25 km, Silvermine, CT
February 28, 2010

Cold (38), overcast, damp.

MEN'S WINNER: Patrick Hynes - 1:27:45
WOMEN'S WINNER: Jane Maxwell - 1:40:38

For more race photos by Dorrie Harris, go to Buildup 25K photos

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1           Patrick Hynes, 27, Brooklyn, NY           1:27:45    5:39
    2    1  OpM Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT          1:31:39    5:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

3 1 M40 Felipe Vergara, 45, Brooklyn, NY 1:34:36 6:05 4 2 OpM Colin Chapman, 19, West Point, NY 1:34:39 6:06 5 3 OpM Jeff Watson, 28, Stamford, CO 1:36:00 6:11 6 4 OpM Jim McCaffrey, 29, Trumbull, CT 1:36:37 6:13 7 5 OpM Adam Mulia, 33, Brooklyn, NY 1:36:52 6:14 8 2 M40 Kevin Shelton-Smith, 49, New York, NY 1:36:56 6:14 9 3 M40 Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT 1:37:07 6:15 10 4 M40 Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT 1:37:16 6:16 11 6 OpM Ben Troxell, 20, West Point, NY 1:37:28 6:16 12 5 M40 Anthony Ryba, 44, Berlin, CT 1:37:42 6:17 13 6 M40 Nadeem Ahmad, 42, Westport, CT 1:38:16 6:20 14 7 OpM Valentin Lopes, 28, Bridgeport, CT 1:38:44 6:21 15 8 OpM Michael Oliva, 30, Croton on Hudson, NY 1:39:19 6:24 16 9 OpM Matt Cincotta, 21, West Point, NY 1:39:48 6:25 1 Jane Maxwell, 29*, New York, NY 1:40:38 6:29 17 10 OpM Matthew Kmetz, 34, White Plains, NY 1:41:09 6:31 18 7 M40 Charles Scott, 42, Ossining, NY 1:41:20 6:31 19 11 OpM Mitch West, 39, Wilton, CT 1:41:26 6:32 20 12 OpM Mike Fanelli, 21, West Point, NY 1:41:31 6:32 21 13 OpM Kieran Garvey, 30, New York, NY 1:41:56 6:34 22 8 M40 Jim Gilmore, 42, Fairfield, CT 1:42:16 6:35 2 1 OpW Catherine Wolden, 37*, Pound Ridge, NY 1:42:30 6:36 3 2 OpW Katie Casto, 27*, Brooklyn, NY 1:43:51 6:41 23 9 M40 Chris Deming, 43, Danbury, CT 1:43:55 6:41 24 10 M40 Rob Speers, 41, Rocky Hill, CT 1:44:07 6:42 25 14 OpM Edward Lucas, 38, Newtown, CT 1:44:28 6:43 26 15 OpM David Thompson, 39, Old Greenwich, CT 1:44:30 6:44 27 11 M40 Peter Lofink, 49, Brookfield, CT 1:44:46 6:45 4 3 OpW Tina Senft, 24*, Stratford, CT 1:44:57 6:45 28 1 M50 Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT 1:44:57 6:45 29 2 M50 Brian Hennessey, 50, Newtown, CT 1:45:00 6:45 30 16 OpM Matthew Adams, 35, Hopewel Junction, NY 1:45:00 6:46 31 17 OpM Bryan French, 32, Fairfield, CT 1:45:04 6:46 32 3 M50 Tom Kastner, 50, West Point, NY 1:45:09 6:46 33 18 OpM Scott Gac, 36, Glastonbury, CT 1:45:15 6:46 34 4 M50 Paul Moyse, 56, Monroe, CT 1:45:34 6:48 35 12 M40 Greg Finck, 40, New York, NY 1:45:51 6:49 36 13 M40 Bart Guthrie, 46, Southington, CT 1:46:01 6:49 37 19 OpM Bill Groves, 21, West Point, NY 1:46:05 6:50 38 20 OpM David Uitti, 33, Princeton, NJ 1:46:11 6:50 39 14 M40 Carl Curran, 44, White Plains, NY 1:46:24 6:51 40 15 M40 Dana Perry, 48, New Canaan, CT 1:46:29 6:51 41 21 OpM Kenneth Tso, 30, New York, NY 1:48:14 6:58 42 22 OpM Brad Wellington, 33, Darien, CT 1:48:20 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

5 4 OpW Danielle Gall, 38*, New York, NY 1:48:39 7:00 43 23 OpM Joshua Maio, 32, New York, NY 1:48:54 7:01 44 24 OpM Aaron Russell, 37, New York, NY 1:49:00 7:01 45 16 M40 John Schwartz, 46, Ridgefield, CT 1:49:08 7:01 46 17 M40 Peter Hornak, 46, Wallingford, CT 1:49:27 7:03 47 18 M40 Torpedo Ruospo, 45, Milford, CT 1:49:46 7:04 48 25 OpM David Lamoreux, 22, Glastonbury, CT 1:49:47 7:04 49 19 M40 Mike O'Neill, 45, New Canaan, CT 1:49:56 7:05 50 20 M40 Douglas Lee, 49, Sherman, CT 1:50:11 7:06 51 26 OpM Roger D'Agostin, 39, Norwalk, CT 1:50:22 7:06 52 21 M40 Peter Mullen, 40, Riverside, CT 1:50:55 7:08 6 5 OpW Heidi Hullinger, 27*, New York, NY 1:51:26 7:10 7 6 OpW Shoshannah Jenni, 32*, West Point, NY 1:51:53 7:12 53 22 M40 Gregory Cohen, 41, Croton-On-Hudson, NY 1:51:58 7:12 54 23 M40 Don Brown, 40, Stamford, CT 1:52:00 7:13 55 24 M40 Mark Willkehr, 42, Norwalk, CT 1:52:24 7:14 56 5 M50 Joe Von Ehr, 57, Southport, CT 1:52:40 7:15 57 25 M40 Adam Norris, 44, Norwalk, CT 1:53:24 7:18 58 26 M40 Tim Sullivan, 44, Bronxville, NY 1:53:28 7:18 59 27 OpM Nick Logan, 28, Norwalk, CT 1:54:21 7:22 60 27 M40 Jim Santora, 44, New Canaan, CT 1:54:23 7:22 8 7 OpW Ashley Ehasz, 21*, West Point, NY 1:54:24 7:22 61 6 M50 Martin Avidan, 52, Harrison, NY 1:54:25 7:22 62 28 M40 Evan Lister, 46, Norwalk, CT 1:54:32 7:22 63 7 M50 Takashi Ogawa, 53, White Plains, NY 1:54:51 7:24 64 28 OpM James Thompson, 29, Bristol, CT 1:54:56 7:24 65 29 M40 Louis Pahnke, 40, New York, NY 1:54:57 7:24 66 8 M50 Windsor Hall, 51, Darien, CT 1:55:04 7:24 9 8 OpW Kristen Wilson, 32*, White Plains, NY 1:55:15 7:25 67 29 OpM Eugene Doherty, 34, Mamaroneck, NY 1:55:38 7:27 10 1 W40 Alene Lofink, 46*, Brookfield, CT 1:55:45 7:27 68 9 M50 Nick Jubok, 53, Yorktown Heights, NY 1:55:57 7:28 11 9 OpW Ashley Peterson, 28*, New Haven, CT 1:56:10 7:29 69 30 OpM J R. Cruz, 29, New Haven, CT 1:56:10 7:29 12 2 W40 Christine Stefan, 41*, Fairfield, CT 1:56:36 7:30 70 30 M40 Stan Kroder, 44, Hartsdale, NY 1:56:48 7:31 71 10 M50 Michael Vogt, 51, Norwalk, CT 1:56:56 7:32 72 31 OpM Jason Martin, 37, Westport, CT 1:57:20 7:33 13 3 W40 Bridget Rudner, 46*, Darien, CT 1:57:24 7:33 73 31 M40 Keith Mitchell, 44, Darien, CT 1:57:30 7:34 74 11 M50 David Leak, 54, Newington, CT 1:57:35 7:34 75 32 OpM Paul Cusumano, 38, Trumbull, CT 1:57:39 7:34 14 10 OpW Shaylynn Raphalito, 26*, Brooklyn, NY 1:57:40 7:34 76 32 M40 Bill Hunter, 48, Fairfield, CT 1:57:44 7:35 77 12 M50 Richard Ballinger, 55, Hamden, CT 1:58:00 7:36 78 13 M50 John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT 1:58:16 7:37 15 4 W40 Heidi Mitchell, 43*, Darien, CT 1:58:17 7:37 79 33 OpM Kristian Barletti, 39, Bethel, CT 1:58:42 7:38 80 14 M50 Ted Pernicano, 51, Yorktown Heights, NY 1:59:07 7:40 81 34 OpM Stuart Weitzman, 36, Bedford Hills, NY 1:59:17 7:41 82 33 M40 Frank Colella, 47, Scarsdale, NY 1:59:30 7:42 83 15 M50 Mark Lang, 53, Danbury, CT 1:59:59 7:43 16 5 W40 Karen Davies, 49*, Yorktown Heights, NY 2:00:09 7:44 17 11 OpW Stephanie Lasner, 24*, New City, NY 2:00:17 7:45 84 35 OpM Giuliano Pagani, 39, New Canaan, CT 2:00:24 7:45 85 34 M40 Douglas Sawyer, 42, Tarrytown, NY 2:00:34 7:46 86 16 M50 Jim Mydosh, 50, Derby, CT 2:00:38 7:46 87 17 M50 Peter Pfister, 50, Darien, CT 2:00:43 7:46 18 6 W40 Ikuko Yabunami, 42*, Riverside, CT 2:00:44 7:46 88 36 OpM Gary Kozuch, 27, Bristol, CT 2:00:44 7:46 89 18 M50 Kevin Cunningham, 51, Rye, NY 2:01:02 7:47 90 37 OpM Tim Urbanz, 39, Ridgefield, CT 2:01:06 7:48 91 19 M50 Jerry Kerrisk, 54, Darien, CT 2:01:30 7:49 19 7 W40 Lisa Tuffy, 43*, New Canaan, CT 2:01:46 7:50 20 12 OpW Ginger Recinos, 22*, West Point, NY 2:02:13 7:52 92 1 M60 Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT 2:02:19 7:52 93 38 OpM Brian Fidler, 39, West Haven, CT 2:02:25 7:53 94 35 M40 Jose Zarama, 44, Shelton, CT 2:02:30 7:53 95 20 M50 Tony Smyth, 50, Ridgefield, CT 2:02:59 7:55 96 36 M40 Tom Storey, 46, Wappingers Falls, NY 2:03:31 7:57 21 13 OpW Lyn McCabe, 32*, Bethel, CT 2:03:32 7:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

97 21 M50 Erik Jensen, 55, New Canaan, CT 2:04:10 8:00 98 2 M60 Rob Fryer, 62, New Canaan, CT 2:04:29 8:01 22 8 W40 Ann Williams, 45*, Old Greenwich, CT 2:04:31 8:01 99 39 OpM Rob Leder, 39, Stamford, CT 2:04:48 8:02 100 22 M50 Michael Costello, 51, Fairfield, CT 2:05:04 8:03 23 14 OpW Sarah Binder, 19*, West Point, NY 2:05:05 8:03 101 40 OpM Peter Blomgren, 36, North Branford, CT 2:05:18 8:04 102 37 M40 Jay Bower, 41, Bennington, VT 2:05:22 8:04 103 3 M60 Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT 2:06:07 8:07 104 38 M40 George Grenier, 44, Katonah, NY 2:06:23 8:08 24 9 W40 Lauren Smith, 45*, Katonah, NY 2:06:23 8:08 25 15 OpW Patricia Mulia, 29*, Brooklyn, NY 2:07:01 8:11 105 41 OpM John Tarantino, 32, Cos Cob, CT 2:07:18 8:12 106 39 M40 Kurt De Guzman, 49, New Haven, CT 2:07:20 8:12 107 40 M40 Dan O'Connor, 45, Fairfield, CT 2:07:26 8:12 26 16 OpW Kelly Byrne, 26*, Stamford, CT 2:07:29 8:12 108 23 M50 Scott Harrison, 55, Darien, CT 2:07:49 8:14 27 17 OpW Amy Sorensen, 37*, Middlefield, CT 2:08:28 8:16 28 18 OpW Kelly Macdonald, 21*, West Point, NY 2:08:34 8:17 29 1 W50 Emmy Stocker, 51*, Cos Cob, CT 2:08:51 8:18 109 24 M50 Dan Senft, 51, Stratford, CT 2:09:00 8:18 110 25 M50 Kevin Lloyd, 57, Darien, CT 2:09:00 8:18 111 41 M40 Jim Nugent, 46, Orange, CT 2:09:15 8:19 112 4 M60 Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT 2:09:23 8:20 113 42 M40 J C. Santa Teresa, 46, Nanuet, NY 2:09:33 8:20 114 43 M40 Michael Beaudry, 48, Newtown, CT 2:09:41 8:21 30 10 W40 Janis Berglas, 48*, White Plains, NY 2:09:44 8:21 31 11 W40 Teresa Lee, 46*, Sherman, CT 2:10:11 8:23 115 42 OpM Diana Mainville, 34, Ellington, CT 2:10:32 8:24 32 12 W40 Lisa Castillo, 40*, Brooklyn, NY 2:10:49 8:25 33 19 OpW Rebecca Burke, 34*, Middletown, CT 2:11:00 8:26 34 20 OpW Jimena Dolzadelli, 37*, Burlington, CT 2:11:00 8:26 116 44 M40 Justin Morley, 48, Middlebury, CT 2:11:37 8:28 35 21 OpW Sandy York, 39*, Old Greenwich, CT 2:11:56 8:30 117 5 M60 Roy Van Eick, 60, Stamford, CT 2:12:03 8:30 118 43 OpM Josh McLevy, 32, Fairfield, CT 2:12:33 8:32 119 45 M40 Joseph Laskey, 45, Monroe, CT 2:12:50 8:33 36 22 OpW Alison Boyd, 24*, Monroe, CT 2:12:51 8:33 120 46 M40 David Hagerman, 43, Sandy Hook, CT 2:13:09 8:34 121 44 OpM Leonard Campbell, 27, White Plains, NY 2:13:31 8:36 37 23 OpW Nicole Pirrello, 30*, Milford, CT 2:14:11 8:38 122 47 M40 Justin Murphy, 42, Darien, CT 2:14:14 8:38 38 13 W40 Kellie Brown, 40*, Stamford, CT 2:14:20 8:39 123 6 M60 Joseph Rorick, 64, Bethel, CT 2:14:21 8:39 39 24 OpW Agnes Rethy, 33*, Westport, CT 2:14:30 8:39 124 48 M40 Michael Baisley, 40, Fairfield, CT 2:15:03 8:42 125 26 M50 Robert Dombrowski, 50, Wyckoff, NJ 2:15:13 8:42 126 27 M50 Aram Nahabedian, 58, Sandy Hook, CT 2:15:13 8:42 40 25 OpW Jessica Borders, 25*, New Britain, CT 2:15:55 8:45 127 28 M50 Neil Mandel, 55, Shelton, CT 2:16:56 8:49 41 2 W50 Ronnie Behringer, 52*, Norwalk, CT 2:17:08 8:50 42 14 W40 Kimberly Tully, 42*, Wilton, CT 2:17:33 8:51 43 1 W60 Daisy Pearce, 61*, Cos Cob, CT 2:17:40 8:52 44 3 W50 Julie Sidhu, 51*, Weston, CT 2:17:45 8:52 128 45 OpM Ramesh Byanjankar, 35, Stamford, CT 2:17:49 8:52 45 26 OpW Kara Blockliinger, 30*, Norwalk, CT 2:17:50 8:52 46 2 W60 Mary Pelley, 61*, Trumbull, CT 2:17:51 8:52 129 49 M40 Clinton Tebbetts, 40, Sea Bluff, CT 2:18:14 8:54 47 4 W50 Andrea Williamson-Hughes, 52*, New Canaan, CT 2:19:01 8:57 48 15 W40 Cynthia DeGirolamo, 43*, Sandy Hook, CT 2:19:02 8:57 130 50 M40 Tom Clark, 45, Seymour, CT 2:19:07 8:57 131 29 M50 Stephen Gardner, 56, New York, NY 2:19:28 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

132 51 M40 Bill Shriver, 49, Sandy Hook, CT 2:19:47 9:00 49 27 OpW Laura Skarne, 34*, Milford, CT 2:20:09 9:01 133 46 OpM Thomas Hynes, 36, New Canaan, CT 2:20:32 9:03 134 52 M40 Jonathan Carr, 44, Darien, CT 2:20:57 9:04 50 5 W50 Fran Pisano, 53*, Carmel, NY 2:20:58 9:04 135 53 M40 Burt Palmer, 46, Darien, CT 2:21:00 9:05 136 30 M50 Christopher Lanzano, 51, Fairfiield, CT 2:21:15 9:06 137 31 M50 Dan Clark, 56, Stamford, CT 2:21:28 9:06 138 47 OpM Hershell Cavin, 39, Darien, CT 2:21:29 9:06 51 16 W40 Linda Filar, 42*, Old Greenwich, CT 2:21:53 9:08 139 7 M60 Anton Deiters, 69, Ridgefield, CT 2:22:24 9:10 52 17 W40 Betsy Fader, 46*, New York, NY 2:22:59 9:12 140 32 M50 Roger Yargeau, 58, Ossining, NY 2:23:02 9:12 53 28 OpW Emily Kuntz, 28*, New York, NY 2:23:09 9:13 54 29 OpW Swani Ruiz, 31*, Bethel, CT 2:23:31 9:14 141 33 M50 Kevin Walsh, 54, Bethany, CT 2:23:33 9:14 142 34 M50 John Wilson, 51, New Canaan, CT 2:24:01 9:16 55 30 OpW Pamela Gomez, 23*, Wilton, CT 2:24:02 9:16 143 35 M50 Oakes Ames, 56, New Canaan, CT 2:24:02 9:16 56 6 W50 Dorothy Willliams, 50*, Wilton, CT 2:24:31 9:18 144 8 M60 Don Capone, 60, Norwalk, CT 2:24:36 9:18 57 18 W40 Kathryn Stoker, 42*, Norwalk, CT 2:24:56 9:20 145 36 M50 Gerry Werner, 55, Norwalk, CT 2:25:18 9:21 146 37 M50 Robert Nouza, 57, Brewster, NY 2:25:21 9:21 147 9 M60 Jim Blake, 63, Old Greenwich, CT 2:26:24 9:25 148 38 M50 Michael Carpenter, 53, Redding, CT 2:26:43 9:27 58 19 W40 Christine Klimek, 41*, Norwalk, CT 2:26:47 9:27 59 20 W40 Lissa Short, 48*, Darien, CT 2:27:32 9:30 149 10 M60 Sal Mulia, 62, Westport, CT 2:28:05 9:32 150 54 M40 Colin Terry, 43, Wilton, CT 2:28:09 9:32 151 48 OpM Wes Boulton, 27, North Salem, NY 2:28:56 9:35 60 21 W40 Jill Siladi, 46*, Shelton, CT 2:30:01 9:39 152 39 M50 Patrick Cunningham, 52, New Milford, CT 2:30:04 9:40 153 49 OpM Kevin Glick, 39, New Haven, CT 2:30:54 9:43 61 31 OpW Rebecca Hatcher, 33*, New Haven, CT 2:30:55 9:43 154 40 M50 Jason Howard, 56, Norwalk, CT 2:31:34 9:45 62 22 W40 Sherry Boyd, 46*, Trumbull, CT 2:32:12 9:48 155 11 M60 Michael Holland, 65, New Canaan, CT 2:32:13 9:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

63 7 W50 Anne Gaston, 53*, Wilton, CT 2:36:42 10:05 156 50 OpM Croix Sather, 39, New Fairfield, CT 2:38:57 10:14 157 12 M60 Bruce Goulart, 60, Newtown, CT 2:39:11 10:15 64 23 W40 Susan Maya, 43* 2:39:40 10:17 65 32 OpW Sheri St John, 39*, Stamford, CT 2:40:04 10:18 66 24 W40 Beth MacInnes, 42*, Rowayton, CT 2:40:53 10:21 67 33 OpW Erin Gaita, 33*, Bethel, CT 2:41:41 10:24 158 13 M60 Michael Rubinfeld, 62, Dobbs Ferry, NY 2:41:48 10:25 159 55 M40 Joe Schutz, 47, Shelton, CT 2:45:17 10:38 160 41 M50 John Bailey, 56, Riverside, CT 2:47:18 10:46 68 25 W40 Dawn Bolling, 46*, Norwalk, CT 2:47:31 10:47 161 14 M60 Sean Fogarty, 68, Stamford, CT 2:50:14 10:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

162 42 M50 Karl Eilers, 53, Danbury, CT 3:06:43 12:01
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

163 15 M60 Joe Handelman, 79, Katonah, NY 3:51:21 14:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

164 56 M40 Dave Wheeler, 47, New Fairfield, CT 4:17:00 16:33 "*" indicates females 50 finishers among Men 39 & Under 56 finishers among Men 40 - 49 42 finishers among Men 50 - 59 15 finishers among Men 60 & Up 33 finishers among Women 39 & Under 25 finishers among Women 40 - 49 7 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 & Up 164 male finishers 68 female finishers 232 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Open Men
    1    1  OpM T  Patrick Hynes, 27, Brooklyn, NY        1:27:45    5:39

Open Women
    1    1  OpW Jane Maxwell, 29, New York, NY            1:40:38    6:29

Men 39 & Under
    2    1      Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT          1:31:39    5:54
    4    2      Colin Chapman, 19, West Point, NY         1:34:39    6:06
    5    3      Jeff Watson, 28, Stamford, CO             1:36:00    6:11
    6    4      Jim McCaffrey, 29, Trumbull, CT           1:36:37    6:13
    7    5      Adam Mulia, 33, Brooklyn, NY              1:36:52    6:14

Men 40 - 49
    3    1      Felipe Vergara, 45, Brooklyn, NY          1:34:36    6:05
    8    2      Kevin Shelton-Smith, 49, New York, NY     1:36:56    6:14
    9    3      Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT         1:37:07    6:15
   10    4      Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT        1:37:16    6:16
   12    5      Anthony Ryba, 44, Berlin, CT              1:37:42    6:17

Men 50 - 59
   28    1      Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT        1:44:57    6:45
   29    2      Brian Hennessey, 50, Newtown, CT          1:45:00    6:45
   32    3      Tom Kastner, 50, West Point, NY           1:45:09    6:46
   34    4      Paul Moyse, 56, Monroe, CT                1:45:34    6:48
   56    5      Joe Von Ehr, 57, Southport, CT            1:52:40    7:15

Men 60 & Up
   92    1      Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT            2:02:19    7:52
   98    2      Rob Fryer, 62, New Canaan, CT             2:04:29    8:01
  103    3      Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT   2:06:07    8:07
  112    4      Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT   2:09:23    8:20
  117    5      Roy Van Eick, 60, Stamford, CT            2:12:03    8:30

Women 39 & Under
    2    1      Catherine Wolden, 37, Pound Ridge, NY     1:42:30    6:36
    3    2      Katie Casto, 27, Brooklyn, NY             1:43:51    6:41
    4    3      Tina Senft, 24, Stratford, CT             1:44:57    6:45
    5    4      Danielle Gall, 38, New York, NY           1:48:39    7:00
    6    5      Heidi Hullinger, 27, New York, NY         1:51:26    7:10

Women 40 - 49
   10    1      Alene Lofink, 46, Brookfield, CT          1:55:45    7:27
   12    2      Christine Stefan, 41, Fairfield, CT       1:56:36    7:30
   13    3      Bridget Rudner, 46, Darien, CT            1:57:24    7:33
   15    4      Heidi Mitchell, 43, Darien, CT            1:58:17    7:37
   16    5      Karen Davies, 49, Yorktown Heights, NY    2:00:09    7:44

Women 50 - 59
   29    1      Emmy Stocker, 51, Cos Cob, CT             2:08:51    8:18
   41    2      Ronnie Behringer, 52, Norwalk, CT         2:17:08    8:50
   44    3      Julie Sidhu, 51, Weston, CT               2:17:45    8:52
   47    4      Andrea Williamson-Hughe, 52, New Canaan, CT
                                                            2:19:01    8:57
   50    5      Fran Pisano, 53, Carmel, NY               2:20:58    9:04

Women 60 & Up
   43    1      Daisy Pearce, 61, Cos Cob, CT             2:17:40    8:52
   46    2      Mary Pelley, 61, Trumbull, CT             2:17:51    8:52
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.