10 km, Rowayton, CT
January 4, 2009

Cold (28), sunny, dry.

MEN'S WINNER: Adam Mulia - 35:29
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 39:56

Photos by Chris Barlow
For more, go to Buildup 10K photos

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
   1           Adam Mulia, 32, Westport, CT                35:29    5:42
    2    1  OpM Pat Dennen, 28, Newtown, CT                 35:37    5:44
    3    2  OpM Juan Garcia-Casatti, 29, Old Greenwich, CT  36:05    5:48
    4    1  M40 Nadeem Ahmad, 41, Westport, CT              36:13    5:50
    5    3  OpM Jeff Watson, 27, Stamford, CT               36:38    5:54
    6    4  OpM Tim Milenkevich, 26, Ansonia, CT            36:48    5:55
    7    1  M50 Doug Scarth, 50, Redding, CT                36:57    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

8 5 OpM Gus Ellison, 33, Rowayton, CT 37:28 6:02 9 6 OpM Sean Betesh, 23, Danbury, CT 37:30 6:02 10 2 M50 Peter Hohmeister, 51, Stamford, CT 37:32 6:02 11 7 OpM Ednaldo Oliveira, 39, Danbury, CT 37:45 6:04 12 2 M40 Chris Deming, 42, Danbury, CT 37:54 6:06 13 3 M40 Peter Lofink, 48, Brookfield, CT 37:54 6:06 14 4 M40 Stephen Marsalese, 43, Rye Brook, NY 38:01 6:07 15 8 OpM Jonathan Kolodziej, 23, Danbury, CT 38:14 6:09 16 3 M50 George Buchanan, 50, Shelton, CT 38:23 6:10 17 5 M40 Wantuil Souza, 41, Bridgeport, CT 38:33 6:12 18 9 OpM Wes Hays, 29, Rowayton, CT 38:34 6:12 19 6 M40 Hank Berkowtiz, 46, Rowayton, CT 38:39 6:13 20 7 M40 Brian Hennessey, 49, Newtown, CT 38:52 6:15 21 4 M50 Paul Moyse, 55, Monroe, CT 38:57 6:16 22 10 OpM Greg Kyrytschenko, 30, Seymour, CT 39:14 6:19 23 8 M40 Chris Tinnesz, 40, Rowayton, CT 39:20 6:20 24 9 M40 Ian Ray, 45, Easton, CT 39:48 6:24 25 5 M50 Oakes Ames, 55, New Canaan, CT 39:51 6:25 1 Mary Dolan Zengo, 43*, Wilton, CT 39:56 6:26 26 11 OpM Paul Bashforth, 35, Stamford, CT 40:12 6:28 27 6 M50 Fred Gaston, 50, Wilton, CT 40:13 6:28 28 12 OpM Showky Kaldawy, 36, Easton, CT 40:20 6:29 29 10 M40 Dan Germain, 47, Newtown, CT 40:23 6:30 30 13 OpM Nick Logan, 27, Norwalk, CT 40:28 6:31 31 11 M40 Andrew Pisanelli, 47, Ridgefield, CT 40:34 6:32 32 14 OpM Tom Holland, 39, Darien, CT 40:46 6:34 33 12 M40 Carlos Morales, 45, Stamford, CT 40:53 6:35 2 1 OpW Kimberly Battipaglia, 37*, New Haven, CT 40:54 6:35 34 13 M40 Peter Wietfeldt, 43, New Canaan, CT 40:56 6:35 35 15 OpM Vincent Lindsley, 31, New Haven, CT 41:03 6:36 3 2 OpW Tina Senft, 24*, Groton, CT 41:04 6:36 36 14 M40 John Schwartz, 45, Ridgefield, CT 41:06 6:37 37 16 OpM Mark Golab, 32, White Plains, NY 41:08 6:37 38 7 M50 Kenneth Brown, 51, Rye, NY 41:16 6:38 39 17 OpM Michael Pond, 37, Darien, CT 41:19 6:39 40 18 OpM Joshua Maio, 31, New York, NY 41:22 6:39 41 19 OpM Zachary Staszak, 30, Pawling, NY 41:25 6:40 4 1 W40 Amy Fredericks, 42*, Norwalk, CT 41:31 6:41 42 20 OpM Dave Robinson, 34, Darien, CT 41:33 6:41 43 15 M40 Mike O'Neill, 44, New Canaan, CT 41:41 6:42 44 8 M50 Pete Preston, 57, Greenwich, CT 41:49 6:44 45 9 M50 Fred Scalzi, 50, Naugatuck, CT 41:51 6:44 46 16 M40 Dana Perry, 47, New Canaan, CT 41:52 6:44 47 21 OpM Joe Domogala, 31, Milford, CT 42:00 6:45 5 3 OpW Katie Wittenberg, 30*, Pine Bush, NY 42:04 6:46 48 22 OpM Adam Stark, 35, Pound Ridge, NY 42:07 6:47 6 2 W40 Erica Merrill, 45*, Rowayton, CT 42:07 6:47 7 4 OpW Shana Decsi, 32*, Darien, CT 42:09 6:47 49 17 M40 Carl Curran, 43, White Plains, NY 42:10 6:47 50 18 M40 Peter Hornak, 45, Wallingford, CT 42:12 6:47 8 5 OpW Emily Williams, 23*, Wilton, CT 42:27 6:50 51 19 M40 Chris Rooney, 40, Darien, CT 42:44 6:53 52 20 M40 Donald Henry, 43, Pound Ridge, NY 42:48 6:53 53 23 OpM Aaron Heath, 34, White Plains, NY 42:51 6:54 54 24 OpM Brian Fidler, 38, West Haven, CT 42:53 6:54 55 21 M40 Bill Hunter, 47, Fairfield, CT 42:55 6:54 9 3 W40 Margaret Green, 46*, Stamford, CT 43:00 6:55 56 22 M40 Wesley Oliveira, 41, Bridgeport, CT 43:01 6:55 10 1 W50 Emmy Stocker, 50*, Cos Cob, CT 43:01 6:55 57 23 M40 Jim Santora, 43, New Canaan, CT 43:04 6:56 58 24 M40 Frank Colella, 46, Scarsdale, NY 43:09 6:57 59 25 OpM Roger D'Agostin, 38, Norwalk, CT 43:12 6:57 60 10 M50 John Krasniewicz, 57, Old Greenwich, CT 43:24 6:59 61 26 OpM John Meyerle, 39, Monroe, CT 43:26 6:59 62 11 M50 Peter Varone, 51, Shelton, CT 43:27 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

63 12 M50 Martin Avidan, 51, Harrison, NY 43:28 7:00 64 25 M40 Torpedo Ruospo, 44, Stratford, CT 43:30 7:00 65 26 M40 Jack Mullen, 44, Westport, CT 43:43 7:02 66 13 M50 Toby Nelson, 55, Cos Cob, CT 43:45 7:02 11 6 OpW Natalie Staszak, 26*, Pawling, NY 43:46 7:03 67 27 M40 Tim Delehaunty, 40, New Canaan, CT 43:49 7:03 68 28 M40 Jan Schole, 41, Ridgefield, CT 43:53 7:04 69 29 M40 John Martin, 47, Rye Brook, NY 43:54 7:04 70 1 M60 David Ulmer, 60, Ridgefield, CT 43:58 7:04 71 14 M50 Kevin Cunningham, 50, Rye, NY 43:59 7:05 72 30 M40 Douglas Murray, 48, Carmel, NY 44:00 7:05 73 15 M50 Bob Hermesch, 58, Croton-on-Hudson, NY 44:00 7:05 74 31 M40 Jeff Umbreit, 49, Milford, CT 44:02 7:05 75 27 OpM David Menoni, 33, Westport, CT 44:03 7:05 76 32 M40 Bret Morrow, 48, Hamden, CT 44:03 7:05 12 2 W50 Kathleen Kilbride, 51*, New Canaan, CT 44:04 7:05 77 2 M60 Robin Fryer, 61, New Canaan, CT 44:04 7:05 78 33 M40 Chuck Thomas, 48, Darien, CT 44:04 7:06 79 34 M40 Peter Pfister, 49, Darien, CT 44:06 7:06 80 16 M50 Scott Harrison, 54, Darien, CT 44:10 7:06 13 4 W40 Ikuko Yabunami, 41*, Riverside, CT 44:10 7:06 14 7 OpW Laura Bevill-Ellison, 32*, Rowayton, CT 44:11 7:07 81 28 OpM Chalva Tchkotoua, 38, Rowayton, CT 44:13 7:07 82 17 M50 Bruce Goulart, 58, Newtown, CT 44:19 7:08 83 35 M40 Mark Malkin, 47, Milford, CT 44:21 7:08 84 18 M50 Joseph Vonehr, 56, Southport, CT 44:27 7:09 85 29 OpM Scot Sedley, 31, Norwalk, CT 44:29 7:10 86 30 OpM Brian Williams, 30, Naugatuck, CT 44:33 7:10 87 19 M50 Michael Costello, 50, Fairfield, CT 44:34 7:10 88 31 OpM Rob Leder, 38, Stamford, CT 44:37 7:11 89 32 OpM Will Mayer, 35, Southport, CT 44:39 7:11 15 5 W40 Pascale Butcher, 47*, Southport, CT 44:44 7:12 90 36 M40 Stan Kroder, 43, Hartsdale, NY 44:45 7:12 16 8 OpW Phoebe Gaston, 17*, Wilton, CT 44:47 7:12 17 9 OpW Camille Basurto, 17*, Wilton, CT 44:47 7:12 91 37 M40 Evan Lister, 45, Norwalk, CT 44:52 7:13 92 20 M50 Nick Jubok, 52, Yorktown Heights, NY 44:57 7:14 93 21 M50 Kevin Lloyd, 56, Darien, CT 44:59 7:14 94 3 M60 Big Bad Bob Stephenson, 60, Milford, CT 45:06 7:15 95 38 M40 Carl Wernicke, 49, Riverside, CT 45:11 7:16 96 39 M40 Paul Butcher, 46, Southport, CT 45:12 7:16 97 40 M40 Rob Speers, 40, Rocky Hill, CT 45:12 7:16 18 10 OpW Erin Fitzpatrick, 29*, Norwalk, CT 45:14 7:17 98 22 M50 Robert Albanese, 51, Purchase, NY 45:17 7:17 99 23 M50 Geraldo Ribeiro, 52, Danbury, CT 45:22 7:18 100 24 M50 Jeffrey Dingwell, 53, Bethlehem, CT 45:25 7:18 101 41 M40 Frank Jozefick, 43, Milford, CT 45:29 7:19 102 33 OpM Kristian Barletti, 38, Danbury, CT 45:39 7:21 103 42 M40 Stephen Attle, 43, Fairfield, CT 45:43 7:21 19 11 OpW Rebecca Burke, 33*, Middletown, CT 45:47 7:22 104 25 M50 Richard Strahota, 51, Darien, CT 45:48 7:22 20 6 W40 Alene Lofink, 45*, Brookfield, CT 45:51 7:23 105 34 OpM K C. Klegar, 39, Westport, CT 45:57 7:24 106 43 M40 Michael Demis, 42, Katonah, NY 46:02 7:24 107 44 M40 Ivan Crowther, 45, Wilton, CT 46:02 7:24 108 45 M40 Flavio Rodrigues, 40, Bridgeport, CT 46:07 7:25 109 4 M60 Peter Berrisford, 61, Old Greenwich, CT 46:08 7:25 110 35 OpM Austin Amoroso, 26, Stamford, CT 46:12 7:26 21 7 W40 Kinga Zapert, 43*, Rowayton, CT 46:13 7:26 111 46 M40 Radek Zapert, 42, Rowayton, CT 46:14 7:26 112 47 M40 Roland Goodell, 41, Franklin, MA 46:15 7:27 113 26 M50 Erik Jensen, 54, New Canaan, CT 46:16 7:27 114 48 M40 Sean McCue, 49, Briarcliff Manor, NY 46:18 7:27 115 49 M40 Kurt De Guzman, 48, New Haven, CT 46:19 7:27 116 50 M40 Alex Dino, 40, Norwalk, CT 46:21 7:27 117 27 M50 Dan Clark, 55, Stamford, CT 46:24 7:28 118 36 OpM Marcus Hijkoop, 13, New Canaan, CT 46:26 7:28 119 28 M50 Bruce Cook, 56, Greenwich, CT 46:26 7:28 22 8 W40 Norma Grom, 46*, New Fairfield, CT 46:33 7:29 120 51 M40 Richard Joslin, 47, Southport, CT 46:35 7:30 121 37 OpM Andrew Zychek, 31, Middletown, CT 46:35 7:30 122 29 M50 Richard Ballinger, 54, Hamden, CT 46:59 7:34 123 52 M40 Steve King, 48, Rye, NY 47:00 7:34 124 38 OpM Frankie Agrest, 13, Riverside, CT 47:04 7:34 125 53 M40 Frans Hijkoop, 48, New Canaan, CT 47:04 7:34 126 39 OpM Vikas Thakker, 28, Norwalk, CT 47:07 7:35 23 9 W40 Robyn Passander, 45*, West Haven, CT 47:07 7:35 127 40 OpM Wes Spivey, 28, Fairfield, CT 47:07 7:35 128 30 M50 Steven Sonkin, 57, Weston, CT 47:28 7:38 129 31 M50 Joe Lacerenza, 53, Stamford, CT 47:30 7:39 130 54 M40 Christopher Ahlberg, 46, Fairfield, CT 47:32 7:39 24 3 W50 Ronnie Behringer, 51*, Norwalk, CT 47:32 7:39 25 4 W50 Andre Williamson-Hughes, 53*, New Canaan, CT 47:32 7:39 131 41 OpM Paul Wai, 36, Hartford, CT 47:36 7:40 26 10 W40 Mary Haselkamp, 47*, Milford, CT 47:38 7:40 27 12 OpW Amy Sorensen, 36*, Middlefield, CT 47:42 7:40 132 55 M40 Joaquin Eslava, 43, Greenwich, CT 47:45 7:41 28 5 W50 Dorit Heimer, 55*, Westport, CT 47:53 7:42 133 32 M50 William Batzer, 50, Newtown, CT 47:54 7:42 29 11 W40 Ann Williams, 44*, Old Greenwich, CT 47:59 7:43 30 13 OpW Jeannine Fagan, 39*, Bethel, CT 48:00 7:43 31 12 W40 Darcy Ramsey, 46*, Old Greenwich, CT 48:01 7:44 134 42 OpM Clinton Tebbetts, 39, Sea Bluff, CT 48:06 7:44 135 56 M40 Clayton Tebbetts, 43, North Haven, CT 48:07 7:45 136 43 OpM Ryan Kiernan, 29, Stamford, CT 48:08 7:45 137 44 OpM Brian Englund, 26, Wolcott, CT 48:10 7:45 32 13 W40 Dorrie Harris, 40*, Westport, CT 48:14 7:46 33 14 OpW Katrina Mata, 27*, Greenwich, CT 48:21 7:47 138 33 M50 Don Stuart, 53, Fairfield, CT 48:25 7:47 139 45 OpM Timothy Urbanz, 38, Ridgefield, CT 48:27 7:48 140 34 M50 Rob Inghilterra, 52, Norwalk, CT 48:27 7:48 141 57 M40 Dermot Flynn, 41, Darien, CT 48:29 7:48 142 46 OpM John Tarantino, 31, Cos Cob, CT 48:29 7:48 143 35 M50 Greg Ritzinger, 51, Newtown, CT 48:31 7:48 144 36 M50 Geoff Steadman, 57, Norwalk, CT 48:31 7:48 145 58 M40 Monty Green, 49, Stamford, CT 48:37 7:49 34 6 W50 Barbara Pearce, 54*, Guilford, CT 48:39 7:50 35 14 W40 Linda Filar, 41*, Old Greenwich, CT 48:41 7:50 146 59 M40 Joe Morrissey, 45, Norwalk, CT 48:41 7:50 147 5 M60 Joseph Rorick, 63, Bethel, CT 48:50 7:51 36 15 W40 Gena Deribeaux, 40*, Trumbull, CT 48:53 7:52 148 60 M40 Jim Williams, 41, Westport, CT 48:54 7:52 149 37 M50 Ben Mattheis, 55, Cheshire, CT 48:55 7:52 150 38 M50 Roy Van Eick, 59, Stamford, CT 48:55 7:52 151 47 OpM Eric Friedland, 35, Shelton, CT 48:56 7:52 152 48 OpM Michael Baisley, 39, Fairfield, CT 48:57 7:53 153 61 M40 Scott Beauregard, 40, Milford, CT 48:57 7:53 154 39 M50 Greg Waters, 51, Brookfield, CT 48:58 7:53 155 62 M40 Steve Baz, 40, Wilton, CT 49:07 7:54 156 63 M40 Michael Cohen, 43, Redding, CT 49:07 7:54 157 49 OpM Michael Nicoletta, 36, Larchmont, NY 49:11 7:55 158 64 M40 Adam Krajchir, 43, Los Angeles, CA 49:14 7:55 159 40 M50 Stephen Gardner, 55, New Canaan, CT 49:18 7:56 160 41 M50 Pat Morris, 53, Norwalk, CT 49:22 7:57 161 50 OpM Jorg Polster, 37, Norwalk, CT 49:26 7:57 162 42 M50 Joseph Brady, 50, Fairfield, CT 49:26 7:57 163 65 M40 Kenneth Davison, 46, Cheshire, CT 49:32 7:58 164 43 M50 Dan Licata, 56, Wallingford, CT 49:39 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

165 66 M40 Luis Mora, 43, Norwalk, CT 49:50 8:01 166 67 M40 Attila Kelemen, 42, Darien, CT 49:51 8:01 167 44 M50 Aram Nahabedian, 57, Sandy Hook, CT 49:55 8:02 168 51 OpM Bill Ozanne, 29, Darien, CT 49:58 8:02 37 7 W50 LuAnne Roy, 53*, Seymour, CT 49:59 8:03 169 45 M50 Steven DeLisi, 54, Wilton, CT 49:59 8:03 170 68 M40 David Sklar, 46, Wilton, CT 49:59 8:03 171 46 M50 Kevin Walsh, 53, Bethany, CT 50:14 8:05 172 52 OpM Leon Halford, 36, Stamford, CT 50:35 8:08 38 16 W40 Sharon Simon, 45*, Stamford, CT 50:38 8:09 39 17 W40 Christine Klimek, 40*, Norwalk, CT 50:50 8:11 173 69 M40 Michael Leckie, 42, Ridgefield, CT 51:02 8:13 174 70 M40 Alberto Agrest, 43, Riverside, CT 51:17 8:15 40 18 W40 Margaret Deluca, 48*, Waccabuc, NY 51:19 8:15 41 19 W40 Dorothy Williams, 49*, Wilton, CT 51:20 8:16 175 53 OpM Dave Schneider, 36, Fairfield, CT 51:23 8:16 42 20 W40 Mary Bourque, 43*, New Canaan, CT 51:26 8:17 176 47 M50 Neil Mandel, 54, Shelton, CT 51:28 8:17 43 21 W40 Patty Robinson, 49*, Verona, NJ 51:34 8:18 177 54 OpM Dan Kurzatkowski, 38, Fairfield, CT 51:41 8:19 178 55 OpM Pascal Fuchs, 38, Fairfield, CT 51:41 8:19 44 15 OpW Megan Kelly, 29*, Stamford, CT 51:54 8:21 45 22 W40 Corliss Perry, 48*, New Canaan, CT 52:02 8:22 46 16 OpW Melissa Bertrand, 25*, Milford, CT 52:15 8:24 47 23 W40 Jane Hoffmann, 46*, Wilton, CT 52:16 8:25 179 48 M50 Patrick Cunningham, 51, New Milford, CT 52:19 8:25 180 56 OpM James Cummings, 34, Fairfield, CT 52:26 8:26 48 17 OpW Yvette Auyeung, 39*, New York, NY 52:31 8:27 181 49 M50 Don Capone, 59, Norwalk, CT 52:43 8:29 182 71 M40 Robert Lakritz, 41, Norwalk, CT 52:46 8:29 183 50 M50 Jason Howard, 55, Norwalk, CT 52:58 8:31 184 6 M60 Jim Blake, 62, Old Greenwich, CT 53:01 8:32 185 51 M50 Gerry Werner, 54, Norwalk, CT 53:02 8:32 49 24 W40 Robin Hermans, 41*, Norwalk, CT 53:02 8:32 186 72 M40 Eric Beller, 43, Westport, CT 53:27 8:36 50 18 OpW Laurie Sages, 26*, Norwalk, CT 53:29 8:36 187 73 M40 Steve DeNicola, 46, Stamford, CT 53:37 8:38 188 74 M40 Hugh Plunkett, 41, Branford, CT 53:39 8:38 51 25 W40 Renee Powell, 44*, Fairfield, CT 53:42 8:38 52 19 OpW Elizabeth Weemhoff, 31*, Fairfield, CT 53:43 8:39 53 8 W50 Sue Holden, 55*, Stamford, CT 53:49 8:40 54 26 W40 Jill Siladi, 45*, Shelton, CT 54:00 8:41 189 75 M40 Joe Schutz, 46, Shelton, CT 54:01 8:41 55 27 W40 Kathryn Stoker, 41*, Norwalk, CT 54:02 8:42 190 76 M40 Chris Winalski, 42, New Canaan, CT 54:14 8:44 191 57 OpM Stephen Buccitti, 39, North Branford, Ct 54:20 8:44 192 77 M40 Roddy Boyd, 40, Cos Cob, CT 54:21 8:45 193 52 M50 George Weber, 58, West Haven, CT 54:22 8:45 194 7 M60 Charley Widmer, 63, West Harrison, NY 54:26 8:46 56 20 OpW Maria Gonzalez, 39*, Norwalk, CT 54:32 8:46 195 53 M50 Larry Kraftowitz, 55, Pelham Manor, NY 54:41 8:48 196 8 M60 Bob Goldblatt, 68, New Canaan, CT 54:47 8:49 57 21 OpW Kara Blocklinger, 29*, Glastonbury, CT 54:58 8:51 58 22 OpW Melissa Lemieux, 31*, Danbury, CT 55:03 8:51 59 1 W60 Daisy Pearce, 60*, Cos Cob, CT 55:08 8:52 60 9 W50 Nancy Donahoe, 54*, White Plains, NY 55:13 8:53 61 28 W40 Jodi Skriloff, 42*, Armonk, NY 55:16 8:54 197 78 M40 Joel Whidden, 41, Westport, CT 55:17 8:54 62 10 W50 Alicia O'Neill, 50*, New Canaan, CT 55:17 8:54 63 23 OpW Beth Dexter, 33*, Bronxville, NY 55:17 8:54 198 9 M60 Tom Elliott, 62, Ridgefield, CT 55:19 8:54 64 29 W40 Sherry Boyd, 45*, Trumbull, CT 55:25 8:55 65 30 W40 Trish Carroll, 49*, Darien, CT 55:43 8:58 199 10 M60 Anton Deiters, 68, Ridgefield, CT 55:46 8:58 66 24 OpW Sally Freedman, 35*, Norwalk, CT 55:50 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

67 25 OpW Allison Paganelli, 33*, Middletown, CT 55:54 9:00 200 11 M60 Mike Holland, 64, New Canaan, CT 55:55 9:00 68 31 W40 Nora King, 44*, Rowayton, CT 56:06 9:02 201 79 M40 Edward Vreeland, 43, Carmel, NY 56:22 9:04 202 54 M50 John Bailey, 55, Riverside, CT 56:43 9:08 69 32 W40 Pamela Suhr, 45*, Redding, CT 56:53 9:09 70 26 OpW Katie Devir, 35*, Milford, CT 56:56 9:10 71 33 W40 Dianne Merrigan, 44*, Guilford, CT 56:59 9:10 72 11 W50 Anne Gaston, 52*, Wilton, CT 57:00 9:10 203 12 M60 Sean Fogarty, 67, Stamford, CT 57:06 9:11 204 55 M50 Mike Tamborrino, 51, Stamford, CT 57:11 9:12 73 34 W40 Dana Adams, 45*, Greenwich, CT 57:15 9:13 74 35 W40 Martha Mahoney, 46*, Stamford, CT 57:34 9:16 75 36 W40 Angela Swift, 45*, Riverside, CT 57:40 9:17 205 80 M40 Clement Butt, 43, Weston, CT 57:51 9:19 206 13 M60 John Gibbons, 66, Old Greenwich, CT 57:54 9:19 207 58 OpM Andrew DeNicola, 13, Stamford, CT 57:59 9:20 76 37 W40 Dawn Bolling, 45*, Norwalk, CT 58:06 9:21 208 14 M60 Pete Widulski, 62, Pelham, NY 58:14 9:22 209 81 M40 Merk Mennitt, 45, New Canaan, CT 58:16 9:23 210 82 M40 Michael Limoncelli, 47, White Plains, NY 58:18 9:23 77 2 W60 Beatrice Burns, 66*, Hamden, CT 58:18 9:23 78 27 OpW Jennifer Tebbetts, 39*, Sea Bluff, CT 58:25 9:24 211 83 M40 Chris Hartnett, 47, Clinton, CT 58:26 9:24 79 38 W40 Jeanette Trujillo, 47*, Norwalk, CT 58:38 9:26 80 39 W40 Gail Jaques, 49*, Rowayton, CT 58:38 9:26 81 28 OpW Courtney Leonard, 28*, Stamford, CT 58:40 9:26 82 29 OpW Annie Paltauf, 25*, New Haven, CT 58:47 9:28 212 59 OpM Patrick Moore, 33, Chappaqua, NY 58:54 9:29 213 84 M40 John McCleary, 40, Redding, CT 59:12 9:32 214 15 M60 Bob Dittemer, 69, Ringwood, NJ 59:38 9:36 83 40 W40 Catherine Spiegel, 48*, Westport, CT 59:58 9:39 215 85 M40 Matthew Spiegel, 48, Westport, CT 59:59 9:39 84 30 OpW Jill St. John, 34*, New Haven, CT 1:00:04 9:40 85 12 W50 Karen Dondero, 54*, White Plains, NY 1:00:05 9:40 86 41 W40 Janice Hall, 40*, New Haven, CT 1:00:18 9:42 216 86 M40 Ken Olson, 49, Westport, CT 1:00:25 9:43 87 42 W40 Karin Sawyer, 45*, Westport, CT 1:00:25 9:43 88 31 OpW Petra Brito, 34*, Norwalk, CT 1:00:33 9:45 89 32 OpW Kyle Candia, 31*, Madison, CT 1:00:40 9:46 90 43 W40 Sonia Curtis, 47*, Danbury, CT 1:00:41 9:46 91 13 W50 Melanie Champion, 50*, Meriden, CT 1:00:41 9:46 308 TURKEY (Headphone DQ) 1:01:01 9:49 217 16 M60 Michael Rubinfeld, 61, Dobbs Ferry, NY 1:01:20 9:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

218 60 OpM Scott Thompson, 38, Fairfield, CT 1:02:16 10:01 92 3 W60 Joanne Dondero, 61*, White Plains, NY 1:02:24 10:03 219 56 M50 Jim Corbiere, 54, Fairfield, CT 1:02:40 10:05 220 57 M50 Thomas Tazza, 58, Washington Depot, CT 1:02:42 10:05 93 33 OpW Karen Martin, 38*, Vernon, NJ 1:02:53 10:07 94 44 W40 Lisa Tatun, 46*, Shelton, CT 1:03:27 10:13 95 34 OpW Clare Zecher, 34*, Redding, CT 1:03:34 10:14 96 35 OpW Claire Coolbeth, 35*, West Cornwall, CT 1:03:40 10:15 97 36 OpW Nancy Tarantino, 34*, Cos Cob, CT 1:04:14 10:20 98 45 W40 Monica Speciale, 42*, Norwalk, CT 1:04:15 10:20 99 46 W40 Elizabeth Nann, 48*, Larchmont, NY 1:04:32 10:23 100 14 W50 Karen Tursi, 51*, Fairfield, CT 1:04:51 10:26 101 15 W50 Diane Wilson, 50*, New Canaan, CT 1:05:26 10:32 102 37 OpW Amy Kurzatkowski, 34*, Fairfield, CT 1:05:49 10:36 103 16 W50 Barbara Callaghan, 52*, Darien, CT 1:06:04 10:38 104 17 W50 Wendy Blattman, 50*, Norwalk, CT 1:06:04 10:38 221 17 M60 John Hoctor, 99, Stratford, CT 1:06:06 10:38 105 47 W40 Ann Ivan, 47*, Rye, NY 1:06:20 10:40 222 58 M50 Karl Eilers, 56, Danbury, CT 1:08:12 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

223 18 M60 Paul Davis, 64, Westport, CT 1:15:42 12:11 224 19 M60 Al Toth, 70, Norwalk, CT 1:15:43 12:11 225 20 M60 Joe Handelman, 78, Katonah, NY 1:19:38 12:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

106 48 W40 Felicia Ingram, 47*, Bridgeport, CT 1:27:58 14:09 "*" indicates females 60 finishers among Men 39 & Under 86 finishers among Men 40 - 49 58 finishers among Men 50 - 59 20 finishers among Men 60 & Up 37 finishers among Women 39 & Under 48 finishers among Women 40 - 49 17 finishers among Women 50 - 59 3 finishers among Women 60 & Up 225 male finishers 106 female finishers 331 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1  OpM Adam Mulia, 32, Westport, CT                35:29    5:42

Open Women
    1    1  W40 Mary Dolan Zengo, 43, Wilton, CT            39:56    6:26

Men 39 & Under
    2    1      Pat Dennen, 28, Newtown, CT                 35:37    5:44
    3    2      Juan Garcia-Casatti, 29, Old Greenwich, CT  36:05    5:48
    5    3      Jeff Watson, 27, Stamford, CT               36:38    5:54
    6    4      Tim Milenkevich, 26, Ansonia, CT            36:48    5:55
    8    5      Gus Ellison, 33, Rowayton, CT               37:28    6:02

Men 40 - 49
    4    1      Nadeem Ahmad, 41, Westport, CT              36:13    5:50
   12    2      Chris Deming, 42, Danbury, CT               37:54    6:06
   13    3      Peter Lofink, 48, Brookfield, CT            37:54    6:06
   14    4      Stephen Marsalese, 43, Rye Brook, NY        38:01    6:07
   17    5      Wantuil Souza, 41, Bridgeport, CT           38:33    6:12

Men 50 - 59
    7    1      Doug Scarth, 50, Redding, CT                36:57    5:57
   10    2      Peter Hohmeister, 51, Stamford, CT          37:32    6:02
   16    3      George Buchanan, 50, Shelton, CT            38:23    6:10
   21    4      Paul Moyse, 55, Monroe, CT                  38:57    6:16
   25    5      Oakes Ames, 55, New Canaan, CT              39:51    6:25

Men 60 & Up
   70    1      David Ulmer, 60, Ridgefield, CT             43:58    7:04
   77    2      Robin Fryer, 61, New Canaan, CT             44:04    7:05
   94    3      Big Bad Bob Stephenson, 60, Milford, CT     45:06    7:15
  109    4      Peter Berrisford, 61, Old Greenwich, CT     46:08    7:25
  147    5      Joseph Rorick, 63, Bethel, CT               48:50    7:51

Women 39 & Under
    2    1      Kimberly Battipaglia, 37, New Haven, CT     40:54    6:35
    3    2      Tina Senft, 24, Groton, CT                  41:04    6:36
    5    3      Katie Wittenberg, 30, Pine Bush, NY         42:04    6:46
    7    4      Shana Decsi, 32, Darien, CT                 42:09    6:47
    8    5      Emily Williams, 23, Wilton, CT              42:27    6:50

Women 40 - 49
    4    1      Amy Fredericks, 42, Norwalk, CT             41:31    6:41
    6    2      Erica Merrill, 45, Rowayton, CT             42:07    6:47
    9    3      Margaret Green, 46, Stamford, CT            43:00    6:55
   13    4      Ikuko Yabunami, 41, Riverside, CT           44:10    7:06
   15    5      Pascale Butcher, 47, Southport, CT          44:44    7:12

Women 50 - 59
   10    1      Emmy Stocker, 50, Cos Cob, CT               43:01    6:55
   12    2      Kathleen Kilbride, 51, New Canaan, CT       44:04    7:05
   24    3      Ronnie Behringer, 51, Norwalk, CT           47:32    7:39
   25    4      Andre Williamson-Hughes, 53, New Canaan, CT 47:32    7:39
   28    5      Dorit Heimer, 55, Westport, CT              47:53    7:42

Women 60 & Up
   59    1      Daisy Pearce, 60, Cos Cob, CT               55:08    8:52
   77    2      Beatrice Burns, 66, Hamden, CT              58:18    9:23
   92    3      Joanne Dondero, 61, White Plains, NY      1:02:24   10:03
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.