Sunny, warm (55), dry.

MEN'S WINNER: Leonardo Moya - 27:35
WOMEN'S WINNER: Sharon Vos - 32:16

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1           Leonardo Moya, 39, New Britain, CT          27:25    5:31

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

2 Brian Foley, 35, Norwalk, CT 30:26 6:07 3 George Buchanan, 44, Stamford, CT 30:26 6:07 4 1 M30 Jorge Rabat Jr., 38, Hartford, CT 31:20 6:18 5 1 M20 J Christopher Hawley, 20, Derby, CT 32:01 6:26 1 Sharon Vos, 48*, Riverside, CT 32:16 6:29 6 2 M30 Jim Santora, 37, New Canaan, CT 32:24 6:31 7 3 M30 Peter Wietfeldt, 37, New Canaan, CT 33:05 6:39 2 Karen Newman, 41*, Old Greenwich, CT 33:18 6:42
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

3 Donna Kim, 36*, Pound Ridge, NY 35:19 7:06 8 4 M30 Don Ross, 39, New Canaan, CT 36:08 7:16 9 5 M30 David Lattimer, 38, Wilton, CT 36:18 7:18 10 Art Potts, 53, New Canaan, CT 36:30 7:20 4 1 W30 Laurie Cizek, 34*, Darien, CT 36:51 7:25 11 1 M40 Ted Bream, 48, New Canaan, CT 37:04 7:27 12 2 M40 Jeffrey Dingwell, 47, Bethlehem, CT 37:22 7:31 13 6 M30 Matthew Campagna, 35, Ridgefield, CT 37:26 7:32 14 7 M30 Cap Demetrious, 37, Milford, CT 38:07 7:40 5 2 W30 Judy Miller, 36*, New Canaan, CT 38:12 7:41 6 1 JrW Emily Williams, 17*, Wilton, CT 38:12 7:41 7 2 JrW Sarah Florido, 18*, Wilton, CT 38:14 7:41 8 3 W30 Samantha Davenport, 38*, New Canaan, CT 38:14 7:41 15 8 M30 Joseph Pastore, 36, Ridgefield, CT 38:25 7:44 9 4 W30 Frances Gray, 30*, Old Greenwich, CT 38:37 7:46 16 9 M30 John Powers, 32, Norwalk, CT 38:43 7:47 17 10 M30 Avram Mack, 31, New York, NY 38:50 7:49 18 3 M40 Chris Ahlberg, 40, Fairfield, CT 38:57 7:50 19 11 M30 Jim Swigart, 31, Greenwich, CT 39:08 7:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

10 5 W30 Lynn Lattimer, 38*, Wilton, CT 39:59 8:03 20 4 M40 Conrad Vesey, 48, Rye Brook, NY 40:00 8:03 21 1 M50 Joseph Palumbo, 57, Tolland, CT 40:18 8:06 11 1 W20 Dana Currier, 22*, Darien, CT 40:30 8:09 22 2 M50 Sonny Moon, 56, New Canaan, CT 40:39 8:10 12 6 W30 Lisa Bruno, 38*, Ridgefield, CT 41:13 8:17 23 12 M30 Dan Sparks, 36 41:24 8:20 24 3 M50 Richard Tisch, 54, Pound Ridge, NY 41:39 8:23 25 13 M30 Bruce McElwee, 39, Westport, CT 41:43 8:23 26 14 M30 Paul McHugh, 39, Westport, CT 41:44 8:24 27 1 M60 Nick Ohnell, 61, Greenwich, CT 41:49 8:25 13 Laurie Curtin, 43*, Greenwich, CT 41:54 8:26 28 15 M30 Steve McLeod, 34, Greenwich, CT 42:06 8:28 29 2 M60 Geoff Harrington, 63, Ridgefield, CT 42:18 8:30 30 2 M20 Jordan Beck, 28, New York, NY 42:24 8:32 31 5 M40 Stephen Burns, 47, New Canaan, CT 42:26 8:32 32 4 M50 David Kalal, 51, New Canaan, CT 42:42 8:35 33 16 M30 Todd Streichler, 36, Rye Brook, NY 42:49 8:37 34 17 M30 Joseph Weingarten, 37, New Canaan, CT 42:54 8:38 35 6 M40 Barry Small, 49, New Canaan, CT 42:59 8:39 14 7 W30 Dawn Bolling, 39*, Norwalk, CT 43:04 8:40 15 2 W20 Kerin Towne, 23*, Norwalk, CT 43:08 8:40 36 5 M50 Bill Horn, 54, Greenwich, CT 43:16 8:42 37 18 M30 Chris Gidiella, 33, So. Norwalk, CT 43:22 8:43 38 3 M60 Charles Yagielski, 65, Southbuy, CT 44:10 8:53 16 1 W50 Laurie Small, 53*, New Canaan, CT 44:15 8:54 17 8 W30 Jessica Muhlenberg, 33*, Norwalk, CT 44:16 8:54 39 3 M20 Steve Piserchia, 38, Branford, CT 44:38 8:59 18 1 W60 Mary Ellen Loncto, 61*, Ridgefield, CT 44:38 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

40 7 M40 Michael Gordon, 43, Westport, CT 46:07 9:17 19 9 W30 Ashley Swigart, 30*, Greenwich, CT 47:45 9:36 20 10 W30 Kimberly Desmarais, 34*, Stamford, CT 48:15 9:42 21 3 W20 Emily Byrne, 27*, New Canaan, CT 48:58 9:51 22 4 W20 Kristy Stefano, 28*, Stamford, CT 49:11 9:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

23 1 W40 Lisa Wist, 40*, Darien, CT 49:46 10:01 24 11 W30 Jen Reed, 33*, So. Norwalk, CT 50:14 10:06 25 2 W40 Maribeth Farley, 42*, Wilton, CT 50:42 10:12 26 12 W30 Joan Lanius-Nichol, 39*, Wilton, CT 50:44 10:12 27 3 W40 Elaine Ottens, 41*, Wilton, CT 50:46 10:13 28 13 W30 Joan Davey, 37*, Darien, CT 50:54 10:14 29 2 W60 Joan Price, 61*, East Norwalk, CT 56:47 11:25
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

41 6 M50 Orison MacPherson, 68, Darien, CT 69:12 13:55 "*" indicates females 3 finishers among Men 20 - 29 18 finishers among Men 30 - 39 7 finishers among Men 40 - 49 6 finishers among Men 50 - 59 3 finishers among Men 60 & Up 2 finishers among Women 19 & Under 4 finishers among Women 20 - 29 13 finishers among Women 30 - 39 3 finishers among Women 40 - 49 1 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 & Up 41 male finishers 29 female finishers 70 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Open Men
    1    1  M30 Leonardo Moya, 39, New Britain, CT          27:25    5:31
    2    2  M30 Brian Foley, 35, Norwalk, CT                30:26    6:07
    3    3  M40 George Buchanan, 44, Stamford, CT           30:26    6:07

Masters Men
   10    1  M50 Art Potts, 53, New Canaan, CT               36:30    7:20

Men 20 - 29
    5    1      J Christopher Hawley, 20, Derby, CT         32:01    6:26
   30    2      Jordan Beck, 28, New York, NY               42:24    8:32
   39    3      Steve Piserchia, 38, Branford, CT           44:38    8:59

Men 30 - 39
    4    1      Jorge Rabat Jr., 38, Hartford, CT           31:20    6:18
    6    2      Jim Santora, 37, New Canaan, CT             32:24    6:31
    7    3      Peter Wietfeldt, 37, New Canaan, CT         33:05    6:39

Men 40 - 49
   11    1      Ted Bream, 48, New Canaan, CT               37:04    7:27
   12    2      Jeffrey Dingwell, 47, Bethlehem, CT         37:22    7:31
   18    3      Chris Ahlberg, 40, Fairfield, CT            38:57    7:50

Men 50 - 59
   21    1      Joseph Palumbo, 57, Tolland, CT             40:18    8:06
   22    2      Sonny Moon, 56, New Canaan, CT              40:39    8:10
   24    3      Richard Tisch, 54, Pound Ridge, NY          41:39    8:23

Men 60 & Up
   27    1      Nick Ohnell, 61, Greenwich, CT              41:49    8:25
   29    2      Geoff Harrington, 63, Ridgefield, CT        42:18    8:30
   38    3      Charles Yagielski, 65, Southbuy, CT         44:10    8:53

Open Women
    1    1  W40 Sharon Vos, 48, Riverside, CT               32:16    6:29
    2    2  W40 Karen Newman, 41, Old Greenwich, CT         33:18    6:42
    3    3  W30 Donna Kim, 36, Pound Ridge, NY              35:19    7:06

Masters Women
   13    1  W40 Laurie Curtin, 43, Greenwich, CT            41:54    8:26

Women 19 & Under
    6    1      Emily Williams, 17, Wilton, CT              38:12    7:41
    7    2      Sarah Florido, 18, Wilton, CT               38:14    7:41

Women 20 - 29
   11    1      Dana Currier, 22, Darien, CT                40:30    8:09
   15    2      Kerin Towne, 23, Norwalk, CT                43:08    8:40
   21    3      Emily Byrne, 27, New Canaan, CT             48:58    9:51

Women 30 - 39
    4    1      Laurie Cizek, 34, Darien, CT                36:51    7:25
    5    2      Judy Miller, 36, New Canaan, CT             38:12    7:41
    8    3      Samantha Davenport, 38, New Canaan, CT      38:14    7:41

Women 40 - 49
   23    1      Lisa Wist, 40, Darien, CT                   49:46   10:01
   25    2      Maribeth Farley, 42, Wilton, CT             50:42   10:12
   27    3      Elaine Ottens, 41, Wilton, CT               50:46   10:13

Women 50 - 59
   16    1      Laurie Small, 53, New Canaan, CT            44:15    8:54

Women 60 & Up
   18    1      Mary Ellen Loncto, 61, Ridgefield, CT       44:38    8:59
   29    2      Joan Price, 61, East Norwalk, CT            51:29   10:21

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.