15 km, Ridgefield, CT
January 17, 2010

Cold (37), overcast, damp (dew point of 23F).

MEN'S WINNER: Geoff Nelson - 51:21
WOMEN'S WINNER: Cathrine Wolden - 59:42

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1           Geoff Nelson, 24, New Fairfield, CT         51:21    5:30
    2    1  OpM Andreas Markakis, 37, Chania, GRE           53:14    5:43
    3    2  OpM Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            53:16    5:43
    4    3  OpM Matt Klein, 15, Trumbull, CT                53:35    5:45
    5    4  OpM Pat Dennen, 29, Middlebury, CT              54:14    5:49
    6    1  M40 Joe LeMay, 43, Danbury, CT                  55:46    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

7 5 OpM Gus Ellison, 34, Rowayton, CT 56:14 6:02 8 2 M40 Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT 56:26 6:03 9 3 M40 Nadeem Ahmad, 42, Westport, CT 57:05 6:07 10 6 OpM Jeff Watson, 28, Stamford, CO 57:30 6:10 11 4 M40 Anthony Ryba, 44, Berlin, CT 57:40 6:11 12 5 M40 Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT 57:45 6:12 13 1 M50 George Buchanan, 51, Shelton, CT 57:57 6:13 14 2 M50 Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT 58:31 6:17 15 7 OpM Marc Tierno, 24, Fairfield, CT 58:35 6:17 16 8 OpM Kieran Garvey, 30, New York, NY 58:36 6:17 17 9 OpM Valentin Lopes, 28, Bridgeport, CT 58:46 6:18 18 6 M40 Peter Lofink, 49, Brookfield, CT 58:49 6:19 19 10 OpM Jeff Sheldon, 29, Southbury, CT 58:50 6:19 20 11 OpM Jim McCaffrey, 29, Trumbull, CT 58:55 6:19 21 12 OpM Sean Betesh, 24, Danbury, CT 59:01 6:20 22 13 OpM Matthew Kmetz, 34, White Plains, NY 59:08 6:21 23 14 OpM Ralph DiLeone, 39, Durham, CT 59:18 6:22 24 15 OpM Edward Lucas, 38, Newtown, CT 59:20 6:22 25 7 M40 Jim Gilmore, 42, Fairfield, CT 59:34 6:23 1 Catherine Wolden, 37*, Pound Ridge, NY 59:42 6:24 26 8 M40 Chris Deming, 43, Danbury, CT 1:00:10 6:27 27 16 OpM Troy Romanowski, 31, Stamford, CT 1:00:26 6:29 28 9 M40 Charles Whalen, 48, Sleepy Hollow, NY 1:00:50 6:32 29 3 M50 Brian Hennessey, 50, Newtown, CT 1:00:57 6:32 30 10 M40 Charles Scott, 42, Ossining, NY 1:01:09 6:34 31 17 OpM Mitch West, 39, Wilton, CT 1:01:20 6:35 32 18 OpM Matthew O'Halloran, 39, Wilton, CT 1:01:22 6:35 33 19 OpM Scott Gac, 36, Glastonbury, CT 1:01:25 6:35 34 20 OpM David Thompson, 39, Old Greenwich, CT 1:01:33 6:36 2 1 W40 Grace Behrens, 42*, Sleepy Hollow, NY 1:01:38 6:37 35 21 OpM Michael Vitale, 33, Glastonbury, CT 1:02:01 6:39 36 11 M40 Randy Chamberland, 49, Shelton, CT 1:02:21 6:41 37 22 OpM Aaron Russell, 37, New York, NY 1:02:32 6:43 3 1 OpW Tina Senft, 24*, Stratford, CT 1:02:35 6:43 38 12 M40 Matthew Cross, 46, Stamford, CT 1:02:42 6:44 39 13 M40 Torpedo Ruospo, 45, Milford, CT 1:02:49 6:44 40 23 OpM David Uitti, 33, Princeton, NJ 1:03:14 6:47 41 14 M40 Mike O'Neill, 45, New Canaan, CT 1:03:15 6:47 42 15 M40 Tim Sullivan, 44, Bronxville, NY 1:03:22 6:48 43 16 M40 Dana Perry, 48, New Canaan, CT 1:03:36 6:49 44 24 OpM Kenneth Tso, 30, New York, NY 1:03:53 6:51 45 4 M50 Takashi Ogawa, 53, White Plains, NY 1:04:06 6:53 46 25 OpM Bryan French, 32, Fairfield, CT 1:04:11 6:53 47 17 M40 Peter Hornak, 46, Wallingford, CT 1:04:13 6:53 48 18 M40 Anthony Kelly, 46, Fairfield, CT 1:04:23 6:54 49 26 OpM Nick Logan, 28, Norwalk, CT 1:04:33 6:55 50 19 M40 Peter Mullen, 40, Riverside, CT 1:04:53 6:58 51 5 M50 Wes Byerly, 57, Ridgefield, CT 1:05:00 6:58 4 2 OpW Cassandra Miller, 27*, New York, NY 1:05:03 6:59 52 20 M40 Dennis Marshall, 40, Simsbury, CT 1:05:04 6:59 53 21 M40 Rob Speers, 41, Rocky Hill, CT 1:05:09 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

54 6 M50 Joe Von Ehr, 57, Southport, CT 1:05:13 7:00 55 22 M40 David Butler, 42, North Haven, CT 1:05:22 7:01 56 27 OpM Brad Wellington, 33, Darien, CT 1:05:26 7:01 57 28 OpM Krzysztof Mroczek, 31, Wappingers Falls, NY 1:05:31 7:02 58 23 M40 Evan Lister, 46, Norwalk, CT 1:05:34 7:02 59 24 M40 Jim Santora, 44, New Canaan, CT 1:05:35 7:02 60 29 OpM Matthew Adams, 35, Hopewel Junction, NY 1:05:37 7:02 61 30 OpM James Redmond, 26, New York, NY 1:05:42 7:03 62 25 M40 Louis Pahnke, 40, New York, NY 1:05:47 7:03 5 2 W40 Teren Block, 44*, Ridgefield, CT 1:05:57 7:04 63 31 OpM Chalva Tchkotoua, 39, Rowayton, CT 1:06:01 7:05 64 7 M50 Michael Vogt, 51, Norwalk, CT 1:06:07 7:06 65 8 M50 Bob Hermsesch, 59, Croton-On Hudson, NY 1:06:33 7:08 66 26 M40 Sohn Schwartz, 46, Ridgefield, CT 1:06:34 7:08 67 27 M40 Bill Hunter, 48, Fairfield, CT 1:06:40 7:09 68 28 M40 Mark Willkehr, 42, Norwalk, CT 1:06:42 7:09 6 3 OpW Graham Varty, 29*, Greenwich, CT 1:06:46 7:10 69 29 M40 Stan Kroder, 44, Hartsdale, NY 1:06:49 7:10 7 4 OpW Mimi Boyle, 37*, Greenwich, CT 1:06:52 7:10 70 9 M50 Bruce Cook, 57, Greenwich, CT 1:06:52 7:10 71 30 M40 Kenneth Klegar, 40, Westport, CT 1:06:58 7:11 72 31 M40 Dan O'Connor, 45, Fairfield, CT 1:07:06 7:12 73 32 OpM Roger D'Agostin, 39, Norwalk, CT 1:07:14 7:13 74 1 M60 Tom Maile, 67, Cortlandt Manor, NY 1:07:31 7:15 75 10 M50 Bruce Goulart, 59, Newtown, CT 1:07:45 7:16 8 1 W50 Sharon Vos, 55*, Riverside, CT 1:07:51 7:17 76 32 M40 Jan Schole, 42, Ridgefield, CT 1:07:54 7:17 77 33 OpM Michael Pond, 38, Darien, CT 1:08:01 7:18 9 2 W50 Emmy Stocker, 51*, Cos Cob, CT 1:08:14 7:19 78 33 M40 Peter Wietfeldt, 44, New Canaan, CT 1:08:15 7:19 79 11 M50 Martin Avidan, 52, Harrison, NY 1:08:17 7:20 10 3 W40 Dawn Newsome, 41*, Greenwich, CT 1:08:23 7:20 80 34 OpM Paul Cusumano, 38, Trumbull, CT 1:08:23 7:20 81 35 OpM T J. Zablocki, 29, Maplewood, NJ 1:08:26 7:20 82 34 M40 Bill Begg, 46, Newtown, CT 1:08:28 7:21 83 12 M50 John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT 1:08:34 7:21 11 4 W40 Alene Lofink, 46*, Brookfield, CT 1:08:35 7:21 84 36 OpM Tony Grabiec, 39, Trumbull, CT 1:08:36 7:22 85 13 M50 Windsor Hall, 51, Darien, CT 1:08:40 7:22 86 37 OpM Maneesh Shanbhag, 31, Fairfield, CT 1:08:40 7:22 87 38 OpM Rob Leder, 39, Stamford, CT 1:08:47 7:23 12 3 W50 Kathleen Kilbride, 52*, New Canaan, CT 1:08:49 7:23 88 35 M40 John Meyerle, 40, Monroe, CT 1:08:52 7:23 89 39 OpM Joshua Maio, 32, New York, NY 1:08:54 7:23 13 5 W40 Cristie Stefan, 41*, Fairfield, CT 1:08:55 7:24 90 14 M50 Robert Sedita, 51, Rowayton, CT 1:08:58 7:24 91 40 OpM Josh McLevy , 32, Fairfield, CT 1:09:04 7:25 92 36 M40 Frank Colella, 47, Scarsdale, NY 1:09:14 7:26 93 37 M40 Douglas Lee, 49, Sherman, CT 1:09:17 7:26 94 38 M40 Jorge Torrealba, 45, Norwalk, CT 1:09:21 7:26 14 6 W40 Bridget Rudner, 46*, Darien, CT 1:09:24 7:27 95 15 M50 Michael Costello, 51, Fairfield, CT 1:09:25 7:27 96 16 M50 Richard Ballinger, 55, Hamden, CT 1:09:29 7:27 15 5 OpW Erin Fitzpatrick, 30*, Norwalk, CT 1:09:31 7:27 97 17 M50 Geraldo Ribeiro, 53, Danbury, CT 1:09:53 7:30 98 41 OpM Andrew Zychek, 32, Middletown, CT 1:09:59 7:30 99 42 OpM Kristian Barletti, 39, Bethel, CT 1:10:11 7:32 100 43 OpM Ross Armstrong, 27, Pound Ridge, NY 1:10:17 7:32 16 7 W40 Jeaanie Ballentine, 44*, Darien, CT 1:10:19 7:33 101 44 OpM Tim Urbanz, 39, Ridgefield, CT 1:10:20 7:33 102 18 M50 David Daniels, 52, Pawling, NY 1:10:23 7:33 17 6 OpW Ashley Peterson, 28*, New Haven, CT 1:10:32 7:34 18 7 OpW Shaylynn Raphaelito, 26*, Brooklyn, NY 1:10:33 7:34 103 19 M50 Jerry Kerrisk, 54, Darien, CT 1:10:34 7:34 104 20 M50 Oakes Ames, 56, New Canaan, CT 1:10:39 7:35 105 21 M50 John Wilson, 51, New Canaan, CT 1:10:40 7:35 106 45 OpM Giuliano Pagani, 39, New Canaan, CT 1:10:41 7:35 107 39 M40 Michael Beaudry, 48, Newtown, CT 1:10:43 7:35 108 40 M40 Charles Stanley, 49, Westport, CT 1:10:49 7:36 109 41 M40 Stephen Attle, 44, Fairfield, CT 1:10:51 7:36 110 22 M50 Jeffrey Dingwell, 54, Bethlehem, CT 1:10:54 7:36 19 8 OpW Amy Koop, 36*, New York, NY 1:10:59 7:37 111 46 OpM George Massey Jr, 25, Stratford, CT 1:11:01 7:37 112 23 M50 Mark Lang, 53, Danbury, CT 1:11:07 7:38 113 47 OpM Brian Fidler, 39, West Haven, CT 1:11:16 7:39 114 24 M50 Edward Nolan, Jr., 57, Old Greenwich, CT 1:11:18 7:39 115 48 OpM Bill Ozanne, 30, Darien, CT 1:11:22 7:39 20 9 OpW Lyn McCabe, 32*, Bethel, CT 1:11:40 7:41 21 8 W40 Lisa Tuffy, 43*, New Canaan, CT 1:11:55 7:43 22 10 OpW Kelly Bird, 26*, Norwalk, CT 1:12:01 7:44 23 11 OpW Laura Bevill-Ellison, 33*, Norwalk, CT 1:12:11 7:45 24 12 OpW Patricia Mulia, 29*, Brooklyn, NY 1:12:14 7:45 116 49 OpM George Bouloukos, 33, Stamford, CT 1:12:29 7:47 25 9 W40 Ikuko Yabunami, 42*, Riverside, CT 1:12:34 7:47 26 4 W50 Andrea Willmsn-Hughes, 54*, New Canaan, CT 1:12:42 7:48 117 42 M40 Roland Goodell, 42, Franklin, MA 1:12:44 7:48 27 10 W40 Ann Williams, 45*, Old Greenwich, CT 1:12:48 7:49 118 25 M50 Tom Renner, 50, Bethel, CT 1:12:49 7:49 119 26 M50 Erik Jensen, 55, New Canaan, CT 1:12:51 7:49 120 43 M40 Jose Zarama, 44, Shelton, CT 1:12:51 7:49 121 50 OpM Ivan Donaher, 11, Newtown, CT 1:12:57 7:50 122 27 M50 Sean McCue, 50, Briarcliff Manor, NY 1:13:05 7:50 123 2 M60 Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT 1:13:14 7:51 28 11 W40 Mary Hasslkamp, 48*, Milford, CT 1:13:15 7:51 124 51 OpM Jason Panzer, 38, Fairfield, CT 1:13:16 7:52 29 12 W40 Cheryl Ryba, 43*, Berlin, CT 1:13:27 7:53 125 52 OpM Peter Blomgren, 36, North Branford, CT 1:13:28 7:53 126 28 M50 Tony Smyth, 50, Ridgefield, CT 1:13:33 7:53 127 44 M40 Scott Beauregard, 40, Stamford, CT 1:13:33 7:53 30 5 W50 Barbara Pearce, 55*, Guilford, CT 1:13:37 7:54 128 53 OpM John Tarantino, 32, Cos Cob, CT 1:13:43 7:55 129 45 M40 Justin Morley, 48, Middlebury, CT 1:13:54 7:56 31 13 W40 Leah Begg, 40*, Newtown, CT 1:14:01 7:56 130 46 M40 Ivan Santillan, 41, Riverside, CT 1:14:05 7:57 131 29 M50 Kevin Lloyd, 57, Darien, CT 1:14:06 7:57 32 6 W50 Cindy Fox, 50*, Easton, CT 1:14:07 7:57 132 47 M40 Joe Krider, 42, Wilton, CT 1:14:09 7:57 33 14 W40 Corrine Lee, 42*, Wilton, CT 1:14:16 7:58 133 54 OpM Marco Della Porta, 33, Fairfield, CT 1:14:24 7:59 134 30 M50 Scott Harrison, 55, Darien, CT 1:14:26 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

135 48 M40 Joe Schutz, 47, Shelton, CT 1:14:35 8:00 34 15 W40 Teresa Lee, 46*, Sherman, CT 1:14:42 8:01 136 49 M40 Samuel Leaf, 42, Westport, CT 1:14:56 8:02 137 31 M50 Kevin Cunningham, 51, Rye, NY 1:15:02 8:03 35 16 W40 Kate Phillips, 43*, Cheshire, CT 1:15:04 8:03 138 50 M40 Tom Fatohe, 41, Shelton, CT 1:15:28 8:06 139 51 M40 Raphael Marin, 44, Norwalk, CT 1:15:40 8:07 140 52 M40 Kurt De Guzman, 49, New Haven, CT 1:15:44 8:08 141 53 M40 Joseph Pucci Jr, 42, Westport, CT 1:15:50 8:08 142 55 OpM Steven Larson, 29, Norwalk, CT 1:15:56 8:09 143 56 OpM Eric Friedland, 36, Westport, CT 1:15:56 8:09 144 57 OpM Michael O'Donovan, 36, Westport, CT 1:16:22 8:12 36 13 OpW Kelly Byrne, 26*, Stamford, CT 1:16:24 8:12 37 17 W40 Janis Berglas, 48*, White Plains, NY 1:16:38 8:13 145 32 M50 Steven Sonkin, 58, Weston, CT 1:16:42 8:14 146 3 M60 Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT 1:16:43 8:14 38 18 W40 Darcy Ramsey, 47*, Old Greenwich, CT 1:16:45 8:14 39 14 OpW Jill Zablocki, 31*, Maplewood, NJ 1:16:54 8:15 147 54 M40 Justin Murphy, 42, Darien, CT 1:17:00 8:16 148 55 M40 Ian Smith, 40, Darien, CT 1:17:08 8:16 149 4 M60 Roy Van Eick, 60, Stamford, CT 1:17:16 8:17 40 15 OpW Rebecca Burke, 33*, Middletown, CT 1:17:20 8:18 41 16 OpW Sandy York, 39*, Old Greenwich, CT 1:17:24 8:18 42 17 OpW Heather Stewart, 32*, Greenwich, CT 1:17:27 8:19 150 58 OpM Thomas Hynes, 36, New Canaan, CT 1:17:32 8:19 151 56 M40 Hiroshi Kitada, 44, Tuckahoe, NY 1:17:33 8:19 152 59 OpM Damien Regan, 34, Newtown, CT 1:17:36 8:19 153 5 M60 Joseph Rorick, 64, Bethel, CT 1:17:39 8:20 43 18 OpW Stacey Finerman, 33*, New York, NY 1:17:42 8:20 44 19 W40 Linda Filar, 42*, Old Greenwich, CT 1:17:49 8:21 45 19 OpW Courtney Olean Paige, 33*, Norwalk, CT 1:17:50 8:21 154 33 M50 Dan Clark, 56, Stamford, CT 1:18:27 8:25 46 7 W50 Ronnie Behringer, 52*, Norwalk, CT 1:18:49 8:27 155 57 M40 Tom Bookless, 41, Greenwich, CT 1:18:51 8:27 156 58 M40 Jim Nugent, 46, Orange, CT 1:18:54 8:28 157 60 OpM Karel Citroen, 32, Danbury, CT 1:18:57 8:28 47 20 OpW Kara Blockliinger, 30*, Norwalk, CT 1:19:01 8:29 48 20 W40 Kate Turner, 43*, Ridgefield, CT 1:19:03 8:29 158 34 M50 Michael Carpenter, 53, Redding, CT 1:19:33 8:32 159 35 M50 Aram Nahabedian, 58, Sandy Hook, CT 1:19:38 8:33 160 36 M50 Marc Shok, 51, Hebron, CT 1:19:56 8:35 161 61 OpM Emre Tepedelenlioglu, 34, Stamford, CT 1:19:59 8:35 162 37 M50 William Gaston, 52, Greenwich, CT 1:20:03 8:35 49 21 OpW Nicole Ladewig, 38*, Wilton, CT 1:20:14 8:36 50 22 OpW Nicole Pirrello, 30*, Milford, CT 1:20:20 8:37 51 21 W40 Margaret DeLuca, 49*, Waccabuc, NY 1:20:24 8:38 52 22 W40 Corliss Spencer, 49*, New Canaan, CT 1:20:28 8:38 53 23 OpW Emily Kuntz, 28*, New York, NY 1:20:40 8:39 54 1 W60 Daisy Pearce, 61*, Cos Cob, CT 1:20:47 8:40 55 24 OpW Kellie Ryan, 37*, Trumbull, CT 1:20:50 8:40 163 59 M40 Michael Baisley, 40, Fairfield, CT 1:20:57 8:41 56 8 W50 Julie Sidhu, 51*, Weston, CT 1:21:01 8:41 164 38 M50 Stephen Gardner, 56, New York, NY 1:21:11 8:43 57 23 W40 Cynthia DeGirolamo, 43*, Sandy Hook, CT 1:21:12 8:43 165 39 M50 Karl Pelikan, 50, Bethel, CT 1:21:28 8:44 166 60 M40 Burt Palmer, 46, Darien, CT 1:21:34 8:45 58 24 W40 Betsy Fader, 46*, New York, NY 1:21:40 8:46 167 62 OpM Carlos Sanchez, 32, Norwalk, CT 1:21:42 8:46 59 9 W50 Susi Baker, 58*, Ridgefield, CT 1:21:44 8:46 168 40 M50 Mark Gilliam, 56, Ridgefield, CT 1:21:44 8:46 60 25 W40 Kimberly Tully, 42*, Wilton, CT 1:21:46 8:46 61 26 W40 Stepahnie Bennett, 40*, Danbury, CT 1:21:49 8:47 169 63 OpM Henry Kravchenko, 30, Brooklyn, NY 1:21:54 8:47 170 6 M60 Jerry Haas, 60, Stamford, CT 1:22:03 8:48 171 61 M40 Michael Leckie, 43, Ridgefield, CT 1:22:08 8:49 62 2 W60 Mary Pelley, 61*, Trumbull, CT 1:22:22 8:50 172 62 M40 Scott Cooney, 46, Danbury, CT 1:22:24 8:50 173 64 OpM Hershell Cavin, 39, Darien, CT 1:22:24 8:50 63 25 OpW Jessica Borders, 24*, New Britain, CT 1:22:28 8:51 64 27 W40 Lissa Short, 48*, Darien, CT 1:22:37 8:52 65 28 W40 Elizabeth Scarborough, 49*, Weston, CT 1:22:45 8:53 66 29 W40 Kim Hooper-Stanley, 47*, Bethel, CT 1:22:46 8:53 174 7 M60 Anton Deiters, 69, Ridgefield, CT 1:22:46 8:53 175 41 M50 Christopher Lanzano, 51, Fairfiield, CT 1:22:47 8:53 67 26 OpW Amy Sorensen, 36*, Middlefield, CT 1:22:48 8:53 68 27 OpW Pamela Gomez, 23*, Wilton, CT 1:22:52 8:53 176 63 M40 David Hoffman, 45, Rowayton, CT 1:22:55 8:54 177 64 M40 Bill Shriver, 49, Sandy Hook, CT 1:22:59 8:54 178 65 M40 John Martin, 48, Rye Brook, NY 1:23:05 8:55 69 10 W50 Dorothy Willliams, 50*, Wilton, CT 1:23:06 8:55 70 30 W40 Yvette Auyeung, 40*, New York, NY 1:23:08 8:55 179 8 M60 Sal Mulia, 62, Westport, CT 1:23:31 8:58 180 42 M50 Rick Lynn, 52, Newtown, CT 1:23:34 8:58 181 66 M40 Wayne Cafran, 49, South Salem, NY 1:23:41 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

182 67 M40 Don Gentry, 47, Newtown, CT 1:23:52 9:00 71 3 W60 Dawn Werneck, 63*, Bristol, CT 1:23:53 9:00 183 68 M40 Brent Nyitray, 44, Stamford, CT 1:24:08 9:02 184 69 M40 Geraint Phillips, 43, Cheshire, CT 1:24:11 9:02 185 9 M60 Jim Blake, 63, Old Greenwich, CT 1:24:21 9:03 186 43 M50 Mike Tamborrino, 52, Stamford, CT 1:24:27 9:04 187 65 OpM Andy Cabble, 38, Darien, CT 1:24:34 9:04 188 44 M50 Robert Nouza, 57, Brewster, NY 1:24:37 9:05 72 4 W60 Beatrice Burns, 67*, Hamden, CT 1:24:38 9:05 73 28 OpW Meghan Daniels, 23*, Pawling, NY 1:24:48 9:06 74 29 OpW Nicole Gipp, 30*, Stamford, CT 1:24:56 9:07 75 30 OpW Clare Zecher, 35*, Redding, CT 1:25:11 9:08 76 31 OpW Erica Skirvin, 28*, Milford, CT 1:25:34 9:11 189 70 M40 Luis Mora, 44, Norwalk, CT 1:25:35 9:11 190 45 M50 Kevin Walsh, 54, Bethany, CT 1:25:42 9:12 191 66 OpM Michael Paige, 39, Norwalk, CT 1:26:08 9:14 192 46 M50 Gerry Werner, 55, Norwalk, CT 1:26:11 9:15 193 10 M60 Don Capone, 60, Norwalk, CT 1:26:24 9:16 194 71 M40 Eric Beller, 44, Westport, CT 1:26:38 9:18 195 11 M60 Chuck Allen, 61, Stamford, CT 1:26:40 9:18 77 11 W50 Peggy Flood, 53*, Stamford, CT 1:27:02 9:20 196 12 M60 Michael Holland, 65, New Canaan, CT 1:27:02 9:20 197 13 M60 Bob Goldblatt, 69, New Canaan, CT 1:27:15 9:22 198 47 M50 Israel Good, 56, Stamford, CT 1:27:20 9:22 78 31 W40 Sherry Boyd, 46*, Trumbull, CT 1:27:28 9:23 79 32 W40 Victoria Zacharewicz, 43*, Stamford, CT 1:27:41 9:24 199 72 M40 Stevan Sreckovic, 40, Wilton, CT 1:27:55 9:26 80 5 W60 Mary Ellen Loncto, 68*, Ridgefield, CT 1:27:58 9:26 200 48 M50 Patrick Cunningham, 52, New Milford, CT 1:28:10 9:27 201 73 M40 Paul Coudert, 41, Fairfield, CT 1:28:45 9:31 202 49 M50 John Bailey, 56, Riverside, CT 1:29:36 9:37 81 32 OpW Rebecca Hatcher, 33*, New Haven, CT 1:29:38 9:37 203 67 OpM Kevin Glick, 39, New Haven, CT 1:29:39 9:37 82 12 W50 Karen Dondero, 55*, White Plains, NY 1:29:50 9:38 204 14 M60 Otto Pinelli, 65, Mahwah, NJ 1:30:05 9:40 83 33 W40 Jennifer Tebbetts, 40*, Sea Bluff, CT 1:30:07 9:40 205 74 M40 Clinton Tebbetts, 40, Sea Bluff, CT 1:30:07 9:40 84 33 OpW Sabrina Ayala, 32*, Norwalk, CT 1:30:15 9:41 85 34 W40 Christine Klimek, 41*, Norwalk, CT 1:30:31 9:43 86 34 OpW Sheri St. John, 39*, Stamford, CT 1:30:32 9:43 87 35 W40 Lucia Grady, 43*, Darien, CT 1:30:33 9:43 88 13 W50 Anne Gaston, 53*, Wilton, CT 1:31:08 9:47 206 15 M60 Sean Fogarty, 68, Stamford, CT 1:31:15 9:47 89 35 OpW Alicia Hegle, 28*, Stamford, CT 1:31:16 9:47 90 36 W40 Shirley Louise-May, 44*, Guilford, CT 1:31:21 9:48 91 37 W40 Beth MacInnes, 42*, Rowayton, CT 1:31:27 9:49 207 68 OpM Bradley Zuiker, 28, Stamford, CT 1:31:32 9:49 92 36 OpW Erin Gaita, 33*, Bethel, CT 1:31:39 9:50 208 69 OpM Ray McGhee, 39, Bridgeport, CT 1:31:47 9:51 209 16 M60 Charley Widmer, 64, West Harrison, NY 1:31:55 9:52 210 17 M60 Michael Rubinfeld, 62, Dobbs Ferry, NY 1:32:11 9:53 211 75 M40 Christopher Parker, 41, Fairfield, CT 1:32:34 9:56 212 50 M50 Jason Howard, 56, Norwalk, CT 1:32:40 9:57 93 37 OpW Hallie Desmonts, 36*, Ridgewood, NJ 1:32:47 9:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

213 76 M40 Evan Bassett, 40, White Plains, NY 1:33:36 10:02 214 18 M60 John Gibbons, 67, Old Greenwich, CT 1:33:47 10:04 94 38 OpW Mary Wagher, 39*, Bethel, CT 1:34:07 10:06 215 51 M50 Salvatore Lanzofano, 52, Meriden, CT 1:34:08 10:06 95 38 W40 Susan Maya, 42*, Westport, CT 1:34:28 10:08 96 39 W40 Dawn Bolling, 46*, Norwalk, CT 1:34:51 10:11 216 70 OpM Croix Sather, 39, New Fairfield, CT 1:36:16 10:20 97 40 W40 Jill Siladi, 46*, Shelton, CT 1:36:43 10:23 98 41 W40 Jeanette Trujillo, 48*, Norwalk, CT 1:36:45 10:23 99 14 W50 Rosemary Mulia, 59*, Westport, CT 1:38:34 10:34 100 39 OpW Christine Siegel, 34*, Stamford, CT 1:38:57 10:37 217 77 M40 John McCleary, 41, Redding, CT 1:39:24 10:40 218 78 M40 Daniel Saleeby, 40, Cos Cob, CT 1:39:52 10:43 101 42 W40 Ann Ivan, 48*, Rye, NY 1:40:06 10:44 102 43 W40 Allison Stockel, 42*, Ridgefield, CT 1:41:51 10:56 219 52 M50 August Zupka, 52, East Haven, CT 1:41:55 10:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

103 44 W40 Crista Bazoian, 45*, Norwalk, CT 1:42:49 11:02 220 19 M60 Al Toth, 69, Westport, CT 1:44:21 11:12 221 53 M50 Karl Eilers, 57, Danbury, CT 1:46:16 11:24
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

104 40 OpW Michele Aulenti, 25*, Stamford, CT 1:52:24 12:03 105 6 W60 Natalie Schaffer, 67*, Greenwich, CT 1:54:52 12:19
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

222 20 M60 Joe Handelman, 79, Katonah, NY 2:11:44 14:08
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

222 79 M40 Eddie Mazza, 45, Rowayton, CT 2:27:19 15:48 "*" indicates females 70 finishers among Men 39 & Under 79 finishers among Men 40 - 49 53 finishers among Men 50 - 59 20 finishers among Men 60 & Up 40 finishers among Women 39 & Under 44 finishers among Women 40 - 49 14 finishers among Women 50 - 59 6 finishers among Women 60 & Up 223 male finishers 105 female finishers 328 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1  OpM Geoff Nelson, 24, New Fairfield, CT         51:21    5:30

Open Women
    1    1  OpW Catherine Wolden, 37, Pound Ridge, NY       59:42    6:24

Men 39 & Under
    2    1      Andreas Markakis, 37, Chania, GRE           53:14    5:43
    3    2      Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            53:16    5:43
    4    3      Matt Klein, 15, Trumbull, CT                53:35    5:45
    5    4      Pat Dennen, 29, Middlebury, CT              54:14    5:49
    7    5      Gus Ellison, 34, Rowayton, CT               56:14    6:02

Men 40 - 49
    6    1      Joe LeMay, 43, Danbury, CT                  55:46    5:59
    8    2      Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT          56:26    6:03
    9    3      Nadeem Ahmad, 42, Westport, CT              57:05    6:07
   11    4      Anthony Ryba, 44, Berlin, CT                57:40    6:11
   12    5      Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT           57:45    6:12

Men 50 - 59
   13    1      George Buchanan, 51, Shelton, CT            57:57    6:13
   14    2      Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT          58:31    6:17
   29    3      Brian Hennessey, 50, Newtown, CT          1:00:57    6:32
   45    4      Takashi Ogawa, 53, White Plains, NY       1:04:06    6:53
   51    5      Wes Byerly, 57, Ridgefield, CT            1:05:00    6:58

Men 60 & Up
   74    1      Tom Maile, 67, Cortlandt Manor, NY        1:07:31    7:15
  123    2      Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT   1:13:14    7:51
  146    3      Peter Berrisford, 62, Old Greenwich, CT   1:16:43    8:14
  149    4      Roy Van Eick, 60, Stamford, CT            1:17:16    8:17
  153    5      Joseph Rorick, 64, Bethel, CT             1:17:39    8:20

Women 39 & Under
    3    1      Tina Senft, 24, Stratford, CT             1:02:35    6:43
    4    2      Cassandra Miller, 27, New York, NY        1:05:03    6:59
    6    3      Graham Varty, 29, Greenwich, CT           1:06:46    7:10
    7    4      Mimi Boyle, 37, Greenwich, CT             1:06:52    7:10
   15    5      Erin Fitzpatrick, 30, Norwalk, CT         1:09:31    7:27

Women 40 - 49
    2    1      Grace Behrens, 42, Sleepy Hollow, NY      1:01:38    6:37
    5    2      Teren Block, 44, Ridgefield, CT           1:05:57    7:04
   10    3      Dawn Newsome, 41, Greenwich, CT           1:08:23    7:20
   11    4      Alene Lofink, 46, Brookfield, CT          1:08:35    7:21
   13    5      Cristie Stetan, 41, Fairfield, CT         1:08:55    7:24

Women 50 - 59
    8    1      Sharon Vos, 55, Riverside, CT             1:07:51    7:17
    9    2      Emmy Stocker, 51, Cos Cob, CT             1:08:14    7:19
   12    3      Kathleen Kilbride, 52, New Canaan, CT     1:08:49    7:23
   26    4      Andrea Willmsn-Hughes, 54, New Canaan, CT 1:12:42    7:48
   30    5      Barbara Pearce, 55, Guilford, CT          1:13:37    7:54

Women 60 & Up
   54    1      Daisy Pearce, 61, Cos Cob, CT             1:20:47    8:40
   62    2      Mary Pelley, 61, Trumbull, CT             1:22:22    8:50
   71    3      Dawn Werneck, 63, Bristol, CT             1:23:53    9:00
   72    4      Beatrice Burns, 67, Hamden, CT            1:24:38    9:05
   80    5      Mary Ellen Loncto, 68, Ridgefield, CT     1:27:58    9:26
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.