25 km, Silvermine, CT
2 March, 2003

Rainy, cold (30).

MEN'S WINNER: Mark Davis - 1:31:53
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 1:44:16

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1    1  OpM Mark Davis, 21, West Point, NY            1:31:53    5:55
    2    1  M30 Liam Kinsella, 32, Brooklyn, NY           1:32:03    5:56
    3    2  M30 Anatolie Vartosu, 35, Stamford, CT        1:32:50    5:59
    4    1  M40 Bob Lynch, 41, Westfield, MA              1:32:59    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

5 2 M40 Doug Scarth, 44, Redding, CT 1:37:36 6:17 6 3 M30 Brian Fullem, 38, Newtown, CT 1:38:22 6:20 7 4 M30 Joe Whelan, 38, Newtown, CT 1:39:42 6:25 8 5 M30 Michael McAleer, 38, Danbury, CT 1:39:47 6:25 9 UNKNOWN 1:39:50 6:26 9 3 M40 Jim Mas, 44, Shelton, CT 1:40:10 6:27 10 6 M30 Stephen Marsalese, 37, New York, NY 1:40:22 6:28 11 7 M30 Martin Cashin, 31, Cheshire, CT 1:40:24 6:28 12 4 M40 Bill Bradshaw, 40, Thomaston, CT 1:41:15 6:31 13 5 M40 John Gillard, 42, Tarrytown, NY 1:41:38 6:32 14 8 M30 Christopher Thomas, 31, Fairfield, CT 1:42:14 6:35 15 9 M30 Torpedo Ruospo, 38, Stratford, CT 1:43:05 6:38 16 10 M30 Tim Sullivan, 37, Mt. Vernon, NY 1:43:06 6:38 17 11 M30 Aaron Russell, 30, New York, NY 1:43:58 6:42 18 12 M30 Matt Newman, 34, Old Greenwich, CT 1:44:16 6:43 1 1 OpW Mary Zengo, 37*, Wilton, CT 1:44:16 6:43 2 2 OpW Lisa Cadmus, 22*, New Haven, CT 1:44:26 6:43 19 13 M30 Brian Fidler, 32, West Haven, CT 1:44:50 6:45 20 2 OpM Brennan Gerster, 26, Greenwich, CT 1:45:24 6:47 21 1 M50 Wes Byerly, 50, Ridgefield, CT 1:45:44 6:48 22 6 M40 Drew Aka Merle Viner, 46, Stratford, CT 1:45:57 6:49 23 14 M30 Ian Ray, 39, Easton, CT 1:46:44 6:52 24 7 M40 Brian Hennessey, 43, Newtown, CT 1:46:51 6:53 3 3 OpW Allison Kerr, 24*, Wallingford, CT 1:46:59 6:53 25 8 M40 Dan Germain, 41, Newtown, CT 1:47:37 6:56 26 15 M30 Peter Lesser, 39, Milford, CT 1:47:48 6:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

27 16 M30 Chris Hoelck, 38, Danbury, CT 1:48:47 7:00 28 9 M40 John Harrison, 46, Burlington, CT 1:48:48 7:00 29 10 M40 David Ayre, 42, Ridgefield, CT 1:49:00 7:01 30 17 M30 Brendan Boland, 36, Newtown, CT 1:49:21 7:02 31 18 M30 John Schwartz, 39, Weston, CT 1:49:36 7:03 32 11 M40 Peter Lofink, 42, Brookfield, CT 1:50:14 7:06 33 12 M40 Patrick Flynn, 46, Monroe, CT 1:50:42 7:08 4 4 OpW Sandra Dalles, 30*, Ansonia, CT 1:50:44 7:08 34 13 M40 Michael Duvally, 41, Pound Ridge, NY 1:50:45 7:08 35 14 M40 Carl Mehlhope, 45, Darien, CT 1:51:20 7:10 36 15 M40 Winn Brown, 47, New Fairfield, CT 1:51:25 7:10 37 16 M40 Rob Kennedy, 40, Stamford, CT 1:51:42 7:11 38 17 M40 Daniel Ravenelle, 49, Exeter, RI 1:51:54 7:12 39 2 M50 Jay Wilson, 52, Beacon Falls, CT 1:52:24 7:14 5 1 W40 Yukiko Nishide, 41*, Rye, NY 1:52:36 7:15 6 5 OpW Sarah Almodovar, 26*, Stratford, CT 1:53:22 7:18 7 6 OpW Christine Dunnery, 34*, Sleepy Hollow, NY 1:53:25 7:18 40 19 M30 Chris Boynton, 37, Fairfield, CT 1:53:47 7:19 41 3 M50 Bruce Cook, 50, Greenwich, CT 1:53:50 7:20 42 18 M40 Richard Strahota, 45, Darien, CT 1:54:09 7:21 43 20 M30 Mark Depalma, 34, Southbury, CT 1:54:10 7:21 44 4 M50 Dave Ulmer, 56, Ridgefield, CT 1:54:19 7:21 45 19 M40 Joe Dolen, 48, Brookfield, CT 1:54:22 7:22 46 21 M30 Andrew Thomson, 35, Bridgeport, CT 1:54:23 7:22 47 22 M30 Joseph Bencivenga, 36, White Plains, NY 1:54:38 7:23 48 23 M30 Michael Kim, 37, Pound Ridge, NY 1:54:46 7:23 8 7 OpW Alicia Pattison, 25*, Stamford, CT 1:54:47 7:23 49 5 M50 William Schaeffer, 56, Guilford, CT 1:54:49 7:23 50 6 M50 Robin Fryer, 56, New Canaan, CT 1:54:54 7:24 51 20 M40 Keith Blackwell, 40, West Redding, CT 1:55:04 7:24 9 8 OpW Joan Nevin, 36*, Westport, CT 1:55:28 7:26 10 2 W40 Emmy Stocker, 44*, Cos Cob, CT 1:55:41 7:27 52 21 M40 George Dickerson, 44, Wallingford, CT 1:55:43 7:27 53 1 M60 Tom Maile, 60, Cortlandt Manor, NY 1:55:47 7:27 54 22 M40 Douglas Murray, 42, Carmel, NY 1:56:05 7:28 55 24 M30 Chad Dalles, 31, Ansonia, CT 1:56:07 7:28 11 9 OpW Michele Flagge, 25*, New Haven, CT 1:56:34 7:30 56 23 M40 Steve Surprise, 46, Branford, CT 1:56:45 7:31 12 3 W40 Margaret Green, 40*, Stamford, CT 1:57:19 7:33 57 24 M40 Jim Ryan, 48, Waterbury, CT 1:57:32 7:34 13 4 W40 Debbie Settani, 41*, Naugatuck, CT 1:57:45 7:35 58 25 M40 Edd Gorecki, 49, Farmington, CT 1:58:03 7:36 73 UNKNOWN 1:58:04 7:36 59 26 M40 Toby Nelson, 49, Cos Cob, CT 1:59:12 7:40 60 27 M40 Kevin Cunningham, 43, Rye, NY 1:59:15 7:41 61 25 M30 Justin Bohan, 37, Briarcliff Manor, NY 1:59:17 7:41 62 2 M60 John Dugdale, 68, Ridgefield, CT 1:59:32 7:42 63 26 M30 Andrew Pemberton, 35, Wilton, CT 1:59:55 7:43 14 5 W40 Nicole McGilpin, 41*, Westfield, MA 1:59:59 7:43 64 28 M40 William Hanley, 46, Naugatuck, CT 2:00:01 7:44 65 29 M40 Rob Inghilterra, 46, Norwalk, CT 2:00:15 7:44 15 10 OpW Margit Macdougall, 37*, Branford, CT 2:00:17 7:45 66 3 OpM David James, 25, Katonah, NY 2:01:59 7:51 67 30 M40 Patrick Morris, 47, Norwalk, CT 2:03:00 7:55 68 31 M40 Roland Lochoff, 47, Westport, CT 2:03:14 7:56 69 32 M40 Hiroyuki Nishide, 41, Rye, NY 2:03:17 7:56 70 33 M40 Greg Ritzinger, 45, Newtown, CT 2:03:35 7:57 71 7 M50 John Krasniewicz, 51, Old Greenwich, CT 2:03:53 7:58 72 34 M40 Monty Green, 43, Stamford, CT 2:03:56 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

16 6 W40 Janice Flynn, 42*, Redding, CT 2:04:38 8:01 17 7 W40 Jean Isler, 48*, New Canaan, CT 2:04:51 8:02 73 27 M30 Radoslaw Zapert, 37, Rowayton, CT 2:05:12 8:04 74 8 M50 Ed Napolitano, 53, Stamford, CT 2:05:21 8:04 18 11 OpW Jamie Fussner, 29*, New Canaan, CT 2:05:42 8:05 75 28 M30 Nick Nassra, 37, Danbury, CT 2:05:47 8:06 76 35 M40 Erik Jensen, 48, New Canaan, CT 2:05:48 8:06 19 12 OpW Dorian Kail, 35*, Westport, CT 2:05:56 8:06 77 9 M50 Art Potts, 52, New Canaan, CT 2:06:10 8:07 78 10 M50 Art Nager, 52, Westport, CT 2:07:47 8:14 79 36 M40 Jeffrey Dingwell, 47, Newtown, CT 2:07:55 8:14 80 37 M40 Mike Bleyzer, 40, Thiells, NY 2:07:57 8:14 81 3 M60 Paul Couzelis, 60, Norwalk, CT 2:08:04 8:15 20 13 OpW Holly Birkhold, 31*, Norwalk, CT 2:08:12 8:15 82 4 OpM Michael Mariano, 26, West Haven, CT 2:08:22 8:16 83 38 M40 Steve Josephson, 40, Oakland, NJ 2:08:26 8:16 21 14 OpW Maryann Maguire, 33*, Tarrytown, NY 2:08:42 8:17 22 15 OpW Laura Helmig, 32*, Newtown, CT 2:08:49 8:18 23 16 OpW Mimi Boyle, 30*, Greenwich, CT 2:09:02 8:18 24 8 W40 Debbie Francis, 47*, Watertown, CT 2:10:22 8:24 25 9 W40 Meg Krause, 45*, New Canaan, CT 2:10:23 8:24 84 29 M30 Rich Izzo, 37, Rye Brook, NY 2:10:42 8:25 112 UNKNOWN 2:10:43 8:25 85 30 M30 Tom Bookless, 34, W. Harrison, NY 2:10:45 8:25 26 17 OpW Lindsay Holland, 24*, New York, NY 2:10:48 8:25 86 31 M30 Tom Holland, 32, Greenwich, CT 2:10:51 8:25 27 18 OpW Amy Cooper, 32*, New York, NY 2:11:25 8:28 28 10 W40 Gail Jaques Jarvis, 43*, Fairfield, CT 2:12:33 8:32 87 32 M30 Bill Liebow, 38, Stamford, CT 2:13:38 8:36 88 33 M30 Dan Zalinsky, 38, Darien, CT 2:13:39 8:36 29 19 OpW Stephanie Grimm, 20*, West Point, NY 2:13:47 8:37 89 39 M40 Mike Burke, 42, Trumbull, CT 2:14:10 8:38 30 20 OpW Courtney MacRae, 26*, Norwalk, CT 2:14:11 8:38 90 34 M30 Steve Delity, 39, Sandy Hook, CT 2:14:59 8:41 31 11 W40 Vyvyan Burns, 41*, Darien, CT 2:15:13 8:42 91 11 M50 Austin Jordan, 56, Gales Ferry, CT 2:15:39 8:44 92 40 M40 Stu Tobin, 42, Weston, CT 2:15:52 8:45 32 21 OpW Sara Ashkenaze, 39*, Wilton, CT 2:15:53 8:45 33 12 W40 Cricket Weaver, 40*, Darien, CT 2:16:04 8:45 34 22 OpW Emily Slager, 24*, Fairfield, CT 2:16:19 8:46 93 4 M60 Anton Deiters, 62, Ridgefield, CT 2:16:30 8:47 94 41 M40 Mitchell Sanders, 49, Norwalk, CT 2:17:52 8:52 95 5 M60 Kaz Oda, 60, Stamford, CT 2:18:08 8:53 35 23 OpW Ann Williams, 38*, Old Greenwich, CT 2:18:12 8:54 96 42 M40 Scott Harrison, 48, Darien, CT 2:18:13 8:54 36 24 OpW Lynn Lattimer, 38*, Wilton, CT 2:18:16 8:54 37 13 W40 Wendy Lynch, 43*, New Canaan, CT 2:18:51 8:56 97 35 M30 John D'Elisa, 39, Wilton, CT 2:19:22 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

98 43 M40 Steve Eisenstadt, 43, Brookfield, CT 2:21:46 9:08 38 14 W40 Barbara Nevins, 49*, Ridgefield, CT 2:22:16 9:09 39 25 OpW Cathy Gibaldi, 38*, Redding, CT 2:22:16 9:09 99 36 M30 James Newman, 39, New York, NY 2:22:34 9:11 100 12 M50 Don Capone, 53, Norwalk, CT 2:23:39 9:15 101 44 M40 Bill Armstrong, 44, Stamford, CT 2:23:45 9:15 40 15 W40 Karen Gerweck, 41*, Norwalk, CT 2:23:46 9:15 41 26 OpW Jen Reames, 27*, Stamford, CT 2:24:18 9:17 102 13 M50 Michael O'Rourke, 51, Stamford, CT 2:24:40 9:19 42 16 W40 Leslie Pavel, 45*, Trumbull, CT 2:24:59 9:20 103 37 M30 Christopher Parker, 31, Scarsdale, NY 2:25:00 9:20 43 27 OpW Elise Ahearn, 37*, Wilton, CT 2:26:09 9:24 104 6 M60 Mike Coady, 60, New Canaan, CT 2:26:12 9:25 105 45 M40 Zachary Horne, 41, Stamford, CT 2:26:19 9:25 44 28 OpW Deborah Iorio, 25*, Stamford, CT 2:26:27 9:26 45 17 W40 Laura Reedy, 40*, Lake Peekskill, NY 2:26:58 9:28 46 18 W40 Ronnie Behringer, 45*, Norwalk, CT 2:27:32 9:30 106 14 M50 Bruce Goulart, 53, Newtown, CT 2:27:34 9:30 47 29 OpW Paula Tancredi, 36*, New Haven, CT 2:28:08 9:32 107 15 M50 Jim Cotter, 52, Wakefield, RI 2:28:09 9:32 108 38 M30 Chris McCauley, 32, Norwalk, CT 2:28:44 9:34 109 7 M60 Don Platko, 61, Shelton, CT 2:30:00 9:39 48 19 W40 Theo Chisholm, 52*, Stamford, CT 2:31:11 9:44 110 5 OpM Brendan Walsh, 27, Monsey, NY 2:31:37 9:46 49 20 W40 Donna Johnson, 53*, Bridgeport, CT 2:31:39 9:46 111 39 M30 Adam Pemberton, 39, West Redding, CT 2:33:37 9:53 50 30 OpW Jane Beaudoin, 37*, Pomfret, CT 2:34:52 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

51 31 OpW Dawn Bolling, 38*, Norwalk, CT 2:35:48 10:02 52 21 W40 LuAnne Roy, 48*, Fairfield, CT 2:37:41 10:09 53 32 OpW Nicole Bello, 26*, Stamford, CT 2:38:39 10:13 54 22 W40 Marilyn Richardson, 61*, Bridgeport, CT 2:39:43 10:17 55 23 W40 Grace Hanover, 57*, Waterbury, CT 2:39:56 10:18 56 33 OpW Shannon Police, 26*, Stamford, CT 2:40:13 10:19 112 46 M40 Mark Greene, 41, Westport, CT 2:42:30 10:28 113 8 M60 Al Toth, 62, Norwalk, CT 2:43:07 10:30 57 24 W40 Marilyn Biedrycki, 46*, Milford, CT 2:43:48 10:33
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

114 47 M40 Marcos Rodriguez, 41, Riverside, CT 3:04:12 11:51 58 25 W40 Sara Herz, 62*, Weston, CT 3:06:08 11:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

59 34 OpW Elizabeth Carter, 35*, Avon, CT 3:12:18 12:23 "*" indicates females 5 finishers among Men 29 & Under 39 finishers among Men 30 - 39 47 finishers among Men 40 - 49 15 finishers among Men 50 - 59 8 finishers among Men 60 & Up 34 finishers among Women 39 & Under 25 finishers among Women 40 & Up 114 male finishers 59 female finishers 173 total finishers NOTE: If you are one of the "UNKNOWN" finishers please email us at
ClubCT@ClubCT.org

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 29 & Under
    1    1      Mark Davis, 21, West Point, NY            1:31:53    5:55
   20    2      Brennan Gerster, 26, Greenwich, CT        1:45:24    6:47
   66    3      David James, 25, Katonah, NY              2:01:59    7:51
   82    4      Michael Mariano, 26, West Haven, CT       2:08:22    8:16
  110    5      Brendan Walsh, 27, Monsey, NY             2:31:37    9:46

Men 30 - 39
    2    1      Liam Kinsella, 32, Brooklyn, NY           1:32:03    5:56
    3    2      Anatolie Vartosu, 35, Stamford, CT        1:32:50    5:59
    6    3      Brian Fullem, 38, Newtown, CT             1:38:22    6:20
    7    4      Joe Whelan, 38, Newtown, CT               1:39:42    6:25
    8    5      Michael McAleer, 38, Danbury, CT          1:39:47    6:25

Men 40 - 49
    4    1      Bob Lynch, 41, Westfield, MA              1:32:59    5:59
    5    2      Doug Scarth, 44, Redding, CT              1:37:36    6:17
    9    3      Jim Mas, 44, Shelton, CT                  1:40:10    6:27
   12    4      Bill Bradshaw, 40, Thomaston, CT          1:41:15    6:31
   13    5      John Gillard, 42, Tarrytown, NY           1:41:38    6:32

Men 50 - 59
   21    1      Wes Byerly, 50, Ridgefield, CT            1:45:44    6:48
   39    2      Jay Wilson, 52, Beacon Falls, CT          1:52:24    7:14
   41    3      Bruce Cook, 50, Greenwich, CT             1:53:50    7:20
   44    4      Dave Ulmer, 56, Ridgefield, CT            1:54:19    7:21
   49    5      William Schaeffer, 56, Guilford, CT       1:54:49    7:23

Men 60 & Up
   53    1      Tom Maile, 60, Cortlandt Manor, NY        1:55:47    7:27
   62    2      John Dugdale, 68, Ridgefield, CT          1:59:32    7:42
   81    3      Paul Couzelis, 60, Norwalk, CT            2:08:04    8:15
   93    4      Anton Deiters, 62, Ridgefield, CT         2:16:30    8:47
   95    5      Kaz Oda, 60, Stamford, CT                 2:18:08    8:53

Women 39 & Under
    1    1      Mary Zengo, 37, Wilton, CT                1:44:16    6:43
    2    2      Lisa Cadmus, 22, New Haven, CT            1:44:26    6:43
    3    3      Allison Kerr, 24, Wallingford, CT         1:46:59    6:53
    4    4      Sandra Dalles, 30, Ansonia, CT            1:50:44    7:08
    6    5      Sarah Almodovar, 26, Stratford, CT        1:53:22    7:18

Women 40 & Up
    5    1      Yukiko Nishide, 41, Rye, NY               1:52:36    7:15
   10    2      Emmy Stocker, 44, Cos Cob, CT             1:55:41    7:27
   12    3      Margaret Green, 40, Stamford, CT          1:57:19    7:33
   13    4      Debbie Settani, 41, Naugatuck, CT         1:57:45    7:35
   14    5      Nicole McGilpin, 41, Westfield, MA        1:59:59    7:43

Results produced with
Apple Raceberry JaM Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.