Cool (46), sunny, breezy.


MEN'S WINNER: Peter Watson - 15:37
WOMEN'S WINNER: Amy Bevilaqua - 16:55

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      
        CLASS                                        HANDICAPPED           RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      TIME
    1    1 M20  Peter Watson, 20, Darien, CT               15:36.4    5:12     18:06.4
    2    1 M30  Jeff Watson, 30, Stamford, CT              16:41.9    5:34     19:11.9
    1    1 W30  Amy Bevilaqua, 38*, Wilton, CT             16:54.4    5:38     16:54.4
    3    1 M16  Andrew Jarombek, 17, Greenwich, CT         17:13.3    5:44     19:43.3
    4    2 M20  James Wyper, 22, Darien, CT                17:22.5    5:47     19:52.5
    2    2 W30  Sharon Lemberger, 38*, Stamford, CT        17:45.1    5:55     17:45.1
    5    2 M16  Alex Loomis, 16, Ridgefield, CT            17:46.5    5:55     20:16.5
    6    1 M40  William Homes, 42, Darien, CT              17:47.6    5:56     20:17.6
    7    2 M40  Barry McMaster, 40, Darien, CT             17:50.5    5:57     20:20.5
    8    3 M40  Tom Holland, 43, Darien, CT                17:56.0    5:59     20:26.0

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

9 4 M40 Alan Hagander, 41, Darien, CT 18:00.7 6:00 20:30.7 3 1 W40 Mary Zengo, 46*, Wilton, CT 18:04.1 6:01 18:04.1 10 2 M30 Brad Wellington, 35, Darien, CT 18:05.6 6:02 20:35.6 11 5 M40 David Lucas, 43, Darien, CT 18:10.6 6:04 20:40.6 12 3 M30 Jeff Zarrilli, 30, Darien, CT 18:32.8 6:11 21:02.8 13 6 M40 Mark Satran, 43, Weston, CT 18:38.0 6:13 21:08.0 14 7 M40 Tim Discipio, 49, Easton, CT 18:43.1 6:14 21:13.1 15 8 M40 James Kennelly, 48, Fairfield, CT 18:48.2 6:16 21:18.2 4 1 W13 Elizabeth Lowe, 14*, Darien, CT 19:20.0 6:27 19:20.0 5 2 W13 Anne Johnston, 15*, Darien, CT 19:20.6 6:27 19:20.6 16 3 M20 John Nash, 26, Stamford, CT 19:26.3 6:29 21:56.3 17 9 M40 Steve Landowne, 49, Westport, CT 19:33.7 6:31 22:03.7 18 1 M50 Robert Albanese, 54, Purchase, NY 19:47.2 6:36 22:17.2 19 2 M50 Bill Hunter, 50, Fairfield, CT 19:50.9 6:37 22:20.9 20 10 M40 David Roofhooft, 44, Darien, CT 19:53.6 6:38 22:23.6 21 11 M40 Peter Newman, 49, Old Greenwich, CT 19:57.6 6:39 22:27.6 22 1 M13 Jack Murray, 14, Darien, CT 20:09.6 6:43 22:39.6 23 4 M20 Stefan Fraundorfer, 29, Fishkilol, NY 20:13.0 6:44 22:43.0 6 1 W50 Karen Newman, 50*, Old Greenwich, CT 20:23.5 6:48 20:23.5 24 3 M50 Windsor Hall, 53, Darien, CT 20:25.2 6:48 22:55.2 7 1 W20 Elizabeth Malloy, 21*, Philadelphia, PA 20:31.8 6:51 20:31.8 25 12 M40 Matt Talucci, 41, Darien, CT 20:36.9 6:52 23:06.9 8 3 W13 Lexi Vierling, 15*, Darien, CT 20:37.2 6:52 20:37.2 26 4 M30 Peter Jung, 39, Darien, CT 20:39.8 6:53 23:09.8 27 4 M50 Scott Harrison, 58, Darien, CT 20:53.0 6:58 23:23.0
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

28 1 M60 Ron Rembaum, 66, Old Greenwich, CT 21:00.3 7:00 23:30.3 29 5 M50 Kevin Lloyd, 59, Darien, CT 21:11.2 7:04 23:41.2 30 5 M30 Stephen Oconnor, 32, Larchmont, NY 21:15.1 7:05 23:45.1 31 5 M20 Brandon Lackey, 29, Norwalk, CT 21:18.6 7:06 23:48.6 32 13 M40 Chris Tyler, 47, Stratford, CT 21:20.5 7:07 23:50.5 33 1 JrM Will Landowne, 12, Westport, CT 21:26.2 7:09 23:56.2 34 14 M40 Dan Kunetz, 47, Darien, CT 21:27.1 7:09 23:57.1 35 6 M50 Dan Clark, 59, Stamford, CT 21:28.9 7:10 23:58.9 36 7 M50 Carl Mehlhope, 54, Darien, CT 21:30.3 7:10 24:00.3 37 8 M50 Jeffrey Dingwell, 57, Bethlehem, CT 21:31.4 7:10 24:01.4 38 9 M50 Bill Carney, 58, Darien, CT 21:32.4 7:11 24:02.4 39 2 JrM Adam Dolan, 11, New Canaan, CT 21:32.9 7:11 24:02.9 40 3 JrM Christian Meier, 10, New Canaan, CT 21:33.5 7:11 24:03.5 9 2 W40 Ann Williams, 47*, Old Greenwich, CT 21:37.6 7:13 21:37.6 41 15 M40 Jeff Marine, 48, Darien, CT 21:38.0 7:13 24:08.0 42 10 M50 Dan Walker, 52, Stamford, CT 21:38.4 7:13 24:08.4 10 2 W20 Alison Schum, 29*, New York, NY 21:43.2 7:14 21:43.2 11 4 W13 Kate Halabi, 14*, Darien, CT 21:47.7 7:16 21:47.7 12 3 W30 Gracia Robinson, 35*, Norwalk, CT 21:50.2 7:17 21:50.2 13 2 W50 Emmy Stocker, 53*, Cos Cob, CT 21:50.6 7:17 21:50.6 14 3 W40 Linda Filar, 44*, Old Greenwich, CT 21:55.2 7:18 21:55.2 15 4 W40 Sherry Duff, 44*, Richmond, VA 21:58.6 7:20 21:58.6 43 16 M40 Paul Sykes, 46, Rowayton, CT 21:58.6 7:20 24:28.6 16 3 W20 Michaela Malloy, 26*, Philadelphia, PA 22:03.0 7:21 22:03.0 44 2 M60 Michael Buscher, 60, New Canaan, CT 22:06.2 7:22 24:36.2 17 5 W40 Dorrie Harris, 43*, Westport, CT 22:07.0 7:22 22:07.0 45 2 M13 Trent Newman, 13, Old Greenwich, CT 22:07.7 7:23 24:37.7 46 6 M20 Matthew Flood, 21, Stamford, CT 22:08.5 7:23 24:38.5 47 3 M60 Roy Van Eick, 63, Stamford, CT 22:16.4 7:25 24:46.4 48 11 M50 Richard Repasky, 58, Sykesville, MD 22:25.9 7:29 24:55.9 18 6 W40 Paula Scaminaci, 46*, Cos Cob, CT 22:47.6 7:36 22:47.6 19 4 W20 Diana Mogridge, 27*, Fairfield, CT 22:48.3 7:36 22:48.3 20 7 W40 Nancy Loomis, 48*, Ridgefield, CT 22:53.3 7:38 22:53.3 49 12 M50 Bob Johnston, 50, Darien, CT 22:59.1 7:40 25:29.1 21 3 W50 Ronnie Behringer, 54*, Norwalk, CT 22:59.7 7:40 22:59.7 50 13 M50 Neal Doying, 52, Darien, CT 23:15.7 7:45 25:45.7 22 5 W20 Stephanie Widmer, 22*, West Harrison, NY 23:16.1 7:45 23:16.1 51 3 M13 Ethan Lindberg, 13, New Canaan, CT 23:21.4 7:47 25:51.4 52 4 JrM Bart Codd, 9, New Canaan, CT 23:22.4 7:47 25:52.4 53 17 M40 Jim Gallagher, 40, Norwalk, CT 23:23.6 7:48 25:53.6 23 6 W20 Lisa Pokorny, 27*, College Park, MD 23:29.4 7:50 23:29.4 54 4 M60 Robert Fischer, 60, Darien, CT 23:33.6 7:51 26:03.6 24 4 W30 Amanda Davenport, 39*, Darien, CT 23:40.0 7:53 23:40.0 55 6 M30 Oliver Rhodes, 34, New York, NY 23:44.5 7:55 26:14.5 56 7 M30 Jeff Shocki, 31, Cheshire, CT 23:52.2 7:57 26:22.2 25 1 JrW Eilanna Dolan, 11*, New Canaan, CT 23:54.2 7:58 23:54.2
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

57 5 JrM Peter McMaster, 11, Darien, CT 24:01.8 8:01 26:31.8 26 4 W50 Peg Davidson, 50*, New Canaan, CT 24:04.3 8:01 24:04.3 27 5 W50 Christina Ogren, 55*, Fairfield, CT 24:12.1 8:04 24:12.1 58 18 M40 David Feibusch, 45, White Plains, NY 24:13.4 8:04 26:43.4 59 8 M30 Jamie Wing, 35, Norwalk, CT 24:16.4 8:05 26:46.4 60 14 M50 Brian Walker, 58, Monroe, CT 24:17.1 8:06 26:47.1 61 4 M13 Zachary Hubler, 15, Milford, CT 24:22.0 8:07 26:52.0 62 9 M30 John Barnes, 31, Norwalk, CT 24:26.5 8:09 26:56.5 28 5 W13 Becca Maroney, 13*, Darien, CT 24:30.1 8:10 24:30.1 63 15 M50 Joost Vos, 58, Old Greenwich, CT 24:31.4 8:10 27:01.4 64 16 M50 Scott Taylor, 57, Stamford, CT 24:32.9 8:11 27:02.9 29 5 W30 Ama Auwarter, 35*, Danbury, CT 24:33.7 8:11 24:33.7 65 19 M40 Rob Leder, 40, Stamford, CT 24:34.2 8:11 27:04.2 30 6 W50 Mimi Scott, 58*, Westlake Village, CA 24:41.9 8:14 24:41.9 66 10 M30 Aaron Armstrong, 34, Stamford, CT 24:46.5 8:15 27:16.5 67 7 M20 Nicholas Ward, 26, Norwalk, CT 24:52.4 8:17 27:22.4 68 6 JrM Dylan Wietfeldt, 11, New Canaan, CT 24:58.9 8:20 27:28.9 69 11 M30 Chris DeMuth, 35, New Canaan, CT 24:59.7 8:20 27:29.7 70 20 M40 Peter Wietfeldt, 46, New Canaan, CT 25:02.8 8:21 27:32.8 71 17 M50 Ken Bravo, 53, Darien, CT 25:06.9 8:22 27:36.9 31 7 W50 Maureen O'Connell, 50*, Greenwich, CT 25:12.9 8:24 25:12.9 72 21 M40 Dennis Maroney, 44, Darien, CT 25:18.6 8:26 27:48.6 73 1 M70 John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT 25:20.2 8:27 27:50.2 32 1 W16 Amanda Hutter, 17*, Darien, CT 25:22.7 8:28 25:22.7 74 5 M60 Charley Widmer, 66, West Harrison, NY 25:23.4 8:28 27:53.4 33 8 W50 Peggy Flood, 55*, Stamford, CT 25:26.1 8:29 25:26.1 75 12 M30 Scott Sternowski, 30, New York, NY 25:27.5 8:29 27:57.5 34 8 W40 Verna Holder, 46*, Norwalk, CT 25:30.7 8:30 25:30.7 35 6 W13 Paula Tabaschek, 14*, Darien, CT 25:36.7 8:32 25:36.7 36 7 W13 Amanda Lee, 14*, Darien, CT 25:37.1 8:32 25:37.1 76 8 M20 Jonathan Couch, 29, College Park, MD 25:37.8 8:33 28:07.8 37 8 W13 Anika Florio, 14*, Darien, CT 25:42.9 8:34 25:42.9 38 9 W40 Allicia Clark, 45*, Norwalk, CT 25:46.9 8:36 25:46.9 77 22 M40 Dave Dowrich, 44, Norwalk, CT 25:48.2 8:36 28:18.2 78 13 M30 Chris Malloy, 34, Stamford, CT 25:52.1 8:37 28:22.1 39 10 W40 Dawn Bolling, 48*, Norwalk, CT 26:01.8 8:41 26:01.8 40 9 W13 Crosbie Marine, 15*, Darien, CT 26:02.9 8:41 26:02.9 41 7 W20 Stephanie Usseglio, 24*, West Haven, CT 26:04.5 8:41 26:04.5 79 6 M60 Arthur Morris, 60, Darien, CT 26:09.3 8:43 28:39.3 42 6 W30 Jill Italiano, 38*, Stamford, CT 26:11.4 8:44 26:11.4 43 11 W40 Martha Mahoney, 49*, Stamford, CT 26:12.4 8:44 26:12.4 80 23 M40 Ed Murray, 42, Fort Washington, PA 26:12.8 8:44 28:42.8 81 7 JrM Justin Wietfeldt, 9, New Canaan, CT 26:19.2 8:46 28:49.2 44 10 W13 Megan Johnston, 13*, Darien, CT 26:24.9 8:48 26:24.9 82 24 M40 Lambros Papaeconomou, 46, Darien, CT 26:27.7 8:49 28:57.7 83 25 M40 Warren Pullen, 43, Darien, CT 26:28.4 8:49 28:58.4 45 12 W40 Candice Sullivan, 42*, Formby Lake, CA 26:30.6 8:50 26:30.6 84 7 M60 Chuck Allen, 63, Stamford, CT 26:37.1 8:52 29:07.1 85 5 M13 Sean Davidson, 15, New Canaan, CT 26:48.3 8:56 29:18.3 86 18 M50 Bob Florio, 50, Darien, CT 26:49.9 8:57 29:19.9 87 19 M50 Joseph Burden, 54, Monroe, CT 26:55.8 8:59 29:25.8 46 7 W30 Bess Barnes, 31*, Norwalk, CT 26:55.9 8:59 26:55.9
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

88 20 M50 Colm Dobbyn, 54, New Canaan, CT 27:00.9 9:00 29:30.9 47 13 W40 Renee Codd, 42*, New Canaan, CT 27:02.1 9:01 27:02.1 48 8 W20 Olivia Schum, 24*, Wilton, CT 27:03.6 9:01 27:03.6 89 8 JrM Peter Murray, 10, Stamford, CT 27:05.5 9:02 29:35.5 49 2 JrW Sammy Wagner, 9*, Darien, CT 27:06.6 9:02 27:06.6 90 26 M40 Mike Murray, 47, Darien, CT 27:07.2 9:02 29:37.2 50 14 W40 Beverly Wagner, 48*, Darien, CT 27:07.4 9:02 27:07.4 91 21 M50 Marty Schaivone, 58, Stratford, CT 27:08.3 9:03 29:38.3 51 8 W30 Gretchen Schueler, 30*, Stamford, CT 27:10.6 9:04 27:10.6 92 22 M50 Stephen Burns, 56, Darien, CT 27:12.0 9:04 29:42.0 52 9 W30 Anu Raghavan, 35*, Westport, CT 27:14.6 9:05 27:14.6 93 2 M70 Watt White, 72, Stamford, CT 27:18.7 9:06 29:48.7 53 3 JrW Juliet Homes, 10*, Darien, CT 27:20.3 9:07 27:20.3 54 9 W20 Kaitlin Mehlhope, 25*, Darien, CT 27:21.6 9:07 27:21.6 55 4 JrW Nathalie Bravo, 11*, Darien, CT 27:24.2 9:08 27:24.2 56 5 JrW Amanda Peterson, 12*, Easton, CT 27:25.3 9:08 27:25.3 94 27 M40 Watt White, 41, Brooklyn, NY 27:28.9 9:10 29:58.9 57 15 W40 Janine Thomson, 45*, White Plains, NY 27:43.7 9:15 27:43.7 95 14 M30 Marc Rinaldi, 38, Greenwich, CT 27:47.2 9:16 30:17.2 58 6 JrW Cassie Maroney, 11*, Darien, CT 27:48.0 9:16 27:48.0 96 15 M30 Rj Luth, 39, Darien, CT 28:03.6 9:21 30:33.6 97 28 M40 Mikal Andren, 40, Darien, CT 28:06.9 9:22 30:36.9 59 10 W30 Bethany Clevenstine, 30*, Norwalk, CT 28:10.0 9:23 28:10.0 60 11 W30 Fiona Leonard, 34*, Darien, CT 28:12.5 9:24 28:12.5 61 12 W30 Trini Leonard, 32*, Stamford, CT 28:14.1 9:25 28:14.1 62 13 W30 Marianne Avalon, 38*, Darien, CT 28:14.9 9:25 28:14.9 63 1 W70 Monica Roche, 73*, Fairfield, CT 28:23.5 9:28 28:23.5 98 9 JrM Tyler Brennan, 11, New Canaan, CT 28:29.3 9:30 30:59.3 64 2 W16 Yuliya Quinn, 17*, Norwalk, CT 28:30.5 9:30 28:30.5 65 10 W20 Melissa Whitehead, 29*, Fairfield, CT 28:34.2 9:31 28:34.2 99 23 M50 Hoyt Davidson, 54, New Canaan, CT 28:35.2 9:32 31:05.2 66 16 W40 Geri Corrigan, 43*, Norwalk, CT 28:38.7 9:33 28:38.7 67 11 W20 Julia Bolton, 27*, Norwalk, CT 28:39.9 9:33 28:39.9 68 14 W30 Caroline Gallagher, 37*, Norwalk, CT 28:41.0 9:34 28:41.0 69 7 JrW Aileen Murray, 11*, Fort Washington, PA 28:42.2 9:34 28:42.2 70 8 JrW Kelly Murphy, 9*, Fort Washington, PA 28:43.3 9:34 28:43.3 71 17 W40 Jocelyn Wietfeldt, 43*, New Canaan, CT 28:49.8 9:37 28:49.8 72 18 W40 Jennifer Corsano, 40*, Stamford, CT 28:50.4 9:37 28:50.4 100 10 JrM Patrick Donovan, 8, Westport, CT 28:50.5 9:37 31:20.5 73 15 W30 Jaime Roncoroni, 35*, Stamford, CT 28:51.0 9:37 28:51.0 74 12 W20 Caroline Fischer, 24*, Darien, CT 28:51.6 9:37 28:51.6 75 11 W13 Olga Papaeconomou, 14*, Darien, CT 28:52.5 9:37 28:52.5 76 19 W40 Patti Geanakos, 48*, New Canaan, CT 28:56.0 9:39 28:56.0 77 13 W20 Amanda Lackey, 28*, Norwalk, CT 28:59.2 9:40 28:59.2 101 #1198 29:00.6 9:40 29:00.6 78 20 W40 Nicole Donovan, 44*, Westport, CT 29:01.7 9:41 29:01.7 79 9 JrW Carlyn Florio, 10*, Darien, CT 29:02.7 9:41 29:02.7 102 24 M50 John Bouley, 58, Riverside, CT 29:03.8 9:41 31:33.8 80 14 W20 Andie Lyons, 26*, Stamford, CT 29:07.9 9:43 29:07.9 81 16 W30 Abbie Crawley, 38*, Darien, CT 29:10.7 9:44 29:10.7 82 17 W30 Susan Clarke, 39*, Darien, CT 29:17.4 9:46 29:17.4 83 10 JrW Trace Florio, 8*, Darien, CT 29:24.9 9:48 29:24.9 103 11 JrM Chris Murray, 9, Darien, CT 29:27.9 9:49 31:57.9 84 15 W20 Julie Glenn, 23*, Darien, CT 29:40.8 9:54 29:40.8
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

85 21 W40 Lorraine Sullivan, 45*, Wilton, CT 29:59.8 10:00 29:59.8 86 1 W60 Donna Cramond, 62*, Monroe, CT 30:00.7 10:00 30:00.7 87 16 W20 Meg Flood, 25*, Stamford, CT 30:04.7 10:02 30:04.7 104 25 M50 Bill Quinn, 59, Norwalk, CT 30:12.0 10:04 32:42.0 88 22 W40 Aimee Derouin, 40*, Norwalk, CT 30:17.8 10:06 30:17.8 89 17 W20 Jeanine Schum, 27*, Wilton, CT 30:19.2 10:06 30:19.2 90 18 W20 Geoff Sinibaldo, 29*, Norwalk, CT 30:50.1 10:17 30:50.1 91 11 JrW Megan Mitchell, 7*, Darien, CT 30:57.4 10:19 30:57.4 92 18 W30 Lauren Adam, 32*, Norwalk, CT 31:00.7 10:20 31:00.7 105 6 M13 Noah Hubler, 14, Milford, CT 31:06.3 10:22 33:36.3 93 23 W40 Tricia Gordon, 45*, Darien, CT 31:19.2 10:26 31:19.2 94 19 W20 Taylor Behrendt, 28*, New York, NY 31:25.7 10:29 31:25.7 95 19 W30 Cassandra Perrone, 31*, New Canaan, CT 31:34.9 10:32 31:34.9 106 26 M50 George Huffman, 55, Shelton, CT 31:34.9 10:32 34:04.9 96 24 W40 Holly Weatherby, 46*, Darien, CT 31:36.7 10:32 31:36.7 97 20 W30 Elisabeth Steinberg, 37*, Darien, CT 31:38.2 10:33 31:38.2 107 29 M40 Davidson McCulloh, 46, Stamford, CT 31:45.1 10:35 34:15.1 108 16 M30 Marc Malloy, 36, Stamford, CT 31:46.0 10:35 34:16.0 98 20 W20 Lisa Bajardi, 28*, London, LN 31:49.4 10:36 31:49.4 99 21 W20 Stefanie Robledo, 29*, Cos Cob, CT 32:07.7 10:43 32:07.7 109 27 M50 Brad Hubler, 54, Milford, CT 32:20.3 10:47 34:50.3 100 25 W40 Audrey L D. Petschek, 48*, Newtown, CT 32:27.2 10:49 32:27.2 101 22 W20 Janelle Veloce, 23*, Stamford, CT 32:44.7 10:55 32:44.7 102 12 JrW Caroline Homes, 8*, Darien, CT 32:45.4 10:55 32:45.4 103 26 W40 Holly Homes, 41*, Darien, CT 32:46.3 10:55 32:46.3
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

104 13 JrW Hope Murray, 9*, Darien, CT 34:10.5 11:23 34:10.5 105 23 W20 Katherine LoBalbo, 28*, Cos Cob, CT 34:23.5 11:28 34:23.5 106 12 W13 Gwen Davidson, 14*, New Canaan, CT 34:50.7 11:37 34:50.7 107 14 JrW Skyler Davidson, 11*, New Canaan, CT 34:55.5 11:38 34:55.5 108 15 JrW Katie Hackett, 10*, Darien, CT 34:58.1 11:39 34:58.1 109 27 W40 Erin Hackett, 42*, Darien, CT 35:01.6 11:41 35:01.6 110 28 W40 Andrea Letters, 48*, Rowayton, CT 35:10.4 11:43 35:10.4 110 #1500 35:12.4 11:44 35:12.4 111 16 JrW Amelia Eager, 7*, Norwalk, CT 35:13.1 11:44 35:13.1 111 30 M40 Scott Loomis, 43, Ridgefield, CT 35:31.6 11:51 38:01.6 112 29 W40 Susan Eager, 47*, Norwalk, CT 35:42.1 11:54 35:42.1
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

112 12 JrM Alex Letters, 7, Rowayton, CT 37:40.5 12:33 40:10.5 113 13 JrM Callum Letters, 7, Rowayton, CT 37:41.1 12:34 40:11.1 114 14 JrM Maxwell Anderson, 6, Norwalk, CT 37:41.6 12:34 40:11.6 113 30 W40 Jeannie Schott, 43*, Richmond, VA 38:02.1 12:41 38:02.1 114 17 JrW Caroline Andren, 9*, Darien, CT 38:54.0 12:58 38:54.0 115 21 W30 Kimberly Jung, 37*, Darien, CT 38:54.5 12:58 38:54.5
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

116 22 W30 Lisa Malloy, 35*, Stamford, CT 40:08.2 13:23 40:08.2 117 18 JrW Sarah Dingwell, 10*, Bethlehem, CT 40:14.0 13:25 40:14.0 118 23 W30 Tanya Anderson, 39*, Norwalk, CT 40:32.6 13:31 40:32.6 * indicates females 14 finishers among Men Under 13 6 finishers among Men 13 - 15 2 finishers among Men 16 - 19 8 finishers among Men 20 - 29 16 finishers among Men 30 - 39 30 finishers among Men 40 - 49 27 finishers among Men 50 - 59 7 finishers among Men 60 - 69 2 finishers among Men 70 & Up 18 finishers among Women Under 13 12 finishers among Women 13 - 15 2 finishers among Women 16 - 19 23 finishers among Women 20 - 29 23 finishers among Women 30 - 39 30 finishers among Women 40 - 49 8 finishers among Women 50 - 59 1 finishers among Women 60 - 69 1 finishers among Women 70 & Up 112 male finishers 118 female finishers 235 total finishers

AGE GROUP FINISHERS


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1 M20  Peter Watson, 20, Darien, CT               15:36.4    5:12     18:06.4
    2    2 M30  Jeff Watson, 30, Stamford, CT              16:41.9    5:34     19:11.9
    3    3 M16  Andrew Jarombek, 17, Greenwich, CT         17:13.3    5:44     19:43.3

Open Women
    1    1 W30  Amy Bevilaqua, 38, Wilton, CT              16:55    5:38
    2    2 W30  Sharon Lemberger, 38, Stamford, CT         17:46    5:55
    3    3 W40  Mary Zengo, 46, Wilton, CT                 18:05    6:01

Masters Men
    6    1 M40  William Homes, 42, Darien, CT              17:47.6    5:56     20:17.6

Masters Women
    6    1 W50  Karen Newman, 50, Old Greenwich, CT        20:24    6:48


Men Under 13
   33    1  Will Landowne, 12, Westport, CT            21:26.2    7:09     23:56.2
   39    2  Adam Dolan, 11, New Canaan, CT             21:32.9    7:11     24:02.9
   40    3  Christian Meier, 10, New Canaan, CT        21:33.5    7:11     24:03.5
   52    4  Bart Codd, 9, New Canaan, CT               23:22.4    7:47     25:52.4
   57    5  Peter McMaster, 11, Darien, CT             24:01.8    8:01     26:31.8

Men 13 - 15
   22    1  Jack Murray, 14, Darien, CT                20:09.6    6:43     22:39.6
   45    2  Trent Newman, 13, Old Greenwich, CT        22:07.7    7:23     24:37.7
   51    3  Ethan Lindberg, 13, New Canaan, CT         23:21.4    7:47     25:51.4
   61    4  Zachary Hubler, 15, Milford, CT            24:22.0    8:07     26:52.0
   85    5  Sean Davidson, 15, New Canaan, CT          26:48.3    8:56     29:18.3

Men 16 - 19
    5    1  Alex Loomis, 16, Ridgefield, CT            17:46.5    5:55     20:16.5

Men 20 - 29
    1    2  James Wyper, 22, Darien, CT                17:22.5    5:47     19:52.5
   16    2  John Nash, 26, Stamford, CT                19:26.3    6:29     21:56.3
   23    3  Stefan Fraundorfer, 29, Fishkilol, NY      20:13.0    6:44     22:43.0
   31    4  Brandon Lackey, 29, Norwalk, CT            21:18.6    7:06     23:48.6
   46    5  Matthew Flood, 21, Stamford, CT            22:08.5    7:23     24:38.5

Men 30 - 39
   10    1  Brad Wellington, 35, Darien, CT            18:05.6    6:02     20:35.6
   12    2  Jeff Zarrilli, 30, Darien, CT              18:32.8    6:11     21:02.8
   26    3  Peter Jung, 39, Darien, CT                 20:39.8    6:53     23:09.8
   30    4  Stephen Oconnor, 32, Larchmont, NY         21:15.1    7:05     23:45.1
   55    5  Oliver Rhodes, 34, New York, NY            23:44.5    7:55     26:14.5

Men 40 - 49
     7    1  Barry McMaster, 40, Darien, CT             17:50.5    5:57     20:20.5
    8    2  Tom Holland, 43, Darien, CT                17:56.0    5:59     20:26.0
    9    3  Alan Hagander, 41, Darien, CT              18:00.7    6:00     20:30.7
   11    4  David Lucas, 43, Darien, CT                18:10.6    6:04     20:40.6
   13    5  Mark Satran, 43, Weston, CT                18:38.0    6:13     21:08.0

Men 50 - 59
   18    1  Robert Albanese, 54, Purchase, NY          19:47.2    6:36     22:17.2
   19    2  Bill Hunter, 50, Fairfield, CT             19:50.9    6:37     22:20.9
   24    3  Windsor Hall, 53, Darien, CT               20:25.2    6:48     22:55.2
   27    4  Scott Harrison, 58, Darien, CT             20:53.0    6:58     23:23.0
   29    5  Kevin Lloyd, 59, Darien, CT                21:11.2    7:04     23:41.2

Men 60 - 69
   28    1  Ron Rembaum, 66, Old Greenwich, CT         21:00.3    7:00     23:30.3
   44    2  Michael Buscher, 60, New Canaan, CT        22:06.2    7:22     24:36.2
   47    3  Roy Van Eick, 63, Stamford, CT             22:16.4    7:25     24:46.4
   54    4  Robert Fischer, 60, Darien, CT             23:33.6    7:51     26:03.6
   74    5  Charley Widmer, 66, West Harrison, NY      25:23.4    8:28     27:53.4

Men 70 & Up
   73    1  John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT        25:20.2    8:27     27:50.2
   93    2  Watt White, 72, Stamford, CT               27:18.7    9:06     29:48.7

Women Under 13
   25    1  Eilanna Dolan, 11, New Canaan, CT          23:55    7:58
   49    2  Sammy Wagner, 9, Darien, CT                27:07    9:02
   53    3  Juliet Homes, 10, Darien, CT               27:21    9:07
   55    4  Nathalie Bravo, 11, Darien, CT             27:25    9:08
   56    5  Amanda Peterson, 12, Easton, CT            27:26    9:08

Women 13 - 15
    4    1  Elizabeth Lowe, 14, Darien, CT             19:20    6:27
    5    2  Anne Johnston, 15, Darien, CT              19:21    6:27
    8    3  Lexi Vierling, 15, Darien, CT              20:38    6:52
   11    4  Kate Halabi, 14, Darien, CT                21:48    7:16
   28    5  Becca Maroney, 13, Darien, CT              24:31    8:10

Women 16 - 19
   32    1  Amanda Hutter, 17, Darien, CT              25:23    8:28
   64    2  Yuliya Quinn, 17, Norwalk, CT              28:31    9:30

Women 20 - 29
    7    1  Elizabeth Malloy, 21, Philadelphia, PA     20:32    6:51
   10    2  Alison Schum, 29, New York, NY             21:44    7:14
   16    3  Michaela Malloy, 26, Philadelphia, PA      22:03    7:21
   19    4  Diana Mogridge, 27, Fairfield, CT          22:49    7:36
   22    5  Stephanie Widmer, 22, West Harrison, NY    23:17    7:45

Women 30 - 39
   12    1  Gracia Robinson, 35, Norwalk, CT           21:51    7:17
   24    2  Amanda Davenport, 39, Darien, CT           23:40    7:53
   29    3  Ama Auwarter, 35, Danbury, CT              24:34    8:11
   42    4  Jill Italiano, 38, Stamford, CT            26:12    8:44
   46    5  Bess Barnes, 31, Norwalk, CT               26:56    8:59

Women 40 - 49
    9    1  Ann Williams, 47, Old Greenwich, CT        21:38    7:13
   14    2  Linda Filar, 44, Old Greenwich, CT         21:56    7:18
   15    3  Sherry Duff, 44, Richmond, VA              21:59    7:20
   17    4  Dorrie Harris, 43, Westport, CT            22:07    7:22
   18    5  Paula Scaminaci, 46, Cos Cob, CT           22:48    7:36

Women 50 - 59
   13    1  Emmy Stocker, 53, Cos Cob, CT              21:51    7:17
   21    2  Ronnie Behringer, 54, Norwalk, CT          23:00    7:40
   26    3  Peg Davidson, 50, New Canaan, CT           24:05    8:01
   27    4  Christina Ogren, 55, Fairfield, CT         24:13    8:04
   30    5  Mimi Scott, 58, Westlake Village, CA       24:42    8:14

Women 60 - 69
   86    1  Donna Cramond, 62, Monroe, CT              30:01   10:00

Women 70 & Up
   63    1  Monica Roche, 73, Fairfield, CT            28:24    9:28
   
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.