Milford Independence 5000

5 km , Milford, CT
July 2, 2006

Hot (80), sunny, breezy.


MEN'S WINNER: John Ciccarelli - 15:39
WOMEN'S WINNER: Kerry Arsenault - 18:05

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

To see photo gallery of more finishers, click HERE

       CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1           John Ciccarelli, 22, Southbury, CT          15:39    5:02
    2    1  M40 Oscar Gonzalez-Baretto, 41, New Haven, CT   15:42    5:03
    3    1  M30 Chad Brown, 31, Wilton, CT                  15:53    5:06
    4    2  M30 Stephen Herrera, 35, Waterford, CT          16:00    5:09
    5    2  M40 Chris Chisolm, 44, Farmington, CT           16:05    5:11
    6    3  M30 Jef Townsend, 34, Hartford, CT              16:40    5:22
    7    1  M19 Jeff McDermott, 22, Avon, CT                16:45    5:23
    8    2  M19 Larz Selmer-Larsen, 25, Niantic, CT         16:50    5:25
    9    3  M19 Justin Macgregor, 19, Derby, CT             16:54    5:26
   10    4  M30 Peter Heimparther, 37, Saddle River, NJ     16:56    5:27
   11    1  M14 Ryan King, 15, ToLland, CT                  17:05    5:30
   12    5  M30 Francisco Garcia, 30, Bridgeport, CT        17:07    5:30
   13    2  M14 Joe Poulsen, 16, Oxford, CT                 17:08    5:31
   14    3  M40 Chris Dickerson, 40, Woodbridge, CT         17:09    5:31
   15    6  M30 Armando Oliveira, 38, New York, NY          17:15    5:33
   16    4  M40 George Buchanan, 48, Stamford, CT           17:20    5:34
   17    4  M19 Ryan Pancoast, 23, Stratford, CT            17:26    5:36
   18    5  M40 Frank Tiroletto, 46, Orange, CT             17:27    5:37
   19    6  M40 Bill Thramann, 45, Avon, CT                 17:28    5:37
   20    7  M40 Michael Graziosi, 44, Glastonbury, CT       17:30    5:38
   21    1  M50 Bob McCusker, 53, Simsbury, CT              17:34    5:39
   22    7  M30 David Ricciuti, 37, BriStol, CT             17:41    5:41
   23    5  M19 Brian Williams, 28, Naugatuck, CT           17:48    5:44
   24    6  M19 Jeremy Howard, 26, Darien, CT               17:49    5:44
   25    3  M14 Keith Sansone, 15, Shelton, CT              17:51    5:44
   26    8  M40 Phil Crospby, 43, Meriden, CT               17:53    5:45
   27    8  M30 Ted Friedburg, 37, Danbury, CT              17:58    5:47
    1           Kerry Arsenault, 41*, Guilford, CT          18:05    5:49
   28    9  M40 Alan Macdougall, 41, Branford, CT           18:08    5:50
   29    9  M30 Tim King, 31, Milford, CT                   18:13    5:52
   30    2  M50 Paul Moyse, 52, Monroe, CT                  18:14    5:52
   31   10  M30 Shane Hobart, 33, Branford, CT              18:14    5:52
   32    3  M50 Tim Smith, 58, Norwich, CT                  18:15    5:52
   33   10  M40 David Pantin, 44, New Haven, CT             18:17    5:53
   34    4  M50 Keith Brown, 53, Wilton, CT                 18:21    5:54
   35    5  M50 Richard Olmsted, 51, New Haven, CT          18:25    5:55
   36   11  M30 Charles Hornak, 38, Hamden, CT              18:25    5:56
   37    6  M50 Dennis Barone, 51, West Hartford, CT        18:26    5:56
    2    1  W40 Martha Merz, 43*, Mystic, CT                18:29    5:57
   38    7  M19 Edward Buffa, 27, Woodbridge, CT            18:29    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

3 2 W40 Cindy Pomeroy, 45*, Windsor Locks, CT 18:38 6:00 39 7 M50 Emad Haerizadeh, 53, Orange, CT 18:41 6:01 40 11 M40 Matthew Cross, 42, Stamford, CT 18:45 6:02 41 4 M14 Frank Morrone, 17, West Haven, CT 18:48 6:03 42 5 M14 Sean Phillips, 17, Milford, CT 18:52 6:04 43 6 M14 Kyle Cole, 17, Milford, CT 18:52 6:04 44 12 M40 Jon Kornacki, 48, Wallingford, CT 18:54 6:05 45 7 M14 Patrick Hubbell, 14, North Haven, CT 18:56 6:05 46 8 M50 Thomas Hiten, 56, Cheshire, CT 18:59 6:07 47 8 M14 Nark Cataudella, 16, Shelton, CT 19:00 6:07 4 1 W30 Maureen Terwilliger, 38*, Guilford, CT 19:03 6:08 48 9 M50 Stephen Johnson, 55, Southbury, CT 19:03 6:08 49 9 M14 Patrick Cavanaugh, 15, Cheshire, CT 19:05 6:08 50 13 M40 Peter Hornak, 42, BeAcons Falls, CT 19:09 6:10 51 14 M40 Kevin Markowski, 49, Middletown, CT 19:11 6:10 52 8 M19 Joseph Domogala, 29, Milford, CT 19:12 6:11 5 3 W40 Amy Fredericks, 40*, Stamford, CT 19:14 6:11 6 2 W30 Heather Crosby, 32*, Danbury, CT 19:16 6:12 53 10 M50 Jeff Weatherhead, 55, Granby, CT 19:20 6:13 54 10 M14 Kelsey Small, 16, Wallingford, CT 19:23 6:14 55 9 M19 Alex Au, 28, New Haven, CT 19:26 6:15 56 12 M30 Alan Distassio, 35, Milford, CT 19:27 6:15 57 11 M14 Tony Cramond, 15, Monroe, CT 19:32 6:17 58 11 M50 Carroll Pope, 51, Carlsbad, CA 19:33 6:17 59 1 M60 John Samsel, 62, New York, NY 19:33 6:18 60 12 M50 Dan Lavoie, 54, Watertown, CT 19:37 6:19 7 1 W19 Lisa Cadmus, 26*, New Haven, CT 19:39 6:19 61 13 M30 Scott Capozza, 30, Bridgeport, CT 19:47 6:22 62 14 M30 Wesley Oliveira, 39, Bridgeport, CT 19:59 6:26 63 13 M50 Martin Espino, 56, Bridgeport, CT 20:00 6:26 8 4 W40 Alison Hiten, 43*, Cheshire, CT 20:00 6:26 64 15 M40 Peter Lesser, 42, Milford, CT 20:02 6:27 65 12 M14 James Harrison, 15, Orange, CT 20:03 6:27 66 15 M30 Pat Leone, 32, Carmel, NY 20:06 6:28 67 14 M50 Peter Hawley, 56, New Hartford, CT 20:09 6:29 68 15 M50 Jack Sirotnik, 52, Milford, CT 20:13 6:30 69 10 M19 Shea Shapiro, 23, Fairfield, CT 20:15 6:31 9 1 W50 Sharon Vos, 51*, Riverside, CT 20:16 6:31 10 2 W19 Sara Pancoast, 20*, Stratford, CT 20:20 6:33 70 16 M50 Ray Wise, 51, Hartford, CT 20:22 6:33 71 2 M60 John Courtmanche, 63, New Haven, CT 20:24 6:34 11 5 W40 Leah Vogel, 49*, Woodbridge, CT 20:25 6:34 72 17 M50 Edd Gorecki, 52, Farmington, CT 20:28 6:35 73 16 M40 Gary Sheffer, 46, Shelton, CT 20:28 6:35 12 2 W50 Mindy Struwas, 53*, West Haven, CT 20:31 6:36 74 13 M14 Darren Skuches, 16, Milford, CT 20:33 6:37 75 18 M50 Marty Schaivone, 52, Bridgeport, CT 20:35 6:37 76 17 M40 Brian Burrows, 49, Milford, CT 20:37 6:38 13 6 W40 Pacale Butcher, 44*, Southport, CT 20:40 6:39 14 7 W40 Cheryl Cunningham, 47*, Simsbury, CT 20:44 6:40 77 19 M50 Paul Moriber, 50, Easton, CT 20:47 6:41 78 18 M40 Barry Warren, 40, Stamford, CT 20:48 6:41 15 8 W40 Sue Pearsall, 40*, New York, NY 20:49 6:42 79 16 M30 Ray Regan, 38, North Haven, CT 20:50 6:42 80 11 M19 Eric Nolan, 22, Milford, CT 20:56 6:44 81 19 M40 Makoto Sugimoto, 46, New Haven, CT 21:00 6:45 82 12 M19 Scott Busson, 28, Southbury, CT 21:00 6:45 16 3 W19 Courtney Paquette, 29*, Derry, NH 21:01 6:46 83 13 M19 Victor Garcia, 28, Bridgeport, CT 21:07 6:48 84 20 M40 Jim Tharp, 45, Andover, CT 21:13 6:50 85 20 M50 Richard Pancoast, 52, Stratford, CT 21:17 6:51 17 3 W30 Debby Criscuoli, 34*, Woodbridge, CT 21:18 6:51 86 21 M50 Bruce Goulart, 56, Newtown, CT 21:20 6:52 87 22 M50 Ben Mattheis, 52, Cheshire, CT 21:20 6:52 88 23 M50 Jeffery Dingwell, 51, Bethlehem, CT 21:21 6:52 18 9 W40 Michelle Mueller, 44*, Monroe, CT 21:22 6:53 19 10 W40 Kathy Lundin, 47*, Granby, CT 21:23 6:53 89 3 M60 Paul Couzelis, 63, Norwalk, CT 21:23 6:53 20 4 W19 Eunice Busson, 26*, Southbury, CT 21:25 6:54 21 1 W10 Isabella Corso, 12*, Ridgefield, CT 21:26 6:54 22 5 W19 Libby George, 26*, Brighton, MA 21:27 6:54 90 21 M40 Dan Quinones, 44, Trumbull, CT 21:28 6:54 91 24 M50 John Sacrey, 54, Preston, CT 21:29 6:55 23 11 W40 Brigitte Boltz, 46*, Simsbury, CT 21:30 6:55 24 12 W40 Elizabeth Brauer, 43*, Brookside, NJ 21:31 6:55 92 25 M50 Ron Meneo, 52, Charlestown, RI 21:32 6:56 25 3 W50 Donna Anderson, 51*, Brookfield, CT 21:33 6:56 26 4 W50 Susan Gold, 51*, Westport, CT 21:34 6:56 27 6 W19 Jenn Rosenblatt, 24*, Naugatuck, CT 21:35 6:57 28 4 W30 Eileen Rice, 32*, Middletown, CT 21:37 6:57 93 17 M30 Chris Phillips, 35, Stratford, CT 21:41 6:59 94 22 M40 Tom Nolan, 47, Milford, CT 21:42 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

95 18 M30 John Stevens, 38, Bridgeport, CT 21:48 7:01 96 14 M19 Jeffrey Lohmeyer, 29, West Haven, CT 21:53 7:02 97 23 M40 Bill Wakeley, 43, New Milford, CT 21:57 7:04 98 24 M40 Frank Loh, 48, Trumbull, CT 22:00 7:05 99 25 M40 Jay Moran, 48, Milford, CT 22:02 7:05 100 19 M30 Jp Cardichon, 33, Hamden, CT 22:03 7:06 101 4 M60 Guy Pulino, 61, Moodus, CT 22:07 7:07 102 15 M19 Nick Logan, 24, Lewisboro, NY 22:07 7:07 103 26 M40 Frank Eairheart, 44, North Branford, CT 22:10 7:08 29 7 W19 Elizabeth Vachon, 24*, Amherst, NH 22:10 7:08 104 26 M50 Gary Compare, 54, Milford, CT 22:11 7:08 30 13 W40 Ronnie Beheringer, 48*, Norwalk, CT 22:13 7:09 105 5 M60 Tom Maile, 64, Cortlandt Manor, NY 22:13 7:09 106 14 M14 Colin Gannon, 15, Litchfield, CT 22:14 7:09 107 27 M40 Ezra Dottino, 40, New York, NY 22:15 7:10 108 20 M30 Tom Fatone, 37, Derby, CT 22:16 7:10 109 6 M60 Jerry Augustine, 60, Middletown, CT 22:22 7:12 31 5 W30 Collen Crane, 35*, Woodbridge, CT 22:24 7:12 110 21 M30 Andy Costa, 30, Wallingford, CT 22:25 7:13 111 28 M40 Dave Taylor, 48, East Hartford, CT 22:27 7:13 32 1 W14 Dana Bogan, 18*, Milford, CT 22:28 7:14 112 22 M30 Rich Anderson, 37, Milford, CT 22:29 7:14 113 16 M19 Mike Stokes, 29, North Haven, CT 22:37 7:17 33 5 W50 Barbara Pearce, 51*, Guilford, CT 22:43 7:19 114 29 M40 Dean Morgan, 45, Orange, CT 22:47 7:20 115 1 JrM Clint Corso, 9, Ridgefield, CT 22:47 7:20 116 7 M60 Mark Turkington, 62, Bolton, CT 22:53 7:22 34 2 W14 Ashley Sarris, 16*, Shelton, CT 22:57 7:23 35 3 W14 Lauren Flament, 16*, Shelton, CT 22:58 7:23 117 15 M14 Max Zaniewski, 14, Woodbridge, CT 23:02 7:25 36 4 W14 Maggie Manende, 18*, North Haven, CT 23:03 7:25 37 2 W10 Briana Corso, 12*, Ridgefield, CT 23:05 7:26 38 14 W40 Kathy O'Grady, 48*, Milford, CT 23:13 7:28 118 30 M40 Mark Zdanowski, 45, Cheshire, CT 23:14 7:29 39 5 W14 Kim Goodwin, 14*, Pawling, NY 23:16 7:29 119 23 M30 Matthew Berube, 37, Fairfield, CT 23:16 7:29 120 24 M30 Andrew Criscuolo, 39, Wallingford, CT 23:18 7:30 121 31 M40 Mark Heller, 42, Bristol, CT 23:18 7:30 122 25 M30 Peter Gray, 37, Stratford, CT 23:19 7:30 123 8 M60 Lee Bradley, 64, Newington, CT 23:19 7:30 124 9 M60 William Eurele, 61, Hamden, CT 23:21 7:31 125 26 M30 Sean Mahan, 34, Orange, CT 23:24 7:32 126 27 M30 Brian Gilmore, 37, Waterbury, CT 23:24 7:32 127 27 M50 Dan Shea, 50, Milford, CT 23:25 7:32 128 32 M40 Paul Eldracher, 42, Woodbridge, CT 23:26 7:32 129 28 M50 Ed Piquette, 50, Bridgeport, CT 23:27 7:33 130 10 M60 Bob Orgovan, 60, Ansonia, CT 23:33 7:35 131 11 M60 Paul Shanahan, 68, Milford, CT 23:35 7:35 40 6 W14 Michelle Salzillo, 17*, Milford, CT 23:36 7:36 132 29 M50 Steve Mele, 51, Hamden, CT 23:37 7:36 41 8 W19 Rebecca Fitzgerald, 29*, Durham, CT 23:39 7:37 42 15 W40 Valerie Small, 46*, Hamden, CT 23:39 7:37 133 33 M40 Micheal Piquette, 47, Trumbull, CT 23:40 7:37 134 30 M50 Henry Posila, 52, Waterbury, CT 23:41 7:37 43 6 W50 Ann Patry, 52*, Woodbridge, CT 23:51 7:40 135 12 M60 Lawrence Chaves, 61, West Hartford, CT 23:54 7:41 136 34 M40 Chris Schumacher, 40, Naugatuck, CT 23:56 7:42 44 9 W19 Jillian Parker, 23*, Milford, CT 23:56 7:42 137 28 M30 Marc Russo, 32, Milford, CT 23:59 7:43 45 7 W50 Nina Glickson, 54*, New Haven, CT 23:59 7:43 46 10 W19 Jessica Surina, 24*, Bridgeport, CT 24:02 7:44 138 17 M19 Chris Companik, 22, Stratford, CT 24:04 7:45 139 35 M40 Dale Kiefer, 42, Southington, CT 24:05 7:45 140 31 M50 George Weber, 55, West Haven, CT 24:06 7:45 47 8 W50 Andrea Willmsn-Hughes, 51*, New Canaan, CT 24:08 7:46 141 36 M40 Fred Bialka, 46, Milford, CT 24:09 7:46 142 2 JrM Dan Schumacher, 9, Naugatuck, CT 24:11 7:47 143 32 M50 Kenneth Ghilardi, 50, West Haven, CT 24:12 7:47 48 11 W19 Nicole Clark, 21*, Hamden, CT 24:16 7:48 49 7 W14 Amanda Quinones, 15*, Trumbull, CT 24:17 7:49 144 33 M50 Aram Nahabedian, 54, Sandy Hook, CT 24:17 7:49 145 37 M40 Adam Capagna, 43, Branford, CT 24:18 7:49 50 16 W40 Lauri MacLean, 49*, Westport, CT 24:19 7:49 51 9 W50 Janet Voelpert, 59*, Shelton, CT 24:19 7:49 146 13 M60 Tom Caporaso, 62, Monroe, CT 24:20 7:50 52 17 W40 Jen Donovan, 43*, Bethany, CT 24:23 7:51 53 12 W19 Kathryn Cole, 24*, New Haven, CT 24:26 7:52 54 6 W30 Pat Decesare, 34*, Germantown, MD 24:29 7:53 147 14 M60 Frank Lang, 67, Seymour, CT 24:30 7:53 148 18 M19 Daniel Koenig, 21, Stamford, CT 24:33 7:54 149 16 M14 Michal Dichter, 15, Litchfield, CT 24:36 7:55 150 15 M60 Art Oefinger, 60, Shelton, CT 24:40 7:56 151 1 M10 Sean Gannon, 13, Litchfield, CT 24:44 7:58 55 10 W50 Dorothy Lupariello, 51*, Shelton, CT 24:46 7:58 152 38 M40 Rob Cramer, 42, Ridgefield, CT 24:46 7:58 56 11 W50 Mary Lou White, 50*, Bolton, CT 24:47 7:58 153 39 M40 Tom Farrelly, 41, North Haven, CT 24:50 7:59 57 7 W30 Kerry Milner, 39*, Stratford, CT 24:50 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

58 12 W50 Ellie Lowell, 59*, Willington, CT 24:54 8:01 154 40 M40 Gerg Leger, 45, Orange, CT 24:57 8:02 155 19 M19 Jason Parker, 25, Milford, CT 24:59 8:02 59 8 W30 Cheryl Coyle, 36*, East Haven, CT 25:01 8:03 156 29 M30 Peter Babins, 30, East Haddam, CT 25:02 8:03 157 30 M30 Michael Gertner, 37, Monroe, CT 25:04 8:04 60 8 W14 Sara Rubino, 18*, West Haven, CT 25:06 8:05 158 34 M50 Stephen Burns, 50, New Canaan, CT 25:07 8:05 159 20 M19 Thomas Flaherty, 24, New York, NY 25:11 8:06 160 35 M50 Rocco Guerrera, 57, Waterbury, CT 25:12 8:07 161 36 M50 Jeff Brenzel, 53, Woodbridge, CT 25:13 8:07 162 41 M40 John Coleman, 49, Trumbull, CT 25:16 8:08 61 13 W19 Lisa de Burgo, 28*, Milford, CT 25:19 8:09 163 42 M40 Brian O'Neil, 40, Monroe, CT 25:22 8:10 62 18 W40 Kris Overstrum, 44*, Wallingford, CT 25:30 8:12 164 37 M50 Paul Ribnicky, 51, Stratford, CT 25:32 8:13 165 43 M40 Ian Murphy, 41, Waterbury, CT 25:33 8:13 166 38 M50 Thomas Wichrowski, 52, Plainville, CT 25:35 8:14 63 19 W40 Pam Gunneson, 45*, Cheshire, CT 25:36 8:14 167 39 M50 Richard Ingram, 54, Trumbull, CT 25:37 8:14 168 44 M40 Jerry Lynch, 42, Monroe, CT 25:37 8:15 169 2 M10 Greg Lynch, 13, Monroe, CT 25:40 8:16 170 31 M30 Mike Rock, 31, New Haven, CT 25:41 8:16 64 9 W14 Danielle Bitteman, 16*, Woodbridge, CT 25:43 8:16 65 20 W40 Pam Zaniewski, 42*, Woodbridge, CT 25:48 8:18 66 9 W30 Sandi Lund, 37*, Milford, CT 25:49 8:18 67 13 W50 Susan Leslie, 57*, South Windsor, CT 25:56 8:21 68 14 W19 Victoria Buffa, 23*, New York, NY 25:57 8:21 69 10 W30 Caryn Harvey, 35*, Stamford, CT 25:57 8:21 70 21 W40 Sheiel Warren, 40*, Stamford, CT 25:59 8:22 71 14 W50 Luanne Roy, 51*, Bridgeport, CT 26:00 8:22 72 15 W19 Dawn Clark, 26*, Hamden, CT 26:03 8:23 171 32 M30 Derek Burton, 38, Milford, CT 26:04 8:23 73 10 W14 Elizabeth Butrick, 14*, Torrington, CT 26:05 8:24 172 45 M40 Edward Steele, 40, Bolton, CT 26:06 8:24 173 16 M60 Jack Doyle, 66, Hamden, CT 26:07 8:24 174 46 M40 Mark Greene, 44, Milford, CT 26:10 8:25 74 11 W30 Ivelise Velazquez, 39*, West Hartford, CT 26:11 8:25 175 40 M50 Richard Zbrozek, 59, Berlin, CT 26:11 8:26 176 41 M50 Ed Marcyszak, 53, Seymour, CT 26:12 8:26 75 12 W30 Elizabeth Tefft, 31*, Baltic, CT 26:16 8:27 177 17 M60 Robert Salerno, 68, Monroe, CT 26:19 8:28 178 33 M30 Brian Reeves, 32, Plantsville, CT 26:20 8:28 76 11 W14 Lauren Douglass, 17*, Trumbull, CT 26:22 8:29 179 18 M60 Otto Pinelli, 61, Mahwah, NJ 26:24 8:30 77 22 W40 Maria Rosa-Rockoff, 49*, Easton, CT 26:27 8:31 180 21 M19 Rui Teixeira, 29, Bridgeport, CT 26:28 8:31 181 22 M19 Ray Bjorlin, 25, Boston, MA 26:29 8:31 182 42 M50 Karl Salvati, 53, North Haven, CT 26:29 8:31 183 43 M50 Madani Sallen, 57, Waterbury, CT 26:36 8:33 78 13 W30 Paura Peters, 39*, Seymour, CT 26:37 8:34 79 3 W10 Lexi Eldracher, 11*, Woodbridge, CT 26:40 8:35 184 47 M40 Kevin Visnic, 40, Branford, CT 26:42 8:35 80 23 W40 Jackie Meneo, 41*, Charlestown, RI 26:43 8:36 81 24 W40 Betty Cannella, 48*, Ellington, CT 26:50 8:38 185 3 M10 Trevor King, 10, ToLland, CT 26:51 8:38 82 25 W40 Margit Macdougall, 40*, Branford, CT 26:52 8:39 83 26 W40 Pam Petro, 42*, Shelton, CT 27:00 8:41 186 34 M30 Greg Walsh, 36, Stratford, CT 27:01 8:41 187 4 M10 Jeremy Hobart, 12, Branford, CT 27:07 8:44 84 27 W40 Jennie Rizzo, 41*, Derby, CT 27:09 8:44 188 44 M50 Jerry Meshell, 50, Orange, CT 27:10 8:45 189 48 M40 Rick Douglass, 43, Trumbull, CT 27:14 8:46 190 45 M50 Oliverio Oramas, 57, Wallingford, CT 27:17 8:47 191 49 M40 Lawrence Regan, 40, Wallingford, CT 27:18 8:47 192 46 M50 David Tracy, 51, Waterbury, CT 27:20 8:48 193 1 M70 John Howell, 70, Easton, CT 27:20 8:48 194 47 M50 Samuel Campagna, 50, Oxford, CT 27:21 8:48 85 28 W40 Jenifer D'Abramo, 40*, Southington, CT 27:22 8:48 86 29 W40 Dawn Bolling, 42*, Norwalk, CT 27:35 8:53 87 16 W19 Krissy Morale, 29*, Orange, CT 27:36 8:53 195 35 M30 Jose Morales, 31, Orange, CT 27:37 8:53 196 2 M70 Remo Pagiarella, 75, Stratford, CT 27:38 8:53 197 48 M50 James Silkenat, 58, Guilford, CT 27:41 8:54 198 49 M50 Stephen Burns, 50, Darien, CT 27:46 8:56 88 30 W40 Lisa Kesten, 41*, Durham, CT 27:47 8:57 89 31 W40 Rene Flaherty, 49*, Tyrone, GA 27:51 8:58 199 3 JrM Kevim Moody, 9, Carlsbad, CA 27:52 8:58 200 17 M14 John O'Brien, 16, Meriden, CT 27:52 8:58 90 1 W60 Monica Roche, 67*, Fairfield, CT 27:53 8:58 201 23 M19 Rob Smuts, 27, New Haven, CT 27:56 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

202 24 M19 Drew Mihalick, 24, Shelton, CT 28:09 9:03 91 17 W19 Courtney Czepiga, 23*, Bethany, CT 28:28 9:10 203 25 M19 Joe Salzillo, 21, Milford, CT 28:29 9:10 92 12 W14 Brittany Hicks, 16*, Milford, CT 28:30 9:10 93 32 W40 Melanie Champion, 47*, Meriden, CT 28:31 9:10 204 5 M10 Scott Cataudella, 12, Shelton, CT 28:31 9:11 94 33 W40 Cathy Jeney, 43*, Milford, CT 28:32 9:11 205 50 M40 Jim Davidson, 47, Seymour, CT 28:43 9:14 206 50 M50 Ken Ziman, 59, Orange, CT 28:49 9:16 207 51 M50 Bill O'Grady, 57, Milford, CT 28:50 9:17 208 36 M30 Martin Blaze, 34, Hamden, CT 28:53 9:18 209 37 M30 Mike Durso, 33, Madison, CT 28:53 9:18 95 18 W19 Annalisa Paltauf, 22*, Brookfield, CT 28:59 9:20 96 19 W19 Kelly Burns, 25*, Manchester, CT 29:00 9:20 97 4 W10 Dawn Hubbel, 11*, North Haven, CT 29:01 9:20 98 20 W19 Theresa Esposito, 25*, Milford, CT 29:02 9:20 99 5 W10 Allison McCormick, 11*, North Haven, CT 29:02 9:21 210 51 M40 Don Stacom, 48, Burlington, CT 29:04 9:21 100 15 W50 Jane Jarrow, 55*, Blooomfield, CT 29:08 9:22 101 34 W40 Meg Winfield, 47*, Milford, CT 29:08 9:22 102 2 W60 Frances Goulart, 68*, Ridgefield, CT 29:09 9:23 103 14 W30 Andrea Miller, 31*, Norwalk, CT 29:09 9:23 104 15 W30 Kathryn Stoker, 39*, Norwalk, CT 29:10 9:23 211 52 M40 Jim Storer, 45, New Haven, CT 29:10 9:23 105 21 W19 Holly Reichard, 24*, New Haven, CT 29:13 9:24 106 16 W30 Jennifer Blaze, 34*, Hamden, CT 29:14 9:24 212 52 M50 Frank Murphy, 53, Northford, CT 29:19 9:26 107 22 W19 Michelle Avallone, 28*, Branford, CT 29:20 9:26 108 6 W10 Dawn Hubbell, 11*, North Haven, CT 29:21 9:27 213 53 M50 Thomas McCormick, 55, North Haven, CT 29:21 9:27 109 23 W19 Erin Peck, 22*, Fairfield, CT 29:22 9:27 214 54 M50 Charles Kaywood, 53, Woodbridge, CT 29:29 9:29 215 53 M40 Gurol Akman, 47, Milford, CT 29:36 9:31 216 19 M60 Don Mathiesen, 65, Milford, CT 29:38 9:32 110 24 W19 Michelle Vento, 25*, Danbury, CT 29:46 9:35 217 55 M50 Chuck Vento, 59, Trumbull, CT 29:47 9:35 111 16 W50 Melinda Hedding, 52*, Niantic, CT 29:52 9:37 218 56 M50 Way Hedding, 56, Niantic, CT 29:52 9:37 112 7 W10 Kelly Quinn, 11*, Milford, CT 29:53 9:37 113 35 W40 Kathy Quinn, 43*, Greenwich, CT 29:54 9:37 219 38 M30 Murat Karabatur, 38, Milford, CT 30:02 9:40 114 36 W40 Stacie Vedrich, 42*, Milford, - 30:08 9:42 115 37 W40 Darce Vedrich, 43*, Milford, CT 30:08 9:42 116 25 W19 Erica Bjorlin, 22*, Fairfield, CT 30:22 9:46 117 8 W10 Rachel Rizzo, 10*, Derby, CT 30:26 9:48 220 20 M60 Andy Magda, 60, Derby, CT 30:33 9:50 221 57 M50 Tom Kuharski, 56, Plantsville, CT 30:39 9:52 222 58 M50 Thomas Stevens, 51, Wallingford, CT 30:43 9:53 118 17 W50 Ann Tramontana, 53*, New Haven, CT 30:48 9:55 119 38 W40 Marcy Splan, 47*, Shelton, CT 30:50 9:55 223 54 M40 Micheal Malasics, 42, Fairfield, CT 30:51 9:56 224 3 M70 Carl Sylvester, 73, Shelton, CT 30:55 9:57 225 59 M50 Mattthew Magda, 56, Derby, CT 30:57 9:58 120 26 W19 Danielle Rizzuti, 29*, Bethany, CT 31:02 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

226 26 M19 Fred Owns, 26, Vernon, CT 31:11 10:02 227 39 M30 Rob Cassidy, 39, Guilford, CT 31:12 10:02 121 17 W30 Katherine Reeves, 31*, Plantsville, CT 31:20 10:05 228 40 M30 Chris Pasquale, 38, Watertown, CT 31:24 10:06 122 39 W40 Mary Ellen Diotalevi, 47*, Bethany, CT 31:27 10:07 229 60 M50 Tom Clifford, 56, Ansonia, CT 31:28 10:07 123 40 W40 Robin Mihalick, 47*, Milford, CT 31:31 10:08 230 21 M60 Bob Loh, 60, Trumbull, CT 31:38 10:11 231 55 M40 Michael Clark, 42, Milford, CT 31:42 10:12 124 41 W40 Christina King, 40*, Milford, CT 31:43 10:12 125 3 W60 Pat Carton, 68*, Stratford, CT 31:46 10:13 232 41 M30 Chris Nichols, 35, West Haven, CT 32:10 10:21 126 18 W30 Lori Prusaczyk, 39*, Stratford, CT 32:17 10:23 127 19 W30 Berichloe Tharp, 35*, Andover, CT 32:22 10:25 128 20 W30 Nancy Arnold, 38*, Orange, CT 32:32 10:28 233 6 M10 Greg Ostrinski, 13, North Haven, CT 32:32 10:28 234 56 M40 Walter Ostrinski, 48, New Haven, CT 32:33 10:28 235 61 M50 Vin Scarpitti, 59, North Haven, CT 32:40 10:31 129 27 W19 Elaine Davis, 28*, Oxford, CT 32:43 10:32 130 21 W30 Karen Clarke, 38*, Fairfield, CT 32:55 10:36 236 22 M60 Michael Schunk, 61, Bridgeport, CT 33:16 10:42 131 18 W50 Mary Manende, 52*, North Haven, CT 33:19 10:43 132 22 W30 Megan Clarke, 37*, Stratford, CT 33:23 10:45 133 9 W10 Brynn Moody, 10*, Carlsbad, CA 33:33 10:48 134 23 W30 Maria Rosa, 33*, Naugatuck, CT 33:43 10:51 135 13 W14 Maureen Flaherty, 17*, Tyrone, GA 33:46 10:52 372 TURKEY 33:47 10:52 237 23 M60 Ed Root, 60, Old Saybrook, CT 33:51 10:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

136 10 W10 Danielle Eldracher, 13*, Woodbridge, CT 34:10 11:00 238 7 M10 Tyler Zaniewski, 13, Woodbridge, CT 34:12 11:00 239 42 M30 Frank Rizzo, 36, Derby, CT 34:29 11:06 240 57 M40 Pete Warner, 47, PoUghquag, NY 34:45 11:11 137 42 W40 Joan Huwiler, 43*, Milford, CT 34:50 11:12 138 43 W40 Elise August, 49*, Milford, CT 34:59 11:15 139 24 W30 Tracy Johnson, 37*, Bethany, CT 35:23 11:23 140 25 W30 Tara Burke, 36*, BeAcons Falls, CT 35:23 11:23 141 14 W14 Amanda Rizzo, 14*, Shelton, CT 35:33 11:27 142 15 W14 Meghan Krasenics, 16*, Shelton, CT 35:34 11:27 241 8 M10 Dan Tylutki, 13, Milford, CT 35:46 11:31 143 44 W40 Rebecca Tylutki, 46*, Milford, CT 35:51 11:32 242 62 M50 Ed Snyder, 59, Wallingford, CT 35:54 11:33 144 4 W60 Maren Mathiesen, 64*, Milford, CT 36:14 11:39 243 4 M70 Ed Butler, 72, Monroe, CT 36:14 11:40 244 1 M80 Herman Berhstein, 80, Hamden, CT 36:15 11:40 245 58 M40 Blaine Boxwell, 45, Milford, CT 36:35 11:47 246 4 JrM Matt Tylutki, 9, Milford, CT 36:38 11:47 145 19 W50 Janice Brown, 56*, Newtown, CT 36:38 11:47 146 45 W40 Spaln Splan, 40*, Shelton, CT 36:57 11:53 147 26 W30 Jennifer Planker, 31*, Stratford, CT 37:06 11:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

247 2 M80 Dr. George Whitney, 87, Orange, CT 37:19 12:00 148 20 W50 Martha Oneppo, 55*, New Haven, CT 37:28 12:03 248 43 M30 Mark Clarke, 35, Fairfield, CT 39:03 12:34 149 27 W30 Jen Miller, 37*, Branford, CT 39:46 12:48 150 46 W40 Bern Lecza, 40*, Durham, CT 39:53 12:50 249 63 M50 An Brown, 54, Newington, CT 40:09 12:55 151 11 W10 Isabel Brown, 10*, Newington, CT 40:13 12:56 250 64 M50 Ed Perkowski, 52, Stratford, CT 40:15 12:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

152 28 W30 Susie Nubrown, 38*, Stratham, NH 40:28 13:01 251 44 M30 Micke Decesare, 32, Germantown, MD 40:29 13:02 153 1 JrW Katie Overstrom, 8*, Wallingford, CT 40:40 13:05 252 5 M70 John Splan, 73, Shelton, CT 41:49 13:27 154 21 W50 Betsy Scarpitti, 57*, North Haven, CT 42:00 13:31 155 2 JrW Brenna Cramer, 7*, Ridgefield, CT 43:24 13:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

253 45 M30 Michael Gerwien, 39, Milford, CT 44:34 14:21 156 12 W10 Veronica Webb, 10*, Sandy Hook, CT 45:50 14:45
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

157 28 W19 Sabina Webb, 27*, Sandy Hook, CT 47:46 15:22 158 22 W50 Joan Magda, 57*, Derby, CT 48:38 15:39 159 5 W60 Ann Onton, 62*, Fairfield, CT 49:08 15:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

160 1 W80 Betty Holroyd, 80*, Wallingford, CT 50:13 16:10 161 47 W40 Molly Visnic, 40*, Branford, CT 51:19 16:31 254 65 M50 Alan Mayer, 52, Milford, CT 51:40 16:38 162 23 W50 Theresa Bogan, 54*, Milford, CT 51:42 16:38 163 48 W40 Sherrie Bitteman, 49*, Woodbridge, CT 51:44 16:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

164 13 W10 Jasmine Carvalho, 11*, Meriden, CT 53:30 17:13 165 14 W10 Ashley O'Brien, 11*, Meriden, CT 53:30 17:13 "*" indicates females 4 finishers among Men 9 & Under 8 finishers among Men 10 - 13 17 finishers among Men 14 - 18 26 finishers among Men 19 - 29 45 finishers among Men 30 - 39 58 finishers among Men 40 - 49 65 finishers among Men 50 - 59 23 finishers among Men 60 - 69 5 finishers among Men 70 - 79 2 finishers among Men 80 & Up 2 finishers among Women 9 & Under 14 finishers among Women 10 - 13 15 finishers among Women 14 - 18 28 finishers among Women 19 - 29 28 finishers among Women 30 - 39 48 finishers among Women 40 - 49 23 finishers among Women 50 - 59 5 finishers among Women 60 - 69 1 finishers among Women 80 & Up 254 male finishers 165 female finishers 419 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Men 9 & Under
  115    1      Clint Corso, 9, Ridgefield, CT              22:47    7:20
  142    2      Dan Schumacher, 9, Naugatuck, CT            24:11    7:47
  199    3      Kevim Moody, 9, Carlsbad, CA                27:52    8:58
  246    4      Matt Tylutki, 9, Milford, CT                36:38   11:47

Men 10 - 13
  151    1      Sean Gannon, 13, Litchfield, CT             24:44    7:58
  169    2      Greg Lynch, 13, Monroe, CT                  25:40    8:16
  185    3      Trevor King, 10, ToLland, CT                26:51    8:38
  187    4      Jeremy Hobart, 12, Branford, CT             27:07    8:44
  204    5      Scott Cataudella, 12, Shelton, CT           28:31    9:11

Men 14 - 18
   11    1      Ryan King, 15, ToLland, CT                  17:05    5:30
   13    2      Joe Poulsen, 16, Oxford, CT                 17:08    5:31
   25    3      Keith Sansone, 15, Shelton, CT              17:51    5:44
   41    4      Frank Morrone, 17, West Haven, CT           18:48    6:03
   42    5      Sean Phillips, 17, Milford, CT              18:52    6:04

Men 19 - 29
    7    1      Jeff McDermott, 22, Avon, CT                16:45    5:23
    8    2      Larz Selmer-Larsen, 25, Niantic, CT         16:50    5:25
    9    3      Justin Macgregor, 19, Derby, CT             16:54    5:26
   17    4      Ryan Pancoast, 23, Stratford, CT            17:26    5:36
   23    5      Brian Williams, 28, Naugatuck, CT           17:48    5:44

Men 30 - 39
    3    1      Chad Brown, 31, Wilton, CT                  15:53    5:06
    4    2      Stephen Herrera, 35, WateRford, CT          16:00    5:09
    6    3      Jef Townsend, 34, Hartford, CT              16:40    5:22
   10    4      Peter Heimparther, 37, Saddle River, NJ     16:56    5:27
   12    5      Francisco Garcia, 30, Bridgeport, CT        17:07    5:30

Men 40 - 49
    2    1      Oscar Gonzalez-Baretto, 41, New Haven, CT   15:42    5:03
    5    2      Chris Chisolm, 44, Farmington, CT           16:05    5:11
   14    3      Chris Dickerson, 40, Woodbridge, CT         17:09    5:31
   16    4      George Buchanan, 48, Stamford, CT           17:20    5:34
   18    5      Frank Tiroletto, 46, Orange, CT             17:27    5:37

Men 50 - 59
   21    1      Bob McCusker, 53, Simsbury, CT              17:34    5:39
   30    2      Paul Moyse, 52, Monroe, CT                  18:14    5:52
   32    3      Tim Smith, 58, Norwich, CT                  18:15    5:52
   34    4      Keith Brown, 53, Wilton, CT                 18:21    5:54
   35    5      Richard Olmsted, 51, New Haven, CT          18:25    5:55

Men 60 - 69
   59    1      John Samsel, 62, New York, NY               19:33    6:18
   71    2      John Courtmanche, 63, New Haven, CT         20:24    6:34
   89    3      Paul Couzelis, 63, Norwalk, CT              21:23    6:53
  101    4      Guy Pulino, 61, Moodus, CT                  22:07    7:07
  105    5      Tom Maile, 64, CoRtlandt Manor, NY          22:13    7:09

Men 70 - 79
  193    1      John Howell, 70, Easton, CT                 27:20    8:48
  196    2      Remo Pagiarella, 75, Stratford, CT          27:38    8:53
  224    3      Carl Sylvester, 73, Shelton, CT             30:55    9:57
  243    4      Ed Butler, 72, Monroe, CT                   36:14   11:40
  252    5      John Splan, 73, Shelton, CT                 41:49   13:27

Men 80 & Up
  244    1      Herman Berhstein, 80, Hamden, CT            36:15   11:40
  247    2      Dr  George Whitney, 87, Orange, CT          37:19   12:00

Women 9 & Under
  153    1      Katie Overstrom, 8, Wallingford, CT         40:40   13:05
  155    2      Brenna Cramer, 7, Ridgefield, CT            43:24   13:58

Women 10 - 13
   21    1      Isabella Corso, 12, Ridgefield, CT          21:26    6:54
   37    2      Briana Corso, 12, Ridgefield, CT            23:05    7:26
   79    3      Lexi Eldracher, 11, Woodbridge, CT          26:40    8:35
   97    4      Dawn Hubbel, 11, North Haven, CT            29:01    9:20
   99    5      Allison McCormick, 11, North Haven, CT      29:02    9:21

Women 14 - 18
   32    1      Dana Bogan, 18, Milford, CT                 22:28    7:14
   34    2      Ashley Sarris, 16, Shelton, CT              22:57    7:23
   35    3      Lauren Flament, 16, Shelton, CT             22:58    7:23
   36    4      Maggie Manende, 18, North Haven, CT         23:03    7:25
   39    5      Kim Goodwin, 14, Pawling, NY                23:16    7:29

Women 19 - 29
    7    1      Lisa Cadmus, 26, New Haven, CT              19:39    6:19
   10    2      Sara Pancoast, 20, Stratford, CT            20:20    6:33
   16    3      Courtney Paquette, 29, Derry, NH            21:01    6:46
   20    4      Eunice Busson, 26, Southbury, CT            21:25    6:54
   22    5      Libby George, 26, BriGhton, MA              21:27    6:54

Women 30 - 39
    4    1      Maureen Terwilliger, 38, Guilford, CT       19:03    6:08
    6    2      Heather Crosby, 32, Danbury, CT             19:16    6:12
   17    3      Debby Criscuoli, 34, Woodbridge, CT         21:18    6:51
   28    4      Eileen Rice, 32, Middletown, CT             21:37    6:57
   31    5      Collen Crane, 35, Woodbridge, CT            22:24    7:12

Women 40 - 49
    2    1      Martha Merz, 43, Mystic, CT                 18:29    5:57
    3    2      Cindy Pomeroy, 45, Windsor Locks, CT        18:38    6:00
    5    3      Amy Fredericks, 40, Stamford, CT            19:14    6:11
    8    4      Alison Hiten, 43, Cheshire, CT              20:00    6:26
   11    5      Leah Vogel, 49, Woodbridge, CT              20:25    6:34

Women 50 - 59
    9    1      Sharon Vos, 51, Riverside, CT               20:16    6:31
   12    2      Mindy Struwas, 53, West Haven, CT           20:31    6:36
   25    3      Donna Anderson, 51, Brookfield, CT          21:33    6:56
   26    4      Susan Gold, 51, Westport, CT                21:34    6:56
   33    5      Barbara Pearce, 51, Guilford, CT            22:43    7:19

Women 60 - 69
   90    1      Monica Roche, 67, Fairfield, CT             27:53    8:58
  102    2      Frances Goulart, 68, Ridgefield, CT         29:09    9:23
  125    3      Pat Carton, 68, Stratford, CT               31:46   10:13
  144    4      Maren Mathiesen, 64, Milford, CT            36:14   11:39
  159    5      Ann Onton, 62, Fairfield, CT                49:08   15:49

Women 80 & Up
  160    1      Betty Holroyd, 80, Wallingford, CT          50:13   16:10
Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.