36th Annual

Moderate (55), sunny, breezy, dry.

MEN'S WINNER: Nick Logan - 18:53
WOMEN'S WINNER: Amanda Parrish - 19:48

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
    1      OpM  Nick Logan, 32, Norwalk, CT                18:53    6:04
    2      OpM  Matthew Cross, 50, Stamford, CT            19:36    6:18
    1      OpW  Amanda Parrish, 31*, Norwalk, CT           19:48    6:22
    3      OpM  John Geier, 46, Bethel, CT                 20:21    6:33
    4    1 M14  William Ruefenacht, 16, Wilton, CT         21:03    6:47
    5       MM  Andrew Blance, 55, New Canaan, CT          21:09    6:48
    6    1 M50  Tom Sassi, 52, Stamford, CT                21:23    6:53
    2      OpW  Brooke Garden, 46*, Greenwich, CT          21:34    6:56
    7    1 M30  Joe Monohan, 35, New Canaan, CT            21:38    6:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

8 2 M30 Nick Morgan, 37, Norwalk, CT 22:04 7:06 3 OpW Sarah Turbert, 29*, Norwalk, CT 22:25 7:13 4 MW Renee Codd, 44*, New Canaan, CT 22:42 7:18 9 1 M40 Paul Sykes, 48, Rowayton, CT 22:52 7:21 5 1 W50 Corlis Spencer, 52*, New Canaan, CT 22:58 7:23 10 2 M40 Greg Elkins, 42, Norwalk, CT 23:05 7:25 6 1 W14 Nicole Caputo, 15*, Darien, CT 23:13 7:28 11 1 M60 Dan Clark, 60, Stamford, CT 23:23 7:31 12 2 M50 Richard Ferguson, 54, New Canaan, CT 23:56 7:42 7 1 W30 Erica Breisler, 30*, Norwalk, CT 24:07 7:46 13 3 M50 Greg Taylor, 54, Fairfield, CT 24:13 7:47 8 2 W30 Julie Abbett, 39*, Old Greenwich, CT 24:32 7:54 14 3 M30 Brendan Hayes, 36, New Canaan, CT 24:43 7:57 9 1 JrW Caroline Strom, 13*, New Canaan, CT 24:46 7:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

15 4 M30 Kyle Murphy, 32, Livingston, NJ 25:02 8:03 16 2 M60 Michael Chait, 60, Greenwich, CT 25:05 8:04 17 1 JrM James Hirai, 13, New Canaan, CT 25:09 8:05 18 3 M60 Roy Van Eick, 64, Stamford, CT 25:09 8:06 19 2 JrM Dylan Weifeldt, 13, New Canaan, CT 25:19 8:09 10 2 JrW Maeve Snover, 12*, Stamford, CT 25:36 8:14 20 4 M50 Brian Snover, 51, Stamford, CT 25:39 8:15 11 2 W50 Peggy Flood, 57*, Stamford, CT 25:43 8:16 12 3 W30 Korinne Palmer, 31*, Stamford, CT 25:43 8:17 13 1 W40 Kathryn Stoker, 46*, Norwalk, CT 25:44 8:17 14 3 JrW Janet Johnson, 10*, Wilton, CT 26:15 8:27 15 3 W50 Nora Forni, 51*, New Canaan, CT 26:20 8:29 16 1 W20 Sarah Sykes, 24*, New Canaan, CT 26:29 8:31 21 5 M50 Steven Strom, 50, New Canaan, CT 26:48 8:37 17 4 W30 Alison Grice, 30*, Stamford, CT 26:55 8:40 18 2 W40 Kellie Brown, 44*, Bridgeport, CT 26:56 8:40 19 3 W40 Blaine Wilkes, 41*, Norwalk, CT 26:56 8:40 20 4 W50 Martha Mahoney, 50*, Stamford, CT 27:01 8:41 22 6 M50 David Garcia, 59, Stamford, CT 27:26 8:50 23 3 M40 Davidson McCulloh, 48, Stamford, CT 27:32 8:52 24 4 M40 Diego Loret De Mola, 48, Stamford, CT 27:33 8:52 21 4 W40 Dawn Bolling, 49*, Norwalk, CT 27:54 8:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

25 7 M50 Mike Tamborrino, 56, Stamford, CT 27:57 9:00 26 1 M20 Justin Parker, 29, Norwalk, CT 28:12 9:04 22 5 W40 Jocelyn Weifeldt, 45*, New Canaan, CT 28:47 9:16 23 6 W40 Moira Snover, 47*, Stamford, CT 29:20 9:26 27 8 M50 Clark Murray, 58, New Canaan, CT 29:50 9:36
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

24 7 W40 Laura Lang, 46*, Darien, CT 31:39 10:11 25 2 W14 Kyra Lang, 14*, Darien, CT 31:40 10:11 26 2 W20 Jessica Sclafani, 25*, Stamford, CT 31:57 10:17 27 3 W20 Julia Motte, 29*, Berlin, CT 31:58 10:17 28 4 W20 Erin Graddy, 22*, New Haven, CT 31:59 10:17 28 2 M14 Emilio Loret De Mola, 15, Stamford, CT 32:25 10:26
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

29 1 M70 Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY 34:48 11:12
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

29 4 JrW Ariana Loret De Mola, 13*, Stamford, CT 37:45 12:09 30 8 W40 Elisa Loret De Mola, 47*, Stamford, CT 38:22 12:21 30 3 JrM Chris Demuth, 5, New Canaan, CT 39:44 12:47 31 5 M40 Chris DeMuth, 42, New Canaan, CT 39:45 12:48 32 4 M60 Richard Townsend, 63, New Canaan, CT 39:46 12:48 * indicates females 8 finishers among Males (no age given) 3 finishers among Men Under 14 2 finishers among Men 14 - 19 1 finishers among Men 20 - 29 4 finishers among Men 30 - 39 5 finishers among Men 40 - 49 8 finishers among Men 50 - 59 4 finishers among Men 60 - 69 1 finishers among Men 70 & Up 4 finishers among Women Under 14 2 finishers among Women 14 - 19 4 finishers among Women 20 - 29 4 finishers among Women 30 - 39 8 finishers among Women 40 - 49 4 finishers among Women 50 - 59 36 male finishers 26 female finishers 62 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1 M30  Nick Logan, 32, Norwalk, CT                18:53    6:04
    2    2 M50  Matthew Cross, 50, Stamford, CT            19:36    6:18
    3    3 M40  John Geier, 46, Bethel, CT                 20:21    6:33

Open Women
    1    1 W30  Amanda Parrish, 31, Norwalk, CT            19:48    6:22
    2    2 W40  Brooke Garden, 46, Greenwich, CT           21:34    6:56
    3    3 W20  Sarah Turbert, 29, Norwalk, CT             22:25    7:13

Masters Men
    5    1 M50  Andrew Blance, 55, New Canaan, CT          21:09    6:48

Masters Women
    4    1 W40  Renee Codd, 44, New Canaan, CT             22:42    7:18

Men Under 14
   17    1  James Hirai, 13, New Canaan, CT            25:09    8:05
   19    2  Dylan Weifeldt, 13, New Canaan, CT         25:19    8:09
   30    3  Chris Demuth, 5, New Canaan, CT            39:44   12:47

Men 14 - 19
    4    1  William Ruefenacht, 16, Wilton, CT         21:03    6:47
   28    2  Emilio Loret De Mola, 15, Stamford, CT     32:25   10:26

Men 20 - 29
   26    1  Justin Parker, 29, Norwalk, CT             28:12    9:04

Men 30 - 39
    7    1  Joe Monohan, 35, New Canaan, CT            21:38    6:58
    8    2  Nick Morgan, 37, Norwalk, CT               22:04    7:06
   14    3  Brendan Hayes, 36, New Canaan, CT          24:43    7:57
   15    4  Kyle Murphy, 32, Livingston, NJ            25:02    8:03

Men 40 - 49
    9    1  Paul Sykes, 48, Rowayton, CT               22:52    7:21
   10    2  Greg Elkins, 42, Norwalk, CT               23:05    7:25
   23    3  Davidson McCulloh, 48, Stamford, CT        27:32    8:52
   24    4  Diego Loret De Mola, 48, Stamford, CT      27:33    8:52
   31    5  Chris DeMuth, 42, New Canaan, CT           39:45   12:48

Men 50 - 59
    5    1  Andrew Blance, 55, New Canaan, CT          21:09    6:48
    6    2  Tom Sassi, 52, Stamford, CT                21:23    6:53
   12    3  Richard Ferguson, 54, New Canaan, CT       23:56    7:42
   13    4  Greg Taylor, 54, Fairfield, CT             24:13    7:47
   20    5  Brian Snover, 51, Stamford, CT             25:39    8:15

Men 60 - 69
   11    1  Dan Clark, 60, Stamford, CT                23:23    7:31
   16    2  Michael Chait, 60, Greenwich, CT           25:05    8:04
   18    3  Roy Van Eick, 64, Stamford, CT             25:09    8:06
   32    4  Richard Townsend, 63, New Canaan, CT       39:46   12:48

Men 70 & Up
   29    1  Les Kurian, 72, Pound Ridge, NY            34:48   11:12

Women Under 14
    9    1  Caroline Strom, 13, New Canaan, CT         24:46    7:58
   10    2  Maeve Snover, 12, Stamford, CT             25:36    8:14
   14    3  Janet Johnson, 10, Wilton, CT              26:15    8:27
   29    4  Ariana Loret De Mola, 13, Stamford, CT     37:45   12:09

Women 14 - 19
    6    1  Nicole Caputo, 15, Darien, CT              23:13    7:28
   25    2  Kyra Lang, 14, Darien, CT                  31:40   10:11

Women 20 - 29
   16    1  Sarah Sykes, 24, New Canaan, CT            26:29    8:31
   26    2  Jessica Sclafani, 25, Stamford, CT         31:57   10:17
   27    3  Julia Motte, 29, Berlin, CT                31:58   10:17
   28    4  Erin Graddy, 22, New Haven, CT             31:59   10:17

Women 30 - 39
    7    1  Erica Breisler, 30, Norwalk, CT            24:07    7:46
    8    2  Julie Abbett, 39, Old Greenwich, CT        24:32    7:54
   12    3  Korinne Palmer, 31, Stamford, CT           25:43    8:17
   17    4  Alison Grice, 30, Stamford, CT             26:55    8:40

Women 40 - 49
    4    1  Renee Codd, 44, New Canaan, CT             22:42    7:18
   13    2  Kathryn Stoker, 46, Norwalk, CT            25:44    8:17
   18    3  Kellie Brown, 44, Bridgeport, CT           26:56    8:40
   19    4  Blaine Wilkes, 41, Norwalk, CT             26:56    8:40
   21    5  Dawn Bolling, 49, Norwalk, CT              27:54    8:59

Women 50 - 59
    5    1  Corlis Spencer, 52, New Canaan, CT         22:58    7:23
   11    2  Peggy Flood, 57, Stamford, CT              25:43    8:16
   15    3  Nora Forni, 51, New Canaan, CT             26:20    8:29
   20    4  Martha Mahoney, 50, Stamford, CT           27:01    8:41




Return to home page.