20 km, Southport, CT
February 7, 2010

Cold (29), sunny, windy (wind chills of 9F).

MEN'S WINNER: Tim Milenkevich - 1:12:45
WOMEN'S WINNER: Tina Senft - 1:23:57

 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1    1  OpM Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT          1:12:45    5:51
    2    2  OpM Eneas Freyre, 34, Norwalk, CT             1:13:08    5:53
    3    3  OpM Pat Dennen, 29, Middlebury, CT            1:13:12    5:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

4 4 OpM Colin Chapman, 19, West Point, NY 1:15:56 6:07 5 1 M40 Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT 1:16:03 6:07 6 5 OpM Adam Mulia, 33, Brooklyn, NY 1:17:28 6:14 7 6 OpM Jeff Watson, 28, Stamford, CO 1:17:36 6:15 8 2 M40 Anthony Ryba, 44, Berlin, CT 1:17:46 6:15 9 7 OpM Aaron Heath, 35, White Plains, NY 1:17:50 6:16 10 8 OpM Seann Mulcahy, 27, New Haven, CT 1:17:55 6:16 11 9 OpM Jim McCaffrey, 29, Trumbull, CT 1:18:24 6:18 12 10 OpM Eugene Douglas, 24, New Haven, CT 1:18:42 6:20 13 11 OpM Valentin Lopes, 28, Bridgeport, CT 1:19:08 6:22 14 12 OpM Edward Lucas, 38, Newtown, CT 1:19:11 6:22 15 13 OpM Mitch West, 33, Wilton, CT 1:19:59 6:26 16 3 M40 Chris Deming, 43, Danbury, CT 1:20:11 6:27 17 4 M40 Charles Scott, 42, Ossining, NY 1:20:18 6:28 18 5 M40 Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT 1:20:24 6:28 19 14 OpM Ralph DiLeone, 39, Durham, CT 1:20:47 6:30 20 15 OpM David Lamoureux, 22, Glastonbury, CT 1:21:18 6:32 21 16 OpM Tom Tolman, 33, West Point, NY 1:21:29 6:33 22 17 OpM Matt Cincotta, 21, West Point, NY 1:21:40 6:34 23 18 OpM Ben Troxell, 20, West Point, NY 1:21:56 6:36 24 19 OpM Matthew Kmetz, 34, White Plains, NY 1:22:06 6:36 25 20 OpM Troy Romanowski, 31, Stamford, CT 1:22:14 6:37 26 6 M40 Jim Gilmore, 42, Fairfield, CT 1:22:21 6:38 27 21 OpM Bill Groves, 21, West Point, NY 1:22:27 6:38 28 22 OpM Michael Vitale, 33, Glastonbury, CT 1:22:52 6:40 29 7 M40 Rob Speers, 41, Rocky Hill, CT 1:23:10 6:41 30 1 M50 Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT 1:23:16 6:42 31 23 OpM Scott Gac, 36, Glastonbury, CT 1:23:47 6:45 1 1 OpW Tina Senft, 24*, Stratford, CT 1:23:57 6:45 32 2 M50 Paul Moyse, 56, Monroe, CT 1:24:21 6:47 33 8 M40 Bart Guthrie, 46, Stonington, CT 1:24:31 6:48 34 9 M40 Carl Curran, 44, White Plains, NY 1:24:37 6:48 35 10 M40 Anthony Kelly, 46, Fairfield, CT 1:24:45 6:49 36 24 OpM Ben Karn, 19, West Point, NY 1:25:05 6:51 37 25 OpM Aaron Russell, 37, New York, NY 1:25:11 6:51 38 3 M50 John Richers, 55, Bridgewater, CT 1:25:38 6:53 39 11 M40 Mike O'Neill, 45, New Canaan, CT 1:25:40 6:54 40 26 OpM David Uitti, 33, Princeton, NJ 1:25:44 6:54 41 12 M40 Torpedo Ruospo, 45, Milford, CT 1:25:51 6:54 42 27 OpM Bryan French, 32, Fairfield, CT 1:25:55 6:55 43 13 M40 Juan Conde, 46, New Canaan, CT 1:26:13 6:56 44 14 M40 Matthew Cross, 46, Stamford, CT 1:26:16 6:56 45 28 OpM Matthew Adams, 35, Hopewel Junction, NY 1:26:18 6:57 46 4 M50 Brian Hennessey, 50, Newtown, CT 1:26:25 6:57 47 29 OpM Mike Fanelli, 21, West Point, NY 1:26:27 6:57 48 15 M40 Dana Perry, 48, New Canaan, CT 1:26:28 6:57 49 16 M40 Randy Chamberland, 49, Shelton, CT 1:26:36 6:58 2 2 OpW Megan Peterson, 27*, Fairfield, CT 1:26:40 6:58 50 17 M40 Peter Mullen, 40, Riverside, CT 1:26:51 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

51 30 OpM Brad Wellington, 33, Darien, CT 1:27:05 7:00 52 18 M40 Peter Hornak, 46, Wallingford, CT 1:27:24 7:02 53 31 OpM Zachariah Pratt, 34, Riverside, CT 1:27:27 7:02 54 5 M50 Tom Kastner, 50, West Point, NY 1:27:33 7:03 55 32 OpM Kevin Lamoin, 29, Norwalk, CT 1:27:35 7:03 3 1 W40 Liz Herbert, 41*, Darien, CT 1:28:29 7:07 56 6 M50 Joe Von Ehr, 57, Southport, CT 1:28:30 7:07 57 33 OpM Tony Grabiec, 39, Trumbull, CT 1:28:45 7:08 58 7 M50 Wes Byerly, 57, Ridgefield, CT 1:28:46 7:09 59 19 M40 John Schwartz, 46, Ridgefield, CT 1:29:00 7:10 60 8 M50 Martin Avidan, 52, Harrison, NY 1:29:44 7:13 61 20 M40 Mark Willkehr, 42, Norwalk, CT 1:29:58 7:14 4 1 W50 Sharon Vos, 52*, Riverside, CT 1:29:59 7:14 62 34 OpM Chalva Tchkotoua, 39, Rowayton, CT 1:30:00 7:14 63 9 M50 Windsor Hall, 51, Darien, CT 1:30:01 7:15 64 21 M40 Evan Lister, 46, Norwalk, CT 1:30:19 7:16 65 10 M50 Bruce Cook, 57, Greenwich, CT 1:30:20 7:16 66 35 OpM Sean Betesh, 24, Danbury, CT 1:30:22 7:16 5 2 W40 Alene Lofink, 46*, Brookfield, CT 1:30:23 7:16 67 22 M40 Peter Lofink, 49, Brookfield, CT 1:30:24 7:16 68 36 OpM Roger D'Agostin, 39, Norwalk, CT 1:30:30 7:17 69 23 M40 Bruce Beebe, 48, Madison, CT 1:30:43 7:18 70 24 M40 Adam Norris, 44, Norwalk, CT 1:30:47 7:18 71 25 M40 Douglas Lee, 49, Sherman, CT 1:30:54 7:19 72 26 M40 Stan Kroder, 44, Hartsdale, NY 1:31:05 7:20 73 37 OpM Nick Logan, 28, Norwalk, CT 1:31:23 7:21 74 38 OpM Kristian Barletti, 39, Bethel, CT 1:31:45 7:23 6 3 OpW Shoshannah Jenni, 32*, West Point, NY 1:31:47 7:23 75 27 M40 Jim Hite, 48, Cromwell, CT 1:31:53 7:24 76 39 OpM George Bouloukos, 33, Stamford, CT 1:32:14 7:25 77 1 M60 Bruce Goulart, 60, Newtown, CT 1:32:21 7:26 7 4 OpW Erin Fitzpatrick, 30*, Norwalk, CT 1:32:30 7:27 8 5 OpW Allison Glasband, 31*, Darien, CT 1:32:49 7:28 9 6 OpW Ashley Peterson, 28*, New Haven, CT 1:32:50 7:28 78 40 OpM J R. Cruz, 29, New Haven, CT 1:32:51 7:28 79 11 M50 Geraldo Ribeiro, 53, Danbury, CT 1:33:09 7:30 80 12 M50 Nick Jubok, 53, Yorktown Heights, NY 1:33:50 7:33 81 41 OpM Marco Della Porta, 33, Fairfield, CT 1:33:56 7:33 10 7 OpW Graham Varty, 29*, Greenwich, CT 1:34:01 7:34 11 8 OpW Kate Hastings, 30*, Old Greenwich, CT 1:34:02 7:34 12 9 OpW Mimi Boyle, 37*, Greenwich, CT 1:34:13 7:35 82 28 M40 Peter Huggins, 41, Westport, CT 1:34:20 7:35 83 42 OpM Paul Cusumano, 38, Trumbull, CT 1:34:23 7:36 84 43 OpM Tim Urbanz, 39, Ridgefield, CT 1:34:28 7:36 85 13 M50 John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT 1:34:30 7:36 86 44 OpM Andrew Zychek, 32, Middletown, CT 1:34:30 7:36 13 2 W50 Emmy Stocker, 51*, Cos Cob, CT 1:34:38 7:37 87 14 M50 Peter Pfister, 50, Darien, CT 1:34:50 7:38 14 10 OpW Kelly Bird, 26*, Norwalk, CT 1:34:56 7:38 15 3 W40 Christine Stefan, 41*, Fairfield, CT 1:35:05 7:39 88 29 M40 Frank Colella, 47, Scarsdale, NY 1:35:16 7:40 89 30 M40 Kenneth Klegar, 40, Westport, CT 1:35:20 7:40 90 45 OpM Eric Opdyke, 38, Norwalk, CT 1:35:25 7:41 16 11 OpW Ashley Ehasz, 21*, West Point, NY 1:35:34 7:41 91 15 M50 Jerry Kerrisk, 54, Darien, CT 1:35:35 7:41 92 31 M40 Jorge Torrealba, 45, Norwalk, CT 1:36:06 7:44 17 12 OpW Stephanie Lasner, 24*, New City, NY 1:36:10 7:44 93 32 M40 Dan O'Connor, 45, Fairfield, CT 1:36:13 7:45 94 46 OpM Bill Ozanne, 30, Darien, CT 1:36:18 7:45 18 4 W40 Ikuko Yabunami, 42*, Riverside, CT 1:36:27 7:46 19 5 W40 Bridget Rudner, 46*, Darien, CT 1:36:32 7:46 95 16 M50 Tony Smyth, 50, Ridgefield, CT 1:36:49 7:47 96 47 OpM Steven Larson, 29, Norwalk, CT 1:36:55 7:48 97 17 M50 Jim Mydosh, 50, Derby, CT 1:36:55 7:48 98 33 M40 Joe Krider, 42, Wilton, CT 1:37:10 7:49 99 48 OpM T J. Zablocki, 29, Maplewood, NJ 1:37:13 7:49 100 2 M60 Rob Fryer, 62, New Canaan, CT 1:37:23 7:50 101 49 OpM Brian Fidler, 39, West Haven, CT 1:37:26 7:50 102 18 M50 Jeffrey Dingwell, 54, Bethlehem, CT 1:37:33 7:51 103 19 M50 Marty Schaivone, 55, Stratford, CT 1:37:40 7:52 104 50 OpM Peter Blomgren, 36, North Branford, CT 1:37:42 7:52 105 3 M60 Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT 1:37:49 7:52 20 13 OpW Kelly Macdonald, 20*, West Point, NY 1:38:00 7:53 21 6 W40 Teresa Lee, 46*, Sherman, CT 1:38:02 7:53 106 4 M60 Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT 1:38:27 7:55 22 3 W50 Andrea Willmsn-Hughes, 54*, New Canaan, CT 1:38:28 7:55 23 7 W40 Lisa Tuffy, 43*, New Canaan, CT 1:38:30 7:55 24 8 W40 Ann Williams, 45*, Old Greenwich, CT 1:38:38 7:56 107 20 M50 Edward Nolan, Jr., 57, Old Greenwich, CT 1:38:38 7:56 25 9 W40 Cheryl Ryba, 43*, Berlin, CT 1:38:57 7:58 108 21 M50 Erik Jensen, 55, New Canaan, CT 1:39:14 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

26 14 OpW Kelly Byrne, 26*, Stamford, CT 1:39:50 8:02 109 34 M40 Jose Zarama, 44, Shelton, CT 1:39:52 8:02 110 5 M60 Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT 1:39:55 8:02 27 15 OpW Patricia Mulia, 29*, Brooklyn, NY 1:40:15 8:04 111 35 M40 Christopher Hoelcks, 45, Danbury, CT 1:40:19 8:04 112 36 M40 Tucker Goodrich, 42, Weston, CT 1:40:22 8:05 28 4 W50 Cindy Fox, 50*, Easton, CT 1:40:25 8:05 113 51 OpM Eugene Doherty, 34, Mamaroneck, NY 1:40:27 8:05 114 22 M50 Kevin Cunningham, 51, Rye, NY 1:40:33 8:05 115 37 M40 Kurt De Guzman, 49, New Haven, CT 1:40:48 8:07 116 23 M50 Kevin Lloyd, 57, Darien, CT 1:40:57 8:07 117 24 M50 John Harrison, 53, Burlington, CT 1:41:10 8:08 29 10 W40 Anne Manning, 43*, Middletown, CT 1:41:21 8:09 118 38 M40 Samuel Leaf, 42, Westport, CT 1:41:37 8:11 119 39 M40 Scott Beauregard, 40, Stamford, CT 1:41:40 8:11 120 40 M40 Steve King, 49, Rye, NY 1:41:44 8:11 121 41 M40 Scott Sterner, 40, Fairfield, CT 1:41:45 8:11 122 42 M40 Hiroshi Kitada, 44, Tuckahoe, NY 1:41:51 8:12 123 25 M50 Oakes Ames, 56, New Canaan, CT 1:42:13 8:13 124 26 M50 John Wilson, 51, New Canaan, CT 1:42:13 8:13 30 5 W50 Barbara Pearce, 55*, Guilford, CT 1:42:22 8:14 31 11 W40 Mary Hasslkamp, 48*, Milford, CT 1:42:23 8:14 125 27 M50 Scott Harrison, 55, Darien, CT 1:42:27 8:15 32 12 W40 Kate Phillips, 43*, Cheshire, CT 1:42:37 8:15 126 52 OpM John Tarantino, 32, Cos Cob, CT 1:42:39 8:16 127 28 M50 Daniel Senft, 51, Stratford, CT 1:42:53 8:17 33 16 OpW Agnes Rethy, 33*, Westport, CT 1:42:55 8:17 34 17 OpW Jill Zablocki, 31*, Maplewood, NJ 1:43:08 8:18 128 53 OpM Jason Panzer, 38, Fairfield, CT 1:43:25 8:19 35 18 OpW Sarah Binder, 19*, West Point, NY 1:43:41 8:21 129 43 M40 Justin Morley, 48, Middlebury, CT 1:43:43 8:21 36 19 OpW Kathryn Day, 33*, Fairfield, CT 1:43:46 8:21 37 20 OpW Lindsay Holland, 32*, Fairfield, CT 1:43:47 8:21 38 21 OpW Rebecca Burke, 34*, Middletown, CT 1:43:50 8:21 130 29 M50 Steven Sonkin, 58, Weston, CT 1:44:16 8:23 39 22 OpW Lyn McCabe, 32*, Bethel, CT 1:44:30 8:24 131 6 M60 Roy Van Eick, 60, Stamford, CT 1:44:32 8:25 132 44 M40 Bret Morrow, 49, Hamden, CT 1:44:39 8:25 133 54 OpM Eric Friedland, 36, Westport, CT 1:44:41 8:25 134 45 M40 Oliver Nicaise, 49, Hamden, CT 1:44:43 8:26 135 30 M50 Neil Mandel, 55, Shelton, CT 1:44:46 8:26 136 46 M40 Bill Begg, 46, Newtown, CT 1:45:16 8:28 137 55 OpM Emre Tepedelenlioglu, 34, Stamford, CT 1:45:21 8:29 40 13 W40 Jessica Gerber, 41*, Fairfield, CT 1:45:28 8:29 138 56 OpM Rob Leder, 39, Stamford, CT 1:45:39 8:30 139 57 OpM Adam Gentile, 39, Fairfield, CT 1:45:42 8:30 140 58 OpM Thomas Hynes, 36, New Canaan, CT 1:45:58 8:32 41 23 OpW Alison Boyd, 24*, Monroe, CT 1:46:06 8:32 141 47 M40 J C. Santa Teresa, 46, Nanuet, NY 1:46:07 8:32 142 31 M50 Peter Varone, 52, Shelton, CT 1:46:19 8:33 42 14 W40 Darcy Ramsey, 47*, Old Greenwich, CT 1:46:33 8:34 143 59 OpM Ivan Donaher, 11, Newtown, CT 1:46:38 8:35 144 48 M40 Joseph Pucci Jr, 42, Westport, CT 1:46:40 8:35 145 49 M40 Jim Nugent, 46, Orange, CT 1:46:42 8:35 146 60 OpM Pascal Fuchs, 39, Fairfield, CT 1:46:48 8:36 43 24 OpW Melissa Lemieux, 32*, West Redding, CT 1:46:53 8:36 147 50 M40 Roland Goodell, 42, Franklin, MA 1:46:55 8:36 44 15 W40 Margaret DeLuca, 49*, Waccabuc, NY 1:47:46 8:40 148 51 M40 David Hoffman, 45, Rowayton, CT 1:48:14 8:43 45 25 OpW Jessica Borders, 25*, New Britain, CT 1:48:24 8:43 46 6 W50 Ronnie Behringer, 52*, Norwalk, CT 1:48:26 8:43 47 26 OpW Courtney Olean Paige, 34*, Norwalk, CT 1:48:29 8:44 48 16 W40 Cynthia DeGirolamo, 43*, Sandy Hook, CT 1:48:33 8:44 149 32 M50 Marc Shok, 51, Hebron, CT 1:48:36 8:44 49 27 OpW Nicole Pirrello, 30*, Milford, CT 1:48:43 8:45 150 61 OpM Paul Wai, 37, Hartford, CT 1:48:56 8:46 151 33 M50 Aram Nahabedian, 58, Sandy Hook, CT 1:48:57 8:46 50 28 OpW Pamela Gomez, 23*, Wilton, CT 1:49:02 8:46 51 29 OpW Kim Atkins, 37*, Fairfield, CT 1:49:05 8:47 152 52 M40 Erik Leeming, 47, Guilford, CT 1:49:38 8:49 52 30 OpW Kara Blockliinger, 30*, Norwalk, CT 1:49:42 8:50 53 17 W40 Betsy Fader, 46*, New York, NY 1:49:53 8:50 54 7 W50 Elizabeth Craig, 53*, Wilton, CT 1:49:54 8:51 55 1 W60 Mary Pelley, 61*, Trumbull, CT 1:49:54 8:51 56 18 W40 Lissa Short, 48*, Darien, CT 1:49:59 8:51 57 19 W40 Kimberly Tully, 42*, Wilton, CT 1:50:12 8:52 58 20 W40 Elizabeth Scarborough, 49*, Weston, CT 1:50:23 8:53 153 53 M40 Burt Palmer, 46, Darien, CT 1:50:30 8:53 59 8 W50 Dorothy Willliams, 50*, Wilton, CT 1:50:34 8:54 154 34 M50 Stephen Gardner, 56, New York, NY 1:50:39 8:54 60 31 OpW Laura Skarne, 34*, Milford, CT 1:51:27 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

61 2 W60 Daisy Pearce, 61*, Cos Cob, CT 1:51:47 9:00 155 62 OpM Matt Lundy, 27, Monroe, CT 1:52:30 9:03 62 32 OpW Susan Starr, 23*, Fairfield, CT 1:52:42 9:04 156 54 M40 Brian Clark, 42, Stamford, CT 1:52:46 9:04 157 55 M40 Rafael Marin, 44, Norwalk, CT 1:52:52 9:05 158 63 OpM Tim Daubenspeck, 39, Ridgefield, CT 1:52:53 9:05 159 64 OpM Christopher Parker, 39, Scarsdale, NY 1:52:54 9:05 160 35 M50 William Gaston, 52, Greenwich, CT 1:53:16 9:07 161 36 M50 Rick Lynn, 52, Newtown, CT 1:53:19 9:07 162 7 M60 Chuck Allen, 61, Stamford, CT 1:53:26 9:08 63 9 W50 Julie Sidhu, 51*, Weston, CT 1:53:59 9:10 163 37 M50 Christopher Lanzano, 51, Fairfiield, CT 1:54:00 9:10 164 65 OpM Hershell Cavin, 39, Darien, CT 1:54:01 9:10 165 66 OpM Andy Cabble, 38, Darien, CT 1:54:05 9:11 166 56 M40 Bill Shriver, 49, Sandy Hook, CT 1:54:08 9:11 167 67 OpM Ramesh Byanjankar, 35, Stamford, CT 1:54:25 9:12 168 38 M50 Mike Tamborrino, 52, Stamford, CT 1:54:39 9:14 169 39 M50 Patrick Cunningham, 52, New Milford, CT 1:55:11 9:16 170 40 M50 Michael Carpenter, 53, Redding, CT 1:56:03 9:20 171 41 M50 Gerry Werner, 55, Norwalk, CT 1:56:05 9:20 172 8 M60 Jim Blake, 63, Old Greenwich, CT 1:56:18 9:21 173 68 OpM Joseph Gravasse, 30, Suffern, NY 1:56:39 9:23 174 57 M40 John McLeary, 41, Redding, CT 1:57:13 9:26 64 3 W60 Beatrice Burns, 67*, Hamden, CT 1:57:16 9:26 65 33 OpW Alicia Hegle, 28*, Stamford, CT 1:57:20 9:26 175 9 M60 Bob Goldblatt, 69, New Canaan, CT 1:57:32 9:27 176 42 M50 Robert Nouza, 57, Brewster, NY 1:57:41 9:28 66 34 OpW Carla Gauss, 39*, White Plains, NY 1:58:08 9:30 67 21 W40 Sherry Boyd, 46*, Trumbull, CT 1:58:17 9:31 177 69 OpM Michael Paige, 39, Norwalk, CT 1:58:36 9:33 68 22 W40 Kathryn Stoker, 42*, Norwalk, CT 1:58:37 9:33 69 23 W40 Josephine Simko, 45*, Bethel, CT 1:58:38 9:33 178 10 M60 Don Capone, 60, Norwalk, CT 1:59:11 9:35 70 24 W40 Mitz Carr, 44*, New Haven, CT 2:00:22 9:41 179 70 OpM Kevin Glick, 39, New Haven, CT 2:00:33 9:42 71 35 OpW Rebecca Hatcher, 33*, New Haven, CT 2:00:33 9:42 72 25 W40 Dora Paz, 44*, Riverside, CT 2:01:00 9:44 180 11 M60 Michael Holland, 65, New Canaan, CT 2:01:01 9:44 181 43 M50 Jason Howard, 56, Norwalk, CT 2:01:09 9:45 182 58 M40 Brent Nyitray, 44, Stamford, CT 2:01:14 9:45 73 26 W40 Jennifer Tebbetts, 40*, Sea Bluff, CT 2:01:32 9:47 183 59 M40 Clinton Tebbetts, 40, Sea Bluff, CT 2:01:33 9:47 74 27 W40 Beth MacInnes, 42*, Rowayton, CT 2:02:06 9:49 184 71 OpM Ray McGhee, 39, Bridgeport, CT 2:02:22 9:51 185 12 M60 Anton Deiters, 69, Ridgefield, CT 2:02:39 9:52 186 60 M40 Christopher Parker, 41, Fairfield, CT 2:02:51 9:53 187 13 M60 Sal Mulia, 62, Westport, CT 2:03:56 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

75 10 W50 Anne Gaston, 53*, Wilton, CT 2:04:13 10:00 76 28 W40 Renee Powell, 45*, Fairfield, CT 2:04:13 10:00 188 44 M50 Kevin Walsh, 54, Bethany, CT 2:04:14 10:00 77 36 OpW Mary Wagher, 39*, Bethel, CT 2:04:25 10:01 189 14 M60 Michael Rubinfeld, 62, Dobbs Ferry, NY 2:06:07 10:09 78 4 W60 Nanette Deane, 60*, Torrington, CT 2:06:18 10:10 79 29 W40 Shirley Louise-May, 44*, Guilford, CT 2:06:22 10:10 190 45 M50 John Bailey, 56, Riverside, CT 2:07:18 10:15 80 37 OpW Kristen Giniso, 34*, Crompond, NY 2:08:16 10:19 191 46 M50 Wayne Bates, 51, Brewster, NY 2:08:16 10:19 192 61 M40 Lance Delaney, 40, Fairfield, CT 2:08:29 10:20 193 72 OpM Croix Sather, 39, New Fairfield, CT 2:08:36 10:21 81 30 W40 Dawn Bolling, 46*, Norwalk, CT 2:09:07 10:23 82 11 W50 Karen Dondero, 55*, White Plains, NY 2:09:19 10:24 194 47 M50 August Zupka, 52, East Haven, CT 2:09:19 10:24 195 15 M60 Sean Fogarty, 68, Stamford, CT 2:09:22 10:25 83 31 W40 Jeanette Trujillo, 48*, Norwalk, CT 2:10:58 10:32 84 38 OpW Tara Costa, 25*, Bethpage, NY 2:12:00 10:37 196 73 OpM Bradley Finn, 27, West Islip, NY 2:12:00 10:37 85 32 W40 Katherine Norton, 48*, New Canan, CT 2:13:01 10:42 86 33 W40 Nanette Durkin, 47*, New York, NY 2:13:02 10:42
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

197 62 M40 Chris Winalski, 43, New Canaan, CT 2:18:09 11:07 87 12 W50 Rosemary Mulia, 59*, Westport, CT 2:19:19 11:13 88 39 OpW Karen Stamoulis, 38*, Darien, CT 2:19:39 11:14 198 48 M50 Karl Eilers, 57, Danbury, CT 2:26:05 11:45
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

89 40 OpW Christine Siegel, 34*, Stamford, CT 2:35:40 12:32 90 41 OpW Michele Aulenti, 25*, Stamford, CT 2:35:41 12:32
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

199 74 OpM Bradley Zuiker, 28, Stamford, CT 2:41:28 13:00 200 16 M60 Al Toth, 69, Westport, CT 2:44:25 13:14
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

201 17 M60 Joe Handelman, 79, Katonah, NY 3:03:25 14:46 202 63 M40 David Wheeler, 47, New Fairfield, CT 3:13:00 15:29 "*" indicates females 74 finishers among Men 39 & Under 63 finishers among Men 40 - 49 48 finishers among Men 50 - 59 17 finishers among Men 60 & Up 41 finishers among Women 39 & Under 33 finishers among Women 40 - 49 12 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 & Up 201 male finishers 90 female finishers 292 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1      Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT          1:12:45    5:51

Open Women
    1    1      Tina Senft, 24, Stratford, CT             1:23:57    6:45

Men 39 & Under
    1    1      Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT          1:12:45    5:51
    2    2      Eneas Freyre, 34, Norwalk, CT             1:13:08    5:53
    3    3      Pat Dennen, 29, Middlebury, CT            1:13:12    5:53
    4    4      Colin Chapman, 19, West Point, NY         1:15:56    6:07
    6    5      Adam Mulia, 33, Brooklyn, NY              1:17:28    6:14

Men 40 - 49
    5    1      Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT        1:16:03    6:07
    8    2      Anthony Ryba, 44, Berlin, CT              1:17:46    6:15
   16    3      Chris Deming, 43, Danbury, CT             1:20:11    6:27
   17    4      Charles Scott, 42, Ossining, NY           1:20:18    6:28
   18    5      Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT         1:20:24    6:28

Men 50 - 59
   30    1      Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT        1:23:16    6:42
   32    2      Paul Moyse, 56, Monroe, CT                1:24:21    6:47
   38    3      John Richers, 55, Bridgewater, CT         1:25:38    6:53
   46    4      Brian Hennessey, 50, Newtown, CT          1:26:25    6:57
   54    5      Tom Kastner, 50, West Point, NY           1:27:33    7:03

Men 60 & Up
   77    1      Bruce Goulart, 60, Newtown, CT            1:32:21    7:26
  100    2      Rob Fryer, 62, New Canaan, CT             1:37:23    7:50
  105    3      Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT            1:37:49    7:52
  106    4      Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT   1:38:27    7:55
  110    5      Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT   1:39:55    8:02

Women 39 & Under
    1    1      Tina Senft, 24, Stratford, CT             1:23:57    6:45
    2    2      Megan Peterson, 27, Fairfield, CT         1:26:40    6:58
    6    3      Shoshannah Jenni, 32, West Point, NY      1:31:47    7:23
    7    4      Erin Fitzpatrick, 30, Norwalk, CT         1:32:30    7:27
    8    5      Allison Glasband, 31, Darien, CT          1:32:49    7:28

Women 40 - 49
    3    1      Liz Herbert, 41, Darien, CT               1:28:29    7:07
    5    2      Alene Lofink, 46, Brookfield, CT          1:30:23    7:16
   15    3      Christine Stefan, 41, Fairfield, CT       1:35:05    7:39
   18    4      Ikuko Yabunami, 42, Riverside, CT         1:36:27    7:46
   19    5      Bridget Rudner, 46, Darien, CT            1:36:32    7:46

Women 50 - 59
    4    1      Sharon Vos, 52, Riverside, CT             1:29:59    7:14
   13    2      Emmy Stocker, 51, Cos Cob, CT             1:34:38    7:37
   22    3      Andrea Willmsn-Hughes, 54, New Canaan, CT 1:38:28    7:55
   28    4      Cindy Fox, 50, Easton, CT                 1:40:25    8:05
   30    5      Barbara Pearce, 55, Guilford, CT          1:42:22    8:14

Women 60 & Up
   55    1      Mary Pelley, 61, Trumbull, CT             1:49:54    8:51
   61    2      Daisy Pearce, 61, Cos Cob, CT             1:51:47    9:00
   64    3      Beatrice Burns, 67, Hamden, CT            1:57:16    9:26
   78    4      Nanette Deane, 60, Torrington, CT         2:06:18   10:10
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.