15 km, Ridgefield, CT
25 January, 2004

Cold (13, -9 wind chill), sunny, dry.

MEN'S WINNER: Michael Murphy - 55:56
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 1:00:51

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1    1  OpM Michael Murphy, 29, Yonkers, NY             55:56    6:01
    2    1  M30 Stephen Marsalese, 38, The Bronx, NY        56:25    6:04
    3    1  M40 George Buchanan, 45, Stamford, CT           56:39    6:05
    4    2  M30 John McGovern, 38, Kingston, NY             57:02    6:08
    5    2  M40 Doug Scarth, 45, Redding, CT                57:35    6:11
    6    3  M40 Charles Whalen, 42, Scarborough, NY         57:52    6:13
    7    3  M30 Ken Merrick, 34, Pawling, NY                58:37    6:18
    8    4  M40 Peter Lofink, 43, Brookfield, CT            58:53    6:20
    9    5  M40 Marco Goncalves, 40, Danbury, CT          1:00:04    6:27
   10    4  M30 Torpedo Ruospo, 39, Stratford, CT         1:00:36    6:31
    1    1  OpW Mary Zengo, 38*, Wilton, CT               1:00:51    6:32
   11    1  M50 Paul Moyse, 50, Monroe, CT                1:01:10    6:34
   12    6  M40 Jeff Umbreit, 44, Milford, CT             1:01:49    6:39
   13    5  M30 Joe Whelan, 39, Newtown, CT               1:02:15    6:42
   14    2  OpM Ward Willis, 27, Milford, CT              1:02:43    6:44
   15    7  M40 Michael Duvally, 42, Pound Ridge, NY      1:02:44    6:45
   16    6  M30 Brian Foley, 36, Norwalk, CT              1:03:08    6:47
   17    2  M50 Joseph Von Ehr, 51, Southport, CT         1:03:27    6:49
   18    3  M50 John Percivalle, 50, Shelton, CT          1:03:43    6:51
   19    7  M30 Michael Hogan, 37, Hastings on Hudson,NY  1:04:20    6:55
    2    1  W40 Margaret Green, 41*, Stamford, CT         1:04:43    6:57
   20    8  M30 Francis Burdett, 37, Worcester, MA        1:04:43    6:57
   21    8  M40 Douglas Murray, 43, Carmel, NY            1:04:57    6:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


22 9 M30 Brian Fidler, 33, West Haven, CT 1:05:11 7:00 23 9 M40 Donald Allen, 45, New Fairfield, CT 1:05:18 7:01 3 2 OpW Katie Gibson, 25*, Wilton, CT 1:05:34 7:03 24 10 M30 Tim Neil, 34, Ridgefield, CT 1:05:47 7:04 25 10 M40 Patrick Flynn, 48, Monroe, CT 1:05:55 7:05 26 11 M30 James Dvorak, 36, Monroe, CT 1:06:20 7:08 27 4 M50 Dave Ulmer, 55, Ridgefield, CT 1:06:32 7:09 28 3 OpM Matthew Burdick, 25, New Haven, CT 1:06:35 7:09 4 3 OpW Mimi Boyle, 31*, Tarrytown, NY 1:06:58 7:12 29 12 M30 Chad Dalles, 32, Ansonia, CT 1:06:59 7:12 30 5 M50 John Krasniewicz, 52, Old Greenwich, CT 1:07:03 7:12 31 13 M30 Marty Ogden, 34, Danbury, CT 1:07:24 7:15 32 14 M30 Greg Elkins, 32, Rowayton, CT 1:07:50 7:18 33 11 M40 Rob Inghilterra, 47, Norwalk, CT 1:07:51 7:18 34 6 M50 Chuck Hartten, 50, Redding, CT 1:07:56 7:18 5 4 OpW Jenny Meyers, 22*, Norwalk, CT 1:07:58 7:18 35 12 M40 Nick Jubok, 47, Yorktown Hts , NY 1:08:00 7:19 36 4 OpM Ryan Nied, 28, Stamford, CT 1:08:04 7:19 37 13 M40 Jerry Kerrisk, 48, Darien, CT 1:08:09 7:20 6 5 OpW Christine Dunnery, 35*, Sleepy Hollow, NY 1:08:14 7:20 38 15 M30 Mark DePalma, 35, Southbury, CT 1:08:15 7:20 39 14 M40 Jim Conboy, 45, Westport, CT 1:08:24 7:21 40 16 M30 Nick Nassra, 38, Danbury, CT 1:08:25 7:21 7 2 W40 Debbie Settani, 42*, Naugatuck, CT 1:08:26 7:21 41 15 M40 Frederick Scalzi, 45, Naugatuck, CT 1:08:26 7:21 42 16 M40 Keith Blackwell, 41, West Redding, CT 1:08:46 7:23 43 17 M40 Richard Ballinger, 49, Hamden, CT 1:08:46 7:24 44 7 M50 Art Nager, 54, Westport, CT 1:08:50 7:24 8 6 OpW Allie Lawler, 34*, Stamford, CT 1:08:52 7:24 9 7 OpW Amy Zindell, 30*, Wilton, CT 1:08:56 7:25 45 17 M30 Christopher Treat, 30, West Haven, CT 1:08:58 7:25 10 3 W40 Yukiko Nishide, 42*, Rye, NY 1:09:29 7:28 46 18 M40 Raymond Pieck, 47, Stamford, CT 1:09:47 7:30 47 19 M40 Hiroyuki Nishide, 42, Rye, NY 1:09:49 7:30 48 20 M40 Geraldo Ribeiro, 47, Danbury, CT 1:09:56 7:31 49 21 M40 Tony Smyth, 44, Ridgefield, CT 1:10:02 7:32 50 22 M40 Robert Kennedy, 41, Stamford, CT 1:10:16 7:33 51 18 M30 Frank Jozefick, 38, Milford, CT 1:10:19 7:34 52 5 OpM Russell Jacobs, 25, Brooklyn, NY 1:10:59 7:38 11 4 W40 Susie Baker, 52*, Ridgefield, CT 1:11:05 7:38 53 8 M50 Geoffrey Stein, 50, Chappaqua, NY 1:11:08 7:39 54 23 M40 Alan Bates, 44, Ridgefield, CT 1:11:22 7:40 55 19 M30 Mike O'Neill, 39, New Canaan, CT 1:11:33 7:41 56 24 M40 Frank Oakes, 40, Brookfield, CT 1:11:53 7:44 57 25 M40 Jim Ryan, 49, Waterbury, CT 1:12:30 7:48 58 20 M30 Sam Leaf, 36, Westport, CT 1:12:32 7:48 59 26 M40 Bogdan Karpinski, 40, Middletown, CT 1:12:41 7:49 12 8 OpW Stacey Smith, 37*, New Canaan, CT 1:12:50 7:50 13 5 W40 Jean Isler, 49*, Stamford, CT 1:12:57 7:51 60 9 M50 Chuck Tofero, 55, Rye, NY 1:13:09 7:52 61 21 M30 Murat Turk, 36, Hartsdale, NY 1:13:10 7:52 62 1 M60 John Dugdale, 69, Ridgefield, CT 1:13:19 7:53 63 27 M40 Scott Harrison, 49, Darien, CT 1:13:26 7:54 14 6 W40 Toni DeVito, 41*, Oakville, CT 1:13:31 7:54 15 9 OpW Denise Kumrow, 33*, Mahopac, NY 1:13:38 7:55 64 10 M50 Tom Elliott, 57, Ridgefield, CT 1:13:58 7:57 65 6 OpM Lee Prokowich, 27, Nashua, NH 1:14:12 7:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

66 28 M40 Mike Burke, 42, Trumbull, CT 1:14:37 8:01 67 11 M50 Aram Nahabedian, 52, Sandy Hook, CT 1:14:43 8:02 68 29 M40 Jeffrey Dingwell, 48, Bethlehem, CT 1:14:49 8:03 69 30 M40 James Cass, 43, New Canaan, CT 1:15:04 8:04 70 12 M50 Robin Fryer, 56, New Canaan, CT 1:15:17 8:06 71 31 M40 Martin Avidan, 46, Harrison, NY 1:15:43 8:08 72 13 M50 Dan Licata, 51, Wallingford, CT 1:15:59 8:10 73 22 M30 Tom Bookless, 35, Old Greenwich, CT 1:16:22 8:13 74 32 M40 Monty Green, 44, Stamford, CT 1:16:30 8:13 75 14 M50 Dave Evans, 55, Danbury, CT 1:16:32 8:14 76 15 M50 Art Potts, 54, New Canaan, CT 1:17:08 8:17 77 33 M40 Brian Debroff, 40, Trumbull, CT 1:17:21 8:19 16 10 OpW Kimberly Battipaglia, 32*, New Haven, CT 1:18:05 8:24 78 16 M50 Bill Armstrong, 50, Stamford, CT 1:18:11 8:24 79 2 M60 Paul Kalkut, 60, Rye, NY 1:18:24 8:26 80 23 M30 Mark Losacco, 35, New Milford, CT 1:18:49 8:28 17 11 OpW Linda Kolbasovsky, 25*, Maspeth, NY 1:19:25 8:32 18 12 OpW Frances Gray, 31*, Old Greenwich, CT 1:19:26 8:32 81 17 M50 Don Capone, 54, Norwalk, CT 1:19:51 8:35 82 3 M60 Paul Couzelis, 61, Norwalk, CT 1:20:05 8:37 19 7 W40 Margaret DeLuca, 43*, Katonah, NY 1:20:13 8:37 20 13 OpW Ashley Graben, 24*, New York, NY 1:20:20 8:38 83 34 M40 John D'Elisa, 40, Wilton, CT 1:20:22 8:38 21 8 W40 Ronnie Behringer, 46*, Norwalk, CT 1:20:50 8:41 22 9 W40 Gail Jaques-Jarvis, 44*, Fairfield, CT 1:20:50 8:41 23 10 W40 Leslie Pavel, 46*, Trumbull, CT 1:21:32 8:46 84 7 OpM Mark Scafuri, 26, East Norwalk, CT 1:21:42 8:47 24 11 W40 Carol Zucca, 45*, New Milford, CT 1:21:49 8:48 25 12 W40 Julie Ann Sidhu, 45*, Weston, CT 1:21:55 8:48 85 18 M50 Mike Cunningham, 57, Danbury, CT 1:22:05 8:49 86 19 M50 Big Bad Bob Stephenson, 55, Milford, CT 1:22:06 8:50 87 24 M30 Matthias Schmitt, 32, Stamford, CT 1:22:11 8:50 88 25 M30 Faustino Cortina, 37, Stamford, CT 1:22:40 8:53 26 14 OpW Karen Matos, 25*, Fleetwood, NY 1:22:46 8:54 89 26 M30 Rob Leder, 33, Stamford, CT 1:22:52 8:55 90 4 M60 Sean Fogarty, 62, Stamford, CT 1:23:15 8:57
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

91 27 M30 Paul Parton, 37, Fairfield, CT 1:23:39 9:00 27 13 W40 Lisa Loprinzo, 49*, Greenwich, CT 1:24:02 9:02 92 20 M50 Alex Chik, 50, Monroe, CT 1:24:50 9:07 28 15 OpW Ann Williams, 39*, Old Greenwich, CT 1:24:57 9:08 93 28 M30 Andrew Whitley, 30, Norwalk, CT 1:25:24 9:11 94 29 M30 Bill Liebow, 39, Stamford, CT 1:26:37 9:19 95 5 M60 Don Platko, 62, Shelton, CT 1:27:22 9:23 29 14 W40 Patti Tower, 41*, Greenwich, CT 1:28:03 9:28 30 15 W40 Kim Hooper, 41*, Newtown, CT 1:28:27 9:30 96 35 M40 Douglas Neill, 42, Danbury, CT 1:28:42 9:32 97 30 M30 Stuart Hazlewood, 39, Westport, CT 1:28:43 9:32 98 31 M30 Michael Taylor, 37, Norwalk, CT 1:29:16 9:36 31 16 W40 Kim Callicoatte, 41*, Hamden, CT 1:29:35 9:38 99 32 M30 Clinton Tebbetts, 34, West Haven, CT 1:31:14 9:48 32 17 W40 Grace Hanover, 58*, Waterbury, CT 1:31:23 9:49
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

100 36 M40 Drew Kudera, 44, Ridgefield, CT 1:33:06 10:00 33 18 W40 Dawn Bolling, 40*, Norwalk, CT 1:33:30 10:03 101 6 M60 Ronald Karl, 62, Watertown, CT 1:38:03 10:32 102 37 M40 Eric Burkhardt, 48, Brewster, NY 1:39:05 10:39 34 16 OpW Lisa Bruno, 39*, Ridgefield, CT 1:39:06 10:39 103 7 M60 Al Toth, 63, Norwalk, CT 1:40:01 10:45
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

35 19 W40 Catherine Teodosio, 44*, Seymour, CT 1:42:59 11:04 36 17 OpW Dyana Costello, 21*, Weston, CT 1:46:51 11:29 37 20 W40 Gina Reilly, 42*, New Canaan, CT 1:50:42 11:54 104 33 M30 Jurgen Hellreigel, 34, Darien, CT 1:50:42 11:54
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

105 38 M40 Dave Wheeler, 41, Norwalk, CT 2:01:00 13:00 "*" indicates females 7 finishers among Men 29 & Under 33 finishers among Men 30 - 39 38 finishers among Men 40 - 49 20 finishers among Men 50 - 59 7 finishers among Men 60 & Up 17 finishers among Women 39 & Under 20 finishers among Women 40 & Up 105 male finishers 37 female finishers 142 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 29 & Under
    1    1      Michael Murphy, 29, Yonkers, NY             55:56    6:01
   14    2      Ward Willis, 27, Milford, CT              1:02:43    6:44
   28    3      Matthew Burdick, 25, New Haven, CT        1:06:35    7:09
   36    4      Ryan Nied, 28, Stamford, CT               1:08:04    7:19
   52    5      Russell Jacobs, 25, Brooklyn, NY          1:10:59    7:38

Men 30 - 39
    2    1      Stephen Marsalese, 38, The Bronx, NY        56:25    6:04
    4    2      John McGovern, 38, Kingston, NY             57:02    6:08
    7    3      Ken Merrick, 34, Pawling, NY                58:37    6:18
   10    4      Torpedo Ruospo, 39, Stratford, CT         1:00:36    6:31
   13    5      Joe Whelan, 39, Newtown, CT               1:02:15    6:42

Men 40 - 49
    3    1      George Buchanan, 45, Stamford, CT           56:39    6:05
    5    2      Doug Scarth, 45, Redding, CT                57:35    6:11
    6    3      Charles Whalen, 42, Scarborough, NY         57:52    6:13
    8    4      Peter Lofink, 43, Brookfield, CT            58:53    6:20
    9    5      Marco Goncalves, 40, Danbury, CT          1:00:04    6:27

Men 50 - 59
   11    1      Paul Moyse, 50, Monroe, CT                1:01:10    6:34
   17    2      Joseph Von Ehr, 51, Southport, CT         1:03:27    6:49
   18    3      John Percivalle, 50, Shelton, CT          1:03:43    6:51
   27    4      Dave Ulmer, 55, Ridgefield, CT            1:06:32    7:09
   30    5      John Krasniewicz, 52, Old Greenwich, CT   1:07:03    7:12

Men 60 & Up
   62    1      John Dugdale, 69, Ridgefield, CT          1:13:19    7:53
   79    2      Paul Kalkut, 60, Rye, NY                  1:18:24    8:26
   82    3      Paul Couzelis, 61, Norwalk, CT            1:20:05    8:37
   90    4      Sean Fogarty, 62, Stamford, CT            1:23:15    8:57
   95    5      Don Platko, 62, Shelton, CT               1:27:22    9:23

Women 39 & Under
    1    1      Mary Zengo, 38, Wilton, CT                1:00:51    6:32
    3    2      Katie Gibson, 25, Wilton, CT              1:05:34    7:03
    4    3      Mimi Boyle, 31, Tarrytown, NY             1:06:58    7:12
    5    4      Jenny Meyers, 22, Norwalk, CT             1:07:58    7:18
    6    5      Christine Dunnery, 35, Sleepy Hollow, NY  1:08:14    7:20

Women 40 & Up
    2    1      Margaret Green, 41, Stamford, CT          1:04:43    6:57
    7    2      Debbie Settani, 42, Naugatuck, CT         1:08:26    7:21
   10    3      Yukiko Nishide, 42, Rye, NY               1:09:29    7:28
   11    4      Susie Baker, 52, Ridgefield, CT           1:11:05    7:38
   13    5      Jean Isler, 49, Stamford, CT              1:12:57    7:51

Results produced with Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.