25 km, Silvermine, CT
3 March, 2002

Cloudy, warm (58), wet.

MEN'S WINNER: Bryce Lindamood - 1:26:52
WOMEN'S WINNER: Mary Chute - 1:41:03

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1    1  Sub Bryce Lindamood, 30, New Haven, CT        1:26:52    5:35
    2    2  Sub Anthony Ryba, 36, Rocky Hill, CT          1:30:29    5:49
    3    1  Opn Dean Grusky, 28, Staten Island, NY        1:32:11    5:56
    4    2  Opn Mark Davis, 18, West Point, NY            1:32:51    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

5 3 Sub Ednaldo Oliveira, 32, Danbury, CT 1:34:36 6:05 6 3 Opn Joseph Simenie, 18, West Point, NY 1:34:54 6:07 7 4 Opn Sean Hollars, 18, West Point, NY 1:36:22 6:12 8 1 Vet George Buchanan, 43, Stamford, CT 1:36:41 6:13 9 2 Vet John Gillard, 42, Tarrytown, NY 1:36:54 6:14 10 5 Opn Erik Lenhart, 20, West Point, NY 1:37:02 6:15 11 4 Sub Alan MacDougall, 36, Branford, CT 1:37:15 6:16 12 3 Vet Doug Scarth, 42, Redding, CT 1:37:38 6:17 13 6 Opn Henry Brown, 27, Hamden, CT 1:37:43 6:17 14 4 Vet Kevin Skehan, 41, Stratford, CT 1:37:45 6:17 15 5 Vet Ed O'Connor, 48, Briarcliff Manor, NY 1:38:03 6:19 16 7 Opn Christopher Kidder, 20, West Point, NY 1:38:03 6:19 17 5 Sub Tom Casey, 32, East Haven, CT 1:38:11 6:19 18 8 Opn David Dzurec, 25, Storrs, CT 1:38:56 6:22 19 6 Vet Wes Byerly, 49, Ridgefield, CT 1:38:59 6:22 20 9 Opn Aaron Russell, 29, New York, NY 1:39:23 6:24 21 7 Vet Peter Lofink, 41, Brookfield, CT 1:39:37 6:25 22 10 Opn Dave Welsh, 24, Salt Point, NY 1:39:44 6:25 23 11 Opn Matt Davis, 21, West Point, NY 1:40:54 6:30 24 6 Sub William Hague, 37, Darien, CT 1:40:56 6:30 25 1 W40 Mary Chute, 42*, New Fairfield, CT 1:41:03 6:30 26 7 Sub Jhonny Camacho, 38, Torrington, CT 1:41:10 6:31 27 12 Opn Garrett Catheart, 20, West Point, NY 1:41:27 6:32 28 8 Vet Roy Schiff, 43, New Haven, CT 1:41:45 6:33 29 8 Sub Brian Fidler, 31, West Haven, CT 1:41:55 6:34 30 1 OpW Helen Merkle, 32*, Stamford, CT 1:42:04 6:34 31 9 Sub Torpedo Ruospo, 37, Stratford, CT 1:42:29 6:36 32 9 Vet Paul Moyse, 48, Monroe, CT 1:42:39 6:36 33 10 Sub Peter Lesser, 37, New York, NY 1:42:49 6:37 34 13 Opn Adam Armstrong, 20, West Point, NY 1:43:41 6:40 35 1 Mas Ed Sandifer, 50, Newtown, CT 1:43:42 6:40 36 14 Opn Thomas Kelley, 20, West Point, NY 1:43:50 6:41 37 15 Opn Nathan Smith, 20, West Point, NY 1:43:53 6:41 38 10 Vet John Percivalle, 47, Shelton, CT 1:44:18 6:43 39 11 Sub Brian Foley, 34, Norwalk, CT 1:46:09 6:50 40 12 Sub Joe Whelan, 34, Newtown, CT 1:46:18 6:51 41 13 Sub Douglas Wheeler, 30, Metuchen, NJ 1:46:31 6:51 42 14 Sub Robert Hardman, 30, Stratford, CT 1:46:54 6:53 43 11 Vet Drew Merle Viner, 46, Stratford, CT 1:47:13 6:54 44 12 Vet Michael Buckley, 40, West Point, NY 1:47:32 6:55 45 13 Vet Joe Dolen, 47, Brookfield, CT 1:47:43 6:56 46 14 Vet Jeff Umbreit, 42, Milford, CT 1:48:09 6:58 47 15 Sub Matthew Newman, 33, Old Greenwich, CT 1:48:12 6:58 48 2 W40 Sharon Vos, 45*, Riverside, CT 1:48:13 6:58 49 2 OpW Erica Merill, 38*, Rowayton, CT 1:48:14 6:58 50 16 Sub Chris Hoelck, 37, Danbury, CT 1:48:27 6:59 51 UNKNOWN 1:49:13 7:02
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

52 17 Sub Keith Mitchell, 36, Darien, CT 1:49:20 7:02 53 15 Vet Donald Allen, 42, New Fairfield, CT 1:49:27 7:03 54 16 Vet Carl Mehlhope, 42, Darien, CT 1:49:42 7:04 55 17 Vet James McCarthy, 41, Brookfield, CT 1:49:54 7:04 56 18 Vet Vadim Khazatsky, 41, New York, NY 1:49:58 7:05 57 3 OpW Riva Johnson, 39*, West Point, NY 1:50:12 7:06 58 19 Vet Michael Johnson, 42, West Point, NY 1:50:30 7:07 59 20 Vet Winn Brown, 45, New Fairfield, CT 1:50:43 7:08 60 21 Vet Geraldo Ribeiro, 45, Ridgefield, CT 1:50:59 7:09 61 18 Sub Mark Lewis, 38, Stratford, CT 1:51:19 7:10 62 22 Vet Steve Surprise, 44, Branford, CT 1:51:28 7:11 63 2 Mas Art Nager, 53, Westport, CT 1:51:43 7:11 64 19 Sub Brian Layton, 32, West Point, NY 1:52:21 7:14 65 23 Vet Chuck Hartten, 48, Redding, CT 1:52:25 7:14 66 3 Mas William Schaeffer, 55, Guilford, CT 1:52:45 7:15 67 4 Mas Anibal Barrero, 52, Hartford, CT 1:52:48 7:16 68 5 Mas Harold Galena, 55, Norwalk, CT 1:53:45 7:19 69 20 Sub Dan O'Connor, 38, Fairfield, CT 1:53:47 7:19 70 24 Vet Robert Inghilterra, 45, Katonah, NY 1:53:50 7:20 71 25 Vet Mike Regan, 40, Wilton, CT 1:53:53 7:20 72 4 OpW Emily Pierce, 26*, New Haven, CT 1:54:01 7:20 73 26 Vet Geza Ziegler, 40, Fairfield, CT 1:54:30 7:22 74 6 Mas John Samsel, 58, Mamaroneck, NY 1:54:42 7:23 75 5 OpW Tracy Olson, 26*, New York, NY 1:55:18 7:25 76 7 Mas John Krasniewicz, 51, Old Greenwich, CT 1:55:24 7:26 77 3 W40 Carla Darr, 41*, Wilton, CT 1:55:31 7:26 78 27 Vet Jay Vincent, 40, Bethel, CT 1:55:33 7:26 79 6 OpW Tara Sprague, 25*, Norwalk, CT 1:55:53 7:28 80 8 Mas Wayne Theriault, 53, Stratford, CT 1:56:00 7:28 81 7 OpW Anne Chute, 36*, New Fairfield, CT 1:56:09 7:29 82 9 Mas Richard Schulten, 54, Guilford, CT 1:56:34 7:30 83 28 Vet Evaristo Gomez, 45, White Plains, NY 1:56:44 7:31 84 29 Vet Robert Schulten, 45, Southport, CT 1:57:18 7:33 85 21 Sub Tom Frawley, 37, Thornwood, NY 1:57:34 7:34 86 8 OpW Cathy Maroney, 29*, New York, NY 1:57:36 7:34 87 4 W40 Emmy Stocker, 43*, Cos Cob, CT 1:57:41 7:35 88 10 Mas David Ulmer, 53, Ridgefield, CT 1:57:53 7:35 89 30 Vet Ed O'Connor, 48, Briarcliff Manor, NY 1:58:05 7:36 90 9 OpW Maryanne Maguire, 32*, Tarrytown, NY 1:58:10 7:36 91 10 OpW Deborah Larison, 31*, South Nyack, NY 1:58:12 7:37 92 31 Vet Wing Pepper, 40, Wilton, CT 1:58:35 7:38 93 11 Mas Art Potts, 52, New Canaan, CT 1:59:53 7:43 94 12 Mas Bruce Goulart, 52, Newtown, CT 1:59:58 7:43 95 11 OpW Christine Stetton, 30*, Fairfield, CT 2:00:09 7:44 96 12 OpW Margit MacDougall, 35*, Branford, CT 2:00:11 7:44 97 22 Sub Michael Bleyzer, 36, Valley Cottage, NY 2:00:34 7:46 98 13 OpW Alicia Patterson, 24*, Stamford, CT 2:01:01 7:47 99 14 OpW Victoria Cosgrove, 25*, New York, NY 2:01:26 7:49 100 32 Vet Ed Papa, 49, Shelton, CT 2:01:35 7:50 101 23 Sub Keith Blackwell, 38, Redding, CT 2:01:45 7:50 102 15 OpW Jamie Fussner, 28*, New Canaan, CT 2:02:00 7:51 103 5 W40 Jean Isler, 47*, New Canaan, CT 2:02:01 7:51 104 6 W40 Grace Kelly, 42*, Southport, CT 2:02:08 7:52 105 13 Mas Dave Chioffi, 58, Woodstock, VT 2:02:18 7:52 106 33 Vet Sean O'Connor, 42, Fairfield, CT 2:02:40 7:54 107 34 Vet Jeffrey Dingwell, 46, Bethlehem, CT 2:03:02 7:55 108 24 Sub Roberto Cardenas, 35, Ansonia, CT 2:03:10 7:56 109 25 Sub Richard Fleiss, 31, Mahopac, NY 2:03:33 7:57 110 7 W40 Gail Jaques-Jarvis, 42*, Fairfield, CT 2:03:56 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

111 16 OpW Jenny Kirk, 19*, West Point, NY 2:05:18 8:04 112 35 Vet David Wallace, 41, West Point, NY 2:05:28 8:05 113 17 OpW Teresa Raymond, 35*, West Point, NY 2:05:28 8:05 114 16 Opn Mark LoSacco, 28, New Milford, CT 2:05:31 8:05 115 36 Vet David Murray, 41, Darien, CT 2:06:10 8:07 116 8 W40 Debbie Francis, 46*, Watertown, CT 2:06:10 8:07 117 37 Vet Chris Ahlberg, 40, Fairfield, CT 2:07:36 8:13 118 14 Mas Michael O'Rourke, 50, Stamford, CT 2:07:47 8:14 119 18 OpW Denise Kumrow, 31*, Mahopac, NY 2:08:03 8:15 120 15 Mas Paul Kalkut, 58, Rye, NY 2:08:11 8:15 121 26 Sub Wayne Blackman, 35, Brookfield, CT 2:08:22 8:16 122 19 OpW Linda Cordova, 36*, Hamden, CT 2:08:30 8:16 123 20 OpW Laura Bunosso, 36*, Stratford, CT 2:09:03 8:18 124 16 Mas Don Platko, 59, Shelton, CT 2:09:11 8:19 125 21 OpW Alesia Batsiutava, 22*, Stamford, CT 2:10:17 8:23 126 38 Vet Jason Howard, 46, Norwalk, CT 2:11:06 8:26 127 39 Vet Jon Berg, 46, Monroe, CT 2:11:08 8:26 128 17 Mas Ed Fishel, 51, Wilton, CT 2:11:59 8:30 129 17 Opn Mike Wininger, 19, Windsor, CT 2:12:06 8:30 130 22 OpW Carole Morrissey, 33*, Brooklyn, NY 2:12:22 8:31 131 18 Opn Evan Krygowski, 22, New Haven, CT 2:12:30 8:32 132 23 OpW Ann Sun, 21*, New Haven, CT 2:12:31 8:32 133 9 W40 Carol Kane, 58*, Weston, CT 2:12:57 8:33 134 40 Vet Marty Schaivone, 48, Bridgeport, CT 2:13:08 8:34 135 24 OpW Sarah Ashkenaze, 35*, Wilton, CT 2:13:11 8:34 136 1 GrM Sean Fogarty, 60, Stamford, CT 2:13:19 8:35 137 25 OpW Kristin Brozek, 27*, Norwalk, CT 2:13:27 8:35 138 18 Mas Big Bad Bob Stephenson, 53, Milford, CT 2:13:28 8:35 139 26 OpW Amy Cooper, 30*, New York, NY 2:13:30 8:36 140 27 OpW Dorian Kail, 34*, Brooklyn, CT 2:13:50 8:37 141 28 OpW Ann Williams, 37*, Old Greenwich, CT 2:14:03 8:38 142 19 Mas Don Capone, 52, Norwalk, CT 2:14:38 8:40 143 29 OpW Jennifer Stratton, 23*, New Haven, CT 2:15:41 8:44 144 41 Vet John Harrison, 45, Burlington, CT 2:15:45 8:44 145 30 OpW Suzan Rausa, 36*, Ridgefield, CT 2:15:54 8:45 146 42 Vet Barry Rose, 47, Boonton, NJ 2:15:56 8:45 147 10 W40 Libby Shipp, 52*, Boonton, NJ 2:16:21 8:47 148 43 Vet Mark Greene, 40, Westport, CT 2:16:27 8:47 149 31 OpW Loretta Dahnke, 36*, Purchase, NY 2:16:43 8:48 150 44 Vet Brian Brady, 46, Briarcliff Manor, NY 2:16:43 8:48 151 32 OpW Paula Tancredi, 35*, New Haven, CT 2:16:57 8:49 152 UNKNOWN 2:16:58 8:49 153 20 Mas Robert O'Malley, 56, Valley Cottage, NY 2:17:50 8:52 154 33 OpW Michelle Burke, 17*, Pearl River, NY 2:17:51 8:52 155 11 W40 Ronnie Behringer, 44*, Norwalk, CT 2:18:35 8:55 156 12 W40 Lucia Chapman, 43*, Bedford Hills, NY 2:18:35 8:55 157 27 Sub Jeff Boyer, 33, Tuckahoe, NY 2:19:33 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

158 21 Mas Sonny Moon, 55, New Canaan, CT 2:19:58 9:01 159 34 OpW Betsy Barbieri, 27*, Hartford, CT 2:20:01 9:01 160 35 OpW Claudie Lopez, 23*, Hartford, CT 2:20:33 9:03 161 2 GrM Ron McKinley, 60, Westport, CT 2:21:20 9:06 162 13 W40 Marilyn Richardson, 60*, Fairfield, CT 2:23:01 9:12 163 22 Mas Pete Widulski, 55, Pelham, NY 2:23:08 9:13 164 36 OpW Jennie Hattman, 22*, West Point, NY 2:23:09 9:13 165 37 OpW Laura Keenan, 24*, West Point, NY 2:23:11 9:13 166 UNKNOWN 2:23:19 9:14 167 14 W40 Carol Zucca, 42*, New Milford, CT 2:23:42 9:15 168 15 W40 Marcia Larsen, 52*, Danbury, CT 2:25:01 9:20 169 23 Mas Mike Coady, 59, New Canaan, CT 2:25:14 9:21 170 28 Sub Scott Berlinger, 35, Norwalk, CT 2:25:26 9:22 171 19 Opn Willem Burger, 27, Ft. Lee, NJ 2:25:47 9:23 172 20 Opn Andrew Whitley, 27, Norwalk, CT 2:25:48 9:23 173 29 Sub Chris McCauley, 30, Norwalk, CT 2:25:55 9:24 174 38 OpW Kathleen Zane, 37*, Guilford, CT 2:28:22 9:33 175 39 OpW Deborah Elgee, 30*, Pomona, NY 2:28:28 9:33 176 24 Mas John Timbers, 59, Darien, CT 2:33:13 9:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

177 45 Vet Marcos Rodriguez, 40, Riverside, CT 2:35:49 10:02 178 3 GrM Al Toth, 61, Norwalk, CT 2:35:51 10:02 179 16 W40 Sarah Harris, 45*, Montclair, NJ 2:36:08 10:03 180 17 W40 Lauren Meyer, 47*, Clifton, NJ 2:36:08 10:03 181 18 W40 Tara Vayianos, 46*, Nutley, NJ 2:36:16 10:04 182 19 W40 Melissa Kneuer, 52*, Montclair, NJ 2:36:17 10:04 183 40 OpW Terri Gruber, 29*, New Rochelle, NY 2:36:31 10:04 184 30 Sub Michael Prinsloo, 31, Freehold, NJ 2:39:16 10:15 185 31 Sub John Musto, 31, West Hartford, CT 2:43:15 10:31 186 41 OpW Sarah Freedman, 27*, Norwalk, CT 2:43:22 10:31 187 UNKNOWN 2:43:39 10:32
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

188 25 Mas Paul Davis, 57, Westport, CT 2:52:32 11:06
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

189 4 GrM Ron Karl, 60, Watertown, CT 3:10:49 12:17
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

190 26 Mas Mike Cunningham, 55, Ridgefield, CT 4:28:54 17:19 191 27 Mas Rick Asselta, 57, Danbury, CT 4:28:55 17:19 "*" indicates females 20 finishers among Men 29 & Under 31 finishers among Men 30 - 39 45 finishers among Men 40 - 49 27 finishers among Men 50 - 59 4 finishers among Men 60 & Up 41 finishers among Women 39 & Under 19 finishers among Women 40 & Up 127 male finishers 60 female finishers 187 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 29 & Under
    3    1      Dean Grusky, 28, Staten Island, NY        1:32:11    5:56
    4    2      Mark Davis, 18, West Point, NY            1:32:51    5:59
    6    3      Joseph Simenie, 18, West Point, NY        1:34:54    6:07
    7    4      Sean Hollars, 18, West Point, NY          1:36:22    6:12
   10    5      Erik Lenhart, 20, West Point, NY          1:37:02    6:15

Men 30 - 39
    1    1      Bryce Lindamood, 30, New Haven, CT        1:26:52    5:35
    2    2      Anthony Ryba, 36, Rocky Hill, CT          1:30:29    5:49
    5    3      Ednaldo Oliveira, 32, Danbury, CT         1:34:36    6:05
   11    4      Alan MacDougall, 36, Branford, CT         1:37:15    6:16
   17    5      Tom Casey, 32, East Haven, CT             1:38:11    6:19

Men 40 - 49
    8    1      George Buchanan, 43, Stamford, CT         1:36:41    6:13
    9    2      John Gillard, 42, Tarrytown, NY           1:36:54    6:14
   12    3      Doug Scarth, 42, Redding, CT              1:37:38    6:17
   14    4      Kevin Skehan, 41, Stratford, CT           1:37:45    6:17
   15    5      Ed O'Connor, 48, Briarcliff Manor, NY     1:38:03    6:19

Men 50 - 59
   35    1      Ed Sandifer, 50, Newtown, CT              1:43:42    6:40
   62    2      Art Nager, 53, Westport, CT               1:51:43    7:11
   65    3      William Schaeffer, 55, Guilford, CT       1:52:45    7:15
   66    4      Anibal Barrero, 52, Hartford, CT          1:52:48    7:16
   67    5      Harold Galena, 55, Norwalk, CT            1:53:45    7:19

Men 60 & Up
  135    1      Sean Fogarty, 60, Stamford, CT            2:13:19    8:35
  159    2      Ron McKinley, 60, Westport, CT            2:21:20    9:06
  175    3      Al Toth, 61, Norwalk, CT                  2:35:51   10:02
  185    4      Ron Karl, 60, Watertown, CT               3:10:49   12:17

Women 39 & Under
   30    1      Helen Merkle, 32, Stamford, CT            1:42:04    6:34
   49    2      Erica Merill, 38, Rowayton, CT            1:48:14    6:58
   56    3      Riva Johnson, 39, West Point, NY          1:50:12    7:06
   71    4      Emily Pierce, 26, New Haven, CT           1:54:01    7:20
   74    5      Tracy Olson, 26, New York, NY             1:55:18    7:25

Women 40 & Up
   25    1      Mary Chute, 42, New Fairfield, CT         1:41:03    6:30
   48    2      Sharon Vos, 45, Riverside, CT             1:48:13    6:58
   76    3      Carla Darr, 41, Wilton, CT                1:55:31    7:26
   86    4      Emmy Stocker, 43, Cos Cob, CT             1:57:41    7:35
  102    5      Jean Isler, 47, New Canaan, CT            2:02:01    7:51

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.