 M60 Aram Nahabedian, 65, Sandy Hook, CT 53:20 8:35 139 36 OpM Julio German, 36, Port chester, NY 53:32 8:37 140 41 M40 John McCleary, 48, Redding, CT 53:37 8:38 50 21 OpW Alaina Andersen, 35*, Bridgeport, CT 53:44 8:39 141 15 M60 Stephen Gardner, 63, New Canaan, CT 53:49 8:40 51 16 W40 Debby Valin, 49*, Woodbridge, CT 53:55 8:41 52 22 OpW Thea Bloomfield, 37*, Norwalk, CT 54:37 8:47 53 17 W40 Edita Egley, 43*, Bedford, NY 54:42 8:48 54 23 OpW Jackie Dimeglio, 32*, Easton, CT 54:44 8:48 142 42 M40 Sean Philk, 40, Yonkers, NY 54:59 8:51 55 2 W60 Elizabeth Craig, 60*, Wilton, CT 55:15 8:53 143 49 M50 Michael Paulhus, 50, Willimantic, CT 55:22 8:54 56 13 W50 Mary Karen Davidson, 55*, Ridgefield, CT 55:34 8:56 57 24 OpW Sabrina Lewis, 30*, Norwalk, CT 55:38 8:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

58 14 W50 Lucy Peto, 53*, Wilton, CT 56:00 9:01 59 15 W50 Terri McCleary, 55*, Redding, CT 56:07 9:02 60 18 W40 Renee Janso, 41*, Ridgefield, CT 56:08 9:02 144 16 M60 James Heus, 64, Ridgefield, CT 56:09 9:02 61 25 OpW Amanda Fisher, 39*, Norwalk, CT 56:19 9:04 145 43 M40 Peter Mumola, 46, Norwalk, CT 56:27 9:05 146 44 M40 Sam Valencia, 42, Norwalk, CT 56:30 9:06 62 26 OpW Samantha Goldstein, 31*, Unionville, CT 56:34 9:06 147 17 M60 Geoff Steadman, 65, Norwalk, CT 56:40 9:07 148 50 M50 Greg Nilan, 53, Monroe, CT 56:47 9:08 149 37 OpM Marc Cavell, 35, Norwalk, CT 56:52 9:09 63 16 W50 Ronnie Behringer, 59*, Norwalk, CT 57:26 9:15 64 27 OpW Sarah Caputo, 36*, Westport, CT 57:45 9:17 150 18 M60 Marty Schaivone, 63, Stratford, CT 57:53 9:19 151 19 M60 Brian Walker, 63, Monroe, CT 57:56 9:19 65 19 W40 Ruthie Schroder, 40*, Norwalk, CT 57:57 9:19 66 3 W60 Sharon Reiner, 60*, Marlborough, CT 58:10 9:21 67 4 W60 Christina Ogren, 60*, Fairfield, CT 58:15 9:22 68 17 W50 Lissa Short, 55*, Darien, CT 58:20 9:23 152 51 M50 David Short, 55, Darien, CT 58:20 9:23 153 20 M60 Joseph Rorick, 71, Bethel, CT 58:50 9:28 154 38 OpM Gerald Allen, 38, Norwalk, CT 58:59 9:29 69 20 W40 Carolyn Murphy, 49*, White Plains, NY 59:05 9:30 70 21 W40 Elizabeth Belanger, 45*, Tarrytown, NY 59:11 9:31 155 21 M60 Michael Rubinfeld, 69, Dobbs Ferry, NY 59:13 9:32 71 28 OpW Jamie Grennan, 39*, Norwalk, CT 59:14 9:32 72 18 W50 Kelley Douglass, 58*, Weston, CT 59:52 9:38 73 19 W50 Hillary Tonken, 56*, Redding, CT 59:52 9:38 156 52 M50 Chris Oberhammer, 55, Bethel, CT 59:57 9:39 157 22 M60 Travis Dowell, 67, New Rochelle, NY 1:00:17 9:42 74 29 OpW Maria Ilyukhina, 26*, Stamford, CT 1:00:20 9:43 75 30 OpW Lina Frazer, 39*, Bethany, CT 1:00:22 9:43 158 53 M50 Austin French, 50, Orange, CT 1:01:32 9:54 159 23 M60 Jason Howard, 63, Redding, CT 1:01:36 9:55 76 31 OpW Amy Hatfield, 29*, torrington, CT 1:02:00 9:59 160 24 M60 Don Capone, 67, Norwalk, CT 1:02:04 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

77 5 W60 Luanne Roy, 61*, Seymour, CT 1:02:09 10:00 78 32 OpW Amy Zvovushe-Ramos, 36*, Monroe, CT 1:02:17 10:01 79 33 OpW Joan Lewandowski, 38*, Stamford, CT 1:02:33 10:04 80 22 W40 Lori Tomkiewicz, 42*, Farmington, CT 1:02:34 10:04 81 34 OpW Lisa Zaborowski, 35*, Meriden, CT 1:02:38 10:05 161 45 M40 Rob Leder, 46, Stamford, CT 1:03:02 10:09 162 54 M50 Mike Tamborrino, 59, Stamford, CT 1:03:44 10:15 82 20 W50 Ann Bledsoe Bollert, 50*, White Plains, NY 1:03:58 10:18 83 21 W50 Jeanette Trujillo, 55*, Norwalk, CT 1:04:11 10:20 163 46 M40 Chris Demuth, 40, New Canaan, CT 1:04:39 10:24 164 39 OpM Christopher Dewuth, 8, New Canaan, CT 1:04:42 10:25 165 55 M50 Andrew Hollyer, 52, Weston, CT 1:05:19 10:31 84 35 OpW Katherine Krasney, 37*, New Haven, CT 1:07:18 10:50 166 40 OpM Jeronimo Trevino, 37, Norwalk, CT 1:07:19 10:50 85 22 W50 Terrie Kelleher, 56*, White Plains, NY 1:07:55 10:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

167 56 M50 Kevin Johnston, 58, Marion, CT 1:09:37 11:12 86 36 OpW Karen Zaborowski, 34*, Meriden, CT 1:09:41 11:13 87 23 W50 Dawn Bolling, 53*, Norwalk, CT 1:10:00 11:16 168 25 M60 John Gibbons, 74, Old Greenwich, CT 1:10:29 11:21 169 26 M60 Jim Blake, 70, Old Greenwich, CT 1:11:11 11:27 88 23 W40 Gabrielle Massa, 45*, Norwalk, CT 1:11:16 11:28 170 47 M40 Jeffrey Weisman, 47, New Haven, CT 1:13:45 11:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

171 27 M60 Karl Eilers, 64, Danbury, CT 1:15:04 12:05 89 37 OpW Malinda Johnston, 39*, South Windsor, CT 1:16:43 12:21 172 48 M40 Peter Scimeca, 47, Norwalk, CT 1:20:17 12:55 173 49 M40 Adam Parks, 40, Amston, CT 1:20:43 12:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

90 24 W40 Beth Dexter, 41*, Bronxville, NY 1:21:13 13:04 174 28 M60 Robert Nouza, 64, Wilton, CT 1:21:27 13:06 175 50 M40 Chris Murphy, 43, Bronxville, NY 1:21:27 13:06
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

176 29 M60 Al Toth, 76, Westport, CT 1:57:15 18:52 177 30 M60 Paul Davis, 72, Westport, CT 1:57:16 18:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

178 57 M50 Patrick Kennedy, 53, Wilton, CT 2:09:36 20:51 91 25 W40 Sherrye Dobrin, 42*, Norwalk, CT 2:09:36 20:51 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 40 finishers among Men Under 40 50 finishers among Men 40 - 49 57 finishers among Men 50 - 59 30 finishers among Men 60 & Up 37 finishers among Women Under 40 25 finishers among Women 40 - 49 23 finishers among Women 50 - 59 5 finishers among Women 60 & Up 179 male finishers 90 female finishers 269 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

Open Men
    2    1  Timothy Milenkevich, 34, Ansonia, CT           34:09    5:30
    3    2  Nick Defelice, 32, New York, NY                36:45    5:55
    6    3  Geoffrey Williams, 30, Norwalk, CT             37:20    6:00
    8    4  Jeff Watson, 35, New York, NY                  37:33    6:02
   10    5  Sam Parton, 24, Fairfield, CT                  37:48    6:05

Men 40 - 49
    4    1  Eneas Freyre, 40, Redding, CT                  36:54    5:56
    5    2  Mihail Alexandru, 42, Cos Cob, CT              37:14    5:59
    9    3  Gus Ellison, 41, Rowayton, CT                  37:42    6:04
   15    4  Abdellah Bennani, 43, Norwalk, CT              39:37    6:22
   18    5  Roger D'Agostin, 46, Norwalk, CT               39:58    6:26

Men 50 - 59
    7    1  Krister Holm, 50, Westport, CT                 37:30    6:02
   14    2  Billy Barone, 52, New Haven, CT                39:09    6:18
   20    3  Paul Greenberg, 55, Westport, CT               40:15    6:29
   22    4  George Buchanan, 58, Shelton, CT               40:38    6:32
   25    5  Maximino Veiga, 50, Danbury, CT                40:54    6:35

Men 60 & Up
   70    1  Mark Lang, 60, Danbury, CT                     46:50    7:32
   73    2  Jerry Kerrisk, 61, Darien, CT                  47:00    7:34
   74    3  Daniel Clark, 63, Stamford, CT                 47:02    7:34
   98    4  Scott Harrison, 62, Darien, CT                 49:42    8:00
  101    5  Jeff Dingwell, 61, Bethlehem, CT               50:01    8:03

Open Women
    5    1  Sara Belles, 36, Brookfield, CT                41:39    6:42
    6    2  Jamie Whittendale, 28, Stamford, CT            41:46    6:43
    7    3  Anna Pluta, 36, Weston, CT                     42:10    6:47
    8    4  Elizabeth Gmelin, 35, Ridgefield, CT           43:00    6:55
   10    5  Stephanie Bramlett, 32, Norwalk, CT            43:57    7:04

Women 40 - 49
    2    1  Florence Cheretien, 42, South salem, NY        41:01    6:36
    3    2  Liz Herbert, 48, Darien, CT                    41:04    6:36
    4    3  Noga Ruttenburg, 43, Rye, NY                   41:07    6:37
    9    4  Christine Vincent, 47, Fairfield, CT           43:37    7:01
   15    5  Shana Decsi, 40, Darien, CT                    45:01    7:15

Women 50 - 59
   12    1  Susan Chiovitti, 55, Thomaston, CT             44:22    7:08
   19    2  Erica Merrill, 53, Norwalk, CT                 45:52    7:23
   20    3  Alene Lofink, 53, Brookfield, CT               46:39    7:30
   24    4  Cheryl Ryba, 50, Berlin, CT                    47:26    7:38
   25    5  Dede Beck, 54, New Canaan, CT                  47:36    7:40

Women 60 & Up
   46    1  Dorit Heimer, 63, New York, NY                 52:39    8:28
   55    2  Elizabeth Craig, 60, Wilton, CT                55:15    8:53
   66    3  Sharon Reiner, 60, Marlborough, CT             58:10    9:21
   67    4  Christina Ogren, 60, Fairfield, CT             58:15    9:22
   77    5  Luanne Roy, 61, Seymour, CT                1:02:09   10:00

ChronoTrack Timing Results by Club Connecticut
Problem or question regarding your result? Email clubct@clubct.org

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.