25 km, Silvermine, CT
March 3, 2013

Chilly (38), sunny, some breeze.

MEN'S WINNER: Daniel Schlich - 1:27:27
WOMEN'S WINNER: Tina Senft-Batoh - 1:46:24

Photos by Dorrie Harris. To see hundreds of other finisher photos, click here
Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE

    1      OpM  Daniel Schlich, 20, West Point, NY       1:27:27    5:38
    2    1 M30  Tim Milenkevich, 31, Ansonia, CT         1:27:44    5:39

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

3 1 OpM Colin Chapman, 22, West Point, NY 1:34:04 6:03 4 2 OpM Jose Benitez, 28, The Bronx, NY 1:34:11 6:04 5 3 OpM Benjamin Shields, 20, West Point, NY 1:34:45 6:06 6 4 OpM Johannes Olind, 21, West Point, NY 1:36:38 6:13 7 1 M40 James Charlton, 43, Riverside, CT 1:37:16 6:16 8 2 M30 Jeff Watson, 31, Stamford, CT 1:37:24 6:16 9 3 M30 Jeff Sheldon, 32, Southbury, CT 1:37:38 6:17 10 4 M30 Blake Benke, 36, Westport, CT 1:38:10 6:19 11 5 OpM Marc Samland, 19, West Point, NY 1:38:30 6:20 12 6 OpM Alex Jefferies, 21, West Point, NY 1:38:39 6:21 13 5 M30 Matthew Kmetz, 37, White Plains, NY 1:38:57 6:22 14 6 M30 Kieran Garvey, 33, Rego Park, NY 1:39:31 6:24 15 7 OpM Kevin Cox, 28, Stratford, CT 1:39:52 6:26 16 7 M30 Nick Logan, 31, Norwalk, CT 1:39:54 6:26 17 8 OpM Benjamin Huff, 22, West Point, NY 1:39:59 6:26 18 8 M30 Matthew Cavanaugh, 33, West Point, NY 1:40:37 6:29 19 2 M40 Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT 1:40:39 6:29 20 1 M50 Greg Pelican, 54, Bethel, CT 1:40:58 6:30 21 3 M40 Chancellor Scott, 41, Highland Falls, NY 1:41:13 6:31 22 9 M30 Gregory Kyrytschenko, 34, Seymour, CT 1:41:35 6:32 23 4 M40 Eric Krebs, 44, Roxbury, CT 1:41:48 6:33 24 9 OpM David Richardson, 20, West Point, NY 1:42:01 6:34 25 5 M40 Billy Barone, 48, Oakville, CT 1:42:51 6:37 26 10 M30 Kenneth Tso, 33, New York, NY 1:43:01 6:38 27 11 M30 Tj Zablocki, 32, Maplewood, NJ 1:43:17 6:39 28 2 M50 Peter Lofink, 52, Brookfield, CT 1:43:46 6:41 29 6 M40 Royden Summers, 40, Ny, NY 1:44:30 6:44 30 7 M40 Rob Speers, 45, Rocky Hill, CT 1:44:35 6:44 31 10 OpM Nicholas Avello, 25, Westport, CT 1:44:44 6:44 32 12 M30 John Dvorak, 34, West Point, NY 1:45:06 6:46 33 11 OpM Nathaniel Einfeldt, 22, West Point, NY 1:45:29 6:47 34 12 OpM Samuel Parton, 20, Fairfield, CT 1:46:11 6:50 1 OpW Tina Senft-Batoh, 29*, Stamford, CT 1:46:24 6:51 35 13 M30 Matthew Mickiewicz, 39, Trumbull, CT 1:46:46 6:52 36 8 M40 Ed Finnigan, 47, Fairfield, CT 1:47:24 6:55 2 1 W30 Sara Belles, 32*, Brookfield, CT 1:48:29 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

37 13 OpM Rex Sheikh, 20, West Point, NY 1:48:53 7:01 38 14 OpM Chris Tingue, 27, Norwalk, CT 1:49:01 7:01 3 2 W30 Shana Decsi, 36*, Darien, CT 1:49:09 7:02 39 3 M50 Chris Brigham, 57, Roxbury, CT 1:49:20 7:02 40 9 M40 Thomas Clark, 48, Seymour, CT 1:49:34 7:03 41 15 OpM Ben Karn, 22, West Point, NY 1:49:37 7:03 4 3 W30 Molly Gerster, 35*, Rowayton, CT 1:50:40 7:07 5 4 W30 Aimee Patel, 38*, Hamden, CT 1:51:02 7:09 6 1 OpW Alissa Tyghter, 27*, Fleetwood, NY 1:51:10 7:09 42 10 M40 Wesley Oliveira, 45, Bridgeport, CT 1:51:17 7:10 43 16 OpM Johnattan Gonzalez, 21, West Point, NY 1:51:57 7:12 44 11 M40 Michael Hogan, 46, Hastings-on-Hudson, N 1:52:03 7:13 45 12 M40 Peter Rockland, 46, Hastings-on-Hudson, N 1:52:19 7:14 46 13 M40 Edward Lucas, 41, Newtown, CT 1:52:22 7:14 7 5 W30 Natalie Staszak, 30*, New Fairfield, CT 1:52:26 7:14 47 14 M30 Zachary Staszak, 34, New Fairfield, CT 1:52:32 7:15 48 14 M40 Torpedo Ruospo, 48, Stratford, CT 1:53:01 7:16 49 17 OpM Andrew Vaccaro, 28, Sleepy Hollow, NY 1:53:09 7:17 50 15 M40 Mike O'Neill, 48, New Canaan, CT 1:53:13 7:17 51 16 M40 Chris Deming, 46, Danbury, CT 1:53:36 7:19 52 15 M30 Joe Limone, 30, Hartsdale, NY 1:53:37 7:19 53 4 M50 John Wilson, 55, New Canaan, CT 1:53:41 7:19 8 6 W30 Henrietta Aitken, 31*, New York, NY 1:53:50 7:20 9 2 OpW Mackenzie Vaughn, 22*, West Point, NY 1:53:50 7:20 54 16 M30 Brennan Gerster, 36, Rowayton, CT 1:53:55 7:20 55 17 M40 Roger D'Agostin, 42, Norwalk, CT 1:54:02 7:20 56 18 M40 Anthony Kelly, 49, Fairfield, CT 1:54:36 7:23 57 18 OpM Casey Hatten, 29, Norwood, MA 1:54:47 7:23 58 5 M50 John Richers, 58, Bridgewater, CT 1:55:11 7:25 10 1 W40 Liz Herbert, 43*, Darien, CT 1:55:25 7:26 11 7 W30 Benedicte Uguen, 38*, Briarcliff manor, NY 1:55:53 7:28 59 19 M40 Marc Wolpers, 46, Greenwich, CT 1:56:16 7:29 12 2 W40 Christine Vincent, 43*, Southport, CT 1:56:27 7:30 60 20 M40 Evan Lister, 49, Norwalk, CT 1:56:32 7:30 61 21 M40 Adam Norris, 47, Norwalk, CT 1:57:03 7:32 62 6 M50 George Buchanan, 54, Shelton, CT 1:57:21 7:33 63 22 M40 Michael Finn, 48, Westport, CT 1:57:26 7:34 64 23 M40 Alan Martin, 44, Westport, CT 1:57:30 7:34 13 3 W40 Mary Benson, 45*, Wilton, CT 1:57:34 7:34 65 7 M50 Daniel Willey, 57, Stamford, CT 1:57:36 7:34 66 1 M60 Bruce Cook, 61, Greenwich, CT 1:57:39 7:34 67 8 M50 Oakes Ames, 59, New Canaan, CT 1:57:41 7:35 68 24 M40 Brian Fidler, 42, west haven, CT 1:57:51 7:35 69 25 M40 Simon Hughes, 40, Fairfield, CT 1:57:54 7:35 70 9 M50 Tony Smyth, 53, Ridgefield, CT 1:58:04 7:36 71 26 M40 Gavasker Manayath, 41, Stamford, CT 1:58:23 7:37 72 10 M50 Robert Albanese, 55, Purchase, NY 1:58:51 7:39 14 3 OpW Meredith Pfister, 24*, New York, NY 1:58:54 7:39 73 27 M40 Don Brown, 43, Stamford, CT 1:58:56 7:39 74 28 M40 Tom Storey, 49, Wappingers Falls, NY 1:59:02 7:40 75 29 M40 Steven Cognato, 45, Danbury, CT 1:59:36 7:42 76 17 M30 John Tarantino, 35, Cos Cob, CT 1:59:47 7:43 77 11 M50 Douglas Lee, 52, Sherman, CT 1:59:49 7:43 78 30 M40 Jp Milot, 45, Ridgefield, CT 1:59:55 7:43 79 18 M30 Eric Friedland, 39, Westport, CT 1:59:57 7:43 15 4 W40 Sue Fleming, 43*, Ridgefield, CT 1:59:59 7:43 80 12 M50 William Pitt, 51, Weston, CT 2:00:00 7:43 16 4 OpW Mackenzie Riford, 19*, West Point, NY 2:00:10 7:44 81 13 M50 Bill Hunter, 51, Fairfield, CT 2:00:12 7:44 82 31 M40 Michael Begg, 44, Trumbull, CT 2:00:19 7:45 83 32 M40 Jim Santora, 47, New Canaan, CT 2:00:30 7:45 84 2 M60 John Krasniewicz, 62, Old Greenwich, CT 2:00:36 7:46 85 19 M30 Michael Sapia, 37, Stamford, CT 2:00:38 7:46 17 5 OpW Geraldine Pires, 28*, Fairfield, CT 2:00:48 7:47 86 14 M50 Patrick Parretti, 52, Nyack, NY 2:01:11 7:48 87 33 M40 Jose Zarama, 47, Shelton, CT 2:01:13 7:48 18 1 W50 Susan Chiovitti, 51*, Thomaston, CT 2:01:17 7:48 88 15 M50 John Stevenson, 54, New Canaan, CT 2:01:24 7:49 89 16 M50 Peter Pfister, 53, Darien, CT 2:02:42 7:54 90 34 M40 Brad Hardy, 49, Westport, CT 2:03:15 7:56 91 35 M40 Todd Morrison, 43, Weston, CT 2:03:25 7:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

19 6 OpW Elaine Gill, 21*, West Point, NY 2:04:22 8:00 20 8 W30 Patricia Tirona, 39*, New York, NY 2:04:30 8:01 92 36 M40 Eric Opdyke, 41, Norwalk, CT 2:04:32 8:01 93 20 M30 Cole Anulewicz, 30, Norwalk, CT 2:04:35 8:01 21 9 W30 Amy Tkoch, 34*, Stratford, CT 2:04:48 8:02 22 2 W50 Aili DiBonaventura, 52*, Newtown, CT 2:04:55 8:02 94 17 M50 David Gary, 51, Purchase, NY 2:04:59 8:03 95 37 M40 Bill Begg, 49, Newtown, CT 2:05:04 8:03 96 21 M30 Demetrios Philliou, 36, Pawling, NY 2:05:11 8:04 97 18 M50 Kurt Frey, 52, Stamford, CT 2:05:19 8:04 23 10 W30 Eileen Rice, 39*, Cromwell, CT 2:05:20 8:04 24 7 OpW Rachel Phillips, 20*, West Point, NY 2:05:22 8:04 98 19 M50 Jeffery Dingwell, 58, Bethlehem, CT 2:05:37 8:05 25 5 W40 Sandi Fox, 44*, Danbury, CT 2:05:39 8:05 99 38 M40 Russell Diamond, 43, Westport, CT 2:05:40 8:05 26 8 OpW Leora Reyhan, 19*, West Point, NY 2:05:42 8:05 100 20 M50 Robert Kennedy, 50, Norwalk, CT 2:06:08 8:07 27 6 W40 Blaine Wilkes, 40*, Norwalk, CT 2:06:27 8:08 101 21 M50 Matthew Spiegel, 53, Westport, CT 2:06:43 8:09 28 11 W30 Sarah Wolberg, 34*, Highland Falls, NY 2:07:27 8:12 29 7 W40 Lisa Tuffy, 46*, New Canaan, CT 2:07:45 8:13 102 39 M40 Alberto Agrest, 48, Riverside, CT 2:07:46 8:13 103 22 M50 Dennis White, 59, Stratford, CT 2:07:55 8:14 104 22 M30 James Ortiz, 33, Norwalk, CT 2:08:11 8:15 105 23 M30 Alfred Hannon, 34, Danbury, CT 2:08:15 8:15 30 8 W40 Dorian Kail, 45*, Westport, CT 2:08:20 8:16 106 40 M40 Trey Buttriss, 47, White Plains, NY 2:08:21 8:16 107 24 M30 Peter Krajnak, 36, Danbury, CT 2:08:41 8:17 31 12 W30 Susan Sobrepera, 36*, Jersey City, NJ 2:09:07 8:19 108 25 M30 David Lehman, 35, Old Greenwich, CT 2:09:39 8:21 109 23 M50 Erik Jensen, 58, New Canaan, CT 2:10:06 8:22 110 3 M60 Michael Buscher, 61, New Canaan, CT 2:10:10 8:23 111 24 M50 Frank Colella, 50, Scarsdale, NY 2:10:29 8:24 32 9 W40 Cheryl Ryba, 46*, Berlin, CT 2:10:40 8:25 112 41 M40 Anthony Ryba, 47, Berlin, CT 2:10:45 8:25 113 4 M60 Rob Fryer, 66, New Canaan, CT 2:10:56 8:26 114 25 M50 Marc Shok, 54, Hebron, CT 2:10:58 8:26 115 26 M50 Michael DuVally, 51, Pound Ridge, NY 2:11:20 8:27 116 5 M60 Bruce Goulart, 63, Newtown, CT 2:11:23 8:27 117 27 M50 Neil Mandel, 59, Shelton, CT 2:11:29 8:28 118 26 M30 Akif Zaman, 33, Clifton, NJ 2:11:38 8:28 119 42 M40 Steve Morrissey, 41, Darien, CT 2:11:40 8:29 120 27 M30 David Chocon, 35, Norwalk, CT 2:11:46 8:29 33 10 W40 Heather Roles, 40*, Danbury, CT 2:11:51 8:29 34 11 W40 Kathy McGroddy-Goetz, 49*, New Fairfield, CT 2:12:06 8:30 35 12 W40 Teresa Lee, 49*, Sherman, CT 2:12:07 8:30 36 3 W50 Janis Grant, 57*, Milford, CT 2:12:27 8:32 37 9 OpW Tiffany Matthews, 18*, West Point, NY 2:12:33 8:32 38 13 W30 Jill Chmielewski, 36*, Milford, CT 2:13:03 8:34 39 10 OpW Margaret Bell, 25*, Stamford, CT 2:13:25 8:35 121 28 M50 Michael Gross, 50, Bayside, NY 2:14:05 8:38 122 43 M40 Paul Baldini, 41, North Haven, CT 2:14:07 8:38 123 29 M50 Toby Nelson, 59, Cos Cob, CT 2:14:34 8:40 40 13 W40 Charlotte Dequeker, 40*, Greenwich, CT 2:14:46 8:41 124 30 M50 Wayne Cafran, 52, South Salem, NY 2:14:52 8:41 125 44 M40 Paul Cusumano, 41, Trumbull, CT 2:15:20 8:43 126 6 M60 Kevin Lloyd, 60, Darien, CT 2:16:08 8:46 41 4 W50 Fran Pisano, 56*, Carmel, NY 2:16:13 8:46 42 14 W30 Agnes Rethy, 36*, Westport, CT 2:16:25 8:47 43 5 W50 Dorit Heimer, 59*, Westport, CT 2:16:42 8:48 127 45 M40 John Mccleary, 44, Redding, CT 2:16:43 8:48 44 14 W40 Jodi Sorrells, 41*, Norwalk, CT 2:16:55 8:49 128 28 M30 Mark Juliano, 36, New Haven, CT 2:17:42 8:52 45 11 OpW Alecia Faustini, 28*, Derby, CT 2:17:44 8:52 46 15 W40 Diane Hayes, 47*, Weston, CT 2:17:51 8:52 129 46 M40 Richard Heyman, 48, Redding, CT 2:18:06 8:53 47 15 W30 Sally Freedman, 39*, Norwalk, CT 2:18:22 8:54 130 31 M50 Pat Marafiorte, 55, New Canaan, CT 2:18:37 8:55 48 16 W40 Lynne Yaverski, 41*, Fairfield, CT 2:18:49 8:56 131 29 M30 Brian O'Callaghan, 36, Cos Cob, CT 2:18:56 8:57 132 30 M30 Raymond Cannata, 39, Carmel, NY 2:18:58 8:57 49 6 W50 Cheryl Broas, 52*, New Rochelle, NY 2:19:22 8:58 133 32 M50 Dan Clark, 59, Stamford, CT 2:19:27 8:59 50 7 W50 Elizabeth Scarborough, 52*, Weston, CT 2:19:34 8:59 134 31 M30 Yoav Stuller, 39, Greenwich, CT 2:19:40 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

51 17 W40 Lisa Carley Fay, 47*, Westport, CT 2:20:24 9:02 52 16 W30 Shannon Vicente, 35*, Trumbull, CT 2:20:42 9:03 135 33 M50 Nicola Mongillo, 52, Shelton, CT 2:20:44 9:04 136 7 M60 Joseph Rorick, 68, Bethel, CT 2:20:54 9:04 137 47 M40 John McKenna, 49, Litchfield, CT 2:21:24 9:06 53 18 W40 Carolyne Hynes, 46*, Weston, CT 2:21:25 9:06 138 48 M40 Matt Carley, 40, Trumbull, CT 2:22:47 9:11 54 17 W30 Lesley Langsam, 34*, Stamford, CT 2:22:49 9:12 139 8 M60 Roy Van Eick, 63, Stamford, CT 2:23:49 9:15 55 19 W40 Jennifer Amend, 40*, Bethel, CT 2:24:01 9:16 56 8 W50 Terrie Kelleher, 52*, White Plains, NY 2:24:12 9:17 140 34 M50 Patrick Cunningham, 56, New Milford, CT 2:24:14 9:17 57 18 W30 Nicole Gehrmann, 34*, Wilton, CT 2:24:51 9:19 58 19 W30 Sara Culver, 34*, Norwalk, CT 2:24:53 9:20 59 20 W30 Kate Schafer, 38*, South Salem, NY 2:26:05 9:24 60 20 W40 Lisa Van Etten, 44*, Cross River, NY 2:26:06 9:24 61 12 OpW Kerry Quarantello, 18*, Ridgefield, CT 2:26:22 9:25 141 32 M30 Tim Leonard, 34, Stamford, CT 2:26:27 9:26 142 49 M40 George Wolf, 45, Stamford, CT 2:26:29 9:26 62 21 W40 Tara Simeonidis, 47*, Stamford, CT 2:26:51 9:27 143 9 M60 James Heus, 61, Ridgefield, CT 2:26:53 9:27 144 50 M40 Peter Shiue, 42, Wilton, CT 2:27:09 9:28 63 13 OpW Stephanie Skryzowski, 29*, Hamden, CT 2:27:39 9:30 64 9 W50 Christina Ogren, 56*, Fairfield, CT 2:27:50 9:31 145 35 M50 Harold Walker, 51, Norwalk, CT 2:27:51 9:31 146 10 M60 Don Capone, 63, Norwalk, CT 2:28:13 9:32 65 22 W40 Kellie Brown, 43*, Stamford, CT 2:28:26 9:33 147 11 M60 Robert Nouza, 60, Brewster, NY 2:28:35 9:34 148 51 M40 Wallace Enman, 40, Wilton, CT 2:28:38 9:34 66 23 W40 Kathryn Stoker, 45*, Norwalk, CT 2:28:40 9:34 149 36 M50 Michael Carpenter, 56, Redding, CT 2:28:41 9:34 67 10 W50 Susan Golden, 53*, Katonah, NY 2:29:09 9:36 68 11 W50 Julie Sidhu, 54*, Weston, CT 2:29:42 9:38 69 12 W50 Ronnie Behringer, 55*, Norwalk, CT 2:29:54 9:39 70 13 W50 Andrea Williamson, 57*, Norwalk, CT 2:30:00 9:39 71 24 W40 Kimberly Tully, 45*, Wilton, CT 2:30:24 9:41 150 52 M40 John Fallon, 42, Norwalk, CT 2:31:06 9:44 151 12 M60 Aram Nahabedian, 61, Sandy Hook, CT 2:31:18 9:44 72 25 W40 Kim Cognato, 44*, Danbury, CT 2:31:23 9:45 152 37 M50 Christopher Lanzano, 54, Fairfield, CT 2:31:31 9:45 153 33 M30 Jamar Arbelo, 34, Norwalk, CT 2:32:20 9:48 73 14 OpW Erica Breisler, 29*, Norwalk, CT 2:32:24 9:49 74 14 W50 Ellie Hashmall, 55*, Yorktown heights, NY 2:32:35 9:49 75 15 OpW Dominika Eichstaedt, 19*, Old Greenwich, CT 2:32:38 9:49 76 21 W30 Kimberly Lindstrom, 36*, Fairfield, CT 2:32:42 9:50 77 22 W30 Tracy Wallace-Carolan, 33*, New Bedford, MA 2:32:44 9:50 78 16 OpW Victoria Wolak, 22*, Darien, CT 2:33:08 9:51 79 17 OpW Catherine Kapustynski, 23*, Darien, CT 2:33:09 9:52 154 19 OpM Hugo Gordillo, 29, Norwalk, CT 2:33:21 9:52 80 23 W30 Erica Skirvin, 32*, Norwalk, CT 2:34:00 9:55 155 53 M40 Pete D'Urso, 43, South Salem, NY 2:34:39 9:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

156 54 M40 Greg Sefremau, 45, Fairfield, CT 2:35:37 10:01 81 18 OpW Julia Herrmann, 22*, Old Greenwich, CT 2:36:10 10:03 157 34 M30 Michael Brokaw, 33, Sandy Hook, CT 2:36:32 10:05 158 38 M50 Jason Howard, 59, Redding, CT 2:37:01 10:06 159 13 M60 Frank Ladonna, 60, Stratford, CT 2:37:04 10:07 160 55 M40 Ernie Cullinan, 46, Hamden, CT 2:38:55 10:14 82 15 W50 Dale Sweeney, 59*, New Canaan, CT 2:39:12 10:15 83 16 W50 Christine Riniti, 52*, Westport, CT 2:39:15 10:15 161 39 M50 Kevin Quarantello, 55, Ridgefield, CT 2:39:19 10:15 84 24 W30 Jamie Augienello, 33*, Norwalk, CT 2:40:26 10:20 85 26 W40 Angela Swift, 49*, Riverside, CT 2:40:51 10:21 86 19 OpW Alison Parter, 27*, Stamford, CT 2:41:12 10:23 87 25 W30 Elizabeth Zessman, 31*, Greenwich, CT 2:42:10 10:26 88 26 W30 Marjorie Ardito, 30*, Hamden, CT 2:42:52 10:29 89 20 OpW Kornelia Balogh, 29*, Stamford, CT 2:43:24 10:31 162 20 OpM Blake Bennett, 23, Brookfield, CT 2:43:25 10:31 90 27 W40 Dawn Bolling, 49*, Norwalk, CT 2:43:28 10:31 91 27 W30 Annette Morales, 31*, Norwalk, CT 2:45:00 10:37 163 40 M50 Andrew Paer, 58, Westwood, NJ 2:50:23 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

92 28 W40 Yoko Hayashida, 43*, Norwalk, CT 2:57:19 11:25 164 41 M50 Vincent Sanchiani, 57, Norwalk, CT 3:00:11 11:36 93 21 OpW Kathleen Turner, 25*, Fairfield, CT 3:00:12 11:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

165 14 M60 Karl Eilers, 60, Danbury, CT 3:10:41 12:17 94 22 OpW Taylor Bodwell, 27*, Darien, CT 3:14:10 12:30
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

166 42 M50 Bruce Bennett, 56, Brookfield, CT 3:55:00 15:08 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 20 finishers among Men Under 30 34 finishers among Men 30 - 39 55 finishers among Men 40 - 49 42 finishers among Men 50 - 59 14 finishers among Men 60 & Up 22 finishers among Women Under 30 27 finishers among Women 30 - 39 28 finishers among Women 40 - 49 16 finishers among Women 50 - 59 167 male finishers 93 female finishers 260 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men Under 30
    3    1  Colin Chapman, 22, West Point, NY        1:34:04    6:03
    4    2  Jose Benitez, 28, The Bronx, NY          1:34:11    6:04
    5    3  Benjamin Shields, 20, West Point, NY     1:34:45    6:06
    6    4  Johannes Olind, 21, West Point, NY       1:36:38    6:13
   11    5  Marc Samland, 19, West Point, NY         1:38:30    6:20

Men 30 - 39
    2    1  Tim Milenkevich, 31, Ansonia, CT         1:27:44    5:39
    8    2  Jeff Watson, 31, Stamford, CT            1:37:24    6:16
    9    3  Jeff Sheldon, 32, Southbury, CT          1:37:38    6:17
   10    4  Blake Benke, 36, Westport, CT            1:38:10    6:19
   13    5  Matthew Kmetz, 37, White Plains, NY      1:38:57    6:22

Men 40 - 49
    7    1  James Charlton, 43, Riverside, CT        1:37:16    6:16
   19    2  Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT        1:40:39    6:29
   21    3  Chancellor Scott, 41, Highland Falls, NY 1:41:13    6:31
   23    4  Eric Krebs, 44, Roxbury, CT              1:41:48    6:33
   25    5  Billy Barone, 48, Oakville, CT           1:42:51    6:37

Men 50 - 59
   20    1  Greg Pelican, 54, Bethel, CT             1:40:58    6:30
   28    2  Peter Lofink, 52, Brookfield, CT         1:43:46    6:41
   39    3  Chris Brigham, 57, Roxbury, CT           1:49:20    7:02
   53    4  John Wilson, 55, New Canaan, CT          1:53:41    7:19
   58    5  John Richers, 58, Bridgewater, CT        1:55:11    7:25

Men 60 & Up
   66    1  Bruce Cook, 61, Greenwich, CT            1:57:39    7:34
   84    2  John Krasniewicz, 62, Old Greenwich, CT  2:00:36    7:46
  110    3  Michael Buscher, 61, New Canaan, CT      2:10:10    8:23
  113    4  Rob Fryer, 66, New Canaan, CT            2:10:56    8:26
  116    5  Bruce Goulart, 63, Newtown, CT           2:11:23    8:27

Women Under 30
    6    1  Alissa Tyghter, 27, Fleetwood, NY        1:51:10    7:09
    9    2  Mackenzie Vaughn, 22, West Point, NY     1:53:50    7:20
   14    3  Meredith Pfister, 24, New York, NY       1:58:54    7:39
   16    4  Mackenzie Riford, 19, West Point, NY     2:00:10    7:44
   17    5  Geraldine Pires, 28, Fairfield, CT       2:00:48    7:47

Women 30 - 39
    2    1  Sara Belles, 32, Brookfield, CT          1:48:29    6:59
    3    2  Shana Decsi, 36, Darien, CT              1:49:09    7:02
    4    3  Molly Gerster, 35, Rowayton, CT          1:50:40    7:07
    5    4  Aimee Patel, 38, Hamden, CT              1:51:02    7:09
    7    5  Natalie Staszak, 30, New Fairfield, CT   1:52:26    7:14

Women 40 - 49
   10    1  Liz Herbert, 43, Darien, CT              1:55:25    7:26
   12    2  Christine Vincent, 43, Southport, CT     1:56:27    7:30
   13    3  Mary Benson, 45, Wilton, CT              1:57:34    7:34
   15    4  Sue Fleming, 43, Ridgefield, CT          1:59:59    7:43
   25    5  Sandi Fox, 44, Danbury, CT               2:05:39    8:05

Women 50 - 59
   18    1  Susan Chiovitti, 51, Thomaston, CT       2:01:17    7:48
   22    2  Aili DiBonaventura, 52, Newtown, CT      2:04:55    8:02
   36    3  Janis Grant, 57, Milford, CT             2:12:27    8:32
   41    4  Fran Pisano, 56, Carmel, NY              2:16:13    8:46
   43    5  Dorit Heimer, 59, Westport, CT           2:16:42    8:48
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.