2013 CancerCare 5k

Tod's Point, Old Greenwich, CT

May 5, 2013

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Ryan Kleber, 16, Oakland, NJ                18:19    5:51
    2           Peter Bailey, 37, Riverside, CT             18:24    5:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

3 1 M13 Gilmar Barrios, 15, Stamford, CT 18:55 6:03 4 1 M40 Jim Charlton, 43, Riverside, CT 19:02 6:05 5 2 M40 Bruce Semer, 46, Greenwich, CT 20:20 6:30 1 Liz Herbert, 44*, Darien, CT 20:27 6:32 6 1 M50 Ken Clisham, 51, Greenwich, CT 20:44 6:37 7 2 M50 Robert Albanese, 55, Purchase, NY 20:57 6:41 8 2 M13 George Goodfriend, 16, Greenwich, CT 21:00 6:42 9 3 M13 Keshav Raghavan, 14, Stamford, CT 21:02 6:43
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

10 3 M40 Tim Mund, 42, Riverside, CT 22:14 7:06 11 1 M30 Michael Milby, 36, Greenwich, CT 22:23 7:09 12 2 M30 Terry Betteridge, 38, Greenwich, CT 22:34 7:13 13 4 M13 Pablo Castro, 15, Darien, CT 22:49 7:17 2 Abby Diemar, 31*, Greenwich, CT 23:01 7:21 14 3 M50 Andrew Yin, 52, Greenwich, CT 23:28 7:30 15 5 M13 Tristan Homewood, 17, Cos Cob, CT 23:31 7:30 16 3 M30 Joe Darula, 34, Greenwich, CT 23:40 7:34 3 1 W30 Jill Ramirez, 36*, Greenwich, CT 23:46 7:36 17 4 M40 Graham Powis, 44, Greenwich, CT 23:51 7:37 18 6 M13 Owen Kilian, 13, Stamford, CT 23:55 7:38 19 4 M50 Ed Root, 51 23:55 7:38 20 5 M40 Eric Butcher, 44, Cos Cob, CT 23:57 7:39 4 1 W40 Erin Withstandley, 42*, Greenwich, CT 24:05 7:41 21 4 M30 Nick Segal, 30, Greenwich, CT 24:12 7:44 22 5 M30 Alex Thomas, 33, Riverside, CT 24:15 7:45 23 5 M50 Patrick O'Halloran, 54, Greenwich, CT 24:19 7:46 5 2 W40 Kim Iorillo, 47*, Greenwich, CT 24:26 7:48 24 6 M30 Scott Elwell, 34, Greenwich, CT 24:30 7:49 25 6 M40 Jim Doucette, 47, Old Greenwich, CT 24:32 7:50 6 1 W50 Dorit Heimer, 59*, Westport, CT 24:36 7:51 7 Mae Vargas*, Greenwich, CT 24:51 7:56 26 1 M20 Ryan Neubauer, 27, Stamford, CT 24:57 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

8 2 W30 Liz Skidmore, 35*, Greenwich, CT 25:06 8:01 27 7 M40 David Backus, 41, Fairfield, CT 25:22 8:06 9 3 W30 Alexandra Wingrove, 39*, Cos Cob, CT 25:41 8:12 28 6 M50 Stephen Allegro, 55, Darien, CT 25:53 8:16 29 1 M60 David Elliott, 65, Greenwich, CT 26:06 8:20 10 1 W20 Erin Kunces, 24*, Darien, CT 26:25 8:26 11 1 JrW Kerry Naso, 12*, Stamford, CT 26:29 8:27 12 2 W20 Ines Castro, 20*, Darien, CT 26:37 8:30 30 7 M50 Patrick O'Halloran, 54, Greenwich, CT 26:38 8:30 31 7 M13 Andrew Gilbert, 16, Greenwich, CT 26:44 8:32 13 2 W50 Sally Van Leeuwen, 55*, Cos Cob, CT 26:45 8:33 14 3 W20 Amanda Trivella, 25*, Avon, CT 26:53 8:35 32 7 M30 Chris Pulaski, 33, Stamford, CT 27:06 8:39 33 1 JrM Yoshitaro Awazu, 12, Old Greenwich, CT 27:07 8:40 34 8 M40 Yoshikazu Awazu, 40, Old Greenwich, CT 27:07 8:40 35 8 M50 Marcelo Castro, 52, Darien, CT 27:12 8:41 15 2 JrW Sophia Holm, 11*, Old Greenwich, CT 27:12 8:41 16 4 W20 Heather Conlon, 24*, Greenwich, CT 27:14 8:42 36 9 M50 Klas Holm, 53, Greenwich, CT 27:16 8:42 37 8 M30 Robert Klein, 37, Armonk, NY 27:27 8:46 38 9 M30 Roger Foley, 36, Stamford, CT 27:29 8:47 39 9 M40 Partha Raghavan, 48, Stamford, CT 27:39 8:50 40 2 M20 Nick Gorbenko, 25 27:40 8:50 17 3 W50 Jane Sulich, 52*, Riverside, CT 27:46 8:52 18 3 W40 Christine Podber, 41*, Greenwich, CT 27:53 8:54 41 10 M40 David Backus, 41, Fairfield, CT 27:55 8:55 42 8 M13 Daniel Gilbert, 13, Greenwich, CT 27:57 8:56 19 3 JrW Ashley Wolpers, 10*, New Canaan, CT 28:01 8:57 43 10 M50 Donald Cassone, 58, Rye Brook, NY 28:05 8:58 44 11 M40 Todd Challe, 44, New Canaan, CT 28:09 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

45 12 M40 Chris Curtin, 48, Larchmont, NY 28:20 9:03 20 4 W40 Christine Sikes, 49*, Stamford, CT 28:22 9:04 46 3 M20 Anthony Fasano, 28, Goshen, CT 28:24 9:04 21 4 W30 Mary Kate Glennon, 39*, Mamaroneck, NY 28:26 9:05 22 5 W40 Deirdre McCaffrey, 41*, Greenwich, CT 28:27 9:05 23 6 W40 Ann Kraft, 49*, Old Greenwich, CT 28:29 9:06 24 7 W40 Wendy Walsh, 40*, Riverside, CT 28:37 9:08 47 1 M70 John Gibbons, 71, Old Greenwich, CT 28:39 9:09 25 1 W13 Taylor Biegel, 18*, White Plains, NY 28:40 9:09 48 11 M50 Christian Cassone, 58, CT 28:45 9:11 26 5 W20 Sarah Nelson, 27*, Stamford, CT 28:49 9:12 27 4 JrW Janey Doucetee, 11*, Old Greenwich, CT 28:57 9:15 28 5 JrW Allison Brea, 11*, Old Greenwich, CT 28:57 9:15 29 8 W40 Tracey Doucette, 47*, Old Greenwich, CT 28:58 9:15 30 5 W30 Ashley Clauss, 30*, New York, NY 28:58 9:15 49 10 M30 Kevin Donnelly, 38, New York, NY 28:58 9:15 31 2 W13 Catherine Tai, 19*, Greenwich, CT 28:59 9:15 32 6 W20 Kimberly Konces, 23*, Darien, CT 28:59 9:15 33 9 W40 Sheena Rock, 40*, Stamford, CT 28:59 9:16 34 6 W30 Christina Marron, 36*, Trumbull, CT 29:00 9:16 50 13 M40 Alan Gilbert, 48, Greenwich, CT 29:08 9:18 35 7 W30 Maggie Mund, 34*, Greenwich, CT 29:16 9:21 36 8 W30 Alessia Adler, 33*, Cos Cob, CT 29:17 9:21 37 7 W20 Laurie Worby, 28* 29:22 9:23 38 10 W40 Debbie Volpe, 40*, New Canaan, CT 29:23 9:23 39 9 W30 Tracy Rummel, 33*, Stamford, CT 29:24 9:23 40 11 W40 Alexandra Castro, 49*, Darien, CT 29:26 9:24 51 12 M50 Ed Dorian, 58, Riverside, CT 29:30 9:25 52 2 M60 Markus Streessle, 66, Greenwich, CT 29:31 9:26 41 4 W50 Nancy Kail, 51*, Riverside, CT 29:35 9:27 42 5 W50 Reene Parker, 53*, Riverside, CT 29:38 9:28 43 8 W20 Kaitlin Webel, 25*, Stamford, CT 29:42 9:29 44 9 W20 Sian Grace, 26*, Cos Cob, CT 29:43 9:29 97 TURKEY 29:46 9:31 98 TURKEY 29:47 9:31 53 3 M60 Carl Karp, 62, New Rochelle, NY 29:49 9:31 45 10 W20 Molly Lehnhardt, 29*, Greenwich, CT 29:53 9:33 54 11 M30 Steve Corbo, 30, Shelton, CT 29:54 9:33 55 12 M30 Andrew Hultquist, 32, WesT Hartford, CT 29:54 9:33 46 6 JrW Kerry Naso, 12*, Stamford, CT 29:57 9:34 56 13 M30 Ryan O'Connor, 34, New Rochelle, NY 30:19 9:41 47 10 W30 Nicole Pepe, 33*, Stamford, CT 30:30 9:44 48 6 W50 Mary O'Connor, 52*, Riverside, CT 30:31 9:45 57 14 M40 Kenneth Sadinoff, 44, White Plains, NY 30:35 9:46 49 11 W30 Kim Maciejewski, 35*, Greenwich, CT 30:37 9:47 50 12 W30 Suzi Eckert, 36*, Trumbull, CT 30:39 9:47 51 12 W40 Ellen Weinstein, 43*, Greenwich, CT 31:01 9:54 52 11 W20 Ashley Roina, 23*, Greenwich, CT 31:09 9:57 53 13 W30 Jennifer Solomon, 38*, New Rochelle, NY 31:10 9:57 58 2 M70 Ray Bykowski, 76, Cheshire, CT 31:12 9:58 54 Jan Schaefer*, New Canaan, CT 31:16 9:59 55 14 W30 Siobhan O'Connor, 33*, New Rochelle, NY 31:17 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

56 13 W40 Jocelyn Kleinman, 46*, New Rochelle, NY 31:25 10:02 57 12 W20 Kelly Holm, 25*, Greenwich, CT 31:26 10:02 59 4 M60 William Horn, 64, Greenwich, CT 31:26 10:02 58 14 W40 Anne Connerty, 47*, Cos Cob, CT 31:35 10:05 60 13 M50 Pedro Ramirez, 50, Riverside, CT 31:35 10:05 59 7 W50 Carolyn Capshaw, 52*, Easton, CT 31:37 10:06 60 15 W40 Suzanne Magnotta, 42*, Greenwich, CT 31:43 10:08 61 13 W20 Lindsay Bohnsack, 27*, Stamford, CT 31:46 10:09 61 15 M40 Michael Magnotta, 46, Greenwich, CT 31:48 10:09 62 15 W30 Mary Kate Bykowskidried, 38*, Greenwich, CT 32:03 10:14 63 16 W40 Anna Waters, 45*, Old Greenwich, CT 32:11 10:17 64 Lorie Cunningham*, Old Greenwich, CT 32:11 10:17 65 17 W40 Patricia Pagano, 42*, Cos Cob, CT 32:48 10:29 62 Leo Pagano, Cos Cob, CT 32:50 10:29 66 18 W40 Sarah McNulty, 45*, Greenwich, CT 32:57 10:31 67 14 W20 Elizabeth Wemyss, 27*, Norwalk, CT 32:58 10:32 68 16 W30 Courtney Carroll, 30*, Fairfield, CT 32:59 10:32 69 15 W20 Rena Pioselli, 25*, Bridgeport, CT 33:02 10:33 70 17 W30 Kristin Marchetti, 35*, Riverside, CT 33:09 10:35 135 TURKEY 33:10 10:36 63 2 JrM Kaleb Rout, 10 33:14 10:37 71 3 W13 Caroline Challe, 13*, New Canaan, CT 33:15 10:37 64 4 M20 David Marchetti, 27, Cos Cob, CT 33:15 10:37 65 14 M30 Luke Frangione, 38, Greenwich, CT 33:17 10:38 72 16 W20 Ashley Shive, 26*, Greenwich, CT 33:17 10:38 73 18 W30 Quentin Ball, 37*, Greenwich, CT 33:24 10:40 66 15 M30 Brett Fagan, 32, Greenwich, CT 33:26 10:41 74 19 W40 Lori White, 44*, Riverside, CT 33:37 10:44 67 14 M50 Kelly Adams, 56, Hastings-on-Hudson, . 33:49 10:48 75 4 W13 Maggie Naso, 14*, Stamford, CT 33:55 10:50 68 5 M20 Nicholas DeBenedectis, 24, Fairfield, CT 33:58 10:51 69 6 M20 Samar Coyle, 24, Bloomfield Hills, MI 34:01 10:52 148 TURKEY 34:31 11:01
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

76 19 W30 Erica Smith, 36*, Greenwich, CT 34:39 11:04 150 TURKEY 34:40 11:05 77 7 JrW Annie O'Shea, 9*, New Canaan, CT 34:51 11:08 78 17 W20 Sophia Sikes, 22*, Stamford, CT 35:00 11:11 79 8 W50 Mariene Gilbert, 51*, Greenwich, CT 35:04 11:12 70 15 M50 Mark Goodman, 58, Chappaqua, NY 35:44 11:25 80 20 W30 Emily Moos, 31*, WesT Hartford, CT 35:46 11:25 81 20 W40 Julie Krog, 46*, Greenwich, CT 35:50 11:27 82 9 W50 Andrea de Cholnoky, 57*, New York, NY 36:03 11:31 83 21 W30 Amy Dixon, 37*, Greenwich, CT 36:24 11:38 84 21 W40 Monica Mullan, 43*, Pelham, NY 36:31 11:40 85 22 W40 Karen Cusato, 42*, Westport, CT 36:33 11:40 86 23 W40 Genevieve Peterson, 42*, San Francisco, CA 36:33 11:41 87 10 W50 Karen Schlansky, 58*, Old Greenwich, CT 36:35 11:41 88 22 W30 Kate Cooke, 35*, Stamford, CT 36:53 11:47 89 23 W30 Clare McLellan, 38*, Stamford, CT 36:56 11:48 90 18 W20 Chelsea Chateauvert, 23*, Larchmont, NY 37:23 11:57 91 Gabrielle Sadinoff*, White Plains, NY 37:29 11:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

71 9 M13 Thomas Sullivan, 19, Norwalk, CT 37:37 12:01 92 11 W50 Wendy Yarish, 50*, Norwalk, CT 37:38 12:01 93 1 W60 Linda Ritch, 61*, Greenwich, CT 37:59 12:08 94 12 W50 Sharon Clark, 56*, Stamford, CT 38:07 12:11 95 5 W13 Hannah Cohen, 15* 38:18 12:14 172 TURKEY 38:24 12:16 96 13 W50 Lisa Zeitel, 54*, Old Greenwich, CT 38:41 12:22 97 24 W40 Catherine Higbee, 40*, Stamford, CT 38:46 12:23 98 25 W40 Deide Kilian, 48*, Stamford, CT 38:52 12:25 99 14 W50 Elizabeth Fernandez, 52*, Hastings on Hudson, . 39:13 12:32 100 8 JrW Naomi Cohen, 12* 39:21 12:34 101 26 W40 Annette Einhorn, 49*, Stamford, CT 39:37 12:39 72 16 M30 Samuel Ralston, 32, Greenwich, CT 39:58 12:46 102 27 W40 Peggy Challe, 44*, New Canaan, CT 40:03 12:47 103 28 W40 Lauren Burack, 45*, Armonk, NY 40:07 12:49 73 3 JrM Ben Kahn, 11, Armonk, NY 40:08 12:49 104 2 W60 Jeanne Caputo, 69*, Stamford, CT 40:08 12:49 105 24 W30 Kristin Marchetti, 35*, Riverside, CT 40:15 12:51 74 17 M30 R J. Marchetti, 34, Riverside, CT 40:15 12:51 75 18 M30 Mike Marchetti, 30, Orange, CT 40:16 12:52 106 Maria Ceci*, Stamford, CT 40:27 12:55 107 Caterina Ceci*, Stamford, CT 40:28 12:55 108 6 W13 Ciara Kilian, 17*, Stamford, CT 40:39 12:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

109 7 W13 Julie Goodfriend, 18*, Greenwich, CT 40:51 13:03 110 8 W13 Emma Leary, 18*, Greenwich, CT 40:52 13:03 111 25 W30 Yoko Fujikuro, 37* 40:55 13:04 112 9 JrW Peri Sadinoff, 8*, White Plains, NY 41:26 13:14 194 TURKEY 41:40 13:19 113 15 W50 Jennifer Damsky, 51*, New York, NY 41:45 13:20 114 26 W30 Lara Govoni, 31*, Stamford, CT 41:46 13:20 115 27 W30 Lara Govoni, 31*, Stamford, CT 42:00 13:25 198 TURKEY 42:01 13:25 76 4 JrM Abraham Cohen, 9 42:39 13:38 77 16 M40 Daniel Cohen, 48 42:40 13:38 Men 12 & Under 33 1 Yoshitaro Awazu, 12, Old Greenwich, CT 27:07 8:40 63 2 Kaleb Rout, 10 33:14 10:37 73 3 Ben Kahn, 11, Armonk, NY 40:08 12:49 76 4 Abraham Cohen, 9 42:39 13:38 78 5 Burt Challe, 11, New Canaan, CT 45:28 14:31 Men 13 - 19 3 1 Gilmar Barrios, 15, Stamford, CT 18:55 6:03 8 2 George Goodfriend, 16, Greenwich, CT 21:00 6:42 9 3 Keshav Raghavan, 14, Stamford, CT 21:02 6:43 13 4 Pablo Castro, 15, Darien, CT 22:49 7:17 15 5 Tristan Homewood, 17, Cos Cob, CT 23:31 7:30 Men 20 - 29 26 1 Ryan Neubauer, 27, Stamford, CT 24:57 7:58 40 2 Nick Gorbenko, 25 27:40 8:50 46 3 Anthony Fasano, 28, Goshen, CT 28:24 9:04 64 4 David Marchetti, 27, Cos Cob, CT 33:15 10:37 68 5 Nicholas DeBenedectis, 24, Fairfield, CT 33:58 10:51 Men 30 - 39 11 1 Michael Milby, 36, Greenwich, CT 22:23 7:09 12 2 Terry Betteridge, 38, Greenwich, CT 22:34 7:13 16 3 Joe Darula, 34, Greenwich, CT 23:40 7:34 21 4 Nick Segal, 30, Greenwich, CT 24:12 7:44 22 5 Alex Thomas, 33, Riverside, CT 24:15 7:45 Men 40 - 49 4 1 Jim Charlton, 43, Riverside, CT 19:02 6:05 5 2 Bruce Semer, 46, Greenwich, CT 20:20 6:30 10 3 Tim Mund, 42, Riverside, CT 22:14 7:06 17 4 Graham Powis, 44, Greenwich, CT 23:51 7:37 20 5 Eric Butcher, 44, Cos Cob, CT 23:57 7:39 Men 50 - 59 6 1 Ken Clisham, 51, Greenwich, CT 20:44 6:37 7 2 Robert Albanese, 55, Purchase, NY 20:57 6:41 14 3 Andrew Yin, 52, Greenwich, CT 23:28 7:30 19 4 Ed Root, 51 23:55 7:38 23 5 Patrick O'Halloran, 54, Greenwich, CT 24:19 7:46 Men 60 - 69 29 1 David Elliott, 65, Greenwich, CT 26:06 8:20 52 2 Markus Streessle, 66, Greenwich, CT 29:31 9:26 53 3 Carl Karp, 62, New Rochelle, NY 29:49 9:31 59 4 William Horn, 64, Greenwich, CT 31:26 10:02 79 5 William Horn, 64, Greenwich, CT 45:59 14:41 Men 70 & Up 47 1 John Gibbons, 71, Old Greenwich, CT 28:39 9:09 58 2 Ray Bykowski, 76, Cheshire, CT 31:12 9:58 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 12 & Under 11 1 Kerry Naso, 12, Stamford, CT 26:29 8:27 15 2 Sophia Holm, 11, Old Greenwich, CT 27:12 8:41 19 3 Ashley Wolpers, 10, New Canaan, CT 28:01 8:57 27 4 Janey Doucetee, 11, Old Greenwich, CT 28:57 9:15 28 5 Allison Brea, 11, Old Greenwich, CT 28:57 9:15 Women 13 - 19 25 1 Taylor Biegel, 18, White Plains, NY 28:40 9:09 31 2 Catherine Tai, 19, Greenwich, CT 28:59 9:15 71 3 Caroline Challe, 13, New Canaan, CT 33:15 10:37 75 4 Maggie Naso, 14, Stamford, CT 33:55 10:50 95 5 Hannah Cohen, 15 38:18 12:14 Women 20 - 29 10 1 Erin Kunces, 24, Darien, CT 26:25 8:26 12 2 Ines Castro, 20, Darien, CT 26:37 8:30 14 3 Amanda Trivella, 25, Avon, CT 26:53 8:35 16 4 Heather Conlon, 24, Greenwich, CT 27:14 8:42 26 5 Sarah Nelson, 27, Stamford, CT 28:49 9:12 Women 30 - 39 3 1 Jill Ramirez, 36, Greenwich, CT 23:46 7:36 8 2 Liz Skidmore, 35, Greenwich, CT 25:06 8:01 9 3 Alexandra Wingrove, 39, Cos Cob, CT 25:41 8:12 21 4 Mary Kate Glennon, 39, Mamaroneck, NY 28:26 9:05 30 5 Ashley Clauss, 30, New York, NY 28:58 9:15 Women 40 - 49 4 1 Erin Withstandley, 42, Greenwich, CT 24:05 7:41 5 2 Kim Iorillo, 47, Greenwich, CT 24:26 7:48 18 3 Christine Podber, 41, Greenwich, CT 27:53 8:54 20 4 Christine Sikes, 49, Stamford, CT 28:22 9:04 22 5 Deirdre McCaffrey, 41, Greenwich, CT 28:27 9:05 Women 50 - 59 6 1 Dorit Heimer, 59, Westport, CT 24:36 7:51 13 2 Sally Van Leeuwen, 55, Cos Cob, CT 26:45 8:33 17 3 Jane Sulich, 52, Riverside, CT 27:46 8:52 41 4 Nancy Kail, 51, Riverside, CT 29:35 9:27 42 5 Reene Parker, 53, Riverside, CT 29:38 9:28 Women 60 - 69 93 1 Linda Ritch, 61, Greenwich, CT 37:59 12:08 104 2 Jeanne Caputo, 69, Stamford, CT 40:08 12:49
Top

Return to home page.