20 km, Southport, CT
February 18, 2006

Cold (33), overcast, slight breeze.

MEN'S WINNER: Mark Clifford - 1:12:39
WOMEN'S WINNER: Claudia Camargo - 1:17:41

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
  
        CLASS  
 PLACE  PLACE               FINISHER                        TIME    PACE
    1    1  M30 Mark Clifford, 35, Norwalk, CT            1:12:39    5:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

2 1 OpM Jeff Watson, 24, Stamford, CT 1:14:39 6:00 3 2 M30 Mark DePalma, 37, Southbury, CT 1:15:16 6:03 4 3 M30 Espen Kateraas, 36, Tuxedo, NY 1:17:07 6:12 1 1 OpW Claudia Camargo, 34*, Danbury, CT 1:17:41 6:15 5 1 M40 Robert Whalen, 44, Sleepy Hollow, NY 1:18:37 6:19 6 1 M50 Paul Moyse, 52, Monroe, CT 1:19:13 6:22 7 2 OpM Timothy Milenkevich, 23, Ansonia, CT 1:19:41 6:25 8 4 M30 Ednaldo Oliveira, 37, Danbury, CT 1:20:17 6:28 9 2 M40 Keith Guinta, 42, Fairfield, CT 1:20:27 6:28 10 3 M40 Randy Chamberland, 45, Shelton, CT 1:20:38 6:29 11 5 M30 Tom Holland, 36, Darien, CT 1:20:51 6:30 12 4 M40 Charles Whalen, 43, Scarborough, NY 1:21:05 6:31 13 6 M30 David Mosse, 32, Weston, CT 1:21:11 6:32 14 7 M30 Kenneth Merrick, 36, Pawling, NY 1:21:15 6:32 15 8 M30 Ben Rafal, 35, Monroe, CT 1:21:23 6:33 16 5 M40 Torpedo Ruospo, 41, Stratford, CT 1:21:43 6:34 17 6 M40 Takashi Ogawa, 49, Eastchester, NY 1:23:11 6:42 18 2 M50 Wes Byerly, 53, Ridgefield, CT 1:23:54 6:45 19 9 M30 Brian Foley, 38, Norwalk, CT 1:24:24 6:47 2 2 OpW Helen Merkle, 38*, Trumbull, CT 1:24:49 6:49 3 3 OpW Jennifer Meyer, 24*, Norwalk, CT 1:24:54 6:50 20 7 M40 Frank Colella, 41, Scarsdale, NY 1:25:40 6:54 4 1 W40 Emmy Stocker, 47*, Cos Cob, CT 1:25:48 6:54 21 1 M60 John Samsel, 62, New York, NY 1:25:58 6:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

5 4 OpW Mimi Boyle, 33*, Ridgefield, CT 1:27:04 7:00 6 2 W40 Sharon Vos, 51*, Riverside, CT 1:27:30 7:02 22 3 OpM David Lyons, 28, Stamford, CT 1:27:58 7:05 23 8 M40 Nick Jubok, 49, Yorktown Hts , NY 1:28:21 7:07 24 10 M30 Brian Fidler, 35, West Haven, CT 1:28:52 7:09 25 9 M40 Carl Curran, 40, White Plains, NY 1:29:05 7:10 26 10 M40 Keith Blackwell, 43, West Redding, CT 1:29:27 7:12 27 3 M50 Pat Flynn, 50, Monroe, CT 1:29:29 7:12 28 11 M40 Oscar Batres, 45, Danbury, CT 1:29:49 7:14 29 4 M50 Neal Slobin, 50, Old Saybrook, CT 1:29:59 7:14 7 3 W40 Karen Davies, 45*, Cortlandt Manor, NY 1:30:13 7:15 30 4 OpM Mark Golab, 29, White Plains, NY 1:30:17 7:16 31 5 M50 Richard Ballinger, 51, Hamden, CT 1:30:38 7:18 32 11 M30 Russell Diamond, 36, Westport, CT 1:30:45 7:18 33 5 OpM Vin Lindsley, 28, Derby, CT 1:31:04 7:20 8 4 W40 Pascale Butcher, 43*, Southport, CT 1:31:11 7:20 34 12 M30 Joseph Bencivenga, 39, New York, NY 1:31:14 7:20 35 6 M50 Dave Ulmer, 57, Ridgefield, CT 1:31:26 7:21 36 12 M40 Chas Greystone, 49, Washington Depot, CT 1:31:37 7:22 37 13 M30 Ryan Nied, 30, Norwalk, CT 1:31:58 7:24 38 7 M50 Erik Jensen, 51, New Canaan, CT 1:32:39 7:27 39 13 M40 Greg Waters, 47, Brookfield, CT 1:32:51 7:28 40 14 M40 Tony Smyth, 46, Ridgefield, CT 1:32:54 7:29 41 14 M30 Adam Krajchir, 39, Los Angeles, CA 1:33:00 7:29 42 15 M40 Mark Malkin, 44, Milford, CT 1:33:04 7:29 43 16 M40 Jeff Umbreit, 45, Milford, CT 1:33:31 7:31 44 17 M40 Rob Kennedy, 43, Stamford, CT 1:33:40 7:32 45 18 M40 Rob Tomko, 42, Old Saybrook, CT 1:34:09 7:34 46 6 OpM Jay Daly, 28, Norwalk, CT 1:34:34 7:37 47 8 M50 Eddie Gorecki, 52, Farmington, CT 1:34:40 7:37 48 9 M50 Tony Savinelli, 51, Clinton, CT 1:34:45 7:37 49 19 M40 Tom Storey, 42, Wappingers Falls, NY 1:34:47 7:38 50 15 M30 Rich Izzo, 39, Rye Brook, NY 1:34:58 7:38 51 20 M40 Chris Bendetto, 45, Ridgefield, CT 1:34:59 7:39 52 21 M40 Greg Ritzinger, 48, Newtown, CT 1:35:03 7:39 53 22 M40 Stephen Attle, 40, Fairfield, CT 1:35:11 7:39 54 16 M30 Christopher Treat, 32, West Haven, CT 1:35:18 7:40 55 10 M50 Geoffrey Stein, 52, Millwood, NY 1:35:22 7:40 56 11 M50 Scott Harrison, 51, Darien, CT 1:35:28 7:41 9 5 OpW Kimberly Battipaglia, 34*, New Haven, CT 1:35:29 7:41 57 17 M30 Robert Leder, 35, Stamford, CT 1:35:34 7:41 58 18 M30 Frank Jozefick, 39, Milford, CT 1:35:46 7:42 10 5 W40 Margaret Green, 43*, Stamford, CT 1:35:59 7:43 59 23 M40 Bill Wakeley, 43, New Milford, CT 1:36:36 7:46 11 6 OpW Christine Stefan, 36*, Fairfield, CT 1:36:38 7:46 60 12 M50 Winn Brown, 50, New Fairfield, CT 1:36:39 7:47 61 24 M40 Jeff Falberg, 41, Bridgeport, CT 1:37:13 7:49 12 6 W40 Amy Clark, 41*, Wilton, CT 1:37:28 7:51 62 13 M50 Jerry Kerrisk, 50, Darien, CT 1:37:29 7:51 63 19 M30 John McCleary, 37, Redding, CT 1:37:30 7:51 64 20 M30 Eugene Koenig, 35, Rego Park, NY 1:37:30 7:51 65 25 M40 Richard Strahota, 48, Darien, CT 1:38:12 7:54 66 26 M40 Stan Kroder, 40, Hartsdale, NY 1:38:22 7:55 67 21 M30 Michael Bertie, 34, Trumbull, CT 1:38:33 7:56 68 14 M50 Art Nager, 56, Norwalk, CT 1:38:38 7:56 69 27 M40 Douglas Murray, 45, Carmel, NY 1:38:45 7:57 70 15 M50 Peter Berrisford, 56, Old Greenwich, CT 1:38:55 7:58 71 22 M30 Joe Holland, 33, Fairfield, CT 1:39:07 7:58 72 7 OpM Mark Vasey, 16, Yorktown Heights, NY 1:39:15 7:59 73 28 M40 Paul Butcher, 42, Southport, CT 1:39:17 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

74 29 M40 Rainer Meyrer, 42, Stamford, CT 1:39:21 8:00 75 30 M40 Steve King, 45, Rye, NY 1:39:30 8:00 76 16 M50 Jeffrey Dingwell, 50, Bethlehem, CT 1:39:36 8:01 77 31 M40 David Juneau, 42, Weston, CT 1:39:45 8:02 78 32 M40 James Selden, 41, Fairfield, CT 1:40:09 8:04 13 7 W40 Jennifer Whittendale, 45*, Westport, CT 1:40:11 8:04 79 17 M50 Big Bad Bob Stephenson, 57, Milford, CT 1:41:02 8:08 14 8 W40 Mary Hasslekamp, 44*, Milford, CT 1:41:03 8:08 15 7 OpW Soledad Meade, 36*, Milford, CT 1:41:03 8:08 80 18 M50 Steven Sonkin, 54, Weston, CT 1:41:33 8:10 81 23 M30 Matthew Campagna, 38, Ridgefield, CT 1:41:55 8:12 16 8 OpW Merritt Ames, 28*, Stamford, CT 1:42:17 8:14 17 9 W40 Deirdre Hopkins, 43*, Greenwich, CT 1:42:20 8:14 82 24 M30 Kevin Brown, 34, New York, NY 1:43:07 8:18 83 33 M40 Vin DiPalma, 46, Bridgeport, CT 1:43:08 8:18 84 34 M40 Raymond Pieck, 49, Stamford, CT 1:43:13 8:18 18 10 W40 Lise Bruno, 41*, Ridgefield, CT 1:43:14 8:18 19 11 W40 Dorothy Hughes, 41*, Riverside, CT 1:43:18 8:19 85 25 M30 Richard Fleiss, 37, N. White Plains, NY 1:43:19 8:19 20 12 W40 Elle Foley, 48*, New York, NY 1:43:29 8:20 21 13 W40 Ann Williams, 41*, Old Greenwich, CT 1:43:42 8:21 22 14 W40 Gail Jaques-Jarvis, 46*, Rowayton, CT 1:43:54 8:22 23 9 OpW Julie Melanson, 20*, Bloomfield, CT 1:44:06 8:23 86 26 M30 Eric Friedland, 32, Shelton, CT 1:44:17 8:23 87 2 M60 Paul Couzelis, 63, Norwalk, CT 1:44:39 8:25 88 3 M60 Anton Dieters, 65, Ridgefield, CT 1:44:48 8:26 24 10 OpW Sherry Duff, 38*, Danbury, CT 1:44:50 8:26 89 27 M30 Eric Opdyke, 33, Norwalk, CT 1:45:13 8:28 90 19 M50 Eric Burkhardt, 50, Brewster, NY 1:45:19 8:28 25 11 OpW Jamie Foley, 32*, Norwalk, CT 1:45:24 8:29 26 12 OpW Margaret DeLuca, 36*, Waccabuc, NY 1:46:00 8:32 27 15 W40 Joan Nadel, 48*, Fairfield, CT 1:46:07 8:32 28 13 OpW Melissa Miller, 37*, Norwalk, CT 1:46:14 8:33 91 20 M50 Jason Howard, 51, Norwalk, CT 1:46:22 8:33 92 35 M40 Bertrand Haas, 41, New Haven, CT 1:47:32 8:39 93 28 M30 Roland Goodell, 38, Hamden, CT 1:47:37 8:40 29 14 OpW Christine Klimek, 37*, Norwalk, CT 1:47:49 8:41 30 15 OpW Suzanne Wilson, 37*, New Canaan, CT 1:48:12 8:42 31 16 W40 Alicia O'Neill, 45*, New Canaan, CT 1:48:13 8:42 94 21 M50 Neil Mandel, 52, Shelton, CT 1:48:22 8:43 95 36 M40 Robert Fischer, 44, West Haven, CT 1:48:47 8:45 96 37 M40 Scott Gimpel, 44, Stamford, CT 1:49:05 8:47 32 16 OpW Kathryn Stoker, 38*, Norwalk, CT 1:49:41 8:50 97 38 M40 Mike Rourke, 45, Trumbull, CT 1:49:57 8:51 33 17 OpW Jennifer Arozamena, 25*, South Plainfield, NJ 1:50:06 8:51 98 39 M40 Richard Joslin, 44, Southport, CT 1:50:14 8:52 34 17 W40 Bekkie Wright, 43*, Manchester, CT 1:50:20 8:53 99 22 M50 Joe Poliquin, 52, Port Henry, NY 1:50:21 8:53 100 4 M60 Mike Holland, 61, New Canaan, CT 1:50:21 8:53 35 18 OpW Rebecca Langis, 37*, Ridgefield, CT 1:50:24 8:53 36 19 OpW Nicole Pirrello, 26*, Westport, CT 1:50:37 8:54 37 20 OpW Nicole Dillon, 26*, Milford, CT 1:50:38 8:54 101 23 M50 Don Capone, 56, Norwalk, CT 1:50:57 8:56 102 5 M60 Frank McBrearity, 63, New Canaan, CT 1:51:11 8:57 38 21 OpW Catherine Hopkins, 32*, New Haven, CT 1:51:21 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

103 29 M30 Clint Tebbetts, 36, Sea Bluff, CT 1:51:57 9:00 104 30 M30 Tom Bookless, 37, Old Greenwich, CT 1:53:22 9:07 105 8 OpM Matt Totero, 28, Old Greenwich, CT 1:53:23 9:07 106 24 M50 Tom Syrstad, 54, Stamford, CT 1:53:25 9:08 39 22 OpW Laura Edmonds, 39*, New Canaan, CT 1:55:10 9:16 40 18 W40 Bea Burns, 63*, Hamden, CT 1:55:40 9:18 41 23 OpW Jennifer Chapman, 29*, Fairfield, CT 1:55:43 9:19 42 24 OpW Jennifer Flynn, 27*, Fairfield, CT 1:55:46 9:19 43 19 W40 Dale Hirotsu, 46*, Wilton, CT 1:58:27 9:32 44 25 OpW Sheri St. John, 34*, Stamford, CT 1:58:36 9:33 45 20 W40 Dawn Bolling, 42*, Norwalk, CT 1:58:37 9:33 46 21 W40 Lillien Knoeller, 46*, Katonah, NY 1:58:52 9:34 107 31 M30 J P. Hermans, 38, Norwalk, CT 1:59:35 9:37 108 9 OpM Nick Logan, 23, Lewisboro, NY 2:00:38 9:42 47 26 OpW Courtney Morgan, 24*, Stamford, CT 2:00:40 9:43 48 27 OpW Mary Hopkins, 27*, Rocky Hill, CT 2:00:48 9:43 109 6 M60 Al Toth, 65, Norwalk, CT 2:01:25 9:46 110 32 M30 Chris Winalski, 38, New Canaan, CT 2:01:33 9:47 111 40 M40 Mike Tamborrino, 48, Stamford, CT 2:01:54 9:49 112 25 M50 Conrad Vesey, 51, Rye Brook, NY 2:02:53 9:53 49 22 W40 Sharon Simon, 42*, Darien, CT 2:02:56 9:54 113 41 M40 Michael Gordon, 46, Westport, CT 2:03:37 9:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

50 23 W40 Patricia Carroll, 47*, Darien, CT 2:05:55 10:08 51 24 W40 Kim Hooper-Stanley, 43*, Fairfield, CT 2:06:11 10:09 52 25 W40 Sonia Curtis, 44*, Danbury, CT 2:06:26 10:10 114 42 M40 Drew Kudera, 46, Ridgefield, CT 2:08:19 10:19 53 26 W40 Karen Jones, 50*, Wilton, CT 2:08:53 10:22 115 43 M40 George Huffman, 48, Shelton, CT 2:09:35 10:26 116 7 M60 Jurgen Schlate, 64, Fairfield, CT 2:12:08 10:38 117 8 M60 Douglas Adams, 68, Portland, OR 2:14:39 10:50 54 28 OpW Shannon Police, 27*, The Bronx, NY 2:14:44 10:50 55 27 W40 Monica Speciale, 44*, Norwalk, CT 2:15:14 10:53 118 26 M50 Charles Kaywood, 52, Woodbridge, CT 2:15:55 10:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

119 27 M50 Karl Eilers, 53, Danbury, CT 2:16:38 11:00 56 28 W40 Lida Letowt, 43*, Stratford, CT 2:18:12 11:07
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

57 29 W40 Lee Zarger, 51*, New Milford, CT 2:37:04 12:38 58 30 W40 Corinne Bellemare, 47*, Gaylordsville, CT 2:37:11 12:39 120 9 M60 Ronald Karl, 64, Watertown, CT 2:40:22 12:54 "*" indicates females 9 finishers among Men 29 & Under 32 finishers among Men 30 - 39 43 finishers among Men 40 - 49 27 finishers among Men 50 - 59 9 finishers among Men 60 & Up 28 finishers among Women 39 & Under 30 finishers among Women 40 & Up 120 male finishers 58 female finishers 178 total finishers

AGE GROUP FINISHERS


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 29 & Under
    2    1      Jeff Watson, 24, Stamford, CT             1:14:39    6:00
    7    2      Timothy Milenkevich, 23, Ansonia, CT      1:19:41    6:25
   22    3      David Lyons, 28, Stamford, CT             1:27:58    7:05
   30    4      Mark Golab, 29, White Plains, NY          1:30:17    7:16
   33    5      Vin Lindsley, 28, Derby, CT               1:31:04    7:20

Men 30 - 39
    1    1      Mark Clifford, 35, Norwalk, CT            1:12:39    5:51
    3    2      Mark DePalma, 37, Southbury, CT           1:15:16    6:03
    4    3      Espen Kateraas, 36, Tuxedo, NY            1:17:07    6:12
    8    4      Ednaldo Oliveira, 37, Danbury, CT         1:20:17    6:28
   11    5      Tom Holland, 36, Darien, CT               1:20:51    6:30

Men 40 - 49
    5    1      Robert Whalen, 44, Sleepy Hollow, NY      1:18:37    6:19
    9    2      Keith Guinta, 42, Fairfield, CT           1:20:27    6:28
   10    3      Randy Chamberland, 45, Shelton, CT        1:20:38    6:29
   12    4      Charles Whalen, 43, Scarborough, NY       1:21:05    6:31
   16    5      Torpedo Ruospo, 41, Stratford, CT         1:21:43    6:34

Men 50 - 59
    6    1      Paul Moyse, 52, Monroe, CT                1:19:13    6:22
   18    2      Wes Byerly, 53, Ridgefield, CT            1:23:54    6:45
   27    3      Pat Flynn, 50, Monroe, CT                 1:29:29    7:12
   29    4      Neal Slobin, 50, Old Saybrook, CT         1:29:59    7:14
   31    5      Richard Ballinger, 51, Hamden, CT         1:30:38    7:18

Men 60 & Up
   21    1      John Samsel, 62, New York, NY             1:25:58    6:55
   87    2      Paul Couzelis, 63, Norwalk, CT            1:44:39    8:25
   88    3      Anton Dieters, 65, Ridgefield, CT         1:44:48    8:26
  100    4      Mike Holland, 61, New Canaan, CT          1:50:21    8:53
  102    5      Frank McBrearity, 63, New Canaan, CT      1:51:11    8:57

Women 39 & Under
    1    1      Claudia Camargo, 34, Danbury, CT          1:17:41    6:15
    2    2      Helen Merkle, 38, Trumbull, CT            1:24:49    6:49
    3    3      Jennifer Meyer, 24, Norwalk, CT           1:24:54    6:50
    5    4      Mimi Boyle, 33, Ridgefield, CT            1:27:04    7:00
    9    5      Kimberly Battipaglia, 34, New Haven, CT   1:35:29    7:41

Women 40 & Up
    4    1      Emmy Stocker, 47, Cos Cob, CT             1:25:48    6:54
    6    2      Sharon Vos, 51, Riverside, CT             1:27:30    7:02
    7    3      Karen Davies, 45, Cortlandt Manor, NY     1:30:13    7:15
    8    4      Pascale Butcher, 43, Southport, CT        1:31:11    7:20
   10    5      Margaret Green, 43, Stamford, CT          1:35:59    7:43

Results produced with


Made on a Mac
Top