25 km, Silvermine, CT
March 2, 2008

Chilly (30), sunny, slight breeze.

MEN'S WINNER: Jon French - 1:25:05
WOMEN'S WINNER: Shannon Duff - 1:41:30


To view Kate Stoker's race photo albums, click here, here, and here (3 sets of photos).

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1    1  OpM Jon French, 24, Ansonia, CT               1:25:05    5:29
    2    2  OpM Michael Hall, 27, New Milford, CT         1:26:58    5:36

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

3 3 OpM Tim Milenkevich, 25, Ansonia, CT 1:33:16 6:00 4 4 OpM Pat Dennen, 27, Newtown, CT 1:33:43 6:02 5 1 M40 Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT 1:33:55 6:03 6 5 OpM Jeff Watson, 26, Stamford, CT 1:35:05 6:07 7 6 OpM Blake Benke, 31, New York, NY 1:35:19 6:08 8 2 M40 Douglas Scarth, 49, Redding, CT 1:35:59 6:11 9 3 M40 Anthony Ryba, 42, Berlin, CT 1:36:05 6:11 10 4 M40 David Yockelson, 43, Rye Brook, NY 1:36:13 6:12 11 7 OpM Valentin Lopes, 26, Bridgeport, CT 1:36:33 6:13 12 8 OpM Paul Knudsen, 21, West Point, NY 1:36:48 6:14 13 9 OpM Spencer Garrison, 21, West Point, NY 1:36:48 6:14 14 10 OpM Aaron Russell, 35, New York, NY 1:37:23 6:16 15 11 OpM Matthew Cincotta, 19, West Point, NY 1:37:51 6:18 16 12 OpM Neil Brenner, 25, New York, NY 1:38:00 6:18 17 13 OpM Mark DePalma, 39, Southbury, CT 1:38:08 6:19 18 1 M50 Jonathan Sumpter, 51, Yonkers, NY 1:38:27 6:20 19 14 OpM Kevin Cox, 23, Trumbull, CT 1:38:58 6:22 20 15 OpM Mike Gyulay, 38, Wallingford, CT 1:39:01 6:22 21 16 OpM Mark LoSacco, 38, New Milford, CT 1:39:02 6:22 22 5 M40 Jim Gilmore, 40, Fairfield, CT 1:39:42 6:25 23 17 OpM Greg Finck, 38, New York, NY 1:39:58 6:26 24 18 OpM John Bassette, 20, West Point, NY 1:40:02 6:26 25 2 M50 Takashi Ogawa, 51, Eastchester, NY 1:40:17 6:27 26 19 OpM Torrey Jacobsen, 20, New London, CT 1:40:54 6:30 27 20 OpM Bill Groves, 19, West Point, NY 1:41:13 6:31 28 6 M40 Thomas Kastner, 58, West Point, NY 1:41:28 6:32 1 1 OpW Shannon Duff, 30*, Greenwich, CT 1:41:30 6:32 2 2 OpW Jane Maxwell, 27*, New York, NY 1:41:31 6:32 29 21 OpM Johan Ahr, 16, Long Beach, NY 1:41:37 6:32 30 22 OpM Vincent Lindsley, 30, New Haven, CT 1:42:16 6:35 31 23 OpM Ednaldo Oliveira, 38, Danbury, CT 1:42:22 6:35 32 24 OpM Rob Mateicka, 28, Danbury, CT 1:42:34 6:36 33 25 OpM Robert Barker, 32, Wallingford, CT 1:43:05 6:38 3 1 W40 Mary Zengo, 42*, Wilton, CT 1:43:18 6:39 34 7 M40 George Buchanan, 49, Shelton, CT 1:43:18 6:39 35 26 OpM Brett Black, 37, West Point, NY 1:43:36 6:40 4 3 OpW Tina Senft, 23*, Groton, CT 1:44:42 6:44 36 8 M40 Charles Scott, 40, Ossining, NY 1:45:33 6:48 37 3 M50 Jim Irvine, 50, Harrison, NY 1:45:33 6:48 38 9 M40 Peter Hornak, 44, Wallingford, CT 1:47:33 6:55 39 27 OpM Mihail Alexandru, 32, Stamford, CT 1:47:36 6:56 40 10 M40 Brian Hennessey, 48, Newtown, CT 1:47:54 6:57 41 28 OpM Kyle Cobb, 18, West Point, NY 1:48:06 6:57 42 29 OpM Tom Holland, 38, Darien, CT 1:48:06 6:57 43 11 M40 Dan Germain, 46, Newtown, CT 1:48:18 6:58 5 4 OpW Emily Williams, 22*, Norwalk, CT 1:48:25 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

44 12 M40 Anthony Kelly, 29, Fairfield, CT 1:48:43 7:00 45 13 M40 Matthew Spiegel, 47, Westport, CT 1:48:49 7:00 46 14 M40 Tim Sullivan, 42, Bronxville, NY 1:48:56 7:01 47 4 M50 Toby Nelson, 54, Cos Cob, CT 1:49:40 7:04 6 5 OpW Kimberly Battipaglia, 36*, New Haven, CT 1:49:52 7:04 48 30 OpM David Lucas, 39, Darien, CT 1:50:03 7:05 49 15 M40 Takeshi Yamazaki, 49, New York, NY 1:50:15 7:06 7 6 OpW Amanda Parrish, 38*, Westport, CT 1:50:30 7:07 50 16 M40 Carl Curran, 42, White Plains, NY 1:50:36 7:07 51 17 M40 Stan Kroder, 42, Hartsdale, NY 1:50:37 7:07 52 18 M40 Hiroyuki Nishide, 46, Rye, NY 1:50:43 7:08 53 19 M40 Peter Lofink, 47, Brookfield, CT 1:50:52 7:08 54 31 OpM Peter Boyne, 25, Trumbull, CT 1:50:55 7:08 55 5 M50 Patrick Flynn, 52, Monroe, CT 1:51:07 7:09 56 20 M40 Joe Whelan, 43, Newtown, CT 1:51:55 7:12 57 21 M40 Mike O'Neill, 43, New Canaan, CT 1:52:08 7:13 58 22 M40 Mark Berry, 46, Old Saybrook, CT 1:52:24 7:14 59 23 M40 Mike (Torpedo) Ruospo, 43, Stratford, CT 1:52:48 7:16 60 6 M50 Jerry Kerrisk, 52, Darien, CT 1:52:56 7:16 61 7 M50 Geraldo Ribeiro, 51, Danbury, CT 1:53:13 7:17 62 32 OpM Joe Salem, 37, New Fairfield, CT 1:53:16 7:17 63 33 OpM Nick Logan, 26, South Salem, NY 1:53:20 7:18 8 7 OpW Natalie Marriott, 25*, Pawling, NY 1:53:21 7:18 64 34 OpM Isaak Aronson, 32, New Haven, CT 1:54:07 7:21 9 2 W40 Karen Davies, 47*, Yorktown Heights, NY 1:54:10 7:21 65 35 OpM Roger D'Agostin, 26, Norwalk, CT 1:54:18 7:21 66 24 M40 Brian Coe, 45, Trumbull, CT 1:54:20 7:22 10 8 OpW Michelle Angelo, 23*, Hamden, CT 1:54:22 7:22 67 8 M50 Carl Mehlhope, 50, Darien, CT 1:54:34 7:22 68 36 OpM Brian Fidler, 37, West Haven, CT 1:55:09 7:25 11 9 OpW Kelly McCloskey, 24*, New York, NY 1:55:24 7:26 69 9 M50 Richard Ballinger, 53, Hamden, CT 1:55:43 7:27 70 25 M40 Ted Pernicano, 45, Yorktown, NY 1:56:24 7:30 71 26 M40 Bret Morrow, 47, Hamden, CT 1:56:55 7:32 72 37 OpM Dave Menoni, 32, Westport, CT 1:56:58 7:32 73 10 M50 Bruce Goulart, 57, Newtown, CT 1:57:03 7:32 74 11 M50 Ed Nolan, 55, Old Greenwich, CT 1:57:14 7:33 75 27 M40 Michael Biehl, 47, Ridgefield, CT 1:57:18 7:33 76 28 M40 Tony Smyth, 48, Ridgefield, CT 1:57:50 7:35 77 1 M60 Rob Fryer, 60, New Canaan, CT 1:58:11 7:36 12 3 W40 Susan Gold, 52*, Westport, CT 1:58:15 7:37 13 4 W40 Yukiko Nishide, 46*, Rye, NY 1:58:57 7:39 14 5 W40 Kathleen Kilbride, 50*, New Canaan, CT 1:59:20 7:41 15 6 W40 Pascale Butcher, 46*, Southport, CT 1:59:23 7:41 16 10 OpW Christine Dunnery, 39*, Sleepy Hollow, NY 1:59:26 7:41 78 29 M40 Ivan Crowther, 44, Wilton, CT 1:59:55 7:43 17 7 W40 Margaret Green, 45*, Stamford, CT 1:59:59 7:43 79 12 M50 Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT 2:00:01 7:44 80 30 M40 Michael Regan, 46, Wilton, CT 2:00:21 7:45 81 13 M50 Scott Harrison, 53, Darien, CT 2:00:25 7:45 18 11 OpW Amanda Raulerson, 21*, West Point, NY 2:00:48 7:47 19 12 OpW Katherine Cohen, 33*, New York, NY 2:01:03 7:47 20 8 W40 Julie Threlkeld, 42*, Yonkers, NY 2:01:08 7:48 82 31 M40 Tom Storey, 44, Wappingers Falls, NY 2:01:13 7:48 83 14 M50 Big Bad Bob Stephenson, 59, Milford, CT 2:01:15 7:48 84 32 M40 Steve King, 47, Rye, NY 2:01:33 7:49 85 15 M50 Erik Jensen, 53, New Canaan, CT 2:01:35 7:50 21 13 OpW Barbara Brittan, 37*, Pleasantville, NY 2:01:45 7:50 86 16 M50 Kevin Lloyd, 55, Darien, CT 2:01:56 7:51 87 2 M60 Dave Ulmer, 60, Ridgefield, CT 2:02:25 7:53 88 38 OpM Jay Bower, 39, Weston, CT 2:02:58 7:55 89 17 M50 Greg Ritzinger, 50, Newtown, CT 2:03:12 7:56 90 33 M40 Douglas Murray, 47, Carmel, NY 2:03:53 7:58 91 34 M40 Dana Perry, 46, New Canaan, CT 2:03:55 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

92 3 M60 Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT 2:04:10 8:00 93 39 OpM Gavasker Manayath, 35, Stamford, CT 2:04:37 8:01 94 35 M40 Roland Goodell, 40, Franklin, MA 2:04:44 8:02 95 18 M50 John Richers, 53, New Milford, CT 2:05:27 8:05 96 40 OpM Clinton Tebbetts, 38, Sea Bluff, CT 2:05:37 8:05 97 19 M50 Greg Waters, 50, Brookfield, CT 2:05:50 8:06 98 20 M50 Richard Strahota, 50, Darien, CT 2:05:52 8:06 99 41 OpM John Markiewicz, 29, Somers, NY 2:06:05 8:07 100 21 M50 Wes Byerly, 55, Ridgefield, CT 2:06:47 8:10 101 22 M50 Marty Schaivone, 54, Stratford, CT 2:06:52 8:10 102 23 M50 Steven Sonkin, 56, Weston, CT 2:06:53 8:10 22 9 W40 Ann Williams, 43*, Old Greenwich, CT 2:07:02 8:11 103 42 OpM Kristian Barletti, 37, Danbury, CT 2:07:07 8:11 104 36 M40 Frans Hijkoop, 47, New Canaan, CT 2:07:27 8:12 23 10 W40 Cindy Fox, 48*, Easton, CT 2:07:29 8:12 105 37 M40 Andrew Hersam, 44, Darien, CT 2:07:30 8:12 24 11 W40 Jean Isler, 53*, Stamford, CT 2:07:31 8:13 25 14 OpW Erin Fitzpatrick, 28*, Norwalk, CT 2:07:36 8:13 106 38 M40 Major Ewers, 48, West Point, NY 2:08:12 8:15 107 39 M40 Christopher Ahlberg, 45, Fairfield, CT 2:08:15 8:15 108 40 M40 William Batzer, 49, Newtown, CT 2:08:19 8:16 26 15 OpW Christine Stefan, 39*, Fairfield, CT 2:08:28 8:16 109 24 M50 Dan Clark, 54, Stamford, CT 2:08:58 8:18 110 25 M50 Eddie Gorecki, 54, Farmington, CT 2:09:04 8:18 27 16 OpW Amy Sorensen, 35*, Middlefield, CT 2:09:25 8:20 111 41 M40 Michael Gross, 43, Bayside, NY 2:09:33 8:20 28 17 OpW Melissa Bertrand, 24*, Milford, CT 2:09:37 8:21 112 43 OpM Joseph Domogala, 30, Milford, CT 2:09:38 8:21 29 18 OpW Ann Dirksen, 39*, Rye, NY 2:10:00 8:22 30 12 W40 Cheryl Ryba, 41*, Berlin, CT 2:10:05 8:22 31 13 W40 Patty Robinson, 48*, Verona, NJ 2:10:06 8:22 32 19 OpW Phoebe Gaston, 25*, Wilton, CT 2:10:46 8:25 33 20 OpW Jessica Lynch, 19*, West Point, NY 2:11:25 8:28 34 14 W40 Brigid Bauer, 47*, Cedar Grove, NJ 2:12:03 8:30 113 44 OpM Tsunami Treat, 34, Savin Rock, CT 2:12:42 8:32 114 4 M60 Joseph Rorick, 62, Bethel, CT 2:13:15 8:35 35 15 W40 Ronnie Behringer, 50*, Norwalk, CT 2:14:25 8:39 115 26 M50 Bob Sabre, 57, Fairfield, CT 2:14:56 8:41 36 16 W40 Jennifer Ross, 51*, Stratford, CT 2:16:37 8:48 116 27 M50 Aram Nahabedian, 56, Sandy Hook, CT 2:16:51 8:49 117 42 M40 Olivier Nicaise, 47, Hamden, CT 2:17:38 8:52 37 17 W40 Gail Jaques, 48*, Rowayton, CT 2:17:57 8:53 38 18 W40 Lisa Bruno, 43*, Ridgefield, CT 2:18:11 8:54 118 45 OpM Stephen Buccitti, 38, North Branford, CT 2:18:17 8:54 119 28 M50 Don Capone, 58, Norwalk, CT 2:18:20 8:54 120 43 M40 Hugh Plunkett, 40, Branford, CT 2:18:21 8:54 121 29 M50 Neil Mandel, 54, Shelton, CT 2:19:10 8:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

39 21 OpW Christine Klimek, 39*, Norwalk, CT 2:20:33 9:03 122 46 OpM Ken Merrick, 38, New Fairfield, CT 2:20:56 9:04 40 19 W40 Liz Lundregan, 44*, Fairfield, CT 2:20:58 9:04 123 44 M40 Vin Dipalma, 48, Bridgeport, CT 2:21:34 9:07 124 47 OpM James Cummings, 33, Fairfield, CT 2:22:07 9:09 41 22 OpW Clare McLellan, 32*, Stamford, CT 2:22:07 9:09 42 20 W40 Renee Powell, 43*, Fairfield, CT 2:23:08 9:13 43 23 OpW Amy Peng, 31*, New York, NY 2:23:18 9:13 44 21 W40 Kim Hooper-Stanley, 45*, Bethel, CT 2:23:28 9:14 125 30 M50 Gerry Werner, 53, Norwalk, CT 2:25:29 9:22 126 48 OpM Rob Leder, 37, Stamford, CT 2:26:11 9:25 127 45 M40 Scott Gimpel, 46, Stamford, CT 2:26:44 9:27 128 49 OpM Jason Panzer, 36, Fairfield, CT 2:26:53 9:27 45 22 W40 Kitty Ijams, 44*, Weston, CT 2:28:13 9:32 129 46 M40 Matthew Sanchez, 40, Norwalk, CT 2:28:38 9:34 130 47 M40 Will Byron, 42, Shelton, CT 2:29:15 9:36 131 5 M60 Mike Holland, 62, New Canaan, CT 2:30:48 9:42 46 23 W40 Francine Pisano, 60*, Mahopac, NY 2:31:00 9:43 132 32 M50 Israel Good, 54, Stamford, CT 2:31:15 9:44 47 24 OpW Sheri St John, 37*, Stamford, CT 2:32:54 9:51 48 24 W40 Linda Filar, 40*, Old Greenwich, CT 2:32:54 9:51 133 32 M50 John Bailey, 54, Riverside, CT 2:34:52 9:58 49 25 W40 Dawn Bolling, 44*, Norwalk, CT 2:35:00 9:59 50 26 W40 Siobhan Latchford, 51*, Brewster, NY 2:35:08 9:59
Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

51 27 W40 Lucia Chapman, 49*, Bedford, NY 2:35:21 10:00 52 28 W40 Deirdre Brown, 45*, Trumbull, CT 2:36:17 10:04 134 48 M40 Frank Chach, 41, Danbury, CT 2:37:17 10:07 53 29 W40 Jeanette Trujillo, 46*, Norwalk, CT 2:37:18 10:08 54 25 OpW Linda Goodman, 29*, Derby, CT 2:37:50 10:10 55 30 W40 Anne Gaston, 51*, Wilton, CT 2:38:10 10:11 135 33 M50 Jeff Johnston, 52, Westport, CT 2:39:18 10:15 136 34 M50 George Weber, 57, West Haven, CT 2:40:06 10:18 137 50 OpM Kevin Glick, 37, New Haven, CT 2:41:55 10:25 56 26 OpW Rebecca Hatcher, 31*, New Haven, CT 2:41:55 10:25 57 27 OpW Karen Martin, 37*, Vernon, NJ 2:45:30 10:39 58 28 OpW Claire Coolbeth, 34*, West Cornwall, CT 2:45:39 10:40
Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

59 29 OpW Shannon Police, 28*, Bronx, NY 2:53:26 11:10 60 30 OpW Allison Paganelli, 32*, Middletown, CT 2:57:01 11:24 61 31 OpW Jennifer Tebbetts, 38*, Sea Bluff, CT 2:57:01 11:24
Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

138 35 M50 Karl Eilers, 55, Danbury, CT 3:07:15 12:03
Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

139 49 M40 John Hoctor, 46, Stratford, CT 3:26:55 13:19
Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

140 6 M60 Joe Handelman, 77, Katonah, NY 3:58:52 15:23 "*" indicates females 50 finishers among Men 39 & Under 49 finishers among Men 40 - 49 35 finishers among Men 50 - 59 6 finishers among Men 60 & Up 31 finishers among Women 39 & Under 30 finishers among Women 40 & Up 140 male finishers 61 female finishers 201 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 39 & Under
    1    1      Jon French, 24, Ansonia, CT               1:25:05    5:29
    2    2      Michael Hall, 27, New Milford, CT         1:26:58    5:36
    3    3      Tim Milenkevich, 25, Ansonia, CT          1:33:16    6:00
    4    4      Pat Dennen, 27, Newtown, CT               1:33:43    6:02
    6    5      Jeff Watson, 26, Stamford, CT             1:35:05    6:07

Men 40 - 49
    5    1      Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT            1:33:55    6:03
    8    2      Douglas Scarth, 49, Redding, CT           1:35:59    6:11
    9    3      Anthony Ryba, 42, Berlin, CT              1:36:05    6:11
   10    4      David Yockelson, 43, Rye Brook, NY        1:36:13    6:12
   22    5      Jim Gilmore, 40, Fairfield, CT            1:39:42    6:25

Men 50 - 59
   18    1      Jonathan Sumpter, 51, Yonkers, NY         1:38:27    6:20
   25    2      Takashi Ogawa, 51, Eastchester, NY        1:40:17    6:27
   28    3      Thomas Kastner, 58, West Point, NY        1:41:28    6:32
   37    4      Jim Irvine, 50, Harrison, NY              1:45:33    6:48
   47    5      Toby Nelson, 54, Cos Cob, CT              1:49:40    7:04

Men 60 & Up
   77    1      Rob Fryer, 60, New Canaan, CT             1:58:11    7:36
   87    2      Dave Ulmer, 60, Ridgefield, CT            2:02:25    7:53
   92    3      Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT   2:04:10    8:00
  114    4      Joseph Rorick, 62, Bethel, CT             2:13:15    8:35
  131    5      Mike Holland, 62, New Canaan, CT          2:30:48    9:42

Women 39 & Under
    1    1      Shannon Duff, 30, Greenwich, CT           1:41:30    6:32
    2    2      Jane Maxwell, 27, New York, NY            1:41:31    6:32
    4    3      Tina Senft, 23, Groton, CT                1:44:42    6:44
    5    4      Emily Williams, 22, Norwalk, CT           1:48:25    6:59
    6    5      Kimberly Battipaglia, 36, New Haven, CT   1:49:52    7:04

Women 40 & Up
    3    1      Mary Zengo, 42, Wilton, CT                1:43:18    6:39
    9    2      Karen Davies, 47, Yorktown Heights, NY    1:54:10    7:21
   12    3      Susan Gold, 52, Westport, CT              1:58:15    7:37
   13    4      Yukiko Nishide, 46, Rye, NY               1:58:57    7:39
   14    5      Kathleen Kilbride, 50, New Canaan, CT     1:59:20    7:41
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.