20 km, Fairfield, CT
February 12, 2012

Cold (22), sunny, windy.

MEN'S WINNER: Will McDonough - 1:09:42
WOMEN'S WINNER: Anja Krieger-Redwood - 1:22:19

Photos by Fred Gaston. To view his complete race album, click here.

For Kate Stoker's album, click here.

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE

    1           Will McDonough, 27, New Canaan, CT        1:09:42    5:36
    2    1  M40 Art Gunther, 40, Nyack, NY                1:10:34    5:41
    3    1  OpM Tim Milenkevich, 30, Ansonia, CT          1:10:55    5:42
    4    2  OpM James Osborn, 32, New Haven, CT           1:12:52    5:52
    5    3  OpM Daniel Schlich, 19, West Point, NY        1:13:25    5:54
    6    2  M40 Leigh Sorrells, 43, Danbury, CT           1:13:53    5:57
    7    4  OpM Zachary Kudlak, 29, Newburgh, NY          1:14:03    5:57
    8    5  OpM Michael Oliva, 32, Croton-on-Hudson, NY   1:14:21    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

9 6 OpM Jacob Grice, 29, Stamford, CT 1:15:18 6:03 10 7 OpM Kevin Cox, 27, Stratford, CT 1:16:05 6:07 11 8 OpM Gus Ellison, 36, Rowayton, CT 1:16:22 6:09 12 9 OpM Adam Irons, 19, West Point, NY 1:16:24 6:09 13 TURKEY 1:16:45 6:11 13 10 OpM Alex Jefferies, 20, West Point, NY 1:17:03 6:12 14 11 OpM Jeff Watson, 30, Stamford, CT 1:17:43 6:15 15 12 OpM Matt Ryan, 21, West Point, NY 1:18:23 6:18 16 13 OpM Fred Wills, 27, Shelton, CT 1:18:43 6:20 17 14 OpM Colin Weidmann, 21, West Point, NY 1:18:50 6:21 18 15 OpM Nathaniel Einfeldt, 20, West Point, NY 1:18:51 6:21 19 16 OpM Johannes Olind, 20, West Point, NY 1:19:00 6:21 20 17 OpM Jeff Sheldon, 31, Southbury, CT 1:19:06 6:22 21 18 OpM Nicholas Avello, 24, Westport, CT 1:19:15 6:23 22 3 M40 Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT 1:19:37 6:24 23 1 M50 Robert Whalen, 50, Sleepy Hollow, NY 1:19:56 6:26 24 2 M50 George Buchanan, 52, Shelton, CT 1:20:00 6:26 25 3 M50 Peter Lofink, 51, Brookfield, CT 1:20:04 6:26 26 4 M40 Rob Speers, 44, Rocky Hill, CT 1:20:24 6:28 27 19 OpM David Richardson, 20, West Point, NY 1:20:30 6:29 28 4 M50 Greg Pelican, 53, Bethel, CT 1:20:44 6:30 29 5 M40 Chancellor Scott, 40, Highland Falls, NY 1:20:54 6:31 30 20 OpM Brad Wellington, 35, Darien, CT 1:20:58 6:31 31 21 OpM Leslie Lam, 36, Flushing, NY 1:21:02 6:31 32 22 OpM Marc Tierno, 26, Fairfield, CT 1:21:10 6:32 33 23 OpM Steve Meagher, 27, Meriden, CT 1:21:15 6:32 34 6 M40 Eric Krebs, 43, Roxbury, CT 1:21:34 6:34 35 24 OpM Sean Robinson, 23, West Point, NY 1:21:39 6:34 36 25 OpM Connor Roche, 18, West Point, NY 1:21:39 6:34 37 26 OpM Bryan French, 35, Fairfield, CT 1:21:49 6:35 38 5 M50 Charles Whalen, 50, Sleepy Hollow, NY 1:21:52 6:35 39 27 OpM Sam Parton, 19, Fairfield, CT 1:21:57 6:36 1 Anja Krieger-Redwood, 24*, Cos Cob, CT 1:22:19 6:37 40 28 OpM Matthew Kmetz, 36, White Plains, NY 1:22:21 6:38 41 29 OpM Peter Bailey, 35, Darien, CT 1:22:28 6:38 42 7 M40 Ed Finnigan, 46, Fairfield, CT 1:22:41 6:39 43 30 OpM Nick Logan, 30, Norwalk, CT 1:22:51 6:40 46 TURKEY 1:22:55 6:40 44 8 M40 Carl Curran, 46, White Plains, NY 1:23:07 6:41 45 31 OpM Matt Santillo, 37, New Haven, CT 1:23:23 6:43 46 32 OpM Zachariah Pratt, 36, Riverside, CT 1:23:32 6:43 47 9 M40 Flavio Rodrigues, 43, Bridgeport, CT 1:23:43 6:44 48 10 M40 Edward Lucas, 40, Newtown, CT 1:23:49 6:45 49 33 OpM Gregory Kyrytschenko, 33, Seymour, CT 1:24:11 6:46 50 34 OpM Davis Mark, 31, West Point, NY 1:24:14 6:47 2 1 W40 Liz Herbert, 43*, Darien, CT 1:24:23 6:47 3 1 OpW Julie Heaphy, 29*, Norwalk, CT 1:24:32 6:48 4 2 OpW Sara Belles, 31*, Brookfield, CT 1:25:21 6:52 51 35 OpM Matthew Adams, 37, Hopewell Junction, NY 1:25:26 6:52 52 6 M50 Kevin Barrett, 54, Port Chester, NY 1:25:54 6:55 5 3 OpW Amanda Parrish, 29*, Norwalk, CT 1:25:58 6:55 53 7 M50 Andrew Pisanelli, 50, Ridgefield, CT 1:26:07 6:56 54 11 M40 Roger D'Agostin, 41, Norwalk, CT 1:26:08 6:56 55 36 OpM Neil Leibowitz, 37, New York, NY 1:26:12 6:56 56 12 M40 Mark Carioto, 42, Weston, CT 1:26:15 6:56 57 37 OpM Mark Golab, 35, White Plains, NY 1:26:20 6:57 58 13 M40 Anthony Manca, 42, Bethel, CT 1:26:34 6:58 59 38 OpM T.J. Zablocki, 31, Maplewood, NJ 1:26:39 6:58 60 39 OpM Chris Tingue, 26, Norwalk, CT 1:26:44 6:59 61 14 M40 William Homes, 42, Darien, CT 1:26:50 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

62 15 M40 Torpedo Ruespo, 47, Stratford, CT 1:27:19 7:02 63 40 OpM Matthew Markelon, 38, Middlebury, CT 1:27:21 7:02 64 16 M40 David Lucas, 43, Darien, CT 1:27:40 7:03 65 8 M50 Mike Biehl, 52, Ridgefield, CT 1:27:52 7:04 66 9 M50 Brian Leach, 52, New Canaan, CT 1:28:02 7:05 67 41 OpM John Markiewicz, 32, Brooklyn, NY 1:28:02 7:05 68 17 M40 Kenneth Klegar, 42, Westport, CT 1:28:06 7:05 69 10 M50 Jim Hite, 50, Cromwell, CT 1:28:11 7:06 70 18 M40 Jim Santora, 46, New Canaan, CT 1:28:27 7:07 6 4 OpW Shana Decsi, 35*, Darien, CT 1:28:34 7:08 71 19 M40 Eric Opdyke, 40, Norwalk, CT 1:28:35 7:08 72 42 OpM Jeffrey Paulson, 27, Danbury, CT 1:28:47 7:09 73 20 M40 Geoffrey Morris, 46, Ridgefield, CT 1:28:52 7:09 7 2 W40 Teren Block, 46*, Ridgefield, CT 1:28:56 7:09 8 1 W50 Sharon Vos, 57*, Old Greenwich, CT 1:29:01 7:10 74 43 OpM Chris Budden, 34, Rye Brook, NY 1:29:23 7:12 75 21 M40 Gregory Cohen, 43, Croton-on-Hudson, NY 1:29:29 7:12 76 44 OpM David Ross, 34, New Haven, CT 1:29:37 7:13 9 3 W40 Erica Merrill, 46*, Rowayton, CT 1:29:42 7:13 77 45 OpM Mark Sayers, 33, Stamford, CT 1:29:44 7:13 10 4 W40 Kim Chalfin, 41*, Nanuet, NY 1:30:05 7:15 78 46 OpM Clive Bealing, 30, West Hartford, CT 1:30:09 7:15 79 11 M50 Dan Germain, 50, Newtown, CT 1:30:15 7:16 80 22 M40 Adam Norris, 46, Norwalk, CT 1:30:18 7:16 81 12 M50 Jeff Lease, 53, Newburgh, NY 1:30:23 7:16 82 23 M40 Ricardo De Biase, 49, Stamford, CT 1:30:32 7:17 83 1 M60 John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT 1:30:38 7:18 84 24 M40 Ethan Waters, 44, Norwalk, CT 1:30:41 7:18 11 5 W40 Connie Seigh, 42*, Pleasant Valley, NY 1:30:52 7:19 85 47 OpM Timothy Nelson, 38, Sleepy Hollow, NY 1:30:52 7:19 12 5 OpW Kristin Budden, 34*, Rye Brook, NY 1:31:01 7:19 86 48 OpM Scott Gac, 38, Glastonbury, CT 1:31:05 7:20 87 49 OpM Gene Brady, Jr., 30, East Haven, CT 1:31:06 7:20 88 25 M40 Mike O'Neill, 47, New Canaan, CT 1:31:25 7:21 89 26 M40 Thomas Clark, 47, Seymour, CT 1:31:30 7:22 90 27 M40 Owen West, 42, Old Greenwich, CT 1:31:34 7:22 13 6 W40 Heidi Ball, 42*, Woodbury, CT 1:31:39 7:22 91 28 M40 Roland Goodell, 44, Franklin, MA 1:31:42 7:23 14 6 OpW Kirstin Powers, 38*, Weston, CT 1:31:44 7:23 92 29 M40 Larry Reilly, 48, Ridgefield, CT 1:31:54 7:24 93 50 OpM Brennan Gerster, 35, Norwalk, CT 1:32:14 7:25 15 7 OpW Natalie Staszak, 29*, New Fairfield, CT 1:32:25 7:26 94 51 OpM Zach Staszak, 33, New Fairfield, CT 1:32:25 7:26 95 30 M40 Sebastian Moll, 47, New York, NY 1:32:29 7:26 96 13 M50 Ken Brown, 54, Rye, NY 1:32:36 7:27 97 14 M50 Robert Sedita, 53, Rowayton, CT 1:32:48 7:28 98 15 M50 John Richers, 57, Bridgewater, CT 1:32:49 7:28 16 7 W40 Kristin Johnson, 41*, Wilton, CT 1:32:50 7:28 99 31 M40 Felipe Gonzalez-Gordon, 40, Rye, NY 1:32:54 7:29 100 16 M50 Mark Malkin, 50, Milford, CT 1:33:07 7:30 101 17 M50 Mark Drummond, 52, Fairfield, CT 1:33:09 7:30 102 32 M40 Michael Devlin, 43, Darien, CT 1:33:25 7:31 17 8 W40 Andrea Mindell, 46*, Ridgefield, CT 1:33:33 7:32 103 2 M60 Tom Maile, 69, Cortlandt Manor, NY 1:33:52 7:33 104 18 M50 Bill Hunter, 50, Fairfield, CT 1:33:55 7:33 105 33 M40 Frank Colella, 49, scarsdale, NY 1:34:01 7:34 18 2 W50 Karen Davies, 51*, Yorktown Heights, NY 1:34:01 7:34 106 19 M50 Ted Pernicano, 53, Yorktown Heights, NY 1:34:02 7:34 107 20 M50 Toby Nelson, 58, Cos Cob, CT 1:34:13 7:35 19 8 OpW Morgan Kuchan, 21*, West Point, NY 1:34:15 7:35 108 21 M50 Peter Pfister, 52, Darien, CT 1:34:18 7:35 20 9 OpW Elke Feese, 33*, Stamford, CT 1:34:30 7:36 109 34 M40 Louis Csak, 45, Old Greenwich, CT 1:34:49 7:38 110 52 OpM Joe Glauda, 35, Beacon, NY 1:35:01 7:39 111 35 M40 Raymond Crosby, 45, Fairfield, CT 1:35:02 7:39 112 22 M50 Albert Post, 53, Orange, CT 1:35:02 7:39 113 23 M50 Mark Lang, 55, Danbury, CT 1:35:04 7:39 114 53 OpM Jorge Urrutia, 32, New York, NY 1:35:08 7:39 115 54 OpM Eric Friedland, 38, Westport, CT 1:35:09 7:39 116 36 M40 Todd Morrison, 42, Stamford, CT 1:35:15 7:40 117 37 M40 Yuichi Takano, 46, scarsdale, NY 1:35:20 7:40 21 9 W40 Dawn Marinaccio, 43*, Greenwich, CT 1:35:26 7:41 118 24 M50 Olivier Nicaise, 52, Hamden, CT 1:35:41 7:42 22 10 OpW Sarah Wolberg, 32*, Highland Falls, NY 1:35:47 7:42 119 25 M50 Tony Smyth, 52, Ridgefield, CT 1:35:49 7:43 120 26 M50 Berk Wheeler, 57, Greenwich, CT 1:35:55 7:43 121 55 OpM David Lehman, 34, Old Greenwich, CT 1:35:58 7:43 122 38 M40 Evan Lister, 48, Norwalk, CT 1:36:03 7:44 23 3 W50 Janis Berglas, 51*, White Plains, NY 1:36:06 7:44 123 27 M50 Marc Landy, 51, Westport, CT 1:36:29 7:46 124 28 M50 Joseph Vonehr, 59, Southport, CT 1:36:35 7:46 125 39 M40 Alan Martin, 43, Westport, CT 1:36:38 7:46 126 29 M50 Jim Mydosh, 52, Derby, CT 1:36:48 7:47 127 30 M50 Bret Morrow, 51, Hamden, CT 1:36:52 7:48 24 10 W40 Corinne Lee, 44*, Wilton, CT 1:36:56 7:48 25 11 OpW Alissa Tyghter, 26*, Fleetwood, NY 1:36:58 7:48 128 40 M40 Michael Begg, 43, Trumbull, CT 1:37:00 7:48 26 4 W50 Susan Chiovitti, 50*, Thomaston, CT 1:37:05 7:49 27 12 OpW Renee Shiller, 37*, Glastonbury, CT 1:37:06 7:49 129 41 M40 Anthony Preisano, 42, Wilton, CT 1:37:10 7:49 130 42 M40 Kristian Barletti, 41, Bethel, CT 1:37:13 7:49 28 13 OpW Natalia Metwally, 29*, Stamford, CT 1:37:18 7:50 131 3 M60 Bob Hermesch, 61, Croton on Hudson, NY 1:37:24 7:50 132 4 M60 Rob Fryer, 65, New Canaan, CT 1:37:36 7:51 133 31 M50 Frans Hijkoop, 51, New Canaan, CT 1:38:01 7:53 134 32 M50 Kevin Robertson, 50, Norwalk, CT 1:38:05 7:54 29 14 OpW Stacy Cascante, 32*, Norwalk, CT 1:38:06 7:54 30 11 W40 Dorian Kail, 44*, Westport, CT 1:38:12 7:54 135 33 M50 John Stevenson, 53, New Canaan, CT 1:38:22 7:55 136 43 M40 Patrick O'Connorq, 42, Stamford, CT 1:38:27 7:55 137 44 M40 Craig Lawrence, 41, Rye Brook, NY 1:38:29 7:55 31 15 OpW Lauren Valentino, 33*, Fleetwood, NY 1:38:42 7:56 32 16 OpW Mary Elizabeth Worth, 21*, West Point, NY 1:38:43 7:57 33 17 OpW Leora Reyhan, 20*, West Point, NY 1:38:43 7:57 138 34 M50 Chuck Thomas, 51, Darien, CT 1:38:52 7:57 139 35 M50 Michael Costello, 53, Fairfield, CT 1:39:01 7:58 140 45 M40 Bill Begg, 48, Newtown, CT 1:39:03 7:58 141 46 M40 Kevin Fritz, 42, Enfield, CT 1:39:04 7:58 142 47 M40 Garry Ford, 48, Darien, CT 1:39:09 7:59 143 5 M60 Dave Ulmer, 64, Ridgefield, CT 1:39:11 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

34 12 W40 Lydia Tilsley, 47*, Milford, CT 1:39:21 8:00 144 48 M40 John Taylor, 48, Wilton, CT 1:39:42 8:01 145 36 M50 Kevin Lloyd, 59, Darien, CT 1:40:20 8:04 35 13 W40 Cynthia DeGirolamo, 45*, Sandy Hook, CT 1:40:25 8:05 146 49 M40 Stephen O'Donnell, 49, Waltham, MA 1:40:28 8:05 36 18 OpW Erin Begg, 17*, Newtown, CT 1:40:33 8:05 37 14 W40 Mary Benson, 44*, Wilton, CT 1:40:48 8:07 38 5 W50 Kathy Kilbride, 54*, New Canaan, CT 1:40:58 8:07 147 56 OpM Thomas Tortora, 30, White Plains, NY 1:41:27 8:10 148 57 OpM Russell Phillips, 30, Sandy Hook, CT 1:41:32 8:10 149 50 M40 William Seanor, 46, Fairfield, CT 1:41:37 8:11 150 51 M40 Joseph Pucci Jr, 44, Westport, CT 1:41:55 8:12 151 6 M60 Bruce Goulart, 62, Newtown, CT 1:42:07 8:13 152 52 M40 Brian Fidler, 41, West haven, CT 1:42:10 8:13 153 37 M50 Thomas Bouton, 56, Stratford, CT 1:42:10 8:13 154 58 OpM George Feese, 34, Stamford, CT 1:42:11 8:13 155 38 M50 Neil Mandel, 58, Shelton, CT 1:42:12 8:13 39 15 W40 Melissa Young, 42*, Middlebury, CT 1:42:16 8:14 40 6 W50 Andrea Williamson, 56*, New Canaan, CT 1:42:23 8:14 156 39 M50 Marty Schaivone, 58, Stratford, CT 1:42:26 8:15 41 19 OpW Alison Grice, 28*, Stamford, CT 1:42:29 8:15 42 16 W40 Julia Lawlor, 43*, Cheshire, CT 1:42:40 8:16 157 7 M60 Big Bad Bob Stephenson, 63, Milford, CT 1:42:44 8:16 158 8 M60 Peter Berrisford, 64, Old Greenwich, CT 1:42:46 8:16 43 17 W40 Jeannine Fagan, 42*, Bethel, CT 1:42:52 8:17 159 40 M50 Pat Marafiote, 57, Weston, CT 1:42:57 8:17 160 53 M40 Nick Curabba, 41, Hastings on Hudso, NY 1:43:03 8:18 161 59 OpM Brad Curabba, 35, White Plains, NY 1:43:05 8:18 44 18 W40 Kate Phillips, 45*, Cheshire, CT 1:43:10 8:18 162 54 M40 Paul Cusumano, 40, Trumbull, CT 1:43:11 8:18 45 20 OpW Melanie Roderick, 37*, Ridgefield, CT 1:43:13 8:18 46 7 W50 Barbara Pearce, 57*, Guilford, CT 1:43:21 8:19 163 55 M40 Andrew Schwartz, 42, Westport, CT 1:43:47 8:21 47 21 OpW Kristen Idalski, 37*, Sleepy Hollow, NY 1:43:52 8:21 164 41 M50 Patrick Parietti, 51, Nyack, NY 1:44:18 8:24 165 42 M50 Daniel Clark, 58, Stamford, CT 1:44:33 8:25 166 43 M50 Stephen Gardner, 58, New York, NY 1:44:46 8:26 167 60 OpM Emre Tepedelenlioglu, 36, Rowayton, CT 1:45:01 8:27 48 22 OpW Charlotte Dequeker, 39*, Greenwich, CT 1:45:03 8:27 49 23 OpW Michelle Gottfried, 39*, Darien, CT 1:45:06 8:27 168 44 M50 Wayne Cafran, 51, south salem, NY 1:45:11 8:28 50 24 OpW Deanna Koestel, 34*, Ny, NY 1:45:17 8:28 51 19 W40 Dora Paz, 47*, Riverside, CT 1:45:23 8:29 169 56 M40 Paul Baldini, 40, North Haven, CT 1:45:25 8:29 170 57 M40 John Fallon, 41, Norwalk, CT 1:45:34 8:30 171 45 M50 Jeffrey Dingwell, 57, Bethlehem, CT 1:45:49 8:31 172 9 M60 Roy Van Eick, 62, Stamford, CT 1:45:54 8:31 173 46 M50 John Ambruz, 56, West Harrison, NY 1:46:08 8:32 174 47 M50 Rob Inghilterra, 55, Norwalk, CT 1:46:38 8:35 175 58 M40 Rich Izzo, 46, Rye, NY 1:46:45 8:35 176 59 M40 Shannon Murphy, 47, Orange, CT 1:46:52 8:36 52 25 OpW Eileen Tufts, 30*, Fairfield, CT 1:46:56 8:36 53 8 W50 Elizabeth Craig, 56*, Wilton, CT 1:47:02 8:37 54 9 W50 Dorit Heimer, 58*, Westport, CT 1:47:08 8:37 177 48 M50 Karl Pelikan, 52, Bethel, CT 1:47:10 8:37 55 20 W40 Karen Brown, 49*, Old Greenwich, CT 1:47:19 8:38 178 60 M40 Luis Mora, 46, Norwalk, CT 1:47:43 8:40 56 26 OpW Annelise Norton, 33*, Danbury, CT 1:47:44 8:40 179 10 M60 Michael Buscher, 60, New Canaan, CT 1:47:49 8:41 57 27 OpW Heather Roles, 39*, Danbury, CT 1:48:21 8:43 180 61 M40 Eric Delfau, 40, Danbury, CT 1:48:23 8:43 58 28 OpW Margaret Bell, 24*, Stamford, CT 1:48:23 8:43 181 62 M40 Adam Gentile, 41, Fairfield, CT 1:48:24 8:43 59 10 W50 Terrie Kelleher, 51*, White Plains, NY 1:48:25 8:43 182 63 M40 Emmett Lee, 48, Monroe, CT 1:48:41 8:45 60 1 W60 Carol Hansen, 66*, Croton, NY 1:49:01 8:46 61 29 OpW Damien Regan, 36*, Newtown, CT 1:49:05 8:47 183 49 M50 Michael Carpenter, 55, Redding, CT 1:49:25 8:48 62 30 OpW Nicole Gehrmann, 33*, Wilton, CT 1:49:27 8:48 184 11 M60 Aram Nahabedian, 60, Sandy Hook, CT 1:49:35 8:49 185 50 M50 Greg Ritzinger, 54, Newtown, CT 1:49:58 8:51 63 21 W40 Lynne Yaverski, 40*, Fairfield, CT 1:50:15 8:52 64 31 OpW Zoe Goodburn, 37*, Westport, CT 1:50:35 8:54 186 51 M50 Terry O'Connell, 56, Stamford, CT 1:50:40 8:54 65 2 W60 Daisy Pearce, 63*, Cos Cob, CT 1:50:41 8:54 187 52 M50 Joost Vos, 57, Old Greenwich, CT 1:50:58 8:56 66 32 OpW Sabrina Phillips, 28*, Sandy Hook, CT 1:51:01 8:56 67 3 W60 Janet Voelpert, 64*, Shelton, CT 1:51:05 8:56 68 33 OpW Nicole Gipp, 33*, Rowayton, CT 1:51:09 8:57 188 61 OpM Joel Clark, 37, Fairfield, CT 1:51:24 8:58 189 64 M40 John McCleary, 43, Redding, CT 1:51:28 8:58 69 11 W50 Corliss Spencer, 51*, New Canaan, CT 1:51:42 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

70 34 OpW Susan Carlucci, 39*, Norwalk, CT 1:51:45 9:00 190 53 M50 Vin DiPalma, 52, Bridgeport, CT 1:51:49 9:00 191 62 OpM Matthew Lundy, 29, Monroe, CT 1:53:13 9:07 71 12 W50 Ronnie Behringer, 54*, Norwalk, CT 1:53:21 9:07 72 35 OpW Erica Breisler, 28*, Norwalk, CT 1:53:29 9:08 192 63 OpM James Ortiz, 32, Norwalk, CT 1:53:30 9:08 73 36 OpW Tara Colflesh, 32*, Danbury, CT 1:53:44 9:09 193 54 M50 Christopher Lanzano, 53, Fairfield, CT 1:53:45 9:09 74 22 W40 Shira Newman, 44*, Simsbury, CT 1:53:50 9:10 75 13 W50 Dorothy Williams, 53*, Wilton, CT 1:54:04 9:11 194 12 M60 Joseph Rorick, 67, Bethel, CT 1:54:09 9:11 195 64 OpM Rick Trotman, 29, Stamford, CT 1:54:57 9:15 196 65 M40 Jeff Falberg, 47, Bridgeport, CT 1:55:01 9:15 76 37 OpW Lauren Rones-Payne, 36*, White Plains, NY 1:55:37 9:18 77 14 W50 Cathleen Simpson, 50*, Bridgeport, CT 1:55:39 9:18 197 55 M50 Patrick Cunningham, 55, New Milford, CT 1:55:42 9:19 78 23 W40 Kelley Throop, 41*, Rowayton, CT 1:55:49 9:19 79 4 W60 Beatrice Burns, 69*, Hamden, CT 1:56:12 9:21 198 13 M60 Don Capone, 62, Norwalk, CT 1:56:25 9:22 199 56 M50 Mike Tamborrino, 54, Stamford, CT 1:56:43 9:23 200 57 M50 Ben Levison, 56, Easton, CT 1:57:05 9:25 201 65 OpM Steven Harris, 36, Norwalk, CT 1:57:22 9:27 80 38 OpW Emily Wong, 36*, New York, NY 1:58:27 9:32 202 14 M60 Jim Blake, 65, Old Greenwich, CT 1:59:08 9:35 81 24 W40 Christine Klimek, 44*, Norwalk, CT 1:59:14 9:36 203 58 M50 Frank Ladonna, 59, Stratford, CT 1:59:23 9:36 82 15 W50 Dorothy Lupariello, 57*, Shelton, CT 1:59:31 9:37 83 16 W50 Loretta Bandera, 51*, White Plains, NY 1:59:41 9:38 84 25 W40 Victoria Zacharewicz, 45*, Stamford, CT 1:59:43 9:38 204 66 OpM Matt Totero, 34, Old Greenwich, CT 1:59:43 9:38 205 67 OpM Ryan Kiernan, 33, Stamford, CT 1:59:44 9:38 206 66 M40 Mark Schwartz, 43, Brooklyn, NY 1:59:45 9:38 85 26 W40 Tara Simeonidis, 46*, Stamford, CT 1:59:47 9:38 207 15 M60 Jim Heus, 60, Ridgefield, CT 1:59:48 9:38 208 16 M60 Chuck Allen, 63, Stamford, CT 1:59:58 9:39 209 17 M60 Geoff Steadman, 60, Norwalk, CT 2:00:20 9:41 210 59 M50 David Douglas, 55, Waccabuc, NY 2:00:22 9:41 86 39 OpW Jennifer Thompson, 39*, Old Greenwich, CT 2:00:35 9:42 87 40 OpW Sarah Binder, 21*, West Point, NY 2:00:44 9:43 88 41 OpW Sharon Harris, 33*, Norwalk, CT 2:01:06 9:45 211 68 OpM Peter Greco, 29, Ridgefield, CT 2:01:54 9:48 212 69 OpM Sam Manhanga, 28, Stamford, CT 2:02:09 9:50 89 42 OpW Jade Powell, 15*, Fairfield, CT 2:02:13 9:50 90 27 W40 Renee Powell, 47*, Fairfield, CT 2:02:14 9:50 213 60 M50 Robert Nouza, 59, Brewster, NY 2:02:38 9:52 214 67 M40 Ray McGhee, 41, Greenwich, CT 2:02:41 9:52 215 61 M50 Gerry Werner, 58, New Canaan, CT 2:02:55 9:53 91 17 W50 Alicia Oneill, 53*, New Canaan, CT 2:03:00 9:54 92 43 OpW Terri-Ann Bunchek, 33*, Bethel, CT 2:03:35 9:57 216 68 M40 Bill Bourgoin, 41, Ellington, CT 2:03:51 9:58 217 69 M40 Ernie Cullinan, 45, Hamden, CT 2:03:52 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

93 28 W40 Susan Holcombe, 42*, Wethersfield, CT 2:04:14 10:00 218 18 M60 Roger Yergeau, 60, Ossining, NY 2:04:54 10:03 94 44 OpW Kimberly Lindstrom, 35*, Fairfield, CT 2:04:54 10:03 95 45 OpW Tracy Wallace-Carolan, 32*, New Bedford, MA 2:04:55 10:03 96 29 W40 Vasso Kelly, 48*, Rowayton, CT 2:04:56 10:03 97 46 OpW Jessica McCluskey, 27*, Wilton, CT 2:05:32 10:06 98 30 W40 Jill Lee, 48*, Monroe, CT 2:05:41 10:07 99 18 W50 Peggy Flood, 55*, Stamford, CT 2:05:58 10:08 219 19 M60 Bob Goldblatt, 71, New Canaan, CT 2:07:00 10:13 100 19 W50 Julie Sidhu, 53*, Weston, CT 2:07:01 10:13 101 20 W50 Jeanette Trujillo, 50*, Norwalk, CT 2:07:19 10:15 102 21 W50 Anne Gaston, 55*, Wilton, CT 2:07:26 10:15 220 20 M60 Mike Holland, 67, New Canaan, CT 2:08:09 10:19 103 31 W40 Angela Swift, 48*, Riverside, CT 2:08:48 10:22 104 32 W40 Sophie Flahaut, 40*, Mamaroneck, NY 2:08:48 10:22 221 70 M40 Warren Pullen, 42, Darien, CT 2:10:26 10:30 222 62 M50 Mitchell Inness, 58, Thomaston, CT 2:12:33 10:40 223 21 M60 Jerry Sawyer, 60, Stratford, CT 2:12:48 10:41 105 33 W40 Dawn Bolling, 48*, Norwalk, CT 2:13:50 10:46 106 22 W50 Jill Horowitz, 53*, New Rochelle, NY 2:14:17 10:48 224 22 M60 Tom Syrstad, 60, Norwalk, CT 2:14:22 10:49 107 34 W40 Cathleen Ellsworth, 49*, Greenwich, CT 2:15:52 10:56 108 35 W40 Yoko Hayashida, 42*, Norwalk, CT 2:16:20 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

225 71 M40 Bill Peloso, 48, Stamford, CT 2:18:26 11:08 109 36 W40 Jan Allardt, 49*, Greenwich, CT 2:21:35 11:24 110 23 W50 Gail Jaques, 52*, Norwalk, CT 2:21:40 11:24 226 63 M50 Tim Barrett, 59, Danbury, CT 2:26:53 11:49 111 47 OpW Michele Aulenti, 28*, Stamford, CT 2:28:15 11:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

227 72 M40 Noel Siscar, 40, Trumbull, CT 2:30:19 12:06 112 48 OpW Ana Siscar, 39*, Trumbull, CT 2:33:22 12:20 228 64 M50 Karl Eilers, 59, Danbury, CT 2:34:08 12:24
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

229 23 M60 Al Toth, 70, Norwalk, CT 3:01:05 14:34 230 24 M60 Paul Davis, 67, Westport, CT 3:01:05 14:34 "*" indicates females 69 finishers among Men 39 & Under 72 finishers among Men 40 - 49 64 finishers among Men 50 - 59 24 finishers among Men 60 & Up 48 finishers among Women 39 & Under 36 finishers among Women 40 - 49 23 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 & Up 231 male finishers 113 female finishers 344 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 39 & Under
    3    1      Tim Milenkevich, 30, Ansonia, CT          1:10:55    5:42
    4    2      James Osborn, 32, New Haven, CT           1:12:52    5:52
    5    3      Daniel Schlich, 19, West Point, NY        1:13:25    5:54
    7    4      Zachary Kudlak, 29, Newburgh, NY          1:14:03    5:57
    8    5      Michael Oliva, 32, Croton-on-Hudson, NY   1:14:21    5:59

Men 40 - 49
    2    1      Art Gunther, 40, Nyack, NY                1:10:34    5:41
    6    2      Leigh Sorrells, 43, Danbury, CT           1:13:53    5:57
   22    3      Wantuil Souza, 45, Bridgeport, CT         1:19:37    6:24
   26    4      Rob Speers, 44, Rocky Hill, CT            1:20:24    6:28
   29    5      Chancellor Scott, 40, Highland Falls, NY  1:20:54    6:31

Men 50 - 59
   23    1      Robert Whalen, 50, Sleepy Hollow, NY      1:19:56    6:26
   24    2      George Buchanan, 52, Shelton, CT          1:20:00    6:26
   25    3      Peter Lofink, 51, Brookfield, CT          1:20:04    6:26
   28    4      Greg Pelican, 53, Bethel, CT              1:20:44    6:30
   38    5      Charles Whalen, 50, Sleepy Hollow, NY     1:21:52    6:35

Men 60 & Up
   83    1      John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT   1:30:38    7:18
  103    2      Tom Maile, 69, Cortlandt Manor, NY        1:33:52    7:33
  131    3      Bob Hermesch, 61, Croton on Hudson, NY    1:37:24    7:50
  132    4      Rob Fryer, 65, New Canaan, CT             1:37:36    7:51
  143    5      Dave Ulmer, 64, Ridgefield, CT            1:39:11    7:59

Women 39 & Under
    3    1      Julie Heaphy, 29, Norwalk, CT             1:24:32    6:48
    4    2      Sara Belles, 31, Brookfield, CT           1:25:21    6:52
    5    3      Amanda Parrish, 29, Norwalk, CT           1:25:58    6:55
    6    4      Shana Decsi, 35, Darien, CT               1:28:34    7:08
   12    5      Kristin Budden, 34, Rye Brook, NY         1:31:01    7:19

Women 40 - 49
    2    1      Liz Herbert, 43, Darien, CT               1:24:23    6:47
    7    2      Teren Block, 46, Ridgefield, CT           1:28:56    7:09
    9    3      Erica Merrill, 46, Rowayton, CT           1:29:42    7:13
   10    4      Kim Chalfin, 41, Nanuet, NY               1:30:05    7:15
   11    5      Connie Seigh, 42, Pleasant Valley, NY     1:30:52    7:19

Women 50 - 59
    8    1      Sharon Vos, 57, Old Greenwich, CT         1:29:01    7:10
   18    2      Karen Davies, 51, Yorktown Heights, NY    1:34:01    7:34
   23    3      Janis Berglas, 51, White Plains, NY       1:36:06    7:44
   26    4      Susan Chiovitti, 50, Thomaston, CT        1:37:05    7:49
   38    5      Kathy Kilbride, 54, New Canaan, CT        1:40:58    8:07

Women 60 & Up
   60    1      Carol Hansen, 66, Croton, NY              1:49:01    8:46
   65    2      Daisy Pearce, 63, Cos Cob, CT             1:50:41    8:54
   67    3      Janet Voelpert, 64, Shelton, CT           1:51:05    8:56
   79    4      Beatrice Burns, 69, Hamden, CT            1:56:12    9:21
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.