25 km, Silvermine, CT
March 4, 2012

Chilly (38), cloudy, calm.

MEN'S WINNER: Tim Milenkevich - 1:27:57
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 1:45:28

Photos by Fred Gaston. To view his complete race album, click here.

For Kate Stoker's album, click here.

And even more photos from Alan Martin here.

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE

    1           Tim Milenkevich, 30, Ansonia, CT          1:27:57    5:40
    2    1  OpM Will McDonough, 27, New Canaan, CT        1:28:23    5:41
    3           Helman Roman, Manchester, CT (Handcycle)  1:31:17    5:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

4 2 OpM Jacob Grice, 29, Stamford, CT 1:34:00 6:03 5 3 OpM Adam Irons, 19, West Point, NY 1:34:07 6:03 6 4 OpM Alex Jefferies, 20, West Point, NY 1:34:45 6:06 7 5 OpM Jeff Sheldon, 31, Southbury, CT 1:35:53 6:10 8 6 OpM Nathaniel Einfeldt, 20, West Point, NY 1:36:48 6:14 9 7 OpM Colin Chapman, 20, West Point, NY 1:37:30 6:17 10 8 OpM Jeff Watson, 30, Stamford, CT 1:37:46 6:18 11 1 M40 Rob Speers, 44, Rocky Hill, CT 1:38:46 6:21 12 9 OpM Colin Weidmann, 21, West Point, NY 1:39:06 6:23 13 10 OpM Jeremy Howard, 31, Easton, CT 1:39:18 6:23 14 11 OpM Kevin Cox, 27, Stratford, CT 1:39:28 6:24 15 2 M40 Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT 1:39:35 6:25 16 3 M40 Peter Mullen, 42, Riverside, CT 1:39:54 6:26 17 12 OpM Matt Ryan, 21, West Point, NY 1:39:56 6:26 18 13 OpM Nicholas Avello, 24, Westport, CT 1:40:20 6:27 19 1 M50 George Buchanan, 53, Shelton, CT 1:40:27 6:28 20 4 M40 Chris Deming, 45, Danbury, CT 1:40:39 6:29 21 14 OpM Kieran Garvey, 32, Rego Park, NY 1:40:45 6:29 22 5 M40 Edward Lucas, 40, Newtown, CT 1:41:02 6:30 23 15 OpM Gregory Kyrytschenko, 33, Seymour, CT 1:41:14 6:31 24 6 M40 Eric Krebs, 43, Roxbury, CT 1:41:21 6:31 25 16 OpM Matthew Kmetz, 36, White Plains, NY 1:41:28 6:32 26 7 M40 Christian Schultheiss, 44, Chappaqua, NY 1:41:53 6:33 27 17 OpM Brad Wellington, 35, Darien, CT 1:41:53 6:34 28 18 OpM David Richardson, 20, West Point, NY 1:41:55 6:34 29 19 OpM Johannes Olind, 20, West Point, NY 1:42:00 6:34 30 2 M50 Peter Lofink, 51, Brookfield, CT 1:42:05 6:34 31 20 OpM Peter Bailey, 35, Darien, CT 1:42:57 6:38 32 8 M40 Chancellor Scott, 40, Highland Falls, NY 1:43:06 6:38 33 John Devine, New York, NY (Handcycle) 1:43:24 6:39 34 21 OpM Kenneth Tso, 32, New York, NY 1:43:37 6:40 35 22 OpM Connor Roche, 18, West Point, NY 1:44:13 6:43 36 23 OpM Steve Meagher, 27, Meriden, CT 1:45:15 6:46 1 Mary Zengo, 46*, Wilton, CT 1:45:28 6:47 37 24 OpM Matthew Adams, 37, Hopewell Junction, NY 1:46:04 6:50 38 9 M40 Flavio Rodrigues, 43, Bridgeport, CT 1:46:16 6:50 2 1 OpW Julie Heaphy, 29*, Norwalk, CT 1:46:26 6:51 39 25 OpM Chris Tingue, 26, Norwalk, CT 1:46:57 6:53 40 26 OpM Neil Leibowitz, 37, New York, NY 1:47:31 6:55 41 27 OpM Jacob Hughes, 25, New Canaan, CT 1:48:06 6:57 42 28 OpM T.J. Zablocki, 31, Maplewood, NJ 1:48:15 6:58 43 10 M40 Kenneth Klegar, 42, Westport, CT 1:48:34 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

44 3 M50 Jeff Lease, 53, Newburgh, NY 1:48:56 7:01 45 4 M50 Mike Moccia, 52, Yorktown Heights, NY 1:49:31 7:03 3 2 OpW Sara Belles, 31*, Brookfield, CT 1:49:33 7:03 46 5 M50 Andrew Pisanelli, 50, Ridgefield, CT 1:49:36 7:03 47 11 M40 Torpedo Ruospo, 47, Stratford, CT 1:49:53 7:04 48 12 M40 Roger D'Agostin, 41, Norwalk, CT 1:50:02 7:05 49 13 M40 Jim Santora, 46, New Canaan, CT 1:50:16 7:06 50 29 OpM John Dvorak, 33, West Point, NY 1:50:17 7:06 51 30 OpM John Markiewicz, 32, Brooklyn, NY 1:50:34 7:07 52 6 M50 Jim Hite, 50, Cromwell, CT 1:50:47 7:08 53 14 M40 David Lucas, 43, Darien, CT 1:50:53 7:08 54 31 OpM Jeffrey Paulson, 27, Danbury, CT 1:51:03 7:09 55 15 M40 Brad Skillman, 44, Brooklyn, NY 1:51:11 7:09 56 16 M40 Anthony Kelly, 48, Fairfield, CT 1:51:16 7:10 57 17 M40 Ricardo De Biase, 49, Stamford, CT 1:51:29 7:11 58 32 OpM Scott Gac, 38, Glastonbury, CT 1:51:45 7:12 4 1 W50 Sharon Vos, 57*, Old Greenwich, CT 1:52:10 7:13 59 7 M50 Brian Leach, 52, New Canaan, CT 1:52:20 7:14 60 18 M40 Ethan Waters, 44, Norwalk, CT 1:52:23 7:14 61 8 M50 John Dean, 55, Stormville, NY 1:52:32 7:15 62 9 M50 Ken Brown, 54, Rye, NY 1:52:51 7:16 5 1 W40 Connie Seigh, 42*, Pleasant Valley, NY 1:53:09 7:17 63 33 OpM Joseph Glauda, 35, Beacon, NY 1:53:23 7:18 64 19 M40 Mike O'Neill, 47, New Canaan, CT 1:53:29 7:18 6 3 OpW Elke Feese, 33*, Stamford, CT 1:53:30 7:18 7 4 OpW Amy D'Anna, 32*, Hartford, CT 1:53:36 7:19 8 5 OpW Shana Decsi, 35*, Darien, CT 1:53:42 7:19 9 6 OpW Alissa Tyghter, 26*, Fleetwood, NY 1:53:49 7:20 65 10 M50 Kevin Barrett, 54, Port Chester, NY 1:54:01 7:20 10 2 W40 Kristin Johnson, 41*, Wilton, CT 1:54:11 7:21 66 1 M60 John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT 1:54:31 7:22 67 34 OpM David Ross, 34, New Haven, CT 1:54:34 7:22 11 3 W40 Heidi Ball, 42*, Woodbury, CT 1:54:50 7:23 68 29 M40 Tom Storey, 48, Wappingers Falls, NY 1:55:09 7:25 69 35 OpM Zachary Staszak, 33, New Fairfield, CT 1:55:16 7:25 70 21 M40 Adam Norris, 46, Norwalk, CT 1:55:18 7:25 71 36 OpM Ryan Lynn, 29, New Canaan, CT 1:55:22 7:26 12 7 OpW Natalie Staszak, 29*, New Fairfield, CT 1:55:26 7:26 72 22 M40 Felipe Gonzalez-Gordon, 40, Rye, NY 1:55:26 7:26 73 37 OpM John Tarantino, 34, Cos Cob, CT 1:55:27 7:26 74 11 M50 Giora Payes, 52, Chappaqua, NY 1:55:44 7:27 75 38 OpM Roger Thrall, 36, Cromwell, CT 1:55:50 7:27 76 23 M40 Eric Opdyke, 40, Norwalk, CT 1:55:51 7:27 77 24 M40 Don Brown, 42, Stamford, CT 1:55:59 7:28 78 12 M50 Peter Pfister, 52, Darien, CT 1:56:18 7:29 13 4 W40 Corinne Lee, 44*, Wilton, CT 1:56:29 7:30 79 25 M40 Thomas Clark, 47, Seymour, CT 1:56:45 7:31 80 39 OpM Brennan Gerster, 35, Norwalk, CT 1:57:08 7:32 81 26 M40 Peter Eddy, 43, Norwalk, CT 1:57:19 7:33 82 13 M50 Mark Malkin, 50, Milford, CT 1:57:37 7:34 83 14 M50 Ted Pernicano, 53, Yorktown Heights, NY 1:57:42 7:35 84 15 M50 Toby Nelson, 58, Cos Cob, CT 1:57:46 7:35 85 16 M50 Albert Post, 53, Orange, CT 1:57:48 7:35 86 27 M40 Marc Wolpers, 45, Greenwich, CT 1:57:54 7:35 87 28 M40 Raymond Crosby, 45, Fairfield, CT 1:57:57 7:36 88 17 M50 Robert Sedita, 53, Rowayton, CT 1:58:00 7:36 89 18 M50 Bill Hunter, 50, Fairfield, CT 1:58:01 7:36 14 8 OpW Erin Herlihy, 32*, Norwalk, CT 1:58:06 7:36 90 29 M40 Evan Lister, 48, Norwalk, CT 1:58:15 7:37 91 40 OpM Peter Laura, 30, Stamford, CT 1:58:23 7:37 15 9 OpW Alison Grice, 28*, Stamford, CT 1:58:34 7:38 92 19 M50 Tony Smyth, 52, Ridgefield, CT 1:58:40 7:38 16 10 OpW Heather Baden, 36*, Rye, NY 1:59:12 7:40 93 20 M50 Marc Landy, 51, Westport, CT 1:59:50 7:43 110 TURKEY 1:59:58 7:43 94 21 M50 Matthew Spiegel, 52, Westport, CT 2:00:01 7:44 95 22 M50 Jim Mydosh, 52, Derby, CT 2:00:07 7:44 96 23 M50 Olivier Nicaise, 52, Hamden, CT 2:00:14 7:44 97 30 M40 Jose Zarama, 46, Shelton, CT 2:00:35 7:46 17 2 W50 Susan Chiovitti, 50*, Thomaston, CT 2:00:55 7:47 98 24 M50 Richard Ballinger, 57, Hamden, CT 2:00:58 7:47 99 2 M60 Rob Fryer, 65, New Canaan, CT 2:01:32 7:49 18 11 OpW Morgan Kuchan, 21*, West Point, NY 2:01:36 7:50 19 5 W40 Renee Codd, 42*, New Canaan, CT 2:01:45 7:50 100 41 OpM Simon Hughes, 39, Fairfield, CT 2:01:52 7:51 20 6 W40 Christine Hurley, 42*, Glastonbury, CT 2:01:59 7:51 101 31 M40 Stewart Pomeroy, 44, Wilton, CT 2:02:07 7:52 102 25 M50 William Pitt, 50, Westport, CT 2:02:08 7:52 21 12 OpW Natalia Metwally, 29*, Stamford, CT 2:02:08 7:52 103 32 M40 Todd Morrison, 42, Stamford, CT 2:02:31 7:53 104 32 M40 Craig Lawrence, 41, Rye Brook, NY 2:02:41 7:54 105 34 M40 Frank Colella, 49, scarsdale, NY 2:02:56 7:55 106 35 M40 Joseph Pucci Jr, 44, Westport, CT 2:03:01 7:55 107 36 M40 Michael Baisley, 42, Fairfield, CT 2:03:06 7:55 22 13 OpW Sarah Wolberg, 32*, Highland Falls, NY 2:03:21 7:56 108 26 M50 Kevin Robertson, 50, Norwalk, CT 2:03:23 7:57 23 7 W40 Melissa Young, 42*, Middlebury, CT 2:03:28 7:57 109 3 M60 Dave Ulmer, 64, Ridgefield, CT 2:03:35 7:57 110 27 M50 Tom Renner, 52, Bethel, CT 2:03:50 7:58 111 28 M50 Daniel Willey, 56, Stamford, CT 2:03:57 7:59 112 37 M40 Pascal Fuchs, 41, Fairfield, CT 2:04:08 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

24 3 W50 Emmy Stocker, 53*, Cos Cob, CT 2:04:23 8:00 113 4 M60 Bruce Goulart, 62, Newtown, CT 2:04:29 8:01 25 8 W40 Ann Williams, 47*, Old Greenwich, CT 2:04:32 8:01 114 42 OpM James Ortiz, 32, Norwalk, CT 2:04:38 8:01 26 14 OpW Leora Reyhan, 20*, West Point, NY 2:04:40 8:02 115 38 M40 Patrick O'Connor, 42, Stamford, CT 2:04:41 8:02 116 39 M40 Mickey Grabner, 47, Enfield, CT 2:05:20 8:04 27 9 W40 Jennifer Carroll, 42*, S. Glastonbury, CT 2:05:37 8:05 28 15 OpW Rebecca Burke, 36*, Portland, CT 2:06:00 8:07 29 16 OpW Amy Sorensen, 39*, Middlefield, CT 2:06:11 8:07 117 40 M40 Brian Fidler, 41, West Haven, CT 2:06:18 8:08 118 41 M40 Garry Ford, 48, Darien, CT 2:06:21 8:08 119 29 M50 Michael DuVally, 50, Pound Ridge, NY 2:06:23 8:08 120 30 M50 Neil Mandel, 58, Shelton, CT 2:06:46 8:10 30 4 W50 Andrea Williamson-Hughes, 56*, New Canaan, CT 2:06:47 8:10 121 42 M40 Michael Paige, 41, Norwalk, CT 2:06:51 8:10 122 43 M40 Paul Baldini, 40, North Haven, CT 2:06:53 8:10 31 17 OpW Karen Pearson, 35*, Bedford Hills, NY 2:07:19 8:12 32 5 W50 Pascale Butcher, 50*, Southport, CT 2:07:24 8:12 33 18 OpW Stacy Cascante, 32*, Norwalk, CT 2:07:32 8:13 34 10 W40 Jeannine Fagan, 42*, Bethel, CT 2:07:47 8:13 123 31 M50 Kevin Lloyd, 59, Darien, CT 2:07:52 8:14 124 44 M40 Peeter Muursepp, 42, Ridgefield, CT 2:07:57 8:14 125 32 M50 Scott Harrison, 57, Darien, CT 2:08:03 8:15 126 45 M40 Kevin Fritz, 42, Enfield, CT 2:08:16 8:15 127 33 M50 David Gary, 50, Purchase, NY 2:08:22 8:16 128 46 M40 Russell Diamond, 42, Westport, CT 2:08:42 8:17 35 11 W40 Dorian Kail, 44*, Westport, CT 2:08:42 8:17 129 43 OpM James Minnich, 36, Wilton, CT 2:08:59 8:18 130 34 M50 Jeffrey Dingwell, 57, Bethlehem, CT 2:09:17 8:19 36 19 OpW Charlotte Dequeker, 39*, Greenwich, CT 2:09:28 8:20 131 35 M50 Marty Schaivone, 58, Stratford, CT 2:09:49 8:21 132 5 M60 Michael Buscher, 60, New Canaan, CT 2:10:09 8:23 133 36 M50 Pat Marafiote, 57, Weston, CT 2:11:06 8:26 37 6 W50 Kathleen Kilbride, 54*, New Canaan, CT 2:11:21 8:27 38 20 OpW Emily Shelley, 31*, Greenwich, CT 2:12:44 8:33 39 21 OpW Lauren Madaffari, 21*, Norwalk, CT 2:12:55 8:33 40 7 W50 Dorit Heimer, 58*, Westport, CT 2:13:08 8:34 134 47 M40 John Fallon, 41, Norwalk, CT 2:13:09 8:34 135 48 M40 Yogi Principi, 41, Trumbull, CT 2:13:33 8:36 136 37 M50 Karl Pelikan, 52, Bethel, CT 2:13:50 8:37 41 22 OpW Heather Roles, 39*, Danbury, CT 2:13:56 8:37 42 12 W40 Jodi Sorrells, 40*, Norwalk, CT 2:14:05 8:38 137 49 M40 Ted Listokin, 45, Stamford, CT 2:14:05 8:38 138 38 M50 Wayne Cafran, 51, south salem, NY 2:14:14 8:38 43 13 W40 Karen Brown, 49*, Old Greenwich, CT 2:14:22 8:39 139 50 M40 Gaston Vaneri, 41, Riverside, CT 2:14:24 8:39 140 39 M50 John Ambruz, 56, West Harrison, NY 2:14:37 8:40 44 8 W50 Terrie Kelleher, 51*, White Plains, NY 2:14:40 8:40 141 44 OpM Rick Trotman, 29, Stamford, CT 2:15:42 8:44 45 9 W50 Francine Pisano, 55*, Carmel, NY 2:15:46 8:44 46 23 OpW Margaret Bell, 24*, Stamford, CT 2:15:50 8:45 142 6 M60 Salvatore Mulia, 64, Westport, CT 2:16:29 8:47 143 45 OpM Steven Harris, 36, Norwalk, CT 2:16:42 8:48 144 40 M50 Daniel Clark, 58, Stamford, CT 2:17:08 8:50 47 10 W50 Corliss Spencer, 51*, New Canaan, CT 2:18:02 8:53 48 24 OpW Gracia Robinson, 35*, Norwalk, CT 2:18:36 8:55 145 7 M60 Aram Nahabedian, 60, Sandy Hook, CT 2:19:18 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

146 41 M50 Michael Carpenter, 55, Redding, CT 2:19:45 9:00 49 14 W40 Tracey Doucette, 48*, Old Greenwich, CT 2:19:48 9:00 50 15 W40 Christina Batton, 40*, Stamford, CT 2:19:51 9:00 51 11 W50 Lissa Short, 50*, Darien, CT 2:20:10 9:01 147 46 OpM George Feese, 34, Stamford, CT 2:20:28 9:02 52 16 W40 Lynne Yaverski, 40*, Fairfield, CT 2:21:30 9:07 53 17 W40 Kathy Muro, 48*, Westport, CT 2:21:49 9:08 54 1 W60 Mary Pelley, 63*, Trumbull, CT 2:22:14 9:09 55 25 OpW Huoy Walsh, 35*, Milford, CT 2:23:05 9:13 56 18 W40 Kellie Brown, 42*, Stamford, CT 2:23:44 9:15 57 12 W50 Elizabeth Scarborough, 51*, Weston, CT 2:23:56 9:16 148 42 M50 Christopher Lanzano, 53, Fairfield, CT 2:24:05 9:17 149 43 M50 Joost Vos, 57, Old Greenwich, CT 2:24:14 9:17 208 TURKEY 2:24:16 9:17 150 44 M50 Patrick Cunningham, 55, New Milford, CT 2:25:11 9:21 151 47 OpM Matthew Lundy, 29, Monroe, CT 2:25:36 9:22 58 13 W50 Ronnie Behringer, 54*, Norwalk, CT 2:26:03 9:24 59 26 OpW Marcela Mejia, 29*, Stamford, CT 2:27:06 9:28 152 45 M50 Jon Muro, 57, Westport, CT 2:27:07 9:28 60 19 W40 Tara Simeonidis, 46*, Stamford, CT 2:27:17 9:29 153 46 M50 Terry O'Connell, 56, Stamford, CT 2:27:34 9:30 154 8 M60 Jim Heus, 60, Ridgefield, CT 2:28:01 9:32 155 51 M40 Mark Schwartz, 43, Brooklyn, NY 2:28:44 9:34 156 52 M40 Ernie Cullinan, 45, Hamden, CT 2:29:20 9:37 61 27 OpW Terri-Ann Bunchek, 33*, Bethel, CT 2:30:05 9:40 157 53 M40 Kristian Barletti, 41, Bethel, CT 2:30:05 9:40 62 2 W60 Mary Loncto, 70*, Ridgefield, CT 2:30:28 9:41 63 3 W60 Beatrice Burns, 69*, Hamden, CT 2:30:40 9:42 158 9 M60 Jim Blake, 65, Old Greenwich, CT 2:30:58 9:43 64 28 OpW Sarah Binder, 21*, West Point, NY 2:31:29 9:45 159 54 M40 John Mccleary, 43, Redding, CT 2:31:59 9:47 160 47 M50 Vin DiPalma, 52, Bridgeport, CT 2:32:45 9:50 65 29 OpW Jessica McCluskey, 27*, Wilton, CT 2:33:04 9:51 66 20 W40 Christine Sikes, 48*, Stamford, CT 2:33:12 9:52 67 30 OpW Rachel Wilk, 26*, Norwalk, CT 2:34:01 9:55 68 21 W40 Susan Holcombe, 42*, Wethersfield, CT 2:34:12 9:56 161 48 M50 Robert Nouza, 59, Brewster, NY 2:34:45 9:58 162 10 M60 Mike Holland, 67, New Canaan, CT 2:35:01 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

163 49 M50 Frank Ladonna, 59, Stratford, CT 2:36:46 10:05 69 14 W50 Jeanette Trujillo, 50*, Norwalk, CT 2:38:01 10:10 70 31 OpW Dahlia Yoeli, 25*, New York, NY 2:38:26 10:12 71 22 W40 Dawn Bolling, 48*, Norwalk, CT 2:39:09 10:15 164 11 M60 Chuck Allen, 63, Stamford, CT 2:40:01 10:18 72 15 W50 Peggy Flood, 55*, Stamford, CT 2:40:01 10:18 73 23 W40 Kelley Throop, 41*, Rowayton, CT 2:40:19 10:19 165 12 M60 Roger Yergeau, 60, Ossining, NY 2:40:22 10:19 166 55 M40 Wayne Clee, 48, Bethel, CT 2:42:23 10:27 74 24 W40 Vasso Kelly, 48*, Rowayton, CT 2:43:07 10:30 167 48 OpM Peter Greco, 29, Ridgefield, CT 2:43:10 10:30 75 32 OpW Alison Bienstock, 38*, Westport, CT 2:48:01 10:49 76 25 W40 Yoko Hayashida, 42*, Norwalk, CT 2:50:01 10:57 77 26 W40 Sophie Flahaut, 40*, Mamaroneck, NY 2:50:21 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

168 13 M60 Jerry Sawyer, 60, Stratford, CT 2:51:04 11:01 78 4 W60 Rosemary Mulia, 61*, Westport, CT 2:55:01 11:16 79 33 OpW Ana Siscar, 39*, Trumbull, CT 2:59:13 11:32 80 34 OpW Michelle Aulenti, 28*, Stamford, CT 3:00:00 11:35 169 56 M40 Noel Siscar, 40, Trumbull, CT 3:00:46 11:38
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

170 50 M50 Karl Eilers, 59, Danbury, CT 3:06:43 12:01 "*" indicates females 48 finishers among Men 39 & Under 56 finishers among Men 40 - 49 50 finishers among Men 50 - 59 13 finishers among Men 60 & Up 34 finishers among Women 39 & Under 26 finishers among Women 40 - 49 15 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 & Up 170 male finishers 80 female finishers 252 total finishers

AGE GROUP FINISHERS


       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 39 & Under
    2    1      Will McDonough, 27, New Canaan, CT        1:28:23    5:41
    4    2      Jacob Grice, 29, Stamford, CT             1:34:00    6:03
    5    3      Adam Irons, 19, West Point, NY            1:34:07    6:03
    6    4      Alex Jefferies, 20, West Point, NY        1:34:45    6:06
    7    5      Jeff Sheldon, 31, Southbury, CT           1:35:53    6:10

Men 40 - 49
   11    1      Rob Speers, 44, Rocky Hill, CT            1:38:46    6:21
   15    2      Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT         1:39:35    6:25
   16    3      Peter Mullen, 52, Riverside, CT           1:39:54    6:26
   20    4      Chris Deming, 45, Danbury, CT             1:40:39    6:29
   22    5      Edward Lucas, 40, Newtown, CT             1:41:02    6:30

Men 50 - 59
   19    1      George Buchanan, 53, Shelton, CT          1:40:27    6:28
   30    2      Peter Lofink, 51, Brookfield, CT          1:42:05    6:34
   44    3      Jeff Lease, 53, Newburgh, NY              1:48:56    7:01
   45    4      Mike Moccia, 52, Yorktown Heights, NY     1:49:31    7:03
   46    5      Andrew Pisanelli, 50, Ridgefield, CT      1:49:36    7:03

Men 60 & Up
   66    1      John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT   1:54:31    7:22
   99    2      Rob Fryer, 65, New Canaan, CT             2:01:32    7:49
  109    3      Dave Ulmer, 64, Ridgefield, CT            2:03:35    7:57
  113    4      Bruce Goulart, 62, Newtown, CT            2:04:29    8:01
  132    5      Michael Buscher, 60, New Canaan, CT       2:10:09    8:23

Women 39 & Under
    2    1      Julie Heaphy, 29, Norwalk, CT             1:46:26    6:51
    3    2      Sara Belles, 31, Brookfield, CT           1:49:33    7:03
    6    3      Elke Feese, 33, Stamford, CT              1:53:30    7:18
    7    4      Amy D'Anna, 32, Hartford, CT              1:53:36    7:19
    8    5      Shana Decsi, 35, Darien, CT               1:53:42    7:19

Women 40 - 49
    5    1      Connie Seigh, 42, Pleasant Valley, NY     1:53:09    7:17
   10    2      Kristin Johnson, 41, Wilton, CT           1:54:11    7:21
   11    3      Heidi Ball, 42, Woodbury, CT              1:54:50    7:23
   13    4      Corinne Lee, 44, Wilton, CT               1:56:29    7:30
   19    5      Renee Codd, 42, New Canaan, CT            2:01:45    7:50

Women 50 - 59
    4    1      Sharon Vos, 57, Old Greenwich, CT         1:52:10    7:13
   17    2      Susan Chiovitti, 50, Thomaston, CT        2:00:55    7:47
   24    3      Emmy Stocker, 53, Cos Cob, CT             2:04:23    8:00
   30    4      Andre Williamson-Hughes, 56, New Canaan, CT
                                                            2:06:47    8:10
   32    5      Pascale Butcher, 50, Southport, CT        2:07:24    8:12

Women 60 & Up
   54    1      Mary Pelley, 63, Trumbull, CT             2:22:14    9:09
   62    2      Mary Loncto, 70, Ridgefield, CT           2:30:28    9:41
   63    3      Beatrice Burns, 69, Hamden, CT            2:30:40    9:42
   77    4      Rosemary Mulia, 61, Westport, CT          2:55:01   11:16
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.