20 km, Southport, CT
9 February, 2003

Sunny, cold (30), some snowy patches.

MEN'S WINNER: Liam Kinsella - 1:11:35
WOMEN'S WINNER: Mary Zengo - 1:23:21

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1    1  OpM Liam Kinsella, 27, Brooklyn, NY           1:11:35    5:46
    2    2  OpM Mark Davis, 19, West Point, NY            1:12:11    5:48
    3    1  M30 Martin Cashin, 31, Cheshire, CT           1:13:08    5:53
    4    2  M30 Stephen Marsalese, 37, New York, NY       1:13:33    5:55
    5    3  M30 Andy Cope, 38, Succasunna, NJ             1:14:26    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

6 3 OpM Joseph Simenic, 19, West Point, NY 1:15:47 6:06 7 4 OpM William Mills, 25, Guilford, CT 1:16:07 6:07 8 5 OpM Patrick Porter, 26, Stratford, CT 1:16:20 6:09 9 6 OpM Anthony Calingo, 19, West Point, NY 1:16:32 6:09 10 1 M40 Doug Scarth, 44, Redding, CT 1:16:58 6:12 11 2 M40 Kevin Higgins, 43, Randolph, NJ 1:17:08 6:12 12 4 M30 Brian Fullem, 38, Newtown, CT 1:17:36 6:15 13 7 OpM Gus Ellison, 26, Redding, CT 1:18:05 6:17 14 8 OpM Garett Graubins, 29, Greenwich, CT 1:18:11 6:17 15 3 M40 Bill Bradshaw, 40, Thomaston, CT 1:18:36 6:19 16 9 OpM Sean Hollars, 19, West Point, NY 1:18:38 6:20 17 5 M30 Alan MacDougall, 37, Branford, CT 1:18:52 6:21 18 6 M30 Christopher Thomas, 31, Fairfield, CT 1:19:41 6:25 19 4 M40 Paul Doocy, 44, Southport, CT 1:19:51 6:25 20 5 M40 Keith Brown, 49, Wilton, CT 1:20:05 6:27 21 7 M30 Joe Whelan, 38, Newtown, CT 1:20:08 6:27 22 10 OpM Garrett Cathcart, 21, West Point, NY 1:20:23 6:28 23 8 M30 Matt Newman, 34, Old Greenwich, CT 1:20:39 6:29 24 1 M50 Wes Byerly, 50, Ridgefield, CT 1:20:41 6:30 25 6 M40 Russ Crabs, 45, New Canaan, CT 1:20:49 6:30 26 10 M30 Torpedo Ruospo, 38, Stratford, CT 1:20:58 6:31 27 11 M30 Jim Gilmore, 35, Fairfield, CT 1:21:06 6:32 28 10 OpM Christopher Heath, 19, West Point, NY 1:21:10 6:32 29 7 M40 Jim Tharp, 42, Andover, CT 1:21:23 6:33 30 8 M40 Adam Newman, 41, New York, NY 1:21:26 6:33 31 11 OpM Tyler Berline, 20, West Point, NY 1:21:47 6:35 32 12 OpM Matt Davis, 19, West Point, NY 1:22:05 6:36 33 9 M40 Frank Tiroletto, 43, Orange, CT 1:22:10 6:37 34 10 M40 Kenneth Brown, 44, Rye, NY 1:22:46 6:40 35 11 M40 Brian Hennessey, 43, Newtown, CT 1:23:11 6:42 36 12 M40 Jim Mas, 44, Shelton, CT 1:23:19 6:42 1 1 OpW Mary Zengo, 37*, Wilton, CT 1:23:21 6:42 37 13 M40 George Buchanan, 44, Stamford, CT 1:23:22 6:42 38 13 OpM Nathan Smith, 20, West Point, NY 1:23:31 6:43 39 12 M30 Peter Lesser, 39, Milford, CT 1:23:40 6:44 40 14 OpM Pete Guerdan, 19, West Point, NY 1:23:52 6:45 41 14 M40 Drew Aka Merle Viner, 46, Stratford, CT 1:23:58 6:45 42 15 OpM Adam Armstrong, 20, West Point, NY 1:24:01 6:46 43 13 M30 Brian Fidler, 32, West Haven, CT 1:24:02 6:46 44 14 M30 John Schwartz, 39, Weston, CT 1:24:03 6:46 45 16 OpM Jamie Hickman, 18, West Point, NY 1:24:09 6:46 46 15 M30 Brian Coe, 39, Trumbull, CT 1:24:38 6:49 47 15 M40 David Ayre, 42, Ridgefield, CT 1:25:09 6:51 48 16 M40 Dan Germain, 41, Newtown, CT 1:25:13 6:51 49 16 M30 Ian Ray, 39, Easton, CT 1:25:22 6:52 50 17 M30 Mark Depalma, 34, Southbury, CT 1:25:24 6:52 51 17 M40 John Harrison, 46, Burlington, CT 1:25:33 6:53 52 18 M30 Christopher Hoelck, 38, Danbury, CT 1:25:34 6:53 2 2 OpW Erica Merrill, 39*, Rowayton, CT 1:25:37 6:53 3 3 OpW Allison Kerr, 25*, Wallingford, CT 1:25:55 6:55 4 1 W40 Sharon Vos, 48*, Riverside, CT 1:25:58 6:55 53 18 M40 Rob Kennedy, 40, Stamford, CT 1:25:59 6:55 54 19 M30 John Crotty, 39, Rye, NY 1:25:59 6:55 5 4 OpW Stacia Schlosser, 27*, New York, NY 1:26:03 6:55 55 19 M40 Winn Brown, 47, New Fairfield, CT 1:26:14 6:56 6 5 OpW Christine Dunnery, 34*, Sleepy Hollow, NY 1:26:27 6:57 56 20 M40 Jeffrey Molson, 41, Avon, CT 1:26:29 6:58 57 21 M40 Paul Greenberg, 41, Westport, CT 1:26:34 6:58 58 22 M40 Douglas Murray, 42, Carmel, NY 1:26:47 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

59 2 M50 Daniel Lavoie, 51, Watertown, CT 1:26:57 7:00 60 23 M40 Carl Mehlhope, 45, Darien, CT 1:27:01 7:00 61 20 M30 Rob Gallace, 39, Monroe, CT 1:27:03 7:00 62 21 M30 Brendan Boland, 36, Newtown, CT 1:27:11 7:01 63 17 OpM Chris Marchak, 29, Danbury, CT 1:27:15 7:01 64 3 M50 Jay Wilson, 52, Beacon Falls, CT 1:27:20 7:02 65 24 M40 Edd Gorecki, 49, Farmington, CT 1:27:27 7:02 66 25 M40 Michael Duvally, 41, Pound Ridge, NY 1:27:29 7:02 67 22 M30 Larry Gore, 34, Portland, CT 1:27:30 7:02 7 6 OpW Sandra Dalles, 30*, Ansonia, CT 1:27:52 7:04 68 4 M50 Dave Ulmer, 56, Ridgefield, CT 1:27:58 7:05 69 5 M50 Joe Von Ehr, 50, Southport, CT 1:28:49 7:09 70 23 M30 John Ward, 37, Brooklyn, NY 1:28:55 7:09 71 26 M40 Jerry Yedlin, 44, Branford, CT 1:28:56 7:09 72 27 M40 Nick Jubok, 45, Yorktown Hts , NY 1:28:58 7:09 73 18 OpM Christopher Kidder, 21, West Point, NY 1:29:14 7:11 74 28 M40 Michael Didato, 41, Waterford, CT 1:29:16 7:11 75 29 M40 Peter Lofink, 42, Brookfield, CT 1:29:18 7:11 8 2 W40 Janice Flynn, 43*, Redding, CT 1:29:22 7:11 76 30 M40 Neal Slobin, 47, Old Saybrook, CT 1:29:22 7:11 77 31 M40 Steve Surprise, 46, Branford, CT 1:29:44 7:13 78 1 M60 Tom Maile, 60, Cortlandt Manor, NY 1:29:44 7:13 79 24 M30 Richard Camerik, 37, Bedford, NY 1:29:46 7:13 80 32 M40 Rob Inghilterra, 46, Norwalk, CT 1:29:48 7:14 9 7 OpW Joan Nevin, 36*, Westport, CT 1:29:48 7:14 81 6 M50 Pete Preston, 51, Greenwich, CT 1:29:50 7:14 82 7 M50 Edward Nolan, 50, Old Greenwich, CT 1:29:51 7:14 83 8 M50 Bruce Cook, 50, Greenwich, CT 1:30:02 7:15 10 3 W40 Yukiko Nishide, 41*, Rye, NY 1:30:12 7:15 84 25 M30 Andrew Thomson, 35, Bridgeport, CT 1:30:13 7:16 85 26 M30 Justin Bohan, 37, Briarcliff Manor, NY 1:30:15 7:16 86 33 M40 Paul D'Addabbo, 43, New Britain, CT 1:30:22 7:16 87 34 M40 Patrick Morris, 47, Norwalk, CT 1:30:25 7:16 88 27 M30 Brian Foley, 35, Norwalk, CT 1:30:41 7:18 11 8 OpW Sarah Almodovar, 26*, Stratford, CT 1:30:43 7:18 89 19 OpM David Mosse, 28, Westport, CT 1:30:44 7:18 90 35 M40 Bill Lynch, 44, Wallingford, CT 1:30:45 7:18 91 36 M40 George Dickerson, 44, Wallingford, CT 1:30:48 7:18 92 9 M50 William Schaeffer, 56, Guilford, CT 1:30:50 7:19 93 10 M50 Robin Fryer, 56, New Canaan, CT 1:30:56 7:19 12 9 OpW Alicia Pattison, 25*, Stamford, CT 1:30:57 7:19 13 10 OpW Christine Patti-Lynch, 35*, Wallingford, CT 1:30:58 7:19 94 37 M40 Geza Ziegler Jr., 41, Fairfield, CT 1:31:03 7:20 95 38 M40 Toby Nelson, 49, Cos Cob, CT 1:31:18 7:21 96 39 M40 Paul Yeomans, 42, Norwich, CT 1:31:19 7:21 14 4 W40 Margaret Green, 40*, Stamford, CT 1:31:21 7:21 97 40 M40 Donald Allen, 44, New Fairfield, CT 1:31:27 7:21 98 28 M30 Andrew Pemberton, 35, Wilton, CT 1:31:45 7:23 99 41 M40 Chuck Harten, 49, Redding, CT 1:31:53 7:24 15 11 OpW Michele Flagge, 25*, New Haven, CT 1:32:03 7:24 100 29 M30 Rob Tomko, 39, Old Saybrook, CT 1:32:11 7:25 101 30 M30 Chris Boynton, 37, Fairfield, CT 1:32:13 7:25 16 5 W40 Debbie Settani, 41*, Naugatuck, CT 1:32:23 7:26 102 42 M40 Keith Blackwell, 40, West Redding, CT 1:32:24 7:26 103 43 M40 Robert Schulten, 46, Southport, CT 1:32:40 7:27 104 31 M30 James Dvorak, 35, Monroe, CT 1:32:58 7:29 105 20 OpM James Corrigan, 20, West Point, NY 1:33:02 7:29 17 12 OpW Mimi Boyle, 30*, Greenwich, CT 1:33:57 7:34 18 13 OpW Heidi Mitchell, 37*, Darien, CT 1:33:58 7:34 106 32 M30 Keith Mitchell, 37, Darien, CT 1:33:59 7:34 107 44 M40 Richard Strahota, 44, Darien, CT 1:34:00 7:34 108 45 M40 Monty Green, 43, Stamford, CT 1:34:05 7:34 19 14 OpW Christine Stefan, 32*, Fairfield, CT 1:34:12 7:35 109 11 M50 Art Nager, 52, Westport, CT 1:34:13 7:35 110 21 OpM David James, 25, Katonah, NY 1:34:25 7:36 111 2 M60 John Dugdale, 68, Ridgefield, CT 1:34:27 7:36 112 33 M30 Chad Dalles, 31, Ansonia, CT 1:34:35 7:37 20 15 OpW Heike DeWeerth, 36*, Darien, CT 1:34:45 7:37 21 6 W40 Rebecca Steinkraus, 42*, Newtown, CT 1:34:54 7:38 113 46 M40 Marty Schaivone, 49, Bridgeport, CT 1:34:55 7:38 114 47 M40 Mike Bleyzer, 40, Thiells, NY 1:35:06 7:39 22 16 OpW Danielle Lenois, 28*, Fairfield, CT 1:35:12 7:40 23 17 OpW Laura Helmig, 33*, Newtown, CT 1:35:23 7:41 115 48 M40 Jeff Umbreit, 43, Milford, CT 1:35:32 7:41 116 49 M40 Kevin Cunningham, 44, Rye, NY 1:35:34 7:41 117 50 M40 Jim Ryan, 48, Waterbury, CT 1:35:52 7:43 24 7 W40 Susi Baker, 51*, Ridgefield, CT 1:35:53 7:43 118 51 M40 Greg Ritzinger, 45, Newtown, CT 1:35:54 7:43 119 52 M40 David Corrao, 43, New Fairfield, CT 1:35:56 7:43 25 18 OpW Dorian Kail, 35*, Westport, CT 1:35:59 7:43 120 22 OpM Chris Whitehead, 21, West Point, NY 1:36:08 7:44 121 12 M50 Ed Fishel, 52, Wilton, CT 1:36:28 7:46 122 23 OpM Bill Bogardus, 26, Cos Cob, CT 1:36:37 7:46 26 19 OpW Margit Macdougall, 37*, Branford, CT 1:37:02 7:48 123 53 M40 Steve Josephson, 41, Oakland, NJ 1:37:28 7:51 27 20 OpW Dawn Marinaccio, 34*, Greenwich, CT 1:37:35 7:51 28 21 OpW Emily Pierce-Emah, 27*, Jersey City, NJ 1:37:54 7:53 29 22 OpW Holly Birkhold, 30*, Norwalk, CT 1:37:55 7:53 124 54 M40 Erik Jensen, 48, New Canaan, CT 1:38:00 7:53 125 13 M50 Art Potts, 52, New Canaan, CT 1:38:17 7:54 126 55 M40 Jeffrey Dingwell, 47, Newtown, CT 1:38:27 7:55 127 34 M30 Nick Nassra, 37, Danbury, CT 1:38:29 7:55 30 8 W40 Barb Byrnes, 51*, Darien, CT 1:38:33 7:56 31 9 W40 Darcy Ramsey-Hughes, 40*, Old Greenwich, CT 1:38:35 7:56 128 35 M30 Sam Lynn, 35, Stamford, CT 1:38:36 7:56 129 56 M40 Eric Zlatin, 40, Fairfield, CT 1:38:47 7:57 32 10 W40 Francoise Levinson, 48*, Riverside, CT 1:38:49 7:57 130 36 M30 Lincoln Taylor, 38, Rye, NY 1:38:58 7:58 131 37 M30 John Marquez, 39, Guilford, CT 1:39:04 7:58 33 11 W40 Vyvyan Burns, 41*, Darien, CT 1:39:06 7:58 132 14 M50 Mitch Miller, 53, Wolcott, CT 1:39:11 7:59 133 24 OpM Bill Roesch, 29, Redding, CT 1:39:17 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

134 57 M40 Steve Pohlmann, 41, Ridgefield, CT 1:39:29 8:00 34 23 OpW Linda Cordova, 37*, Hamden, CT 1:39:34 8:01 135 25 OpM Paul Iversen, 27, West Haven, CT 1:39:45 8:02 136 15 M50 Steve Sylvestro, 51, Westport, CT 1:39:50 8:02 137 16 M50 Tom Elliott, 56, Ridgefield, CT 1:39:57 8:02 138 58 M40 Ian Critchley, 46, Huntington, CT 1:39:58 8:03 139 17 M50 Aram Nahabedian, 51, Sandy Hook, CT 1:40:05 8:03 35 24 OpW Laurie Brannigan, 34*, Darien, CT 1:40:09 8:03 140 26 OpM Jeff Maloney, 29, New Haven, CT 1:40:10 8:04 141 59 M40 Scott Harrison, 48, Darien, CT 1:40:17 8:04 142 60 M40 Steve Lincoln, 43, Trumbull, CT 1:40:25 8:05 143 38 M30 Tim Dvorak, 39, Shelton, CT 1:40:49 8:07 36 12 W40 Gail Jaques Jarvis, 43*, Fairfield, CT 1:40:56 8:07 144 61 M40 Charlie Griggs, 43, Southport, CT 1:41:07 8:08 145 39 M30 Ralph Izzo, 37, Rye Brook, NY 1:41:19 8:09 146 18 M50 John Krasniewicz, 51, Old Greenwich, CT 1:41:22 8:09 147 40 M30 Ed Colet, 36, Tarrytown, NY 1:41:36 8:11 148 19 M50 Joel Becker, 54, Wolcott, CT 1:41:54 8:12 149 3 M60 Kaz Oda, 60, Stamford, CT 1:41:59 8:12 37 13 W40 Carol Kane, 57*, Weston, CT 1:42:07 8:13 150 62 M40 Sean O'Connor, 43, Fairfield, CT 1:42:27 8:15 151 63 M40 Stu Tobin, 43, Weston, CT 1:43:22 8:19 152 41 M30 Bill Liebow, 38, Stamford, CT 1:43:31 8:20 153 42 M30 Mitch Winner, 36, Burlingame, CA 1:43:34 8:20 154 27 OpM Michael Mariano, 26, West Haven, CT 1:43:39 8:20 155 43 M30 Rob Leder, 32, Stamford, CT 1:43:52 8:21 38 25 OpW Jamie Fussner, 29*, New Canaan, CT 1:44:05 8:23 39 26 OpW Emily Slager, 24*, Fairfield, CT 1:44:07 8:23 40 27 OpW Vera D'Elisa, 38*, Brooklyn, NY 1:44:16 8:23 41 14 W40 Margaret DeLuca, 42*, Katonah, NY 1:44:20 8:24 42 15 W40 Ronnie Behringer, 45*, Norwalk, CT 1:44:44 8:26 43 28 OpW Jen Gilbert, 37*, Fairfield, CT 1:44:48 8:26 156 64 M40 Nick Mongillo, 42, Cheshire, CT 1:44:50 8:26 44 16 W40 Debbie Francis, 47*, Watertown, CT 1:45:07 8:27 45 29 OpW Annelies Gargan, 20*, West Point, NY 1:45:11 8:28 157 44 M30 John D'Elisa, 39, Wilton, CT 1:45:15 8:28 158 65 M40 Mitchell Sanders, 49, Norwalk, CT 1:45:16 8:28 46 30 OpW Allyson Barrett, 25*, Milford, CT 1:45:28 8:29 159 20 M50 Bob Sabre, 52, Fairfield, CT 1:45:39 8:30 47 31 OpW Laura Reedy, 39*, Lake Peekskill, NY 1:45:53 8:31 48 17 W40 Leslie Pavel, 45*, Trumbull, CT 1:46:37 8:35 49 32 OpW Courtney Macrae, 26*, Norwalk, CT 1:46:37 8:35 50 33 OpW Maria Vlasak, 33*, Stamford, CT 1:46:43 8:35 160 21 M50 Bruce Goulart, 53, Newtown, CT 1:47:07 8:37 161 45 M30 Steve Delity, 39, Sandy Hook, CT 1:47:22 8:38 162 22 M50 Geoff Steadman, 51, Norwalk, CT 1:47:29 8:39 163 66 M40 Bill Armstrong, 49, Stamford, CT 1:47:32 8:39 51 18 W40 Karen Gerweck, 41*, Norwalk, CT 1:47:33 8:39 164 46 M30 Christopher Parker, 31, Scarsdale, NY 1:47:36 8:39 165 47 M30 Scott Sterer, 33, Fairfield, CT 1:47:38 8:40 52 34 OpW Anni Luneau, 37*, Scarsdale, NY 1:47:40 8:40 166 67 M40 Zachary Horne, 41, Stamford, CT 1:47:51 8:41 167 68 M40 Mike Burke, 42, Trumbull, CT 1:47:55 8:41 168 23 M50 Paul Kalkut, 58, Rye, NY 1:48:03 8:42 169 4 M60 Paul Couzelis, 60, Norwalk, CT 1:48:10 8:42 53 35 OpW Lynn Lattimer, 37*, Wilton, CT 1:48:35 8:44 170 69 M40 Kevin Fetzer, 45, Groton, CT 1:48:45 8:45 171 48 M30 Michael Kim, 37, Pound Ridge, NY 1:48:46 8:45 172 49 M30 Tom Bookless, 34, W. Harrison, NY 1:48:48 8:45 54 36 OpW Catherine Kost, 30*, Sandy Hook, CT 1:48:54 8:46 55 37 OpW Kimberly Battipaglia, 31*, New Haven, CT 1:49:07 8:47 56 19 W40 Kim Hooper, 40*, Newtown, CT 1:49:17 8:48 173 50 M30 Adam Pemberton, 39, Redding, CT 1:49:23 8:48 57 38 OpW Polly Headley, 31*, Westport, CT 1:49:25 8:48 174 70 M40 Bruce Reuman, 45, Fairfield, CT 1:49:28 8:48 58 39 OpW Ann Williams, 38*, Old Greenwich, CT 1:49:29 8:49 59 20 W40 Lucia Chapman, 44*, Bedford, NY 1:49:38 8:49 60 40 OpW Denise Kumrow, 32*, Mahopac, NY 1:49:39 8:49 175 5 M60 Anton Dieters, 62, Ridgefield, CT 1:49:40 8:49 61 21 W40 Lisa Loprinzo, 48*, Greenwich, CT 1:49:59 8:51 62 41 OpW Lindsay Holland, 24*, New York, NY 1:50:08 8:52 63 22 W40 Carol Zucca, 44*, New Milford, CT 1:50:08 8:52 64 42 OpW Christine Keiper, 35*, Branford, CT 1:50:13 8:52 176 6 M60 Don Platko, 61, Shelton, CT 1:50:15 8:52 65 23 W40 Lindy Olewine, 54*, Lebanon, CT 1:50:21 8:53 66 24 W40 Ingrid Gamm, 56*, Hamden, CT 1:50:41 8:54 67 43 OpW Nancy Retzlaff, 34*, New Haven, CT 1:50:41 8:54 177 71 M40 Mark Greene, 41, Westport, CT 1:50:47 8:55 68 44 OpW Amy Patel, 19*, West Point, NY 1:51:03 8:56 69 45 OpW Maggy Kropp, 20*, West Point, NY 1:51:03 8:56 70 46 OpW Jenny Kirk, 22*, West Point, NY 1:51:04 8:56 178 51 M30 Chris McCauley, 32, Norwalk, CT 1:51:10 8:57 71 47 OpW Frances Gray, 30*, Old Greenwich, CT 1:51:12 8:57 179 7 M60 Sean Fogarty, 61, Stamford, CT 1:51:22 8:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

72 48 OpW Terri Jones, 33*, Stratford, CT 1:52:02 9:01 180 8 M60 Mike Coady, 60, New Canaan, CT 1:53:21 9:07 73 49 OpW Cathy Gibaldi, 38*, Redding, CT 1:53:22 9:07 74 25 W40 Barbara Nevins, 49*, Ridgefield, CT 1:53:24 9:07 181 24 M50 Mike Holland, 58, New Canaan, CT 1:53:25 9:08 182 52 M30 Roberto Cardenas, 36, Ansonia, CT 1:54:34 9:13 183 25 M50 Don Capone, 53, Norwalk, CT 1:54:45 9:14 75 26 W40 Patricia Carroll, 42*, Darien, CT 1:55:31 9:18 184 72 M40 Douglas Neill, 41, Danbury, CT 1:55:53 9:19 76 50 OpW Patricia Ervin, 36*, Newtown, CT 1:56:07 9:21 185 9 M60 Douglas Adams, 64, Portland, CT 1:56:18 9:21 186 26 M50 Brian Schuyler, 54, Stamford, CT 1:56:27 9:22 187 73 M40 Jason Howard, 49, Norwalk, CT 1:56:37 9:23 188 74 M40 Steve Eisenstadt, 41, Brookfield, CT 1:56:44 9:24 189 53 M30 Stanley Rosen, 38, Cos Cob, CT 1:56:46 9:24 190 75 M40 Mike Tamborrino, 45, Stamford, CT 1:57:08 9:26 77 27 W40 Beth Scarborough, 42*, Weston, CT 1:57:28 9:27 78 51 OpW Lida Letowt, 39*, Stratford, CT 1:57:36 9:28 79 28 W40 Kim Callicoatte, 40*, Hamden, CT 1:57:44 9:28 80 29 W40 Donna Johnson, 53*, Bridgeport, CT 1:57:53 9:29 191 10 M60 Frank McBrearity, 60, New Canaan, CT 1:58:05 9:30 192 28 OpM Bryan Fox, 26, Stamford, CT 1:58:29 9:32 81 30 W40 Marilyn Richardson, 61*, Bridgeport, CT 1:59:36 9:37 193 76 M40 Chris Lauzano, 44, Fairfield, CT 1:59:43 9:38 194 54 M30 Ryan Gildersleeve, 30, Old Greenwich, CT 2:00:14 9:40 82 31 W40 Mary Money, 44*, Fairfield, CT 2:00:30 9:42 195 11 M60 Laurence Nordvall, 66, Trumbull, CT 2:00:38 9:42 196 27 M50 Theo Chisholm, 53, Stamford, CT 2:01:28 9:46 83 52 OpW Paula Tancredi, 36*, New Haven, CT 2:01:38 9:47 197 28 M50 Jim Cotter, 52, Wakefield, RI 2:01:41 9:47 84 53 OpW Michele Albano, 25*, Westport, CT 2:02:12 9:50 85 54 OpW Dawn Bolling, 39*, Norwalk, CT 2:02:25 9:51 86 55 OpW Andrea Birmingham, 37*, Colchester, CT 2:03:05 9:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

87 32 W40 Grace Hanover, 57*, Waterbury, CT 2:05:21 10:05 198 77 M40 Tony Valenti, 40, Newington, CT 2:05:31 10:06 199 78 M40 Joe Madaffari, 45, Norwalk, CT 2:06:32 10:11 200 29 M50 Ward Carpenter, 50, Ridgefield, CT 2:07:10 10:14 201 79 M40 Thomas Zappala, 43, Needham, MA 2:07:48 10:17 88 56 OpW Vasso Kelly, 38*, Rowayton, CT 2:07:48 10:17 202 30 M50 Dan Stepanek, 58, New Canaan, CT 2:07:56 10:18 89 57 OpW Shannon Police, 26*, Stamford, CT 2:08:33 10:21 203 80 M40 Mark Pare, 48, Cranston, RI 2:09:05 10:23 204 81 M40 Marcos Rodriguez, 41, Riverside, CT 2:10:01 10:28 90 58 OpW Nicole Bello, 26*, Stamford, CT 2:10:09 10:28 91 33 W40 Gay Gasser, 46*, Fairfield, CT 2:12:38 10:40 205 31 M50 Paul Davis, 58, Westport, CT 2:12:38 10:40 206 55 M30 Chris Gioiella, 33, S, Norwalk Ct 2:14:11 10:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

92 59 OpW Jennifer Tebbetts, 33*, West Haven, CT 2:17:22 11:03 93 34 W40 Sara Herz, 62*, Weston, CT 2:20:32 11:18 94 60 OpW Jennifer Reed, 33*, S, Norwalk Ct 2:24:25 11:37
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

207 82 M40 Dave Wheeler, 40, New Milford, CT 2:29:04 12:00 208 Unknown 2:34:41 12:27
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

95 35 W40 Ann Onton, 59*, Fairfield, CT 3:02:00 14:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

209 32 M50 Mike Cunningham, 56, Danbury, CT 5:07:15 24:43 210 33 M50 Rick Asselta, 59, Danbury, CT 5:07:15 24:43 "*" indicates females 28 finishers among Men 29 & Under 55 finishers among Men 30 - 39 82 finishers among Men 40 - 49 33 finishers among Men 50 - 59 11 finishers among Men 60 & Up 60 finishers among Women 39 & Under 35 finishers among Women 40 & Up 210 male finishers 95 female finishers 305 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE



Men 29 & Under
    2    1      Mark Davis, 19, West Point, NY            1:12:11    5:48
    6    2      Joseph Simenic, 19, West Point, NY        1:15:47    6:06
    7    3      William Mills, 25, Guilford, CT           1:16:07    6:07
    8    4      Patrick Porter, 26, Stratford, CT         1:16:20    6:09
    9    5      Anthony Calingo, 19, West Point, NY       1:16:32    6:09

Men 30 - 39
    1    1      Liam Kinsella, 32, Brooklyn, NY           1:11:35    5:46
    3    2      Martin Cashin, 31, Cheshire, CT           1:13:08    5:53
    4    3      Stephen Marsalese, 37, New York, NY       1:13:33    5:55
    5    4      Andy Cope, 38, Succasunna, NJ             1:14:26    5:59
   12    5      Brian Fullem, 38, Newtown, CT             1:17:36    6:15

Men 40 - 49
   10    1      Doug Scarth, 44, Redding, CT              1:16:58    6:12
   11    2      Kevin Higgins, 43, Randolph, NJ           1:17:08    6:12
   15    3      Bill Bradshaw, 40, Thomaston, CT          1:18:36    6:19
   19    4      Paul Doocy, 44, Southport, CT             1:19:51    6:25
   20    5      Keith Brown, 49, Wilton, CT               1:20:05    6:27

Men 50 - 59
   24    1      Wes Byerly, 50, Ridgefield, CT            1:20:41    6:30
   59    2      Daniel Lavoie, 51, Watertown, CT          1:26:57    7:00
   64    3      Jay Wilson, 52, Beacon Falls, CT          1:27:20    7:02
   68    4      Dave Ulmer, 56, Ridgefield, CT            1:27:58    7:05
   69    5      Joe Von Ehr, 50, Southport, CT            1:28:49    7:09

Men 60 & Up
   78    1      Tom Maile, 60, Cortlandt Manor, NY        1:29:44    7:13
  111    2      John Dugdale, 68, Ridgefield, CT          1:34:27    7:36
  149    3      Kaz Oda, 60, Stamford, CT                 1:41:59    8:12
  169    4      Paul Couzelis, 60, Norwalk, CT            1:48:10    8:42
  175    5      Anton Dieters, 62, Ridgefield, CT         1:49:40    8:49

Women 39 & Under
    1    1      Mary Zengo, 37, Wilton, CT                1:23:21    6:42
    2    2      Erica Merrill, 39, Rowayton, CT           1:25:37    6:53
    3    3      Allison Kerr, 25, Wallingford, CT         1:25:55    6:55
    5    4      Stacia Schlosser, 27, New York, NY        1:26:03    6:55
    6    5      Christine Dunnery, 34, Sleepy Hollow, NY  1:26:27    6:57

Women 40 & Up
    4    1      Sharon Vos, 48, Riverside, CT             1:25:58    6:55
    8    2      Janice Flynn, 43, Redding, CT             1:29:22    7:11
   10    3      Yukiko Nishide, 41, Rye, NY               1:30:12    7:15
   14    4      Margaret Green, 40, Stamford, CT          1:31:21    7:21
   16    5      Debbie Settani, 41, Naugatuck, CT         1:32:23    7:26

Results produced with
Apple Raceberry JaM Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.