15 km*, Ridgefield, CT
January 30, 2011

Cool (37), sunny, no breeze. Snow & ice on dirt sections.
* Actual distance 9.64 miles

MEN'S WINNER: Luke Meyers - 52:02
WOMEN'S WINNER: Julie Heaphy - 61:45

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
 
    1           Luke Meyer, 26, Ridgefield, CT              52:02    5:24
    2    1  OpM Chris Hague, 21, New Haven, CT              54:30    5:39
    3    2  OpM Eneas Freyre, 34, Norwalk, CT               55:41    5:46
    4    3  OpM Tim Milenkevich, 28, Ansonia, CT            56:45    5:53
    5    4  OpM Daniel Matena, 27, Greenwich, CT            57:43    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

6 5 OpM Aaron Heath, 36, White Plains, NY 57:50 6:00 7 6 OpM Pat Dennen, 30, Middlebury, CT 57:56 6:01 8 7 OpM Aaron Cooper, 34, Dumont, NJ 57:57 6:01 9 8 OpM Adam Mulia, 34, Brooklyn, NY 58:29 6:04 10 1 M40 Joe LeMay, 44, Danbury, CT 58:34 6:04 11 2 M40 Anthony Ryba, 45, Berlin, CT 58:41 6:05 12 9 OpM Blake Benke, 34, Westport, CT 59:10 6:08 13 1 M50 George Buchanan, 52, Shelton, CT 59:24 6:10 14 10 OpM Jeff Watson, 29, Stamford, CT 59:27 6:10 15 11 OpM Adam Irons, 18, West Point, NY 59:54 6:13 16 3 M40 David Thompson, 40, Old Greenwich, CT 59:58 6:13 17 4 M40 Chris Deming, 44, Danbury, CT 1:00:24 6:16 18 5 M40 Wantuil Souza, 43, Bridgeport, CT 1:00:28 6:16 19 6 M40 Mitch West, 40, Wilton, CT 1:00:37 6:17 20 2 M50 Greg Pelican, 51, Bethel, CT 1:00:54 6:19 21 7 M40 Tom Chimenti, 47, Fairfield, CT 1:01:15 6:21 22 12 OpM Bryan French, 33, Fairfield, CT 1:01:32 6:23 23 13 OpM Brad Wellington, 34, Darien, CT 1:01:39 6:24 1 Julie Heaphy, 28*, Norwalk, CT 1:01:45 6:24 24 8 M40 Peter Mullen, 41, Riverside, CT 1:02:07 6:27 25 14 OpM Johannes Olind, 19, West Point, NY 1:02:41 6:30 26 15 OpM Gregory Kyrytschenko, 32, Seymour, CT 1:02:44 6:30 27 9 M40 James Drummond, 48, Wallingford, CT 1:02:48 6:31 28 10 M40 Carl Curran, 45, White Plains, NY 1:03:24 6:35 29 16 OpM Jake Chaput, 21, West Point, NY 1:03:25 6:35 30 17 OpM Kyle Cobb, 21, West Point, NY 1:03:25 6:35 31 18 OpM Keith Buell, 18, West Point, NY 1:03:27 6:35 32 19 OpM Josh McLevy, 33, Fairfield, CT 1:03:41 6:36 33 3 M50 Peter Hohmeister, 53, Stamford, CT 1:03:42 6:36 34 20 OpM Brian Gaudreau, 31, Wethersfield, CT 1:03:54 6:38 2 1 OpW Anja Krieger-Redwood, 23*, Cos Cob, CT 1:03:57 6:38 35 21 OpM Travis Funk, 32, Norwalk, CT 1:04:02 6:38 36 22 OpM Matthew Adams, 36, Hopewell Junction, NY 1:04:20 6:40 37 11 M40 Robert Speers, 43, Rocky Hill, CT 1:04:25 6:41 38 12 M40 John McKenna, 47, Lithcfield, CT 1:04:29 6:41 39 4 M50 Jay Duggan, 50, Tarrytown, NY 1:04:31 6:42 3 2 OpW Val Matena, 24*, Greenwich, CT 1:04:42 6:43 40 5 M50 John Richers, 56, Bridgewater, CT 1:05:05 6:45 41 6 M50 Brian Hennessey, 51, Middletown, RI 1:05:10 6:46 42 23 OpM Matthew DesRosiers, 20, West Point, NY 1:05:19 6:46 43 24 OpM Scott Gac, 37, Glastonbury, CT 1:05:30 6:48 4 1 W40 Liz Herbert, 42*, Darien, CT 1:05:41 6:49 44 13 M40 Carlos Morales, 47, Stamford, CT 1:05:57 6:50 45 14 M40 Bart Guthrie, 47, Southington, CT 1:05:59 6:51 5 3 OpW Kimberly Battipaglia, 39*, New Haven, CT 1:06:05 6:51 46 25 OpM Matthew Kmetz, 35, White Plains, NY 1:06:11 6:52 47 15 M40 Mike O'Neill, 46, New Canaan, CT 1:06:32 6:54 48 26 OpM Mark Lacuesta, 34, Stamford, CT 1:06:32 6:54 6 4 OpW Shoshannah Jeni, 32*, West Point, NY 1:06:41 6:55 49 27 OpM Bradley Coombs, 32, Danbury, CT 1:06:48 6:56 50 16 M40 Mikhail Yeremeev, 40, Redding, CT 1:06:54 6:56 51 28 OpM Peter Laura, 29, Harrison, NY 1:06:57 6:57 52 7 M50 Roger Harper, 50, New Canaan, CT 1:07:01 6:57 7 5 OpW Tina Bathoh, 26*, Groton, CT 1:07:13 6:58 53 17 M40 Louis Czak, 44, Old Greenwich, CT 1:07:16 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

54 18 M40 David Butler, 43, North Haven, CT 1:07:33 7:00 55 19 M40 Peter Hornak, 47, Wallingford, CT 1:07:45 7:02 56 29 OpM Tj Zablocki, 30, Maplewood, NJ 1:07:49 7:02 57 20 M40 Roger D'Agostin, 40, Norwalk, CT 1:07:54 7:03 58 8 M50 Windsor Hall, 52, Darien, CT 1:08:03 7:04 59 30 OpM Zachary Staszak, 32, New Fairfield, CT 1:08:13 7:05 8 1 W50 Sharon Vos, 56*, Riverside, CT 1:08:16 7:05 60 21 M40 Michael Walters, 43, Stamford, CT 1:08:23 7:06 9 6 OpW Natalie Staszak, 27*, New Fairfield, CT 1:08:28 7:06 61 9 M50 Peter Lofink, 50, Brookfield, CT 1:08:36 7:07 62 10 M50 Kenneth Brown, 53, Rye, NY 1:08:40 7:07 63 31 OpM Mark Sayers, 32, Stamford, CT 1:09:01 7:10 64 22 M40 Jim Santora, 45, New Canaan, CT 1:09:18 7:11 10 2 W40 Teren Block, 45*, Ridgefield, CT 1:09:22 7:12 11 7 OpW Patricia Mulia, 30*, Brooklyn, NY 1:09:29 7:12 65 1 M60 Bob Hermesch, 60, Croton-on-Hudson, NY 1:09:40 7:14 66 11 M50 Jeff Umbrei, 51, Wilkes-Barre, PA 1:09:44 7:14 67 23 M40 Dave Hagerman, 43, Sandy Hook, CT 1:09:49 7:14 68 32 OpM Paul Cusumano, 39, Trumbull, CT 1:10:09 7:17 69 33 OpM David Ross, 33, New Haven, CT 1:10:15 7:17 12 2 W50 Emmy Stocker, 52*, Cos Cob, CT 1:10:30 7:19 70 24 M40 Dan O'Connor, 46, Fairfield, CT 1:10:36 7:19 71 25 M40 Marc Wolpers, 44, Cos Cob, CT 1:10:39 7:20 13 8 OpW Amanda Parrish, 28*, Norwalk, CT 1:10:43 7:20 72 26 M40 Brian Fidler, 40, West Haven, CT 1:10:57 7:22 14 9 OpW Sandra Dalles, 38*, Middlefield, CT 1:11:13 7:23 73 27 M40 Mark Carioto, 41, Weston, CT 1:11:15 7:23 74 2 M60 Tom Maile, 68, Cortlandt Manor, NY 1:11:26 7:25 75 12 M50 Stephen Redwood, 52, Cos Cob, CT 1:11:40 7:26 15 3 W40 Alene Lofink, 47*, Brookfield, CT 1:11:48 7:27 76 34 OpM John Tarantino, 33, Cos Cob, CT 1:12:05 7:29 77 28 M40 Tom Storey, 47, Wappingers Falls, NY 1:12:16 7:30 78 35 OpM Eric Friedland, 37, Westport, CT 1:12:19 7:30 79 29 M40 Mark Willkehr, 43, Norwalk, CT 1:12:37 7:32 80 13 M50 John Krasniewicz, 59, Old Greenwich, CT 1:12:45 7:33 81 14 M50 Martin Avidan, 53, Harrison, NY 1:12:51 7:33 82 15 M50 Peter Pfister, 51, Darien, CT 1:13:06 7:35 83 36 OpM Jeffrey Ludwig, 31, Cromwell, CT 1:13:11 7:35 84 16 M50 Richard Ballinger, 56, Hamden, CT 1:13:12 7:36 85 37 OpM George Feese, 33, New Haven, CT 1:13:13 7:36 86 30 M40 Thomas Clark, 46, Seymour, CT 1:13:24 7:37 87 17 M50 Tony Smyth, 51, Ridgefield, CT 1:13:32 7:38 88 31 M40 Michael Beaudry, 49, Newtown, CT 1:13:45 7:39 89 18 M50 Daniel Willey, 55, Stamford, CT 1:13:51 7:40 16 3 W50 Karen Davies, 50*, Yorktown Heights, NY 1:13:54 7:40 90 19 M50 Scott Harrison, 56, Darien, CT 1:14:05 7:41 91 38 OpM Mark Juliano, 34, New Haven, CT 1:14:08 7:41 92 32 M40 Patrick O'Connor, 41, Stamford, CT 1:14:17 7:42 93 33 M40 Evan Lister, 47, Norwalk, CT 1:14:18 7:42 94 39 OpM Karel Citroen, 33, Danbury, CT 1:14:27 7:43 95 34 M40 Lip Lai, 49, Old Greenwich, CT 1:14:30 7:44 17 4 W40 Janis Berglas, 49*, White Plains, NY 1:14:33 7:44 96 40 OpM Nicolas Logan, 29, Norwalk, CT 1:14:41 7:45 18 5 W40 Susan Chiovitti, 49*, Thomaston, CT 1:14:47 7:45 97 20 M50 Dan Clark, 57, Stratfrod, CT 1:14:47 7:45 98 35 M40 Steve Coppock, 46, Redding, CT 1:14:48 7:46 99 36 M40 Steve Cognato, 43, Danbury, CT 1:14:49 7:46 100 37 M40 Scott Beauregard, 42, Stamford, CT 1:14:50 7:46 101 3 M60 Rob Fryer, 63, New Canaan, CT 1:14:53 7:46 102 41 OpM Joseph Kusnitz, 34, Woodbridge, CT 1:14:54 7:46 19 10 OpW Renee Shiller, 35*, Glastonbury, CT 1:14:55 7:46 103 38 M40 James Johnsen, 48, Darien, CT 1:15:02 7:47 20 6 W40 Lisa Tuffy, 44*, New Canaan, CT 1:15:04 7:47 104 21 M50 Ted Pernicaro, 52, Yorktown, NY 1:15:09 7:48 21 7 W40 Kate Phillips, 44*, Cheshire, CT 1:15:25 7:49 105 39 M40 Frank Poe, 45, Old Greenwich, CT 1:15:38 7:51 106 22 M50 Robert Albanese, 53, Purchase, NY 1:15:46 7:51 22 11 OpW Kelly Bird, 27*, Norwalk, CT 1:15:49 7:52 23 12 OpW Jill Zablocki, 32*, Maplewood, NJ 1:15:50 7:52 107 40 M40 Felipe Zarama, 45, Shelton, CT 1:15:58 7:53 108 23 M50 Jeffrey Dingwell, 55, Bethlehem, CT 1:16:00 7:53 109 24 M50 Peter Varone, 53, Shelton, CT 1:16:12 7:54 24 13 OpW Bridget Hurley, 24*, West Harrison, NY 1:16:18 7:55 110 42 OpM Jared Gell, 30, Ridgefield, CT 1:16:36 7:57 111 41 M40 Samuel Leaf, 43, Westport, CT 1:16:47 7:58 112 42 M40 Jeffrey Freidag, 47, Norwalk, CT 1:16:48 7:58 25 8 W40 Teresa Lee, 47*, Sherman, CT 1:16:49 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

26 9 W40 Josep Velazquez-Rucquoi, 46*, Darien, CT 1:17:13 8:01 113 43 M40 Ian Smith, 41, Darien, CT 1:17:16 8:01 114 25 M50 Oscar Batres, 50, Danbury, CT 1:17:24 8:02 115 44 M40 John Mccleary, 42, Redding, CT 1:17:31 8:02 27 14 OpW Amy Sorensen, 38*, Middlefield, CT 1:17:45 8:04 28 15 OpW Allison Glasband, 32*, Darien, CT 1:17:51 8:05 116 45 M40 Joe Krider, 43, Wilton, CT 1:17:54 8:05 117 43 OpM Michael Guilford, 34, Merided, CT 1:17:56 8:05 118 26 M50 Wayne Howell, 51, Newtown, CT 1:18:07 8:06 29 10 W40 Ann Williams, 46*, Old Greenwich, CT 1:18:23 8:08 30 16 OpW Natalia Glenn, 38*, Ridgefield, CT 1:18:40 8:10 119 46 M40 Frank Colella, 48, Scarsdale, NY 1:18:44 8:10 31 17 OpW Rebecca Burke, 35*, Middletown, CT 1:18:48 8:10 32 4 W50 Andrea Williamson, 55*, New Canaan, CT 1:18:51 8:11 120 47 M40 John Taylor, 47, Wilton, CT 1:18:58 8:11 121 48 M40 Michael Demis, 44, Katonah, NY 1:19:01 8:12 122 44 OpM Christopher Weyman, 32, Branford, CT 1:19:05 8:12 123 27 M50 John Stevenson, 51, New Canaan, CT 1:19:06 8:12 124 49 M40 Rick Laferriere, 41, Southport, CT 1:19:11 8:13 125 4 M60 Sal Mulia, 63, Westport, CT 1:19:15 8:13 33 18 OpW Crystal Lynn Piper, 28*, New Haven, CT 1:19:17 8:13 126 50 M40 Rich Izzo, 45, Rye, NY 1:19:22 8:14 34 11 W40 Dorian Kail, 43*, Westport, CT 1:19:22 8:14 35 19 OpW Lyn McCabe, 33*, Bethel, CT 1:19:23 8:14 127 45 OpM Oliver Rhodes, 32, New York, NY 1:19:46 8:16 36 20 OpW Lindsay Duncan, 27*, New Haven, CT 1:19:50 8:17 128 51 M40 Hershell Cavin, 40, Darien, CT 1:19:57 8:18 129 52 M40 Clinton Tebbetts, 41, West Haven, CT 1:19:59 8:18 130 28 M50 Erik Jensen, 56, New Canaan, CT 1:20:00 8:18 37 21 OpW Diana Mainville, 35*, Ellington, CT 1:20:00 8:18 131 29 M50 Oakes Ames, 57, New Canaan, CT 1:20:04 8:18 38 12 W40 Karen Brown, 48*, Old Greenwich, CT 1:20:19 8:20 39 13 W40 Geralyn Tagatac, 48*, Hamden, CT 1:20:24 8:20 40 5 W50 Dorit Heimer, 57*, Westport, CT 1:20:26 8:21 41 14 W40 Heidi Mitchell, 44*, Darien, CT 1:20:26 8:21 42 15 W40 Renee Schaal-Codd, 41*, New Canaan, CT 1:20:27 8:21 132 53 M40 Keith Creveling, 43, Wilton, CT 1:20:49 8:23 133 46 OpM Damien Regan, 35, Newtown, CT 1:20:56 8:24 134 30 M50 Stephen Gardner, 57, New Canaan, CT 1:20:58 8:24 43 22 OpW Heather Roles, 38*, Danbury, CT 1:21:04 8:25 135 31 M50 Kevin Lloyd, 58, Darien, CT 1:21:13 8:25 136 32 M50 Kurt De Guzman, 50, New Haven, CT 1:21:26 8:27 44 6 W50 Dorothy Williams, 51*, Wilton, CT 1:21:30 8:27 137 54 M40 Michael DuVally, 49, Pound Ridge, NY 1:21:31 8:27 45 16 W40 Shirley Louise-may, 45*, Guilford, CT 1:21:49 8:29 46 17 W40 Michelle Mauboussin, 46*, Darien, CT 1:21:51 8:29 138 5 M60 Joseph Rorick, 65, Bethel, CT 1:21:56 8:30 139 47 OpM Alexzander Pullen, 27, North Haven, CT 1:22:10 8:31 47 7 W50 Elizabeth Craig, 54*, Wilton, CT 1:22:14 8:32 140 33 M50 Marc Landy, 50, Westport, CT 1:22:23 8:33 141 6 M60 Roy Van Eick, 61, Stamford, CT 1:22:27 8:33 142 34 M50 Richard Strahota, 53, Darien, CT 1:22:29 8:33 143 35 M50 Wayne Cafran, 50, South Salem, NY 1:22:33 8:34 144 36 M50 Neil Mandel, 57, Shelton, CT 1:22:38 8:34 48 18 W40 Lissa Short, 49*, Darien, CT 1:22:48 8:35 49 8 W50 Ronnie Behringer, 53*, Norwalk, CT 1:22:55 8:36 50 19 W40 Silvia Berg, 44*, Hamden, CT 1:23:05 8:37 51 23 OpW Shayna Wellington, 36*, Darien, CT 1:23:06 8:37 52 1 W60 Daisy Pearce, 62*, Cos Cob, CT 1:23:08 8:37 145 37 M50 Olivier Nicaise, 50, Hamden, CT 1:23:16 8:38 146 55 M40 David Hoffman, 47, Rowayton, CT 1:23:32 8:40 147 48 OpM Thomas Hynes, 37, New Canaan, CT 1:23:33 8:40 148 49 OpM Philip Ambrosino, 31, Bridgeport, CT 1:23:46 8:41 149 56 M40 Robert Leder, 40, Stamford, CT 1:24:30 8:46 150 38 M50 Kevin Walsh, 55, Bethany, CT 1:24:34 8:46 151 50 OpM Vincent Lindsley, 33, New Haven, CT 1:24:36 8:46 152 39 M50 Michael Buscher, 59, New Canaan, CT 1:24:58 8:49 53 2 W60 Mary Pelley, 62*, Trumbull, CT 1:25:11 8:50 54 9 W50 Julie Sidhu, 52*, Weston, CT 1:25:24 8:51 153 57 M40 Tim Daubenspeck, 40, Ridgefield, CT 1:25:45 8:54 55 3 W60 Carol Hansen, 65*, Croton-on-Hudson, NY 1:25:54 8:55 154 51 OpM Ned Moore, 33, New Haven, CT 1:25:55 8:55 56 20 W40 Kathryn Stoker, 43*, Norwalk, CT 1:25:55 8:55 57 24 OpW Khim Neang, 39*, Winchester, CT 1:26:29 8:58 58 25 OpW Melissa Lemieux, 33*, West Redding, CT 1:26:34 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

155 58 M40 Evan Basset, 41, Redding, CT 1:27:08 9:02 156 52 OpM Robert Vine, 23, Northford, CT 1:27:10 9:02 157 40 M50 Robert Nouza, 58, Brewster, NY 1:27:16 9:03 59 21 W40 Kellie Brown, 41*, Stamford, CT 1:27:20 9:04 158 41 M50 Michael Carpenter, 54, Redding, CT 1:27:22 9:04 159 42 M50 Christopher Lanzano, 52, Fairfield, CT 1:27:38 9:05 160 59 M40 Mark Schwartz, 42, Brooklyn, NY 1:28:15 9:09 161 43 M50 Karl Pelikan, 51, Bethel, CT 1:28:27 9:10 60 10 W50 Cynthia Fox, 51*, Easton, CT 1:28:34 9:11 162 7 M60 Jim Blake, 64, Old Greenwich, CT 1:28:43 9:12 163 60 M40 Dan Tomaselli, 40, Norwalk, CT 1:29:08 9:15 164 44 M50 Patrick Cunningham, 53, New Milford, CT 1:29:09 9:15 61 22 W40 Loretta Bandera, 49*, White Plains, NY 1:29:15 9:15 62 26 OpW Jodi Sorrells, 39*, Norwalk, CT 1:29:26 9:17 165 45 M50 Gerry Werner, 56, Norwalk, CT 1:29:27 9:17 166 61 M40 Sean Connelly, 40, Ridgefield, CT 1:29:56 9:20 63 23 W40 Victoria Marsh, 47*, Stamford, CT 1:29:58 9:20 167 62 M40 Vegard Nygaard, 40, Stamford, CT 1:30:00 9:20 64 24 W40 Maria Nygaard, 45*, Stamford, CT 1:30:01 9:20 65 25 W40 Renee Powell, 46*, Fairfield, CT 1:30:12 9:21 168 46 M50 Jason Howard, 57, Norwalk, CT 1:30:22 9:22 66 11 W50 Anne Gaston, 54*, Wilton, CT 1:30:27 9:23 67 27 OpW Erin Gaita, 34*, Bethel, CT 1:30:53 9:26 68 26 W40 Kim Cognato, 42*, Danbury, CT 1:31:09 9:27 69 27 W40 Stephanie Bennett, 41*, South Kent, CT 1:31:10 9:27 169 8 M60 Anton Dieters, 70, Ridgefield, CT 1:31:54 9:32 70 4 W60 Beatrice Burns, 68*, Hamden, CT 1:31:59 9:32 170 63 M40 John Schwartz, 47, Ridgefield, CT 1:32:01 9:33 71 28 OpW Jeanne Siddell-Strebel, 34*, Darien, CT 1:32:03 9:33 171 47 M50 Geoff Steadman, 58, Norwalk, CT 1:32:38 9:36 72 12 W50 Julit Thome, 51*, Redding, CT 1:33:52 9:44 73 28 W40 Jeanette Trujillo, 49*, Norwalk, CT 1:34:01 9:45 74 29 W40 Cynthia Dow, 41*, Old Greenwich, CT 1:34:12 9:46 172 64 M40 Bill Bourgoin, 40, Ellington, CT 1:34:22 9:47 173 65 M40 John Fallon, 40, Norwalk, CT 1:34:47 9:50 75 13 W50 Diane Schlinkert, 54*, Darien, CT 1:35:09 9:52 76 29 OpW Mary Wagher, 39*, Bethel, CT 1:35:24 9:54 174 53 OpM Daniel Camp, 35, North Branford, CT 1:35:27 9:54 175 48 M50 Kevin Macknight, 53, Newtown, CT 1:35:39 9:55 77 30 OpW Melissa Videtto, 32*, Old Greenwich, CT 1:35:42 9:56 176 49 M50 Roger Yergeau, 59, Ossining, NY 1:35:50 9:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

78 14 W50 Christina Ogren, 54*, Fairfield, CT 1:37:01 10:04 177 9 M60 Michael Holland, 66, New Canaan, CT 1:37:04 10:04 79 15 W50 Jill Horowitz, 52*, New Rochelle, NY 1:37:13 10:05 80 30 W40 Dawn Bolling, 47*, Norwalk, CT 1:37:20 10:06 178 54 OpM Dan Kerrisk, 18, Darien, CT 1:37:25 10:06 81 5 W60 Mary Ellen Loncto, 69*, Ridgefield, CT 1:37:38 10:08 179 66 M40 Wayne Clee, 47, Bethel, CT 1:38:00 10:10 82 31 OpW Katy Ingulli, 37*, Darien, CT 1:38:35 10:14 180 10 M60 John McManus, 70, Rye, NY 1:38:39 10:14 83 16 W50 Big Monster's Momma, 51*, Ridgefield, CT 1:38:55 10:16 181 67 M40 Daniel Saleeby, 41, Cos Cob, CT 1:39:42 10:21 84 31 W40 Cathleen Simpson, 49*, Bridgeport, CT 1:40:47 10:27 85 32 W40 Dawn Biondi, 49*, West Haven, CT 1:41:07 10:29 86 6 W60 Rosemary Mulia, 60*, Westport, CT 1:41:30 10:32 87 7 W60 Theo Chisholm, 61*, Stamford, CT 1:41:33 10:32 88 33 W40 Allegra Themmen-Pigott, 43*, Stamford, CT 1:42:22 10:37 182 68 M40 Noel Lafayette, 41, Weston, CT 1:42:55 10:41 89 34 W40 Lisa Singer, 47*, Stamford, CT 1:43:11 10:42 90 35 W40 Rachel Alfrandre, 44*, Stamford, CT 1:43:30 10:44 183 55 OpM Jacob Siedlik, 30, Port Chester, NY 1:45:18 10:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

184 11 M60 John Gibbons, 69, Old Greenwich, CT 1:47:07 11:07 185 50 M50 Karl Eilers, 58, Danbury, CT 1:48:41 11:16 91 32 OpW Bonnie Longley, 32*, West Haven, CT 1:48:57 11:18 92 33 OpW Lindsay O'Donnell, 28*, Hamden, CT 1:50:15 11:26 93 34 OpW Shannon Police, 34*, Bridgeport, CT 1:50:33 11:28 94 35 OpW Cecile Tomaselli, 31*, Norwalk, CT 1:53:26 11:46 95 8 W60 Natalie Schaffer, 68*, Greenwich, CT 1:53:48 11:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

186 51 M50 John McCarthy, 51, Greenwich, CT 1:57:38 12:12
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

187 69 M40 Dave Wheeler, 48, New Fairfield, CT 2:37:27 16:20 "*" indicates females 55 finishers among Men 39 & Under 69 finishers among Men 40 - 49 51 finishers among Men 50 - 59 11 finishers among Men 60 & Up 35 finishers among Women 39 & Under 35 finishers among Women 40 - 49 16 finishers among Women 50 - 59 8 finishers among Women 60 & Up 187 male finishers 95 female finishers 282 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1  OpM Luke Meyer, 26, Ridgefield, CT              52:02    5:24

Open Women
    1    1  OpW Julie Heaphy, 28, Norwalk, CT             1:01:45    6:24

Men 39 & Under
    2    1      Chris Hague, 21, New Haven, CT              54:30    5:39
    3    2      Eneas Freyre, 34, Norwalk, CT               55:41    5:46
    4    3      Tim Milenkevich, 28, Ansonia, CT            56:45    5:53
    5    4      Daniel Matena, 27, Greenwich, CT            57:43    5:59
    6    5      Aaron Heath, 36, White Plains, NY           57:50    6:00

Men 40 - 49
   10    1      Joe LeMay, 44, Danbury, CT                  58:34    6:04
   11    2      Anthony Ryba, 45, Berlin, CT                58:41    6:05
   16    3      David Thompson, 40, Old Greenwich, CT       59:58    6:13
   17    4      Chris Deming, 44, Danbury, CT             1:00:24    6:16
   18    5      Wantuil Souza, 43, Bridgeport, CT         1:00:28    6:16

Men 50 - 59
   13    1      George Buchanan, 52, Shelton, CT            59:24    6:10
   20    2      Greg Pelican, 51, Bethel, CT              1:00:54    6:19
   33    3      Peter Hohmeister, 53, Stamford, CT        1:03:42    6:36
   39    4      Jay Duggan, 50, Tarrytown, NY             1:04:31    6:42
   40    5      John Richers, 56, Bridgewater, CT         1:05:05    6:45

Men 60 & Up
   65    1      Bob Hermesch, 60, Croton-on-Hudson, NY    1:09:40    7:14
   74    2      Tom Maile, 68, Cortlandt Manor, NY        1:11:26    7:25
  101    3      Rob Fryer, 63, New Canaan, CT             1:14:53    7:46
  125    4      Sal Mulia, 63, Westport, CT               1:19:15    8:13
  138    5      Joseph Rorick, 65, Bethel, CT             1:21:56    8:30

Women 39 & Under
    2    1      Anja Krieger-Redwood, 23, Cos Cob, CT     1:03:57    6:38
    3    2      Val Matena, 24, Greenwich, CT             1:04:42    6:43
    5    3      Kimberly Battipaglia, 39, New Haven, CT   1:06:05    6:51
    6    4      Shoshannah Jeni, 32, West Point, NY       1:06:41    6:55
    7    5      Tina Bathoh, 26, Groton, CT               1:07:13    6:58

Women 40 - 49
    4    1      Liz Herbert, 42, Darien, CT               1:05:41    6:49
   10    2      Teren Block, 45, Ridgefield, CT           1:09:22    7:12
   15    3      Alene Lofink, 47, Brookfield, CT          1:11:48    7:27
   17    4      Janis Berglas, 49, White Plains, NY       1:14:33    7:44
   18    5      Susan Chiovitti, 49, Thomaston, CT        1:14:47    7:45

Women 50 - 59
    8    1      Sharon Vos, 56, Riverside, CT             1:08:16    7:05
   12    2      Emmy Stocker, 52, Cos Cob, CT             1:10:30    7:19
   16    3      Karen Davies, 50, Yorktown Heights, NY    1:13:54    7:40
   32    4      Andrea Williamson, 55, New Canaan, CT     1:18:51    8:11
   40    5      Dorit Heimer, 57, Westport, CT            1:20:26    8:21

Women 60 & Up
   52    1      Daisy Pearce, 62, Cos Cob, CT             1:23:08    8:37
   53    2      Mary Pelley, 62, Trumbull, CT             1:25:11    8:50
   55    3      Carol Hansen, 65, Croton-on-Hudson, NY    1:25:54    8:55
   70    4      Beatrice Burns, 68, Hamden, CT            1:31:59    9:32
   81    5      Mary Ellen Loncto, 69, Ridgefield, CT     1:37:38   10:08
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.