20 km, Southport, CT
February 10, 2008

Chilly (38), slight drizzle, breezy at end.

MEN'S WINNER: Jon French - 1:07:18
WOMEN'S WINNER: Shannon Duff - 1:20:30


To view Kate Stoker's race photo albums, click here, here, and here (3 sets of photos).

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1    1  OpM Jon French, 24, Ansonia, CT               1:07:18    5:25
    2    2  OpM Tom Martin, 25, Rocky Hill, CT            1:09:30    5:36
    3    3  OpM Robert Rosasco, 24, Hamden, CT            1:12:41    5:51
    4    4  OpM Tim Milenkevich, 25, Ansonia, CT          1:13:20    5:54
    5    5  OpM Pat Dennen, 27, Newtown, CT               1:13:49    5:56
    6    6  OpM Jeff Watson, 26, Stamford, CT             1:14:24    5:59
    7    7  OpM Juan Garcia, 29, Westport, CT             1:14:27    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

8 1 M40 Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT 1:15:30 6:05 9 2 M40 George Buchanan, 49, Shelton, CT 1:15:58 6:07 10 8 OpM Mihail Alexandru, 32, Stamford, CT 1:16:01 6:07 11 3 M40 Douglas Scarth, 49, Redding, CT 1:16:04 6:07 12 4 M40 David Yockelson, 43, Rye Brook, NY 1:16:50 6:11 13 5 M40 Anthony Ryba, 42, Berlin, CT 1:16:53 6:11 14 9 OpM Mark DePalma, 39, Southbury, CT 1:17:32 6:14 15 10 OpM Neil Brenner, 38, New York, NY 1:17:44 6:15 16 11 OpM Brian Talon, 35, Southington, CT 1:17:49 6:16 17 12 OpM Spencer Garrison, 21, West Point, NY 1:18:10 6:17 18 13 OpM Paul Knudsen, 21, West Point, NY 1:18:10 6:17 19 14 OpM Chad Reid, 33, Storrs, CT 1:18:24 6:19 20 15 OpM Matt Hannay, 26, Red Bank, NJ 1:19:02 6:22 21 16 OpM Torrey Jacobsen, 20, New London, CT 1:19:08 6:22 22 17 OpM Valentin Lopes, 26, Bridgeport, CT 1:19:15 6:23 23 18 OpM Mike Fanelli, 19, West Point, NY 1:19:31 6:24 24 6 M40 Brian Hennessey, 48, Newtown, CT 1:19:52 6:26 25 1 M50 Oakes Ames, 54, New Canaan, CT 1:20:20 6:28 26 7 M40 Jim Gilmore, 40, Fairfield, CT 1:20:21 6:28 1 1 OpW Shannon Duff, 30*, Greenwich, CT 1:20:30 6:29 2 1 W40 Mary Zengo, 42*, Wilton, CT 1:21:16 6:32 27 19 OpM Joseph Domogala, 30, Milford, CT 1:21:34 6:34 28 20 OpM Steven Kirsch, 38, Ridgefield, CT 1:21:41 6:34 29 21 OpM J R. Cruz, 27, New Haven, CT 1:22:00 6:36 30 22 OpM Vincent Lindsley, 30, New Haven, CT 1:22:01 6:36 31 23 OpM Chele Modica, 35, Ridgefield, CT 1:22:10 6:37 32 24 OpM Brett Black, 19, West Point, NY 1:22:13 6:37 33 25 OpM Josh Wohlers, 20, West Point, NY 1:22:42 6:39 34 26 OpM Austin Coleman, 20, West Point, NY 1:22:43 6:39 35 27 OpM Ednaldo Oliveira, 38, Danbury, CT 1:23:09 6:42 36 28 OpM Kevin Cox, 23, Trumbull, CT 1:23:13 6:42 3 2 OpW Tina Senft, 24*, Groton, CT 1:23:17 6:42 37 29 OpM Showky Kaldawy, 35, Norwalk, CT 1:23:18 6:42 38 30 OpM Matthew Adams, 33, Poughkeepsie, NY 1:23:30 6:43 39 31 OpM Kyle Cobb, 18, West Point, NY 1:23:46 6:44 40 2 M50 John Wilson, 50, New Canaan, CT 1:23:47 6:45 41 8 M40 Juan Conde, 44, New Canaan, CT 1:23:54 6:45 42 9 M40 Roger Mahieu, 44, Litchfield, CT 1:23:58 6:45 43 10 M40 Thomas Kastner, 48, West Point, NY 1:24:40 6:49 44 11 M40 Charles Scott, 40, Ossining, NY 1:24:51 6:50 45 12 M40 Fred Gaston, 49, Wilton, CT 1:25:09 6:51 46 32 OpM Bill Groves, 19, West Point, NY 1:25:14 6:52 47 33 OpM Brian Williams, 29, Naugatuck, CT 1:25:37 6:53 48 34 OpM James Conopask, 38, Southport, CT 1:25:46 6:54 49 13 M40 Ian Ray, 44, Easton, CT 1:25:47 6:54 50 14 M40 Peter Hornak, 44, Wallingford, CT 1:25:50 6:54 51 3 M50 Jim Irvine, 50, Harrison, NY 1:25:55 6:55 52 35 OpM Herb Kupec, 38, Fairfield, CT 1:26:08 6:56 53 4 M50 John Barlow, 50, Southport, CT 1:26:11 6:56 4 3 OpW Emily Williams, 22*, Norwalk, CT 1:26:21 6:57 54 15 M40 Matthew Spiegel, 47, Westport, CT 1:26:44 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

55 5 M50 Kenneth Brown, 50, Rye, NY 1:26:56 7:00 56 36 OpM Nick Logan, 26, South Salem, NY 1:27:13 7:01 57 6 M50 John Harrison, 51, Burlington, CT 1:27:18 7:02 58 37 OpM David Lucas, 39, Darien, CT 1:27:20 7:02 59 38 OpM Brian Fidler, 37, West Haven, CT 1:27:28 7:02 60 39 OpM Mark Golab, 31, White Plains, NY 1:27:34 7:03 61 16 M40 Anthony Kelly, 44, Fairfield, CT 1:27:44 7:04 62 17 M40 Dan German, 46, Newtown, CT 1:27:56 7:05 63 18 M40 Joe Whelan, 43, Newtown, CT 1:28:25 7:07 64 19 M40 Joseph Laskey, 43, Monroe, CT 1:28:49 7:09 5 4 OpW Beata Rudzinska, 25*, Norwalk, CT 1:28:49 7:09 65 20 M40 Carl Curran, 42, White Plains, NY 1:28:59 7:10 6 5 OpW Kimberly Battipaglia, 36*, New Haven, CT 1:29:02 7:10 66 7 M50 Geraldo Ribeiro, 51, Danbury, CT 1:29:56 7:14 67 21 M40 Kevin Cunningham, 49, Rye, NY 1:30:01 7:15 68 8 M50 Joseph Von Ehr, 55, Southport, CT 1:30:02 7:15 69 22 M40 Douglas Murray, 47, Carmel, NY 1:30:15 7:16 7 6 OpW Michelle Angelo, 23*, Hamden, CT 1:30:29 7:17 70 9 M50 Toby Nelson, 54, Cos Cob, CT 1:30:33 7:17 71 23 M40 Hiroyuki Nishide, 46, Rye, NY 1:30:41 7:18 72 40 OpM Zachary Stagzak, 29, Pawling, NY 1:30:56 7:19 8 7 OpW Natalie Marriott, 25*, Pawling, NY 1:30:57 7:19 73 24 M40 Bret Morrow, 47, Hamden, CT 1:31:05 7:20 74 25 M40 Frank Salvo, 46, New Canaan, CT 1:31:16 7:21 75 26 M40 Mike (Torpedo) Ruospo, 43, Stratford, CT 1:31:24 7:21 76 27 M40 Dana Perry, 46, New Canaan, CT 1:31:33 7:22 9 2 W40 Emmy Stocker, 49*, Cos Cob, CT 1:31:43 7:23 10 3 W40 Norma Grom, 45*, New Fairfield, CT 1:31:49 7:23 77 28 M40 Diego Moraiz, 43, Greenwich, CT 1:32:00 7:24 78 10 M50 Bob Hermesch, 57, Croton-on-Hudson, NY 1:32:00 7:24 79 29 M40 Mike O'Neill, 43, New Canaan, CT 1:32:02 7:24 11 4 W40 Pascale Butcher, 46*, Southport, CT 1:32:11 7:25 80 11 M50 Jerry Kerrisk, 52, Darien, CT 1:32:18 7:26 12 5 W40 Karen Davies, 47*, Yorktown Heights, NY 1:32:25 7:26 81 30 M40 Jack Mullen, 43, Westport, CT 1:32:26 7:26 82 1 M60 Rob Fryer, 61, New Canaan, CT 1:32:27 7:26 13 8 OpW Khanh Diep, 31*, Cornwall, NY 1:32:29 7:27 83 31 M40 Charles Stanley, 47, Westport, CT 1:33:00 7:29 84 12 M50 Scott Harrison, 53, Darien, CT 1:33:11 7:30 14 9 OpW Ashley Peterson, 26*, Boston, MA 1:33:19 7:31 85 32 M40 Bart Guthrie, 44, Southington, CT 1:33:32 7:32 86 33 M40 Ivan Crowther, 44, Wilton, CT 1:33:49 7:33 87 41 OpM Tsunami Treat, 34, Savin Rock, CT 1:33:50 7:33 88 42 OpM Roger D'Agostin, 37, Norwalk, CT 1:33:54 7:33 89 34 M40 Tony Smyth, 48, Ridgefield, CT 1:33:58 7:34 90 35 M40 Donald Henry, 42, Pound Ridge, NY 1:34:05 7:34 91 2 M60 Dave Ulmer, 60, Ridgefield, CT 1:34:14 7:35 15 6 W40 Susan Gold, 52*, Westport, CT 1:34:20 7:36 92 13 M50 Erik Jensen, 53, New Canaan, CT 1:34:27 7:36 93 14 M50 John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, CT 1:34:28 7:36 16 10 OpW Mimi Boyle, 35*, Greenwich, CT 1:34:48 7:38 94 36 M40 Christopher Lanzano, 49, Fairfield, CT 1:35:21 7:40 17 7 W40 Kathleen Kilbride, 50*, New Canaan, CT 1:35:23 7:41 95 37 M40 Richard Joslin, 46, Southport, CT 1:35:25 7:41 96 15 M50 Greg Ritzinger, 50, Newtown, CT 1:35:26 7:41 97 16 M50 Bruce Goulart, 58, Newtown, CT 1:35:34 7:41 18 8 W40 Margaret Green, 45*, Stamford, CT 1:35:44 7:42 98 43 OpM Jason Freitag, 28, Norwalk, CT 1:35:52 7:43 99 38 M40 Tom Storey, 44, Wappingers Falls, NY 1:35:59 7:43 19 11 OpW Amanda Raulerson, 21*, West Point, NY 1:36:01 7:44 100 44 OpM Joe Kusnitz, 31, Woodbridge, CT 1:36:06 7:44 20 12 OpW Katherine Cohen, 33*, New York, NY 1:36:30 7:46 21 13 OpW Melissa Reynolds, 32*, Wallingford, CT 1:36:34 7:46 22 14 OpW Tammy Kiernan, 34*, Norwalk, CT 1:36:37 7:46 101 39 M40 George Grenier, 42, Katonah, NY 1:36:42 7:47 102 16 M50 Richard Strahota, 50, Darien, CT 1:37:04 7:49 103 46 OpM Dave Menoni, 32, Westport, CT 1:37:09 7:49 104 40 M40 Steve King, 47, Rye, NY 1:37:14 7:49 105 3 M60 William Schaeffer, 61, Guilford, CT 1:37:17 7:50 106 17 M50 Jeffrey Dingwell, 53, Bethlehem, CT 1:37:31 7:51 107 47 OpM Rob Leder, 37, Stamford, CT 1:37:40 7:51 23 9 W40 Darcy Ramsey, 45*, Old Greenwich, CT 1:37:51 7:52 108 18 M50 Kevin Lloyd, 55, Darien, CT 1:37:52 7:52 109 41 M40 Carlos Morales, 44, Stamford, CT 1:38:11 7:54 110 42 M40 Mike Koron, 43, Ridgefield, CT 1:38:15 7:54 111 43 M40 Chuck Thomas, 47, Darien, CT 1:38:15 7:54 112 19 M50 Patrick Howley, 50, Anthem, AZ 1:38:25 7:55 113 44 M40 Frans Hijkoop, 47, New Canaan, CT 1:38:37 7:56 114 45 M40 Peter Pfister, 48, Darien, CT 1:38:50 7:57 115 4 M60 Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT 1:39:07 7:59 116 46 M40 Monty Green, 48, Stamford, CT 1:39:11 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

117 48 OpM Clinton Tebbetts, 38, Sea Bluff, CT 1:39:21 8:00 118 49 OpM Matt Rorick, 30, Bridgeport, CT 1:39:29 8:00 119 50 OpM Eugene Koenig, 38, Rego Park, NY 1:39:33 8:01 120 51 OpM Eric Opdyke, 36, Norwalk, CT 1:39:34 8:01 121 52 OpM Sergei Golos, 24, Shelton, CT 1:39:35 8:01 24 10 W40 Cheryl Ryba, 41*, Berlin, CT 1:39:37 8:01 122 53 OpM Pao Mei Etchells, 20, West Point, NY 1:39:44 8:01 25 15 OpW Patricia Martinez-Oteo, 38*, White Plains, NY 1:39:50 8:02 123 47 M40 William Batzer, 49, Newtown, CT 1:39:56 8:02 26 11 W40 Cindy Fox, 48*, Easton, CT 1:39:59 8:03 124 20 M50 Big Bad Bob Stephenson, 59, Milford, CT 1:39:59 8:03 27 12 W40 Barbara Pierce, 53*, Guilford, CT 1:40:00 8:03 28 13 W40 Jean Isler, 53*, Stamford, CT 1:40:28 8:05 125 48 M40 Michael Beaudry, 46, Newtown, CT 1:40:39 8:06 126 54 OpM Daniel Reynolds, 34, West Haven, CT 1:41:02 8:08 127 21 M50 Dan Clark, 54, Stamford, CT 1:41:40 8:11 128 49 M40 Roland Goodell, 40, Franklin, MA 1:42:14 8:14 129 55 OpM Andrew Whitley, 35, Norwalk, CT 1:42:25 8:14 130 50 M40 Chris Ahlberg, 45, Fairfield, CT 1:42:37 8:15 131 22 M50 Roy Van Eick, 58, Stamford, CT 1:42:56 8:17 29 14 W40 Ann Williams, 43*, Old Greenwich, CT 1:43:00 8:17 132 56 OpM Adam Busker, 29, Hamden, CT 1:43:09 8:18 133 51 M40 Javier Gomez, 42, Somers, NY 1:43:19 8:19 30 15 W40 Francoise Levinson, 54*, Cos Cob, CT 1:43:24 8:19 31 16 OpW Erin Strout, 33*, Washington, DC 1:43:39 8:20 32 17 OpW Megan Kelly, 28*, Stamford, CT 1:43:41 8:21 134 52 M40 David Hoffman, 44, Norwalk, CT 1:43:43 8:21 135 57 OpM Timothy Urbanz, 37, Ridgefield, CT 1:45:24 8:29 136 23 M50 Neil Mandel, 54, Shelton, CT 1:45:27 8:29 33 16 W40 Dora Paz, 43*, Riverside, CT 1:45:30 8:29 137 58 OpM Eric Friedland, 34, Shelton, CT 1:45:31 8:29 138 53 M40 Olivier Nicaise, 48, Hamden, CT 1:45:40 8:30 139 54 M40 David Sklar, 45, Wilton, CT 1:45:54 8:31 140 24 M50 Michael Carpenter, 51, Redding, CT 1:45:56 8:31 141 5 M60 Joseph Rorick, 63, Bethel, CT 1:46:00 8:32 142 59 OpM Brian England, 25, Wolcott, CT 1:46:03 8:32 143 55 M40 Keith Blackwell, 45, Redding, CT 1:46:13 8:33 34 18 OpW Victoria Gallardo, 21*, West Point, NY 1:46:15 8:33 144 25 M50 Steven Sonkin, 56, Weston, CT 1:46:20 8:33 145 26 M50 Don Capone, 58, Norwalk, CT 1:46:20 8:33 35 17 W40 Bekkie Wright, 45*, East Hartford, CT 1:46:21 8:33 146 27 M50 Joseph Poliquin, 55, East Hartford, CT 1:46:33 8:34 147 56 M40 Michael Costello, 49, Fairfield, CT 1:46:41 8:35 36 19 OpW Christine Stefan, 39*, Fairfield, CT 1:46:47 8:36 148 60 OpM Scott Sterner, 38, Fairfield, CT 1:46:51 8:36 149 61 OpM William Risch, 28, New York, NY 1:46:53 8:36 37 20 OpW Farrah Buchanan, 34*, New York, NY 1:47:08 8:37 150 62 OpM Kristian Barletti, 37, Danbury, CT 1:47:09 8:37 151 28 M50 Aram Nahabedian, 56, Sandy Hook, CT 1:47:59 8:41 152 29 M50 Jay Carney, 52, Guilford, CT 1:48:00 8:41 38 18 W40 Andre Williamson-Hughes, 52*, New Canaan, CT 1:48:02 8:42 39 21 OpW Stephanie Bessery, 24*, Norwalk, CT 1:48:21 8:43 153 6 M60 Lee Bradley, 65, Newington, CT 1:48:28 8:44 40 19 W40 Cynthia DeGirolamo, 41*, Sandy Hook, CT 1:48:31 8:44 41 20 W40 Lisa Bruno, 43*, Ridgefield, CT 1:48:36 8:44 42 21 W40 Mary Money, 49*, Fairfield, CT 1:48:47 8:45 154 63 OpM Paul Sleet, 36, Stamford, CT 1:48:57 8:46 43 22 W40 Renee Powell, 43*, Fairfield, CT 1:49:02 8:46 155 57 M40 Hugh Plunkett, 40, Branford, CT 1:49:03 8:46 44 22 OpW Elizabeth Weemhoff, 30*, Fairfield, CT 1:49:06 8:47 45 23 OpW Melissa Bertrand, 24*, Milford, CT 1:49:11 8:47 156 58 M40 David Edwards, 43, Maspeth, NY 1:49:30 8:49 46 23 W40 Ronnie Behringer, 50*, Norwalk, CT 1:49:58 8:51 47 24 W40 Karen Gerweck, 46*, Norwalk, CT 1:49:59 8:51 157 30 M50 Steven DeLisi, 53, Wilton, CT 1:50:14 8:52 158 59 M40 Bob Sabre, 48, Fairfield, CT 1:50:28 8:53 48 24 OpW Christine Klimek, 39*, Norwalk, CT 1:50:49 8:55 49 25 W40 Shirley Louise-May, 42*, Guilford, CT 1:50:49 8:55 159 31 M50 Kevin Walsh, 52, Bethany, CT 1:50:51 8:55 50 25 OpW Sheri St. John, 37*, Stamford, CT 1:50:52 8:55 51 26 OpW Clare McLellan, 32*, Stamford, CT 1:50:59 8:56 52 26 W40 Sharon Simon, 44*, Stamford, CT 1:51:08 8:57 160 64 OpM James Cummings, 33, Fairfield, CT 1:51:23 8:58 53 27 W40 Alla Schlate, 48*, Fairfield, CT 1:51:34 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

161 7 M60 Paul Couzelis, 65, Norwalk, CT 1:52:00 9:01 54 28 W40 Gail Jaques, 48*, Rowayton, CT 1:52:06 9:01 162 60 M40 Vin Dipalma, 48, Bridgeport, CT 1:52:26 9:03 163 32 M50 Jason Howard, 54, Norwalk, CT 1:52:28 9:03 164 61 M40 Jeff Umbreit, 48, Milford, CT 1:52:32 9:03 165 62 M40 Christopher Winalski, 41, New Canaan, CT 1:52:48 9:05 166 33 M50 Mike Tamborrino, 50, Stamford, CT 1:54:01 9:10 167 65 OpM Stephen Buccitti, 38, North Branford, CT 1:54:49 9:14 55 27 OpW Sally Freedman, 34*, Norwalk, CT 1:56:31 9:23 168 63 M40 Will Byron, 42, Shelton, CT 1:56:58 9:25 56 29 W40 Beatrice Burns, 65*, Hamden, CT 1:57:10 9:26 169 34 M50 Gerry Werner, 53, Norwalk, CT 1:57:39 9:28 57 30 W40 Trish Carroll, 48*, Darien, CT 1:57:50 9:29 58 31 W40 Kitty Ijams, 43*, Weston, CT 1:58:09 9:30 59 32 W40 Dawn Bolling, 44*, Norwalk, CT 1:58:43 9:33 170 64 M40 Keith Lipsitz, 48, Woodbridge, CT 1:58:55 9:34 60 33 W40 Kathy Salvo, 43*, New Canaan, CT 1:59:07 9:35 171 66 OpM Edward Calejesan, 29, Norwalk, CT 1:59:07 9:35 172 67 OpM Maneesh Shanbhag, 29, Fairfield, CT 1:59:12 9:35 173 35 M50 George Weber, 57, West Haven, CT 1:59:19 9:36 61 28 OpW Catherine Hopkins, 34*, Branford, CT 1:59:39 9:38 62 34 W40 Sally Harold, 43*, Fairfield, CT 1:59:40 9:38 63 35 W40 Vasso Kelly, 44*, Rowayton, CT 2:00:26 9:41 64 36 W40 Linda Filar, 40*, Old Greenwich, CT 2:01:12 9:45 174 68 OpM David Harper, 30, Hamden, CT 2:01:59 9:49 65 29 OpW Swani Schoberth-Ruiz, 29*, Danbury, CT 2:02:09 9:50 66 37 W40 Deirdre Brown, 45*, Trumbull, CT 2:02:29 9:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

175 36 M50 John Bailey, 54, Riverside, CT 2:04:39 10:02 176 65 M40 Matthew Sanchez, 40, Norwalk, CT 2:04:55 10:03 177 8 M60 Charley Widmer, 62, West Harrison, NY 2:05:11 10:04 67 38 W40 Anne Gaston, 51*, Wilton, CT 2:07:27 10:15 178 69 OpM Roddy Boyd, 39, Cos Cob, CT 2:09:05 10:23 68 39 W40 Sonia Curtis, 46*, Danbury, CT 2:09:30 10:25 69 30 OpW Karen Martin, 37*, Vernon, NJ 2:09:37 10:26 70 31 OpW Claire Coolbeth, 34*, West Cornwall, CT 2:09:59 10:28 249 TURKEY 2:10:01 10:28 179 66 M40 Bill Peloso, 44, Stamford, CT 2:11:57 10:37 180 37 M50 Jeff Johnston, 52, Westport, CT 2:15:19 10:53 71 32 OpW Linda Goodman, 29*, Derby, CT 2:16:31 10:59 181 70 OpM Kevin Glick, 37, New Haven, CT 2:16:31 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

72 33 OpW Rebecca Hatcher, 31*, New Haven, CT 2:17:09 11:02 182 9 M60 Jurgen Schlate, 66, Fairfield, CT 2:17:10 11:02 73 34 OpW Jennifer Tebbetts, 38*, Sea Bluff, CT 2:17:46 11:05 183 10 M60 Al Toth, 67, Norwalk, CT 2:19:34 11:14 184 38 M50 Karl Eilers, 55, Danbury, CT 2:19:34 11:14 185 67 M40 John Hoctor, 46, Stratford, CT 2:20:53 11:20 74 35 OpW Allison Paganelli, 32*, Middletown, CT 2:22:04 11:26 75 36 OpW Theresa Calejesan, 28*, Norwalk, CT 2:23:03 11:31 186 11 M60 Edward Capriles, 62, Guilford, CT 2:23:28 11:33 76 40 W40 Elizabeth Connolly, 44*, Fairfield, CT 2:23:58 11:35 77 41 W40 Jeanette Trujillo, 46*, Norwalk, CT 2:24:10 11:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

187 12 M60 Michael Rubinfeld, 60, Dobbs Ferry, NY 2:34:11 12:24
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

188 13 M60 Joe Handelman, 77, Katonah, NY 3:05:43 14:57 "*" indicates females 70 finishers among Men 39 & Under 67 finishers among Men 40 - 49 38 finishers among Men 50 - 59 13 finishers among Men 60 & Up 36 finishers among Women 39 & Under 41 finishers among Women 40 & Up 188 male finishers 77 female finishers 266 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Men 39 & Under
    1    1      Jon French, 24, Ansonia, CT               1:07:18    5:25
    2    2      Tom Martin, 25, Rocky Hill, CT            1:09:30    5:36
    3    3      Robert Rosasco, 24, Hamden, CT            1:12:41    5:51
    4    4      Tim Milenkevich, 25, Ansonia, CT          1:13:20    5:54
    5    5      Pat Dennen, 27, Newtown, CT               1:13:49    5:56

Men 40 - 49
    8    1      Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT            1:15:30    6:05
    9    2      George Buchanan, 49, Shelton, CT          1:15:58    6:07
   11    3      Douglas Scarth, 49, Redding, CT           1:16:04    6:07
   12    4      Roland Goodell, 40, Franklin, MA          1:16:50    6:11
   13    5      Anthony Ryba, 42, Berlin, CT              1:16:53    6:11

Men 50 - 59
   25    1      Oakes Ames, 54, New Canaan, CT            1:20:20    6:28
   40    2      John Wilson, 50, New Canaan, CT           1:23:47    6:45
   51    3      Jim Irvine, 50, Harrison, NY              1:25:55    6:55
   53    4      John Barlow, 50, Southport, CT            1:26:11    6:56
   55    5      Kenneth Brown, 50, Rye, NY                1:26:56    7:00

Men 60 & Up
   82    1      Rob Fryer, 61, New Canaan, CT             1:32:27    7:26
   91    2      Dave Ulmer, 60, Ridgefield, CT            1:34:14    7:35
  105    3      William Schaeffer, 61, Guilford, CT       1:37:17    7:50
  115    4      Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT   1:39:07    7:59
  141    5      Joseph Rorick, 63, Bethel, CT             1:46:00    8:32

Women 39 & Under
    1    1      Shannon Duff, 30, Greenwich, CT           1:20:30    6:29
    3    2      Tina Senft, 24, Groton, CT                1:23:17    6:42
    4    3      Emily Williams, 22, Norwalk, CT           1:26:21    6:57
    5    4      Beata Rudzinska, 25, Norwalk, CT          1:28:49    7:09
    6    5      Kimberly Battipaglia, 36, New Haven, CT   1:29:02    7:10

Women 40 & Up
    2    1      Mary Zengo, 42, Wilton, CT                1:21:16    6:32
    9    2      Emmy Stocker, 49, Cos Cob, CT             1:31:43    7:23
   10    3      Norma Grom, 45, New Fairfield, CT         1:31:49    7:23
   11    4      Pascale Butcher, 46, Southport, CT        1:32:11    7:25
   12    5      Karen Davies, 47, Yorktown Heights, NY    1:32:25    7:26
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.