20 km, Southport, CT
10 February, 2002

Cloudy, cool (45), dry.

MEN'S WINNER: Bryce Lindamood - 1:07:26
WOMEN'S WINNER: Sarah Nixon - 1:18:28

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1    1  Sub Bryce Lindamood, New Haven, CT            1:07:26    5:26
    2    2  Sub Anthony Ryba, Rocky Hill, CT              1:10:55    5:42
    3    3  Sub Filadelfo Diaz, Norwalk, CT               1:11:49    5:47
    4    4  Sub Mark Clifford, Stamford, CT               1:12:42    5:51
    5    5  Sub Andrew Cope, Succasunna, NJ               1:12:59    5:52
    6    1  Opn Joseph Simenie, West Point, NY            1:13:35    5:55
    7    2  Opn Chris Schulten, Branford, CT              1:13:45    5:56
    8    3  Opn Mike Owens, Goshen, CT                    1:14:02    5:57
    9    1  Vet George Buchanan, Stamford, CT             1:14:09    5:58
   10    6  Sub Krzysztof Modzelewski, Stamford, CT       1:14:21    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11 7 Sub Ednaldo Oliveira, Danbury, CT 1:14:42 6:01 12 4 Opn Robbie Berschinski, New Haven, CT 1:14:55 6:02 13 5 Opn Brian Shiozawa, West Point, NY 1:15:06 6:03 14 6 Opn Sean Hollars, West Point, NY 1:15:07 6:03 15 8 Sub Paul Chrenka, Wilton, CT 1:15:42 6:05 16 9 Sub Alan MacDougall, Branford, CT 1:15:54 6:06 17 10 Sub Matthew Patrick, Hoboken, NJ 1:16:03 6:07 18 7 Opn Mark Davis, West Point, NY 1:16:15 6:08 19 11 Sub Tom Casey, East Haven, CT 1:16:25 6:09 20 8 Opn Erik Lenhart, West Point, NY 1:16:47 6:11 21 2 Vet Doug Scarth, Redding, CT 1:17:04 6:12 22 9 Opn Aaron Russell, New York, NY 1:17:17 6:13 23 12 Sub Anthony Kelly, Fairfield, CT 1:17:21 6:13 24 10 Opn David Dzurec, Storrs, CT 1:17:29 6:14 25 11 Opn Garrett Catheart, West Point, NY 1:17:46 6:15 26 3 Vet Wes Byerly, Ridgefield, CT 1:17:51 6:16 27 13 Sub Bill Bradshaw, Thomaston, CT 1:17:53 6:16 28 12 Opn Matthew Davis, West Point, NY 1:17:55 6:16 29 14 Sub Matthew Newman, Old Greenwich, CT 1:17:59 6:16 30 15 Sub Roy Schiff, New Haven, CT 1:18:19 6:18 31 13 Opn Thomas Kelley, West Point, NY 1:18:24 6:18 32 1 OpW Sarah Nixon*, Medfield, MA 1:18:28 6:19 33 14 Opn Tyler Berline, West Point, NY 1:18:30 6:19 34 15 Opn Mark Eisenhandler, New Rochelle, NY 1:18:45 6:20 35 4 Vet Jim Mas, Shelton, CT 1:18:51 6:21 36 16 Opn Francis Schafer, West Point, NY 1:18:54 6:21 37 16 Sub Peter Lesser, New York, NY 1:18:54 6:21 38 17 Opn Kevin Anderson, West Point, NY 1:19:17 6:23 39 18 Opn Robert Jahn, New Haven, CT 1:19:34 6:24 40 19 Opn Timothy Arnold, Roselle Park, NJ 1:19:35 6:24 41 5 Vet Adam Newman, New York, NY 1:19:44 6:25 42 17 Sub Brian Foley, Norwalk, CT 1:19:52 6:26 43 2 OpW Helen Merkle*, Stamford, CT 1:19:55 6:26 44 20 Opn Adam Armstrong, West Point, NY 1:20:01 6:26 45 6 Vet Jeff Molson, Avon, CT 1:20:02 6:26 46 7 Vet Tim Devlin, New York, NY 1:20:03 6:26 47 18 Sub Brian Fidler, West Haven, CT 1:20:13 6:27 48 8 Vet Drew Merle Viner, Stratford, CT 1:20:23 6:28 49 9 Vet John Percivalle, Shelton, CT 1:20:42 6:30 50 10 Vet Paul Moyse, Monroe, CT 1:20:44 6:30 51 11 Vet Peter Lofink, Brookfield, CT 1:20:45 6:30 52 12 Vet Frank Tiroletto, Orange, CT 1:21:38 6:34 53 19 Sub John Lofaso, Scarsdale, NY 1:21:39 6:34 54 20 Sub Torpedo Ruospo, Stratford, CT 1:22:13 6:37 55 21 Opn Christopher Kidder, West Point, NY 1:22:13 6:37 56 13 Vet Brian Hennessey, Newtown, CT 1:22:27 6:38 57 1 Mas Daniel Lavois, Watertown, CT 1:22:39 6:39 58 22 Opn Scott Boone, West Point, NY 1:22:55 6:40 59 21 Sub John Schwartz, Weston, CT 1:23:03 6:41 60 14 Vet Joseph Curley, Stratford, CT 1:23:23 6:43 61 22 Sub Richard Camerik, Bedford, NY 1:23:55 6:45 62 23 Sub Henry Goitia, Norwalk, CT 1:23:58 6:45 63 23 Opn James Harper, West Point, NY 1:24:17 6:47 64 15 Vet Gary Dubois, Milford, CT 1:24:28 6:48 65 24 Sub Joe Whelan, Newtown, CT 1:24:39 6:49 66 2 Mas David Ulmer, Ridgefield, CT 1:24:53 6:50 67 1 W40 Mary Beth Evans*, Scarsdale, NY 1:25:00 6:50 68 25 Sub Dan O'Connor, Fairfield, CT 1:25:17 6:52 69 16 Vet Paul Moriber, Easton, CT 1:25:23 6:52 70 17 Vet Carl Mehlhope, Darien, CT 1:25:27 6:52 71 3 Mas Jay Wilson, Beacon Falls, CT 1:25:35 6:53 72 2 W40 Sharon Vos*, Riverside, CT 1:25:44 6:54 73 26 Sub Tom Holland, Greenwich, CT 1:25:47 6:54 74 18 Vet Michael Didato, Waterford, CT 1:26:00 6:55 75 19 Vet Glen DesRochers, Mahwah, NJ 1:26:06 6:56 76 20 Vet Jim Conboy, Westport, CT 1:26:11 6:56 77 21 Vet Steve Surprise, Branford, CT 1:26:13 6:56 78 22 Vet Geraldo Ribeiro, Ridgefield, CT 1:26:15 6:56 79 28 Sub Rob Kennedy, Stamford, CT 1:26:23 6:57 80 23 Vet Jeff Umbreit, Milford, CT 1:26:28 6:57 81 4 Mas John Samsel, Mamaroneck, NY 1:26:30 6:58 82 3 W40 Margaret Dunn*, West Haven, CT 1:26:34 6:58 83 28 Sub Chris Boynton, Fairfield, CT 1:26:44 6:59 84 24 Vet Donald Allen, New Fairfield, CT 1:26:51 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

85 29 Sub Chris Hoelck, Danbury, CT 1:26:54 7:00 86 30 Sub Brian Layton, West Point, NY 1:27:19 7:02 87 25 Vet Chuck Hartten, Redding, CT 1:27:29 7:02 88 31 Sub Rob Tomko, Old Saybrook, CT 1:27:37 7:03 89 3 OpW Tracy Olson*, New York, NY 1:27:48 7:04 90 4 W40 Diane Calderon*, Scarsdale, NY 1:27:59 7:05 91 26 Vet Winn Brown, New Fairfield, CT 1:28:29 7:07 92 5 Mas Art Nager, Westport, CT 1:28:38 7:08 93 24 Opn Dave James, Greenwich, CT 1:28:58 7:10 94 32 Sub James Corrigan, West Point, NY 1:29:05 7:10 95 27 Vet Rob Inghilterra, Katonah, NY 1:29:12 7:11 96 28 Vet Erik Jensen, New Canaan, CT 1:29:24 7:12 97 29 Vet Mike Regan, Wilton, CT 1:29:39 7:13 98 30 Vet Geza Ziegler, Fairfield, CT 1:29:44 7:13 99 31 Vet Matt Corcoran, New York, NY 1:29:51 7:14 100 32 Vet Robert Schulten, Southport, CT 1:30:03 7:15 101 6 Mas Donald Smith, Watertown, CT 1:30:03 7:15 102 7 Mas William Schaeffer, Guilford, CT 1:30:09 7:15 103 4 OpW Rebecca Steinkraus*, Sandy Hook, CT 1:30:37 7:17 104 33 Vet Doug Murray, Carmel, NY 1:30:46 7:18 105 33 Sub Brendan Boland, Newtown, CT 1:30:56 7:19 106 34 Sub Jeff Falberg, Bridgeport, CT 1:31:05 7:20 107 5 OpW Heike de Weeth*, Darien, CT 1:31:11 7:20 108 6 OpW Carla Darr*, New York, NY 1:31:39 7:22 109 8 Mas John Krasniewicz, Old Greenwich, CT 1:31:55 7:24 110 34 Vet Wing Pepper 1:32:11 7:25 111 35 Sub Tim Dvorak, Shelton, CT 1:32:23 7:26 112 7 OpW Christine Stefan*, Fairfield, CT 1:32:43 7:28 113 5 W40 Jean Isler*, New Canaan, CT 1:33:02 7:29 114 35 Vet Jeffrey Dingwell, Bethlehem, CT 1:33:06 7:29 115 36 Vet Ed Papa, Shleton 1:33:12 7:30 116 36 Sub James Dvorak, Monroe, CT 1:33:15 7:30 117 9 Mas Art Potts, New Canaan, CT 1:33:32 7:32 118 37 Sub Roberto Cardenas, Ansonia, CT 1:33:34 7:32 119 37 Vet Marty Schaivone, Bridgeport, CT 1:33:38 7:32 120 8 OpW Jenny Kirk*, West Point, NY 1:33:43 7:32 121 9 OpW Sabrina Kerry*, Brooklyn, NY 1:33:51 7:33 122 1 GrM John Dugdale, Wilton, CT 1:34:21 7:35 123 10 Mas Wayne Theriault, Stratford, CT 1:34:33 7:36 124 25 Opn Scott Bonnell, New York, NY 1:34:39 7:37 125 26 Opn Andrew Pecka, Stamford, CT 1:34:42 7:37 126 10 OpW Margit MacDougall*, Branford, CT 1:34:45 7:37 127 27 Opn Bill Roosa, Stamford, CT 1:34:46 7:38 128 11 OpW Darlene Gillotti*, Danbury, CT 1:34:48 7:38 129 38 Sub Michael Biehl, Ridgefield, CT 1:35:02 7:39 130 38 Vet David Wallace, Derby, CT 1:35:06 7:39 131 6 W40 Susi Baker*, Ridgefield, CT 1:35:10 7:39 132 12 OpW Sarah Ashkinaze*, Wilton, CT 1:35:16 7:40 133 39 Vet Sean O'Connor, Fairfield, CT 1:35:19 7:40 134 11 Mas Richard Schulten, Guilford, CT 1:35:23 7:40 135 39 Sub Michael Bleyzer, Valley Cottage, NY 1:35:28 7:41 136 40 Sub Peter Wietfeldt, New Canaan, CT 1:35:54 7:43 137 41 Sub Keith Blackwell, Redding, CT 1:35:58 7:43 138 13 OpW Linda Cordova*, Hamden, CT 1:35:59 7:43 139 40 Vet Raymond Pieck, Stamford, CT 1:36:02 7:44 140 14 OpW Kirsten Begg*, Wilton, CT 1:36:08 7:44 141 15 OpW Alesia Batsiutava*, Stamford, CT 1:36:10 7:44 142 41 Vet Toby Nelson, Cos Cob, CT 1:36:32 7:46 143 16 OpW Deborah Larison*, South Nyack, NY 1:36:38 7:46 144 7 W40 Francoise Levinson*, Cos Cob, CT 1:36:45 7:47 145 42 Vet David Savage, Somers, CT 1:36:50 7:47 146 12 Mas Big Bad Bob Stephenson, Milford, CT 1:36:52 7:48 147 42 Sub Tim Worley, Wilton, CT 1:36:59 7:48 148 43 Vet John Eck, Southport, CT 1:37:02 7:48 149 44 Vet Ronald Spencer, Central Square, NY 1:37:03 7:48 150 17 OpW Joellen Valentine*, Brooklyn, NY 1:37:26 7:50 151 8 W40 Carol Kane*, Weston, CT 1:37:49 7:52 152 13 Mas Austin Jordan, Gales Ferry, CT 1:38:00 7:53 153 45 Vet Mark Greene, Westport, CT 1:38:22 7:55 154 2 GrM Kaszimierz Modzelewski, Stamford, CT 1:38:31 7:56 155 43 Sub Richard Fleiss, Mahopac, NY 1:38:40 7:56 156 18 OpW Davian Karl*, Brooklyn, NY 1:39:05 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

157 28 Opn Patrick Nugent, Seymour, CT 1:39:31 8:00 158 44 Sub Scott Adams, Stamford, CT 1:39:31 8:00 159 46 Vet Paul Ribnicky, Stratford, CT 1:39:40 8:01 160 19 OpW Victoria Cosgrove*, New York, NY 1:39:59 8:03 161 47 Vet Jason Howard, Norwalk, CT 1:40:28 8:05 162 14 Mas Ed Fishel, Wilton, CT 1:40:43 8:06 163 15 Mas Steve Sonkin, Weston, CT 1:40:44 8:06 164 16 Mas Bob Sabre, Fairfield, CT 1:40:51 8:07 165 29 Opn Eric Annes, New York, NY 1:41:01 8:08 166 48 Vet Brian Brady, Briarcliff Manor, NY 1:41:08 8:08 167 20 OpW Abigail Katzen*, New York, NY 1:41:11 8:09 168 21 OpW Ann Williams*, Old Greenwich, CT 1:41:30 8:10 169 49 Vet Jon Berg, Monroe, CT 1:41:40 8:11 170 17 Mas Aram Nahabedian, Sandy Hook, CT 1:42:18 8:14 171 9 W40 Catherine Petz*, Danbury, CT 1:42:30 8:15 172 3 GrM Sean Fogarty, Stamford, CT 1:42:33 8:15 173 22 OpW Jennifer Reames*, Stamford, CT 1:42:35 8:15 174 23 OpW Catherine Kost*, Sandy Hook, CT 1:42:43 8:16 175 4 GrM Fred Savage, Fairfield, CT 1:42:49 8:16 176 18 Mas Michael O'Rourke, Stamford, CT 1:43:36 8:20 177 24 OpW Jamie Fussner*, New Canaan, CT 1:43:48 8:21 178 10 W40 Ronnie Behringer*, Norwalk, CT 1:43:53 8:22 179 30 Opn Jeff Maloney, New Haven, CT 1:44:54 8:26 180 19 Mas Don Capone, Norwalk, CT 1:45:46 8:31 181 5 GrM Don Platko, Shelton, CT 1:46:05 8:32 182 25 OpW Paula Tancredi*, New Haven, CT 1:46:17 8:33 183 20 Mas Tom Syrstad, Stamford, CT 1:46:53 8:36 184 26 OpW Suzan Rausa*, Ridgefield, CT 1:47:03 8:37 185 27 OpW Kristin Brozek*, Norwalk, CT 1:47:33 8:39 186 11 W40 Susan Zuckerman*, Fairfield, CT 1:47:44 8:40 187 31 Opn Bennett Abe, Stamford, CT 1:47:59 8:41 188 21 Mas Mike Holland, New Canaan, CT 1:48:15 8:43 189 28 OpW Jennifer Stratton*, New Haven, CT 1:48:35 8:44 190 29 OpW Andrea Birmingham*, Colchester, CT 1:48:41 8:45 191 22 Mas Robert O'Malley, Valley Cottage, NY 1:48:46 8:45 192 30 OpW Jennie Hattman*, West Point, NY 1:49:04 8:47 193 31 OpW Barbara Artis*, West Point, NY 1:49:04 8:47 194 50 Vet John Danaher, Wilton, CT 1:49:53 8:50 195 45 Sub Ben Woodworth, Glen Ridge, NJ 1:50:00 8:51 196 32 OpW Joanne Selford*, Bourne End, UK 1:50:02 8:51 197 46 Sub Bill Begg, Newtown, CT 1:50:24 8:53 198 12 W40 Marilyn Richardson*, Fairfield, CT 1:50:48 8:55 199 23 Mas John Timbers, Darien, CT 1:50:56 8:56 200 51 Vet Doug Neill, Danbury, CT 1:51:13 8:57 201 33 OpW Polly Headley*, Westport, CT 1:51:44 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

202 23 Mas Mike Coady, New Canaan, CT 1:51:57 9:00 203 13 W40 Sheila Cashel*, Fairfield, CT 1:52:23 9:03 204 14 W40 Gay Gasser*, Stamford, CT 1:52:26 9:03 205 52 Vet Marcus Rodriguez, Riverside, CT 1:52:35 9:03 206 34 OpW Terri Gruber*, New Rochelle, NY 1:52:52 9:05 207 53 Vet Mike Tamborrino, Stamford, CT 1:53:09 9:06 208 35 OpW Kathleen Zane*, Guilford, CT 1:53:32 9:08 209 36 OpW Michelle Brei*, New Haven, CT 1:54:09 9:11 210 37 OpW Grace Oh*, Stamford, CT 1:54:16 9:12 211 38 OpW Alexandra Todd*, Washington, DC 1:54:27 9:12 212 39 OpW Kirsten Slusar*, Darien, CT 1:54:28 9:13 213 15 W40 Donna Johnson*, Bridgeport, CT 1:56:00 9:20 214 40 OpW Vasso Kelly*, Rowayton, CT 1:58:49 9:34 215 54 Vet Thomas Zappala, Croton-on-Hudson, NY 1:58:54 9:34 216 32 Opn Andrew Whitley, Norwalk, CT 1:58:58 9:34 217 41 OpW Deborah Elgee*, Pomona, NY 2:00:24 9:41 218 25 Mas Fred Loehfelm, Mahopac, NY 2:01:24 9:46 219 47 Sub Michael Prinsloo, Freehold, NJ 2:01:46 9:48 220 6 GrM Jurgen Schlate, Westport, CT 2:01:54 9:48 221 7 GrM Arturo Montero, Stamford, CT 2:02:57 9:54 222 42 OpW Rebecca Donahue*, Stamford, CT 2:03:38 9:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

223 48 Sub Karl Wagner, Nyack, NY 2:05:27 10:06 224 43 OpW Lisa Concilio*, Derby, CT 2:10:51 10:32 225 49 Sub Chris Ahlberg, Fairfield, CT 2:12:25 10:39 226 44 OpW Teresa Statkevich*, Shelton, CT 2:13:24 10:44 227 8 GrM Al Toth, Norwalk, CT 2:14:22 10:49 228 45 OpW Sarah Freedman*, Norwalk, CT 2:14:31 10:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

229 9 GrM Ron Karl, Watertown, CT 2:21:10 11:22
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

230 10 GrM Joe Handelman, Katonah, NY 2:35:09 12:29
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

231 16 W40 Sue Seidel*, Madison, CT 2:49:40 13:39

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

232 26 Mas Rick Asselta, Danbury, CT 3:28:35 16:47 233 27 Mas Mike Cunningham, Ridgefield, CT 3:28:36 16:47 "*" indicates females 32 finishers among Men 29 & Under 49 finishers among Men 30 - 39 54 finishers among Men 40 - 49 27 finishers among Men 50 - 59 10 finishers among Men 60 & Up 45 finishers among Women 39 & Under 16 finishers among Women 40 & Up 172 male finishers 61 female finishers 233 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 29 & Under
    6    1      Joseph Simenie, West Point, NY            1:13:35    5:55
    7    2      Chris Schulten, Branford, CT              1:13:45    5:56
    8    3      Mike Owens, Goshen, CT                    1:14:02    5:57
   12    4      Robbie Berschinski, New Haven, CT         1:14:55    6:02
   13    5      Brian Shiozawa, West Point, NY            1:15:06    6:03

Men 30 - 39
    1    1      Bryce Lindamood, New Haven, CT            1:07:26    5:26
    2    2      Anthony Ryba, Rocky Hill, CT              1:10:55    5:42
    3    3      Filadelfo Diaz, Norwalk, CT               1:11:49    5:47
    4    4      Mark Clifford, Stamford, CT               1:12:42    5:51
    5    5      Andrew Cope, Succasunna, NJ               1:12:59    5:52

Men 40 - 49
    9    1      George Buchanan, Stamford, CT             1:14:09    5:58
   21    2      Doug Scarth, Redding, CT                  1:17:04    6:12
   26    3      Wes Byerly, Ridgefield, CT                1:17:51    6:16
   35    4      Jim Mas, Shelton, CT                      1:18:51    6:21
   41    5      Adam Newman, New York, NY                 1:19:44    6:25

Men 50 - 59
   57    1      Daniel Lavois, Watertown, CT              1:22:39    6:39
   66    2      David Ulmer, Ridgefield, CT               1:24:53    6:50
   71    3      Jay Wilson, Beacon Falls, CT              1:25:35    6:53
   81    4      John Samsel, Mamaroneck, NY               1:26:30    6:58
   92    5      Art Nager, Westport, CT                   1:28:38    7:08

Men 60 & Up
  122    1      John Dugdale, Wilton, CT                  1:34:21    7:35
  154    2      Kaszimierz Modzelewski, Stamford, CT      1:38:31    7:56
  172    3      Sean Fogarty, Stamford, CT                1:42:33    8:15
  175    4      Fred Savage, Fairfield, CT                1:42:49    8:16
  181    5      Don Platko, Shelton, CT                   1:46:05    8:32

Women 39 & Under
   32    1      Sarah Nixon, Medfield, MA                 1:18:28    6:19
   43    2      Helen Merkle, Stamford, CT                1:19:55    6:26
   89    3      Tracy Olson, New York, NY                 1:27:48    7:04
  103    4      Rebecca Steinkraus, Sandy Hook, CT        1:30:37    7:17
  107    5      Heike de Weeth, Darien, CT                1:31:11    7:20

Women 40 & Up
   67    1      Mary Beth Evans, Scarsdale, NY            1:25:00    6:50
   72    2      Sharon Vos, Riverside, CT                 1:25:44    6:54
   82    3      Margaret Dunn, West Haven, CT             1:26:34    6:58
   90    4      Diane Calderon, Scarsdale, NY             1:27:59    7:05
  113    5      Jean Isler, New Canaan, CT                1:33:02    7:29

Results produced with
Apple Raceberry JaM
Made on a Mac
Top

Return to Club Connecticut home page.