10 km, Rowayton, CT
January 3, 2010

Cold (19), cloudy, windy (wind chills of 3F).

MEN'S WINNER: Tim Milenkevich - 35:12
WOMEN'S WINNER: Cathrine Wolden - 39:47

Photos by Chris Barlow
For more, go to Buildup 10K photos

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1           Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            35:12    5:40
    2    1  OpM Jonathan Kolodziej, 24, Tuscaloosa, AL      35:18    5:41
    3    2  OpM Seann Mulcahy, 27, New Haven, CT            35:39    5:44
    4    3  OpM Pat Dennen, 29, Middlebury, CT              35:41    5:45
    5    1  M40 Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT          36:51    5:56
    6    4  OpM Gus Ellison, 34, Rowayton, CT               36:54    5:56
    7    5  OpM Chris Cusmana, 27, Rocky Point, NY          36:56    5:56
    8    6  OpM Jeff Watson, 28, Stamford, CO               36:57    5:57
    9    2  M40 Nadeem Ahmad, 42, Westport, CT              36:57    5:57
   10    7  OpM Aaron Heath, 35, White Plains, NY           37:11    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11 8 OpM J R. Cruz, 23, New Haven, CT 37:17 6:00 12 1 M50 George Buchanan, 51, Shelton, CT 37:20 6:00 13 9 OpM Troy Romanowski, 31, Stamford, CT 37:23 6:01 14 10 OpM Joe Tarantello, 23, Cheshire, CT 37:25 6:01 15 3 M40 Peter Lofink, 49, Brookfield, CT 37:31 6:02 16 4 M40 Hank Berkowitz, 47, Rowayton, CT 37:56 6:06 17 11 OpM James Wyper, 20, Darien, CT 38:26 6:11 18 5 M40 Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT 38:28 6:11 19 12 OpM Sean Betesh, 24, Danbury, CT 38:31 6:12 20 6 M40 Anthony Ryba, 44, Berlin, CT 38:44 6:14 21 13 OpM Edward Lucas, 38, Newtown, CT 38:52 6:15 22 14 OpM Valentin Lopes, 28, Bridgeport, CT 38:55 6:16 23 7 M40 Stephen Marsalese, 44, Rye Brook, NY 38:59 6:16 24 15 OpM Matthew Kmetz, 34, White Plains, NY 39:06 6:18 25 8 M40 Chris Deming, 43, Danbury, CT 39:09 6:18 26 2 M50 Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT 39:15 6:19 27 16 OpM Jim McCaffrey, 29, Trumbull, CT 39:17 6:19 28 17 OpM David Thompson, 39, Old Greenwich, CT 39:18 6:19 29 9 M40 Rob Speers, 41, Rocky Hill, CT 39:23 6:20 30 3 M50 Doug Scarth, 51, Redding, CT 39:26 6:21 31 4 M50 Brian Hennessey, 50, Newtown, CT 39:41 6:23 1 Cathrine Wolden, 37*, Pound Ridge, NY 39:47 6:24 32 18 OpM Scott Gac, 36, Glastonbury, CT 39:48 6:24 33 10 M40 Charles Scott, 42, Ossining, NY 40:06 6:27 34 19 OpM Marc Tierno, 24, Fairfield, CT 41:06 6:37 35 11 M40 Chris Tinnesz, 41, Rowayton, CT 41:11 6:38 36 20 OpM Bryan French, 32, Fairfield, CT 41:28 6:40 37 21 OpM Russell Stokes, 33, Larchmont, NY 41:31 6:41 38 12 M40 Torpedo Ruospo, 45, Milford, CT 41:32 6:41 39 13 M40 Anthony Kelly, 46, Fairfield, CT 41:32 6:41 40 14 M40 Mike O'Neill, 45, New Canaan, CT 41:33 6:41 41 22 OpM Zachariah Pratt, 34, Riverside, CT 41:34 6:41 42 23 OpM Jordan Fried, 19, Chappaqua, NY 41:35 6:42 2 1 OpW Tina Senft, 24*, Stratford, CT 41:48 6:43 43 15 M40 Dana Perry, 48, New Canaan, CT 41:49 6:44 44 5 M50 Takashi Ogawa, 53, White Plains, NY 41:58 6:45 45 6 M50 Joe Von Ehr, 57, Southport, CT 42:36 6:51 46 24 OpM Roger D'Agostin, 39, Norwalk, CT 42:42 6:52 47 7 M50 Oakes Ames, 56, New Canaan, CT 42:46 6:53 48 8 M50 Bob Hermesch, 59, Croton-On Hudson, NY 42:48 6:53 49 25 OpM Brad Wellington, 33, Darien, CT 42:52 6:54 50 26 OpM Michael Pond, 38, Darien, CT 43:03 6:56 51 27 OpM Nick Logan, 28, Norwalk, CT 43:06 6:56 52 16 M40 Jim Santora, 44, New Canaan, CT 43:07 6:56 53 28 OpM John Markiewicz, 30, Somers, NY 43:09 6:57 54 29 OpM Chalva Tchkotoua, 39, Rowayton, CT 43:12 6:57 55 17 M40 David Butler, 42, North Haven, CT 43:12 6:57 56 30 OpM Tony Grabiec, 39, Trumbull, CT 43:18 6:58 57 18 M40 Kenneth Klegar, 40, Westport, CT 43:18 6:58 3 2 OpW Shana Decsi, 33*, Darien, CT 43:19 6:58 58 9 M50 Robert Sedita, 51, Rowayton, CT 43:25 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

59 10 M50 Windsor Hall, 51, Darien, CT 43:28 7:00 60 11 M50 Michael Vogt, 51, Norwalk, CT 43:29 7:00 61 19 M40 Adam Norris, 44, Norwalk, CT 43:30 7:00 62 20 M40 Bill Hunter, 48, Fairfield, CT 43:42 7:02 63 21 M40 Peter Wietfeldt, 44, New Canaan, CT 43:48 7:03 64 31 OpM Matthew Adams, 35, Hopewel Junction, NY 43:49 7:03 65 32 OpM Josh McLevy, 32, Fairfield, CT 43:54 7:04 4 3 OpW Ashley Peterson, 28*, New Haven, CT 43:57 7:04 66 22 M40 Peter Hornak, 46, Wallingford, CT 44:00 7:05 67 23 M40 John Schwartz, 46, Ridgefield, CT 44:04 7:05 68 24 M40 Evan Lister, 46, Norwalk, CT 44:06 7:06 69 25 M40 Dan O'Connor, 45, Fairfield, CT 44:07 7:06 70 33 OpM Felipe Gonzalez-Gordon, 38, Rye, NY 44:15 7:07 71 12 M50 Kevin Barrett, 52, Port Chester, NY 44:16 7:07 72 26 M40 Douglas Lee, 49, Sherman, CT 44:17 7:08 73 34 OpM Rob Leder, 39, Stamford, CT 44:18 7:08 74 13 M50 Bruce Cook, 57, Greenwich, CT 44:21 7:08 5 1 W50 Emmy Stocker, 51*, Cos Cob, CT 44:34 7:10 75 27 M40 Rob Kennedy, 47, Stamford, CT 44:39 7:11 76 28 M40 Paul Butcher, 47, Southport, CT 44:43 7:12 77 1 M60 Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT 44:47 7:12 78 29 M40 Frank Colella, 47, Scarsdale, NY 44:53 7:13 79 35 OpM T J. Zablocki, 29, Maplewood, NJ 44:56 7:14 80 36 OpM Eric Opdyke, 38, Norwalk, CT 44:58 7:14 81 14 M50 Toby Nelson, 56, Cos Cob, CT 44:59 7:14 6 4 OpW Carol Wittlieb, 28*, New Haven, CT 45:02 7:15 82 30 M40 Jim Hite, 48, Cromwell, CT 45:02 7:15 83 37 OpM Brian Fidler, 39, West Haven, CT 45:05 7:15 7 5 OpW Erin Fitzpatrick, 30*, Norwalk, CT 45:08 7:16 84 38 OpM Kristian Barletti, 39, Bethel, CT 45:13 7:17 85 15 M50 Craig Knutson, 50, Wilton, CT 45:14 7:17 86 16 M50 Dan Clark, 56, Stamford, CT 45:18 7:17 87 17 M50 Geraldo Ribeiro, 53, Danbury, CT 45:20 7:18 88 31 M40 Tom Chiarella, 48, Oxford, CT 45:25 7:18 89 39 OpM Brian Vetter, 36, Brewster, NY 45:29 7:19 8 1 W40 Bridget Rudner, 46*, Darien, CT 45:30 7:19 90 18 M50 John Wilson, 51, New Canaan, CT 45:32 7:20 9 2 W40 Heidi Mitchell, 43*, Darien, CT 45:33 7:20 91 19 M50 Richard Ballinger, 55, Hamden, CT 45:33 7:20 92 32 M40 Mark Willkehr, 42, Norwalk, CT 45:35 7:20 93 40 OpM Paul Cusumano, 38, Trumbull, CT 45:38 7:21 94 20 M50 Michael Costello, 51, Fairfield, CT 45:41 7:21 95 41 OpM Eugene Doherty, 34, Mamaroneck, NY 45:45 7:22 96 21 M50 John Krasniewicz, 58, Old Greenwich, CT 45:45 7:22 97 22 M50 Peter Pfister, 50, Darien, CT 45:52 7:23 98 33 M40 Michael Regan, 48, Woodbridge, CT 45:53 7:23 99 34 M40 Ethan Waters, 42, Norwalk, CT 45:54 7:23 100 35 M40 George Grenier, 44, Katonah, NY 45:55 7:23 10 3 W40 Erica Merrill, 46*, Rowayton, CT 45:56 7:24 101 23 M50 Martin Avidan, 52, Harrison, NY 46:00 7:24 11 4 W40 Jeaanie Ballentine, 44*, Darien, CT 46:01 7:24 102 42 OpM Giuliano Pagani, 39, New Canaan, CT 46:19 7:27 103 36 M40 Radek Zapert, 43, Rowayton, CT 46:20 7:27 104 43 OpM Stuart Weitzman, 36, Bedford Hills, NY 46:21 7:27 12 6 OpW Lyn McCabe, 32*, Bethel, CT 46:21 7:27 105 44 OpM Luke Kerrish, 19, Darien, CT 46:24 7:28 13 5 W40 Alene Lofink, 46*, Brookfield, CT 46:34 7:30 106 37 M40 David Lucas, 41, Darien, CT 46:34 7:30 107 38 M40 Scott Beauregard, 40, Stamford, CT 46:35 7:30 108 45 OpM George Bouloukos, 33, Stamford, CT 46:36 7:30 109 46 OpM Mark Pinelli, 36, Weehawken, NJ 46:36 7:30 110 39 M40 Steve King, 49, Rye, NY 46:44 7:31 111 47 OpM Jason Panzer, 38, Fairfield, CT 46:51 7:32 112 40 M40 Jose Zarama, 44, Shelton, CT 46:52 7:32 113 24 M50 Jeffrey Dingwell, 54, Bethlehem, CT 46:55 7:33 114 41 M40 Frans Hijkoop, 49, New Canaan, CT 46:56 7:33 115 2 M60 Rob Fryer, 62, New Canaan, CT 46:58 7:33 116 25 M50 Tony Smyth, 50, Ridgefield, CT 46:59 7:34 14 6 W40 Janet Rosenthal, 41*, Chappaqua, NY 47:03 7:34 117 26 M50 John Stevenson, 50, New Canaan, CT 47:03 7:34 15 2 W50 Andrea Willmsn-Hughes, 54*, New Canaan, CT 47:05 7:35 118 3 M60 Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT 47:06 7:35 119 42 M40 Joe Krider, 42, Wilton, CT 47:10 7:35 120 48 OpM Ivan Donaher, 11, Newtown, CT 47:20 7:37 16 7 W40 Lauren Smith, 45*, Katonah, NY 47:28 7:38 17 8 W40 Ann Williams, 45*, Old Greenwich, CT 47:29 7:38 121 43 M40 Samuel Leaf, 42, Westport, CT 47:32 7:39 122 44 M40 Michael Beaudry, 48, Newtown, CT 47:48 7:41 18 7 OpW Laura Bevill-Ellison, 33*, Norwalk, CT 47:51 7:42 123 49 OpM John Serbell, 24, Westport, CT 47:55 7:43 19 9 W40 Ikuko Yabunami, 42*, Riverside, CT 47:56 7:43 124 50 OpM Michael O'Donovan, 36, Westport, CT 47:57 7:43 125 27 M50 Erik Jensen, 55, New Canaan, CT 47:58 7:43 20 8 OpW Amy Sorensen, 37*, Middlefield, CT 48:02 7:44 21 10 W40 Lisa Tuffy, 43*, New Canaan, CT 48:04 7:44 126 28 M50 Daniel Senft, 51, Stratford, CT 48:09 7:45 22 11 W40 Kate Phillips, 43*, Cheshire, CT 48:16 7:46 23 12 W40 Pascale Butcher, 48*, Southport, CT 48:17 7:46 127 51 OpM Scott Garofalo, 23, Brookfield, CT 48:33 7:49 128 29 M50 Scott Harrison, 55, Darien, CT 48:36 7:49 24 3 W50 Ronnie Behringer, 52*, Norwalk, CT 48:42 7:50 129 30 M50 Jerry Kerrisk, 54, Darien, CT 48:45 7:51 130 31 M50 Jeff Umbreit, 50, Milford, CT 48:48 7:51 131 45 M40 Joe Schutz, 47, Shelton, CT 48:51 7:52 25 13 W40 Darcy Ramsey, 47*, Old Greenwich, CT 48:53 7:52 132 52 OpM Pascal Fuchs, 39, Fairfield, CT 48:58 7:53 133 46 M40 Joseph Pucci, 42, Westport, CT 49:00 7:53 134 53 OpM Emre Tepedelenlioglu, 34, Stamford, CT 49:00 7:53 135 54 OpM Eric Friedland, 36, Westport, CT 49:01 7:53 26 14 W40 Mary Hasslkamp, 48*, Milford, CT 49:03 7:54 136 47 M40 Christopher Ahlberg, 47, Fairfield, CT 49:06 7:54 27 9 OpW Courtney Olean Paige, 34*, Norwalk, CT 49:08 7:54 137 32 M50 Kevin Lloyd, 57, Darien, CT 49:09 7:55 138 4 M60 Roy Van Eick, 60, Stamford, CT 49:19 7:56 139 48 M40 Oliver Nicaise, 49, Hamden, CT 49:26 7:57 28 15 W40 Teresa Lee, 46*, Sherman, CT 49:34 7:58 140 33 M50 Steven Sonkin, 58, Weston, CT 49:37 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

29 16 W40 Kinga Zapert, 44*, Rowayton, CT 49:48 8:01 30 17 W40 Cheryl Ryba, 43*, Berlin, CT 49:54 8:02 31 4 W50 Cindy Fox, 50*, Easton, CT 50:08 8:04 141 49 M40 Erik Leeming, 47, Guilford, CT 50:13 8:05 32 10 OpW Rebecca Burke, 34*, Middletown, CT 50:13 8:05 142 50 M40 Jim Nugent, 46, Orange, CT 50:15 8:05 143 55 OpM Jose Barahona, 38, Bridgeport, CT 50:19 8:06 33 11 OpW Sandy York, 39*, Old Greenwich, CT 50:27 8:07 144 51 M40 Kurt De Guzman, 49, New Haven, CT 50:30 8:08 145 56 OpM Thomas Hynes, 36, New Canaan, CT 50:32 8:08 146 52 M40 Rafael Marin, 44, Norwalk, CT 50:34 8:08 34 18 W40 Corliss Spencer, 49*, New Canaan, CT 50:36 8:09 147 5 M60 Joseph Rorick, 64, Bethel, CT 50:38 8:09 148 34 M50 Stephen Gardner, 56, New York, NY 50:41 8:09 35 12 OpW Kelly Byrne, 26*, Stamford, CT 50:45 8:10 36 13 OpW Jill Zablocki, 31*, Maplewood, NJ 50:52 8:11 149 57 OpM John Tarantino, 32, Cos Cob, CT 50:53 8:11 150 53 M40 Ian Smith, 40, Darien, CT 50:55 8:12 151 35 M50 Aram Nahabedian, 58, Sandy Hook, CT 50:56 8:12 37 19 W40 Elizabeth Scarborough, 49*, Weston, CT 50:57 8:12 152 36 M50 Neil Mandel, 55, Shelton, CT 51:03 8:13 38 20 W40 Cynthia DeGirolamo, 43*, Sandy Hook, CT 51:06 8:13 39 21 W40 Linda Filar, 42*, Old Greenwich, CT 51:11 8:14 40 22 W40 Margaret DeLuca, 49*, Waccabuc, NY 51:16 8:15 41 23 W40 Dorian Kail, 42*, Westport, CT 51:18 8:15 153 58 OpM Marco Della Porta, 33, Fairfield, CT 51:23 8:16 42 24 W40 Janis Berglas, 48*, White Plains, NY 51:29 8:17 154 37 M50 Richard Strahota, 52, Darien, CT 51:34 8:18 43 14 OpW Brigid Sobolewski, 28*, Bridgeport, CT 51:40 8:19 44 15 OpW Kellie Roper, 39*, Milford, CT 51:41 8:19 155 38 M50 Michael Carpenter, 53, Redding, CT 51:44 8:19 156 54 M40 Geraint Phillips, 43, Cheshire, CT 51:45 8:20 157 55 M40 Bret Morrow, 49, Hamden, CT 51:45 8:20 45 16 OpW Kara Blockliinger, 30*, Norwalk, CT 52:05 8:23 46 25 W40 Ann Dirksen, 41*, Rye, NY 52:07 8:23 47 17 OpW Nicole Ladewig, 38*, Wilton, CT 52:10 8:24 48 18 OpW Jessica Borders, 25*, New Britain, CT 52:11 8:24 158 39 M50 Art Drake, 51, The Bronx, NY 52:13 8:24 49 26 W40 Kimberly Tully, 42*, Wilton, CT 52:25 8:26 50 19 OpW Melissa Lemieux, 32*, West Redding, CT 52:30 8:27 159 59 OpM Chris Deasy, 36, New Canaan, CT 52:34 8:27 160 40 M50 Wilhem Gaston, 52, Greenwich, CT 52:39 8:28 51 20 OpW Julie Stenz, 37*, Trumbull, CT 52:43 8:29 52 27 W40 Yvette Auyeung, 40*, New York, NY 52:55 8:31 53 21 OpW Nicole Gipp, 30*, Stamford, CT 53:05 8:33 54 5 W50 Francoise Levinson, 56*, Cos Cob, CT 53:09 8:33 161 41 M50 Christopher Lanzano, 51, Fairfiield, CT 53:10 8:33 162 42 M50 Karl Pelikan, 50, Bethel, CT 53:14 8:34 163 60 OpM Hershell Cavin, 39, Darien, CT 53:18 8:35 55 28 W40 Christine Klimek, 41*, Norwalk, CT 53:30 8:37 164 43 M50 Patrick Cunningham, 52, New Milford, CT 53:32 8:37 56 1 W60 Mary Pelley, 61*, Trumbull, CT 53:36 8:37 57 29 W40 Dorrie Harris, 41*, Westport, CT 53:37 8:38 165 44 M50 Robert Nouza, 57, Brewster, NY 53:43 8:39 58 30 W40 Barbara Sreckovic, 40*, Wilton, CT 53:48 8:39 166 61 OpM Michael Guilford, 33, Meriden, CT 53:48 8:39 167 6 M60 Anton Deiters, 69, Ridgefield, CT 53:49 8:40 168 56 M40 Michael Baisley, 40, Fairfield, CT 53:53 8:40 169 62 OpM Stevan Sreckovic, 39, Wilton, CT 53:55 8:41 170 57 M40 Brent Nyitray, 44, Stamford, CT 54:16 8:44 59 6 W50 Dorothy Willliams, 50*, Wilton, CT 54:24 8:45 171 63 OpM Ramesh Byanjankar, 35, Stamford, CT 54:30 8:46 60 31 W40 Lissa Short, 48*, Darien, CT 54:32 8:47 61 7 W50 Peggy Flood, 53*, Stamford, CT 54:34 8:47 62 32 W40 Michelle Gallagher, 41*, New Fairfield, CT 54:36 8:47 172 45 M50 Gerry Werner, 55, Norwalk, CT 54:40 8:48 173 64 OpM Andy Cabble, 38, Darien, CT 54:55 8:50 63 33 W40 Jill Siladi, 46*, Shelton, CT 55:05 8:52 64 34 W40 Kathryn Stoker, 42*, Norwalk, CT 55:05 8:52 65 22 OpW Lisa Andrews, 26*, Newtown, CT 55:14 8:53 66 23 OpW Paige Michael, 39*, Norwalk, CT 55:23 8:55 67 35 W40 Sherry Boyd, 46*, Trumbull, CT 55:24 8:55 174 7 M60 Chuck Allen, 61, Stamford, CT 55:29 8:56 175 58 M40 Luis Mora, 44, Norwalk, CT 55:42 8:58 68 2 W60 Beatrice Burns, 67*, Hamden, CT 55:45 8:58 176 59 M40 David Hoffman, 45, Rowayton, CT 55:48 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

177 60 M40 Gene Zacharewicz, 44, Stamford, CT 55:53 9:00 69 24 OpW Laura Skarne, 34*, Milford, CT 55:56 9:00 70 3 W60 Daisy Pearce, 61*, Cos Cob, CT 56:03 9:01 178 8 M60 Otto Pinelli, 64, Mahwah, NJ 56:07 9:02 71 25 OpW Erica Skirvin, 28*, Milford, CT 56:16 9:03 179 61 M40 Luis Melgar, 49, Fairfield, CT 56:23 9:04 180 9 M60 Jim Blake, 63, Old Greenwich, CT 56:26 9:05 72 36 W40 Victoria Zacharewicz, 43*, Stamford, CT 56:39 9:07 73 8 W50 Julie Sidhu, 51*, Weston, CT 56:43 9:08 181 10 M60 Michael Holland, 65, New Canaan, CT 56:44 9:08 74 4 W60 Mary Ellen Loncto, 68*, Ridgefield, CT 56:46 9:08 75 26 OpW Annalisa Paltauf, 26*, New Haven, CT 56:58 9:10 182 11 M60 Bob Goldblatt, 69, New Canaan, CT 56:59 9:10 183 46 M50 Mike Tamborrino, 52, Stamford, CT 57:00 9:10 76 9 W50 Anne Gaston, 53*, Wilton, CT 57:13 9:12 184 65 OpM Takashi Aoyagi, 32, New York, NY 57:30 9:15 77 27 OpW Erin Gaita, 33*, Bethel, CT 57:31 9:15 185 66 OpM Doug Hoogendyk, 35, Belleville, NJ 57:41 9:17 78 10 W50 Mary Donahoe, 55*, White Plains, NY 57:43 9:17 186 12 M60 Charley Widmer, 64, West Harrison, NY 57:57 9:19 187 62 M40 Mark Mennitt, 46, New Canaan, CT 58:02 9:20 79 28 OpW Karolina Graves, 34*, Norwalk, CT 58:08 9:21 80 5 W60 Nanette Deane, 60*, Torrington, CT 58:12 9:22 188 67 OpM David Chullanandana, 32, Belleville, NJ 58:14 9:22 189 68 OpM Kevin Glick, 39, New Haven, CT 58:18 9:23 190 63 M40 Chris Winalski, 43, New Canaan, CT 58:25 9:24 81 29 OpW Mary Wagher, 39*, Bethel, CT 58:27 9:24 191 47 M50 John Bailey, 56, Riverside, CT 58:30 9:25 192 13 M60 John Gibbons, 67, Old Greenwich, CT 58:33 9:25 82 30 OpW Rebecca Hatcher, 33*, New Haven, CT 58:43 9:27 83 37 W40 Beth MacInnes, 42*, Rowayton, CT 59:08 9:31 84 31 OpW Alicia Hegle, 28*, Stamford, CT 59:10 9:31 193 48 M50 Kevin Walsh, 54, Bethany, CT 59:30 9:34 85 32 OpW Dianna Tarallo, 26*, Norwalk, CT 59:32 9:35 86 38 W40 Jeanette Trujillo, 48*, Norwalk, CT 59:39 9:36 87 11 W50 Karen Dondero, 55*, White Plains, NY 59:41 9:36 88 39 W40 Rachel Alfandre, 43*, Stamford, CT 1:00:00 9:39 89 40 W40 Shirley Louise-May, 44*, Guilford, CT 1:00:03 9:40 90 6 W60 Joanne Dondero, 62*, White Plains, NY 1:00:07 9:40 91 33 OpW Christine Siegel, 34*, Stamford, CT 1:00:16 9:42 194 49 M50 Geoff Steadman, 58, Norwalk, CT 1:00:25 9:43 92 41 W40 Lisa Singer, 46*, Stamford, CT 1:00:28 9:44 195 69 OpM Bradley Zuiker, 28, Stamford, CT 1:00:29 9:44 93 34 OpW Tracy Rabuse, 32*, Norwalk, CT 1:00:31 9:44 196 14 M60 Sean Fogarty, 68, Stamford, CT 1:00:33 9:45 94 42 W40 Carol Ryan, 43*, Wilton, CT 1:00:35 9:45 197 64 M40 John McLeary, 41, Redding, CT 1:00:52 9:48 198 15 M60 Don Capone, 60, Norwalk, CT 1:00:58 9:49 199 50 M50 John Danaher, 57, Wilton, CT 1:01:10 9:51 200 51 M50 Jason Howard, 56, Norwalk, CT 1:01:18 9:52 95 12 W50 Gwendolyn Blattman, 51*, Norwalk, CT 1:01:24 9:53 96 35 OpW Ama Auwarter, 32*, Danbury, CT 1:01:37 9:55 97 36 OpW Karen Stamoulis, 38*, Darien, CT 1:01:38 9:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

98 43 W40 Jennifer Tebbetts, 40*, Sea Bluff, CT 1:02:20 10:02 201 65 M40 Clinton Tebbetts, 40, Sea Bluff, CT 1:02:20 10:02 99 44 W40 Margaret Macchetto, 40*, Chappaqua, NY 1:02:46 10:06 202 70 OpM Croix Sather, 39, New Fairfield, CT 1:03:38 10:14 203 16 M60 Michael Rubinfeld, 62, Dobbs Ferry, NY 1:03:40 10:15 204 52 M50 Salvatore Lanzofano, 52, Meriden, CT 1:03:41 10:15 100 45 W40 Crista Bazoian, 45*, Norwalk, CT 1:03:54 10:17 101 46 W40 Dawn Bolling, 46*, Norwalk, CT 1:04:25 10:22 205 71 OpM Ray McGhee, 39, Bridgeport, CT 1:04:25 10:22 102 47 W40 Ann Ivan, 48*, Rye, NY 1:04:32 10:23 103 37 OpW Rita Sanacore, 35*, Stamford, CT 1:04:33 10:23 104 13 W50 Diane Wilson, 51*, New Canaan, CT 1:04:35 10:24 206 53 M50 August Zupka, 52, East Haven, CT 1:04:43 10:25 207 66 M40 Daniel Saleeby, 40, Cos Cob, CT 1:05:03 10:28 208 17 M60 Al Toth, 69, Westport, CT 1:05:37 10:33 209 54 M50 Thomas Tazza, 59, Washington Depot, CT 1:05:42 10:34 105 38 OpW Heather Gansel, 33*, Stamford, CT 1:05:48 10:35 210 18 M60 Ken Ziman, 63, Orange, CT 1:07:11 10:49 106 39 OpW Clare Zecher, 35*, Redding, CT 1:08:01 10:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

211 55 M50 Karl Eilers, 57, Danbury, CT 1:09:48 11:14 107 14 W50 Rozsa Gaston, 51*, Greenwich, CT 1:10:33 11:21 108 48 W40 Ellen Card, 45*, Avon, CT 1:10:51 11:24 109 7 W60 Natalie Schaffer, 67*, Greenwich, CT 1:13:44 11:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

212 67 M40 John Hoctor, 48, Stratford, CT 1:16:36 12:20 110 40 OpW Alicia Collins, 33*, Ridgefield, CT 1:17:15 12:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

213 19 M60 Paul Davis, 65, Westport, CT 1:20:44 13:00 214 20 M60 Joe Handelman, 79, Katonah, NY 1:23:16 13:24
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

215 68 M40 Dave Wheeler, 47, New Fairfield, CT 1:34:51 15:16 216 69 M40 Eddie Mazza, 45, Rowayton, CT 1:36:08 15:28 "*" indicates females 71 finishers among Men 39 & Under 69 finishers among Men 40 - 49 55 finishers among Men 50 - 59 20 finishers among Men 60 & Up 40 finishers among Women 39 & Under 48 finishers among Women 40 - 49 14 finishers among Women 50 - 59 7 finishers among Women 60 & Up 216 male finishers 110 female finishers 326 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1  OpM Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            35:12    5:40

Open Women
    1    1  OpW Cathrine Wolden, 37, Pound Ridge, NY        39:47    6:24

Men 39 & Under
    2    1      Jonathan Kolodziej, 24, Tuscaloosa, AL      35:18    5:41
    3    2      Seann Mulcahy, 27, New Haven, CT            35:39    5:44
    4    3      Pat Dennen, 29, Middlebury, CT              35:41    5:45
    6    4      Gus Ellison, 34, Rowayton, CT               36:54    5:56
    7    5      Chris Cusmana, 27, Rocky Point, NY          36:56    5:56

Men 40 - 49
    5    1      Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT          36:51    5:56
    9    2      Nadeem Ahmad, 42, Westport, CT              36:57    5:57
   15    3      Peter Lofink, 49, Brookfield, CT            37:31    6:02
   16    4      Hank Berkowitz, 47, Rowayton, CT            37:56    6:06
   18    5      Wantuil Souza, 42, Bridgeport, CT           38:28    6:11

Men 50 - 59
   12    1      George Buchanan, 51, Shelton, CT            37:20    6:00
   26    2      Peter Hohmeister, 52, Stamford, CT          39:15    6:19
   30    3      Doug Scarth, 51, Redding, CT                39:26    6:21
   31    4      Brian Hennessey, 50, Newtown, CT            39:41    6:23
   44    5      Takashi Ogawa, 53, White Plains, NY         41:58    6:45

Men 60 & Up
   77    1      Dave Ulmer, 61, Ridgefield, CT              44:47    7:12
  115    2      Rob Fryer, 62, New Canaan, CT               46:58    7:33
  118    3      Big Bad Bob Stephenson, 61, Milford, CT     47:06    7:35
  138    4      Roy Van Eick, 60, Stamford, CT              49:19    7:56
  147    5      Joseph Rorick, 64, Bethel, CT               50:38    8:09

Women 39 & Under
    2    1      Tina Senft, 24, Stratford, CT               41:48    6:43
    3    2      Shana Decsi, 33, Darien, CT                 43:19    6:58
    4    3      Ashley Peterson, 28, New Haven, CT          43:57    7:04
    6    4      Carol Wittlieb, 28, New Haven, CT           45:02    7:15
    7    5      Erin Fitzpatrick, 30, Norwalk, CT           45:08    7:16

Women 40 - 49
    8    1      Bridget Rudner, 46, Darien, CT              45:30    7:19
    9    2      Heidi Mitchell, 43, Darien, CT              45:33    7:20
   10    3      Erica Merrill, 46, Rowayton, CT             45:56    7:24
   11    4      Jeaanie Ballentine, 44, Darien, CT          46:01    7:24
   13    5      Alene Lofink, 46, Brookfield, CT            46:34    7:30

Women 50 - 59
    5    1      Emmy Stocker, 51, Cos Cob, CT               44:34    7:10
   15    2      Andrea Willmsn-Hughes, 54, New Canaan, CT   47:05    7:35
   24    3      Ronnie Behringer, 52, Norwalk, CT           48:42    7:50
   31    4      Cindy Fox, 50, Easton, CT                   50:08    8:04
   54    5      Francoise Levinson, 56, Cos Cob, CT         53:09    8:33

Women 60 & Up
   56    1      Mary Pelley, 61, Trumbull, CT               53:36    8:37
   68    2      Beatrice Burns, 67, Hamden, CT              55:45    8:58
   70    3      Daisy Pearce, 61, Cos Cob, CT               56:03    9:01
   74    4      Mary Ellen Loncto, 68, Ridgefield, CT       56:46    9:08
   80    5      Nanette Deane, 60, Torrington, CT           58:12    9:22
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.