15 km, Ridgefield, CT
January 20, 2008

Cold (20), sunny, windy.

MEN'S WINNER: Gilbert Kiptoo - 49:33 (Course Record)
WOMEN'S WINNER: Claudia Camargo - 55:19


To view Kate Stoker's race photo albums, click here and here (2 sets of photos).

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                 TIME    PACE
    1    1  OpM Gilbert Kiptoo, 25, Kenya                   49:33    5:19
    2    2  OpM Jon French, 24, Ansonia, CT                 49:46    5:20
    3    3  OpM Paul Kibet-Simboley, 28, Kenya              50:12    5:23
    4    4  OpM David Wishart, 23, Stamford, CT             50:56    5:28
    5    5  OpM Geoff Nelson, 22, New Fairfield, CT         51:28    5:31
    6    6  OpM Rob Rosasco, 24, Hamden, CT                 51:57    5:34
    7    1  M40 Joe LeMay, 41, Danbury, CT                  52:14    5:36
    8    7  OpM Michael Hall, 27, New Milford, CT           52:48    5:40
    9    8  OpM Tom Martin, 25, Rocky Hill, CT              53:19    5:43
   10    9  OpM Pat Dennen, 27, Newtown, CT                 54:18    5:49
   11    2  M40 Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT              55:00    5:54
    1    1  OpW Claudia Camargo, 36*, Danbury, CT           55:19    5:56
   12   10  OpM Jeff Watson, 26, Stamford, CT               55:20    5:56
   13   11  OpM Tim Milenkevich, 25, Ansonia, CT            55:27    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

14 3 M40 George Buchanan, 49, Shelton, CT 55:51 6:00 15 12 OpM Mihail Alexandru, 32, Stamford, CT 56:03 6:01 16 4 M40 Anthony Ryba, 42, Berlin, CT 56:15 6:02 17 5 M40 Douglas Scarth, 49, Redding, CT 56:22 6:03 18 6 M40 Anatolie Vartosu, 40, Stamford, CT 56:29 6:04 19 7 M40 David Yockelson, 43, Rye Brook, NY 56:46 6:05 20 13 OpM Mike Slinskey, 38, Hopewell Junction, NY 56:57 6:07 21 14 OpM Christopher Thomas, 36, Easton, CT 57:22 6:09 22 15 OpM Mark DePalma, 39, Southbury, CT 57:50 6:12 23 8 M40 Brian Hennessey, 48, Newtown, CT 58:30 6:17 24 9 M40 Robert Whalen, 46, Sleepy Hollow, NY 58:46 6:18 25 16 OpM Joseph Domogala, 30, Milford, CT 59:03 6:20 26 10 M40 Roger Mahieu, 44, Litchfield, CT 59:28 6:23 27 11 M40 Greg Pelican, 48, Bethel, CT 59:43 6:24 28 17 OpM Kieran Garvey, 28, New York, NY 59:55 6:26 29 18 OpM Kevin Cox, 23, Trumbull, CT 1:00:17 6:28 30 12 M40 Jim Gilmore, 40, Fairfield, CT 1:00:22 6:29 31 19 OpM Dan Parzych, 36, Ridgefield, CT 1:00:38 6:30 32 1 M50 Oakes Ames, 54, New Canaan, CT 1:00:43 6:31 33 20 OpM Sameer Baig, 24, Stamford, CT 1:00:51 6:32 34 21 OpM Brian Williams, 29, Naugatuck, CT 1:00:55 6:32 35 22 OpM Jason Dufour, 34, Bristol, CT 1:00:57 6:32 36 23 OpM Ednaldo Oliveira, 38, Danbury, CT 1:01:10 6:34 37 13 M40 Brian Coe, 45, Trumbull, CT 1:01:52 6:38 2 2 OpW Tina Senft, 23*, Groton, CT 1:02:18 6:41 38 24 OpM Vincent Lindsley, 30, New Haven, CT 1:02:32 6:42 39 2 M50 Takashi Ogawa, 51, Eastchester, NY 1:02:47 6:44 40 14 M40 Peter Lofink, 47, Brookfield, CT 1:02:49 6:44 41 25 OpM Patrick Hubbell, 16, North Haven, CT 1:02:59 6:45 42 26 OpM Zachary Stagzak, 29, Pawling, NY 1:03:04 6:46 3 3 OpW Carolyn Martin, 27*, Rocky Hill, CT 1:03:06 6:46 43 27 OpM Showky Kaldawy, 35, Norwalk, CT 1:03:08 6:46 44 28 OpM James Conopask, 38, Southport, CT 1:03:40 6:50 45 15 M40 Peter Wietfeldt, 42, New Canaan, CT 1:03:48 6:51 46 16 M40 Dana Perry, 46, New Canaan, CT 1:03:59 6:52 47 29 OpM Nick Logan, 26, South Salem, NY 1:04:24 6:54 4 4 OpW Natalie Marriott, 25*, Pawling, NY 1:04:35 6:56 5 5 OpW Emily Williams, 22*, Norwalk, CT 1:04:35 6:56 6 6 OpW Kimberly Battipaglia, 36*, New Haven, CT 1:04:54 6:58 48 30 OpM Mark Golab, 31, White Plains, NY 1:05:00 6:58 49 3 M50 Kenneth Brown, 50, Rye, NY 1:05:03 6:59 50 17 M40 Dan German, 46, Newtown, CT 1:05:03 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

51 31 OpM Tsunami Treat, 34, Savin Rock, CT 1:05:11 7:00 52 32 OpM Matthew Adams, 33, Poughkeepsie, NY 1:05:18 7:00 53 33 OpM Herb Kupec, 38, Fairfield, CT 1:05:27 7:01 54 18 M40 Tom Chiarella, 46, Oxford, CT 1:05:33 7:02 55 34 OpM David Lucas, 39, Darrien, CT 1:05:37 7:02 7 1 W40 Sharon Vos, 53*, Riverside, CT 1:05:54 7:04 56 19 M40 Joe Whelan, 43, Newtown, CT 1:05:58 7:05 57 35 OpM Dave Robinson, 33, Darien, CT 1:06:31 7:08 58 4 M50 Joseph Von Ehr, 55, Southport, CT 1:06:37 7:09 8 7 OpW Beata Rudzinska, 25*, Norwalk, CT 1:06:39 7:09 59 20 M40 Mike O'Neill, 43, New Canaan, CT 1:06:40 7:09 60 5 M50 Peter Varone, 50, Shelton, CT 1:06:51 7:10 61 36 OpM Greg Sholtes, 39, Bethel, CT 1:06:56 7:11 62 6 M50 Bob Hermesch, 57, Croton-on-Hudson, NY 1:06:59 7:11 9 8 OpW Michelle Angelo, 23*, Hamden, CT 1:07:03 7:12 63 37 OpM Joshua Maio, 30, New York, NY 1:07:04 7:12 64 38 OpM Peter Boyne, 25, Trumbull, CT 1:07:23 7:14 65 39 OpM Brian Fidler, 37, West Haven, CT 1:07:39 7:15 66 7 M50 Carl Mehlhope, 50, Darien, CT 1:07:46 7:16 67 21 M40 Bret Morrow, 47, Hamden, CT 1:07:47 7:16 68 22 M40 Kevin Cunningham, 49, Rye, NY 1:07:50 7:17 10 2 W40 Teren Allison, 42*, Ridgefield, CT 1:07:52 7:17 69 8 M50 Jerry Kerrisk, 52, Darien, CT 1:07:53 7:17 70 23 M40 Richard Joslin, 46, Southport, CT 1:08:06 7:18 71 9 M50 Geraldo Ribeiro, 51, Danbury, CT 1:08:11 7:19 72 24 M40 Jack Mullen, 43, Westport, CT 1:08:15 7:19 73 25 M40 Michael Regan, 46, Wilton, CT 1:08:36 7:22 74 40 OpM Kenneth Tso, 28, New York, NY 1:08:48 7:23 75 26 M40 Douglas Murray, 47, Carmel, NY 1:08:51 7:23 76 10 M50 Edward Nolan, Jr., 55, Old Greenwich, CT 1:08:53 7:23 77 27 M40 Mike (Torpedo) Ruospo, 43, Stratford, CT 1:09:12 7:25 78 28 M40 Douglas Lee, 47, Sherman, CT 1:09:13 7:26 11 3 W40 Norma Grom, 45*, New Fairfield, CT 1:09:18 7:26 79 29 M40 Ivan Crowther, 44, Wilton, CT 1:09:33 7:28 80 30 M40 Rob Kennedy, 45, Stamford, CT 1:09:42 7:29 81 31 M40 Charles Stanley, 47, Westport, CT 1:09:46 7:29 82 11 M50 Bruce Goulart, 57, Newtown, CT 1:09:48 7:29 83 32 M40 Donald Henry, 42, Pound Ridge, NY 1:09:49 7:29 84 12 M50 Richard Ballinger, 53, Hamden, CT 1:09:53 7:30 85 13 M50 Greg Waters, 50, Brookfield, CT 1:09:57 7:30 12 9 OpW Katherine Cohen, 33*, New York, NY 1:10:00 7:31 86 33 M40 Frans Hijkoop, 47, New Canaan, CT 1:10:06 7:31 13 4 W40 Pascale Butcher, 46*, Southport, CT 1:10:12 7:32 14 10 OpW Allie Lawler, 38*, Stamford, CT 1:10:15 7:32 15 5 W40 Karen Davies, 47*, Yorktown Heights, NY 1:10:22 7:33 87 34 M40 John Schwartz, 44, Ridgefield, CT 1:10:23 7:33 88 35 M40 George Grenier, 42, Katonah, NY 1:10:25 7:33 89 14 M50 Erik Jensen, 53, New Canaan, CT 1:10:28 7:34 16 6 W40 Margaret Green, 45*, Stamford, CT 1:10:31 7:34 17 7 W40 Cheryl Ryba, 41*, Berlin, CT 1:10:31 7:34 90 15 M50 Dave Ulmer, 59, Ridgefield, CT 1:10:34 7:34 91 36 M40 Adam Krajchir, 42, Los Angeles, CA 1:10:36 7:34 18 8 W40 Susan Gold, 52*, Westport, CT 1:10:39 7:35 92 1 M60 Rob Fryer, 60, New Canaan, CT 1:10:42 7:35 93 16 M50 Greg Ritzinger, 50, Newtown, CT 1:10:44 7:35 94 17 M50 John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, CT 1:10:46 7:36 95 37 M40 Tom Storey, 44, Wappingers Falls, NY 1:10:48 7:36 96 18 M50 Big Bad Bob Stephenson, 59, Milford, CT 1:10:54 7:36 19 9 W40 Leah Vogel, 50*, Woodbridge, CT 1:10:55 7:36 97 41 OpM Eric Opdyke, 36, Norwalk, CT 1:10:58 7:37 98 38 M40 Frank Colella, 45, Scarsdale, NY 1:11:24 7:40 99 39 M40 Frank Chach, 41, Danbury, CT 1:11:27 7:40 100 40 M40 Tony Smyth, 48, Ridgefield, CT 1:11:33 7:41 101 41 M40 Mike Koron, 43, Ridgefield, CT 1:11:36 7:41 102 42 M40 William Batzer, 49, Newtown, CT 1:11:49 7:42 103 43 M40 Carlos Morales, 44, Stamford, CT 1:11:53 7:43 20 10 W40 Emmy Stocker, 49*, Cos Cob, CT 1:11:56 7:43 104 44 M40 David Mariani, 44, Watertown, CT 1:11:58 7:43 105 42 OpM Adam Gentile, 37, Bridgeport, CT 1:12:02 7:44 106 45 M40 Chuck Thomas, 47, Darien, CT 1:12:08 7:44 21 11 W40 Sher Fohl, 42*, Cheshire, CT 1:12:12 7:46 107 19 M50 John Kiselak, 57, Danbury, CT 1:12:16 7:46 108 46 M40 Joe Morrissey, 44, Norwalk, CT 1:12:20 7:47 109 43 OpM Timothy Church, 35, Sleepy Hollow, NY 1:12:21 7:47 110 47 M40 Steve King, 47, Rye, NY 1:12:31 7:48 111 48 M40 Stan Kroder, 42, Hartsdale, NY 1:12:31 7:48 112 44 OpM Oscar Sloterbeck, 33, New York, NY 1:12:34 7:48 113 49 M40 Sean McCue, 48, Briarcliff Manor, NY 1:12:36 7:48 22 11 OpW Tammy Kiernan, 34*, Norwalk, CT 1:12:36 7:48 114 20 M50 Richard Strahota, 50, Darien, CT 1:12:37 7:48 115 45 OpM Russell Diamond, 38, Westport, CT 1:12:48 7:50 116 21 M50 Scott Harrison, 53, Darien, CT 1:12:57 7:51 117 46 OpM Eugene Koenig, 38, Rego Park, NY 1:12:58 7:51 23 12 OpW Ashley Peterson, 26*, Boston, MA 1:13:03 7:51 118 47 OpM Rob Leder, 37, Stamford, CT 1:13:21 7:53 119 2 M60 Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT 1:13:32 7:54 24 13 OpW Megan Kelly, 28*, Stamford, CT 1:13:33 7:54 120 22 M50 Kevin Lloyd, 55, Darien, CT 1:13:34 7:54 121 23 M50 Dan Clark, 54, Stamford, CT 1:13:38 7:55 122 50 M40 Michael Costello, 49, Fairfield, CT 1:13:45 7:56 25 14 OpW Amy Peng, 31*, New York, NY 1:13:49 7:56 148 TURKEY 1:13:51 7:56 123 48 OpM Joe Kusnitz, 31, Woodbridge, CT 1:13:52 7:56 26 15 OpW Mary Schafer, 33*, New York, NY 1:14:11 7:58 124 24 M50 Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT 1:14:19 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

27 12 W40 Jean Isler, 53*, Stamford, CT 1:14:24 8:00 28 13 W40 Barbara Pearce, 53*, Guilford, CT 1:14:32 8:01 29 14 W40 Mary Haselkamp, 46*, Milford, CT 1:14:32 8:01 125 51 M40 Paul Quinsee, 44, Wilton, CT 1:14:39 8:01 30 15 W40 Ann Williams, 43*, Old Greenwich, CT 1:14:46 8:02 126 49 OpM Clinton Tebbetts, 38, Sea Bluff, CT 1:14:49 8:03 31 16 W40 Lauren McGeary, 40*, Ridgefield, CT 1:14:52 8:03 32 16 OpW Ann Dirksen, 39*, Rye, NY 1:15:07 8:04 127 50 OpM Ken Merrick, 38, New Fairfield, CT 1:15:22 8:06 128 52 M40 David Hoffman, 43, Norwalk, CT 1:15:27 8:07 33 17 OpW Cristina Lombardozzi, 38*, Ridgefield, CT 1:15:29 8:07 34 18 OpW Jennifer Besgen, 36*, Ridgefield, CT 1:15:30 8:07 129 25 M50 Michael Carpenter, 51, Redding, CT 1:15:34 8:07 130 26 M50 Dan Licata, 55, Wallingford, CT 1:15:37 8:08 131 51 OpM Nate Mahrer, 35, New York, NY 1:15:59 8:10 132 52 OpM Sergei Golos, 24, Shelton, CT 1:16:05 8:11 133 53 M40 Olivier Nicaise, 47, Hamden, CT 1:16:07 8:11 35 17 W40 Terri Lee, 44*, Sherman, CT 1:16:17 8:12 134 53 OpM Will Mayer, 34, Southport, CT 1:16:19 8:12 135 54 M40 Christopher Ahlberg, 45, Fairfield, CT 1:16:27 8:13 36 18 W40 Susan Fegelman, 44*, Milford, CT 1:16:41 8:15 136 27 M50 Al Huebner, 55, Sandy Hook, CT 1:16:44 8:15 137 28 M50 Roy Van Eick, 58, Stamford, CT 1:16:51 8:16 37 19 W40 Siobhan Latchford, 51*, Brewster, NY 1:17:07 8:17 38 20 W40 Ronnie Behringer, 50*, Norwalk, CT 1:17:36 8:21 138 55 M40 Jeff Umbreit, 48, Milford, CT 1:17:48 8:22 39 19 OpW Melissa Miller, 39*, Norwalk, CT 1:17:55 8:23 139 56 M40 Monty Green, 48, Stamford, CT 1:17:56 8:23 40 21 W40 Susi Baker, 56*, Ridgefield, CT 1:18:04 8:24 41 22 W40 Erin Devlin, 43*, Stratford, CT 1:18:16 8:25 140 57 M40 John Daileader, 43, Darien, CT 1:18:24 8:26 42 20 OpW Perry Moody, 37*, Westport, CT 1:18:40 8:27 141 58 M40 Kenneth Davison, 45, Cheshire, CT 1:18:44 8:28 142 54 OpM Andrew Whitley, 34, Norwalk, CT 1:18:47 8:28 143 3 M60 Joseph Rorick, 62, Bethel, CT 1:18:58 8:29 144 29 M50 Don Capone, 58, Norwalk, CT 1:19:22 8:32 145 55 OpM Brian Ordway, 35, Shelton, CT 1:19:29 8:33 43 21 OpW Jennifer Arozamena, 26*, Hoboken, NJ 1:19:37 8:33 44 23 W40 Margaret DeLuca, 47*, Waccabuc, NY 1:19:41 8:34 146 30 M50 Aram Nahabedian, 56, Sandy Hook, CT 1:19:43 8:34 45 22 OpW Yvette Auyeung, 38*, New York, NY 1:19:47 8:35 147 56 OpM Eric Friedland, 34, Shelton, CT 1:19:49 8:35 148 57 OpM James Cummings, 33, Fairfield, CT 1:20:04 8:36 149 58 OpM William Risch, 28, New York, NY 1:20:07 8:37 150 4 M60 Anton Deiters, 67, Ridgefield, CT 1:20:15 8:38 46 24 W40 Patty Robinson, 48*, Verona, NJ 1:20:17 8:38 151 59 M40 Vin Dipalma, 48, Bridgeport, CT 1:20:24 8:38 152 60 M40 David Sklar, 45, Wilton, CT 1:20:26 8:39 153 61 M40 David Durban, 49, Ridgefield, CT 1:20:43 8:41 154 59 OpM Dan Briody, 36, Ridgefield, CT 1:20:44 8:41 155 62 M40 Brendan Monahan, 42, Ridgefield, CT 1:20:46 8:41 156 63 M40 Gus Field, 45, Darien, CT 1:21:07 8:43 157 64 M40 Christopher Winalski, 41, New Canaan, CT 1:21:14 8:44 158 31 M50 Jason Howard, 54, Norwalk, CT 1:21:59 8:49 47 23 OpW Christine Klimek, 39*, Norwalk, CT 1:22:03 8:49 159 32 M50 Israel Good, 54, Stamford, CT 1:22:22 8:51 48 25 W40 Julie Sidhu, 49*, Weston, CT 1:22:23 8:51 49 26 W40 Lisa Bruno, 43*, Ridgefield, CT 1:22:25 8:52 160 33 M50 Gerry Werner, 53, Norwalk, CT 1:22:30 8:52 50 27 W40 Alicia O'Neill, 49*, New Canaan, CT 1:22:42 8:53 51 24 OpW Christina DeVos, 37*, Sandy Hook, CT 1:23:03 8:56 161 60 OpM Timothy Urbanz, 37, Ridgefield, CT 1:23:10 8:56 162 61 OpM Kristian Barletti, 37, Danbury, CT 1:23:13 8:57 163 34 M50 Steven DeLisi, 53, Wilton, CT 1:23:17 8:57 164 35 M50 Mike Tamborrino, 50, Stamford, CT 1:23:34 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

165 36 M50 Eric Burkhardt, 52, Brewster, NY 1:23:47 9:00 52 28 W40 Nora King, 43*, Norwalk, CT 1:23:52 9:01 166 65 M40 Dermot Flynn, 40, Darien, CT 1:23:54 9:01 53 29 W40 Jill Siladi, 44*, Shelton, CT 1:23:55 9:01 54 30 W40 Renee Powell, 43*, Fairfield, CT 1:24:01 9:02 55 31 W40 Karen Gerweck, 46*, Norwalk, CT 1:24:24 9:04 167 37 M50 Anthony Berndt, 54, Peekskill, NY 1:24:30 9:05 168 66 M40 David Edwards, 43, Maspeth, NY 1:24:32 9:05 56 32 W40 Kristen Hoban, 41*, Ridgefield, CT 1:24:52 9:07 57 33 W40 Sallie Boehle, 43*, Ridgefield, CT 1:24:53 9:07 58 25 OpW Swani Schoberth-Ruiz, 29*, Danbury, CT 1:24:58 9:08 59 26 OpW Meliss Lemieux-Jaklitch, 30*, Danbury, CT 1:25:03 9:09 60 34 W40 Carol Ryan, 41*, Wilton, CT 1:25:31 9:12 61 27 OpW Sally Freedman, 34*, Norwalk, CT 1:25:39 9:12 62 35 W40 Kathy Barry, 58*, Ridgefield, CT 1:26:22 9:17 169 62 OpM Stephen Buccitti, 38, North Branford, CT 1:26:31 9:18 170 63 OpM Tim Harkin, 39, New Milford, CT 1:26:36 9:19 171 67 M40 Will Byron, 42, Shelton, CT 1:27:00 9:21 63 28 OpW Karen Cook, 32*, Colchester, CT 1:27:08 9:22 64 36 W40 Dawn Bolling, 44*, Norwalk, CT 1:27:20 9:23 65 29 OpW Kate MacKenzie, 28*, Danbury, CT 1:27:21 9:23 172 64 OpM David Hyland, 28, Fairfield, CT 1:27:23 9:24 173 68 M40 Matthew Sanchez, 40, Norwalk, CT 1:27:26 9:24 66 37 W40 Trish Carroll, 48*, Darien, CT 1:27:31 9:24 174 38 M50 George Weber, 57, West Haven, CT 1:27:43 9:26 67 30 OpW Linda Goodman, 29*, Derby, CT 1:27:53 9:27 175 5 M60 John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT 1:28:03 9:28 176 39 M50 Michael Buscher, 56, New Canaan, CT 1:28:25 9:30 177 6 M60 Charley Widmer, 62, West Harrison, NY 1:28:37 9:32 68 31 OpW Sarah Buscher, 24*, New York, NY 1:28:46 9:33 178 69 M40 Mark Mennitt, 44, New Canaan, CT 1:29:31 9:37 179 40 M50 John Bailey, 54, Riverside, CT 1:30:04 9:41 180 70 M40 Keith Lipsitz, 48, Woodbridge, CT 1:30:06 9:41 181 41 M50 Roger Petersen, 54, Broad Brook, CT 1:31:35 9:51 69 38 W40 Susie Danziger, 45*, Bedford Corners, NY 1:31:41 9:51 70 39 W40 Lucia Chapman, 49*, Bedford, NY 1:31:42 9:51 182 65 OpM Roddy Boyd, 39, Cos Cob, CT 1:31:46 9:52 71 40 W40 Mary Money, 49*, Fairfield, CT 1:31:50 9:52 183 71 M40 Greg Kabasakalian, 44, Ridgefield, CT 1:32:05 9:54 72 41 W40 Kathy Lynch, 40*, Mt. Kisco, NY 1:32:16 9:55 73 42 W40 Jennifer Cassidy, 43*, Mount Kisco, NY 1:32:18 9:55 74 32 OpW Jennifer Tebbetts, 38*, Sea Bluff, CT 1:32:43 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

75 43 W40 Linda Filar, 40*, Old Greenwich, CT 1:33:00 10:00 76 44 W40 Anne Gaston, 51*, Wilton, CT 1:33:37 10:04 184 42 M50 Jeff Johnston, 52, Westport, CT 1:34:16 10:08 77 45 W40 Sherry Boyd, 44*, Trumbull, CT 1:35:08 10:14 78 46 W40 Jeanette Trujillo, 46*, Norwalk, CT 1:36:00 10:19 79 47 W40 Sonia Curtis, 46*, Danbury, CT 1:36:09 10:20 185 72 M40 John D'Elisa, 44, Wilton, CT 1:36:12 10:20 80 48 W40 Deirdre Brown, 45*, Trumbull, CT 1:37:25 10:28 186 7 M60 Ken Ziman, 61, Orange, CT 1:38:52 10:38 187 73 M40 Carl Yacobacci, 46, Derby, CT 1:39:13 10:40 188 43 M50 Karl Eilers, 55, Danbury, CT 1:39:32 10:42 81 49 W40 Mary Hayes, 60*, Ridgefield, CT 1:40:15 10:47
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

189 44 M50 Thomas Tazza, 57, Washington Depot, CT 1:42:18 11:00 190 8 M60 Michael Rubinfeld, 60, Dobbs Ferry, NY 1:43:07 11:05 82 33 OpW Jamie Rose, 27*, North Haven, CT 1:44:34 11:14 83 34 OpW Allison Paganelli, 32*, Middletown, CT 1:44:36 11:15 84 50 W40 Ann Ivan, 46*, Rye, NY 1:44:44 11:16 191 9 M60 Edward Capriles, 62, Guilford, CT 1:44:45 11:16 192 74 M40 John Hoctor, 46, Stratford, CT 1:50:43 11:54 "*" indicates females 65 finishers among Men 39 & Under 74 finishers among Men 40 - 49 44 finishers among Men 50 - 59 9 finishers among Men 60 & Up 34 finishers among Women 39 & Under 50 finishers among Women 40 & Up 192 male finishers 84 female finishers 276 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 39 & Under
    1    1      Gilbert Kiptoo, 25, Kenya                   49:33    5:19
    2    2      Jon French, 24, Ansonia, CT                 49:46    5:20
    3    3      Paul Kibet-Simboley, 28, Kenya              50:12    5:23
    4    4      David Wishart, 23, Stamford, CT             50:56    5:28
    5    5      Geoff Nelson, 22, New Fairfield, CT         51:28    5:31

Men 40 - 49
    7    1      Joe LeMay, 41, Danbury, CT                  52:14    5:36
   11    2      Nadeem Ahmad, 40, Westport, CT              55:00    5:54
   14    3      George Buchanan, 49, Shelton, CT            55:51    6:00
   16    4      Anthony Ryba, 42, Berlin, CT                56:15    6:02
   17    5      Douglas Scarth, 49, Redding, CT             56:22    6:03

Men 50 - 59
   32    1      Oakes Ames, 54, New Canaan, CT            1:00:43    6:31
   39    2      Takashi Ogawa, 51, Eastchester, NY        1:02:47    6:44
   49    3      Kenneth Brown, 50, Rye, NY                1:05:03    6:59
   58    4      Joseph Von Ehr, 55, Southport, CT         1:06:37    7:09
   60    5      Peter Varone, 50, Shelton, CT             1:06:51    7:10

Men 60 & Up
   92    1      Rob Fryer, 60, New Canaan, CT             1:10:42    7:36
  119    2      Peter Berrisford, 60, Old Greenwich, CT   1:13:32    7:54
  143    3      Joseph Rorick, 62, Bethel, CT             1:18:58    8:29
  150    4      Anton Deiters, 67, Ridgefield, CT         1:20:15    8:38
  175    5      John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT       1:28:03    9:28

Women 39 & Under
    1    1      Claudia Camargo, 36, Danbury, CT            55:19    5:56
    2    2      Tina Senft, 23, Groton, CT                1:02:18    6:41
    3    3      Carolyn Martin, 27, Rocky Hill, CT        1:03:06    6:46
    4    4      Natalie Marriott, 25, Pawling, NY         1:04:35    6:56
    5    5      Emily Williams, 22, Norwalk, CT           1:04:35    6:56

Women 40 & Up
    7    1      Sharon Vos, 53, Riverside, CT             1:05:54    7:04
   10    2      Teren Allison, 42, Ridgefield, CT         1:07:52    7:17
   11    3      Norma Grom, 45, New Fairfield, CT         1:09:18    7:26
   13    4      Pascale Butcher, 46, Southport, CT        1:10:12    7:32
   15    5      Karen Davies, 47, Yorktown Heights, NY    1:10:22    7:33
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.